Wednesday, June 7, 2023

Ukraina e zhgënjyer me Gjermaninë për furnizimin me armë: Nga se keni frikë?

Must Read

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba deklaroi se Gjermania ka injoruar lutjet e Kievit për furnizim me tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ai tha se Berlini u ka ofruar justifikime dhe frikë abstrakte për mosdhënien e pajisjeve të tilla ushtarake.

Kuleba pyet se nga çfarë ka frikë Berlini, që po heziton të dërgojë armë në Ukrainë.

“Sinjale zhgënjyese nga Gjermania, ndërkohë që Ukraina ka nevojë për Leopardët dhe Marderët tani – për të çliruar njerëzit dhe për t’i shpëtuar ata nga gjenocidi. Asnjë argument i vetëm racional se pse nuk mund të furnizohemi me këto armë, vetëm frikë abstrakte dhe justifikime. Nga çfarë ka frikë Berlini që Kievi nuk ka?”, shkroi Kuleba në Twitter.

Kancelari i Gjermanisë Olaf Sholz zhvilloi mbrëmjen e së martës një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Scholz u shpreh se Rusia duhet të largojë trupat ushtarake nga territori i Ukrainës dhe të njoh sovranitetin territorial të këtij shtetit.

Biseda mes kancelarit gjerman dhe presidentit të Ukrainës ka zgjatur 90 minuta.

- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img