No menu items!

RAJONI

Kryeministri kroat: Vladimir Putin do arrestohej nëse do vinte në Kroaci

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç deklaroi në Bruksel se presidenti rus Vladimir Putin, për të cilin Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar një urdhër arresti, do të arrestohej nëse ai do të vinte në Kroaci në bazë të procedurës së parashikuar...

Kurti dhe Vuçiç konfirmojnë pjesëmarrjen në takimin e 18 marsit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në takimin që do të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja. Në...

Vuçiç: Nuk më shkon në mendje ta nënshkruaj kapitullimin e Serbisë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç përsëriti qëndrimet se Serbia nuk do të pajtohet e as nuk do të qëndrojë e heshtur lidhur me anëtarësimin eventual të Kosovës në Kombet e Bashkuara si dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. “Nuk...

Serbia nuk është më entuziaste për anëtarësimin në BE, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi në panelin “Zgjerimi i Horizonteve Evropiane”, i cili po mbahet në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos, se është i sigurt se Serbia nuk do të bëhet së shpejti pjesë e BE-së. Ai...

FOTO | Sulmohet në Serbi autobusi me emigrantë nga Kosova

Një autobus me shtetas kosovarë që po udhëtonte nga Peja drejt Gjermanisë, është sulmuar në Serbi. Sipas raportimeve të mediave në Kosovë, ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00 të mbrëmjes së djeshme në Krushevc. Fatmirësisht, nga ky incident nuk ka pasur...

Vuçiç: Më 15 dhjetor, kërkesë KFOR-it për dërgimin e 1 mijë trupave serbe në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se të enjten, pas seancës së 15 dhjetorit, do t’i kërkojë KFOR-it kthimin e 1 mijë trupave serbe në Kosovë. Deklaratën, Vuçiç e ka bërë këtë të hënë në Beograd, ku shtoi se kërkesa...

BE diskuton sot për tensionet në Kosovë, Borell: Palët t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur rreth tensioneve në veri të Kosovës para fillimit të takimit të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së. Në një deklaratë për mediat, Borrell...

Vuçiç: Serbët në Kosovë përballen me presione të mëdha

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se serbët në Kosovë përballen me presione të mëdha. Deklaratën, Vuçiç e dha pas takimit me një serb i cili ka në pronësi një kantinë në Hoçë të Madhe në Rahovac, ku sipas tij,...

Serbët u detyruan që t’i vendosnin barrikadat në veri, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se mesazhi i tij për serbët nga Kosova është se “nuk ka dorëzim dhe nuk do të ketë dorëzim”, duke shtuar se ata janë detyruar që t’i vendosnin barrikadat. Përmes një postimi në rrjetet...

Petkoviç: Serbët janë ngopur me terrorin e Kurtit, nuk durojnë më

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç deklaroi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është i vetmi që dëshiron konflikte dhe luftë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Petkoviç u shpreh se Beogradi dhe populli serb dëshirojnë...

Grenell akuza Kurtit: Po krijon kaos në veri, SHBA të reagojë më ashpër ndaj tij

Ish-i dërguari i ish-presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti duke thënë se po krijon kaos në veri për të larguar vëmendjen e popullit nga politikat e...

Vuçiç: Do t’i drejtohemi KFOR-it me kërkesë për dërgimin e trupave serbe në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se do t’i drejtohet KFOR-it me kërkesë për lejimin e dërgimit të trupave ushtarake dhe policore serbe në Kosovë. Gjatë një konference për mediat në Beograd, Vuçiç bëri të ditur se vendimi i qeverisë...

Petkoviç: Po shqyrtojmë dërgimin e 1000 ushtarëve në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç deklaroi se në veri kanë hyrë 300 deri në 350 pjesëtarë të Policisë së Kosovës, përfshirë edhe ato të njësisë speciale. Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se po vazhdon me...

Varhelyi: Marrëveshja për targat shmangu përshkallëzimin e situatës në veri

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Varhelyi u shpreh se marrëveshja e lehtësuar nga BE,...

Vuçiç: Pas 21 nëntorit, na pret një situatë e ndërlikuar në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se pas 21 nëntorit, serbët në Kosovë i pret një situatë e ndërlikuar, për shkak se autoritetet atje planifikojnë vendosjen e gjobave për ata të cilët nuk i kanë ndërruar targat e automjeteve. Deklaratën,...

Ministri serb i Mbrojtjes: Sërish dronë në kufi me Kosovën

Zëvendëskryeministri, njëherësh ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviç deklaroi se gjatë natës së kaluar ka pasur drone në vijën administrative me Kosovën dhe në qarkun administrativ të Rashkës. Vuçeviç u shpreh se nuk mund të thotë se i kujt...

Daçiç: Serbët do rezistojnë nëse Kurti sjell policinë shqiptare në veri të Kosovës

“Asnjëherë nuk ka pasur policë shqiptarë në veri të Kosovës dhe nëse kjo ndodh, serbët do të rezistojnë dhe askush nuk mund t’i ndalë”. Kështu u shpreh ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç në një intervistë për Euronews...

Mali i Zi po shtyhet drejt destabilizimit, thotë Abazoviç

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, njëherësh kryetari i URA, Dritan Abazoviç deklaroi se vendi nuk ndodhet në një situatë emergjente. Sipas tij, ata që po e humbin me shpejtësi mbështetjen e elektoratit po e shtyjnë vendin drejt destabilizimit,...

Jemi të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës, thotë zyrtari i NATO-s

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm për Çështjet Politike dhe Politikat e Sigurisë në NATO, Javier Colomina deklaroi se aleanca është e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Për Euronews Serbia, Colomina u shpreh se të dyja palët duhet të tregojnë...

Vuçiç nderon serbët që u larguan nga institucionet e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka nderuar zyrtarët serbë, të cilët u larguan nga institucionet e Kosovës. Vuçiç nderoi me medalje ish-drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Policisë së Mitrovicës së Veriut, Nenad Gjuriç dhe shefin e Operacioneve Rajonale të kësaj...

Jevtiç: Nëse dhuna vijon, edhe serbët në jug të Ibrit të largohen nga institucionet

Zëvendëspresidenti i Listës Serbe dhe kryetari i Shtërpcës, Dalibor Jevtiç ka bërë thirrje që edhe serbët në jug të Kosovës të largohen nga institucionet. Për Euronews Serbia, Jevtiç tha se këtë mendim ia kishte thënë edhe kryetarit të Listës Serbe, Goran...

Ambasadori francez në Beograd: E paimagjinueshme që Serbia të jetë në anën e Rusisë

Ambasadori francez në Beograd, Pierre Cauchard deklaroi se askush në Evropë nuk mund ta imagjinonte Serbinë në anën e Rusisë. Ai tha se kur bëhet fjalë për të ardhmen evropiane të Serbisë, optimizmi i tij është “i paprekur”. Cauchard nënvizoi se...

Dodik për referendumet: Rusia ka kërcënuar integritetin territorial të Ukrainës

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik, deklaroi se Serbia duhet të ketë qëndrim në lidhje me referendumet në Ukrainë të organizuara nga Moska, sepse mbron integritetin e vet. Sipas...

Petkoviç: Prishtina s’mund të më ndalojë që të ndihmoj serbët në Kosovë

Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, deklaroi se nuk do të heqë dorë nga vizitat e tij në Kosovë. Sipas tij, Prishtina nuk mund ta ndalojë atë që të ndihmojë serbët në Kosovë,...

Abazoviç: Kuvendi të votojë për shkarkimin e presidentit Gjukanoviç

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se Kuvendi duhet të votojë iniciativën për shkarkimin e presidentit, Milo Gjukanoviç. Ai u shpreh se kjo do të dërgonte një mesazh të rëndësishëm politik, shkruan Vijesti. “Tashmë jemi një shumicë e...

Nuk do heshtim për padrejtësitë që po u ndodhin serbëve në Kosovë, thotë Bërnabiç

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se qeveria që ajo drejton dhe ekipi i presidentit, Aleksandër Vuçiç nuk do të heshtin për padrejtësitë që po u ndodhin serbëve në Kosovë. Deklaratën, Bërnabiç e dha gjatë vizitës së saj në famlijen...

Abazoviç: Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga ndikimi rus dhe kinez

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partneri më i rëndësishëm i politikës së jashtme të Podgoricës, dhe se presidenti amerikan Joe Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga...

Vuçiç: Republika Srpska mund të mbështetet te Serbia, duam paqe me boshnjakët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se serbët nuk duhet të kenë turp për dallimet e tyre dhe se Republika Srpska gjithmonë mund të mbështetet te Beogradi. “Ne nuk duhet të kemi turp për dallimet tona. Pra, kemi shumë dallime...

Vijojnë konsultimet për qeverinë e re në Mal të Zi, partia e Abazoviç s’merr pjesë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç do të vazhdojë konsultimet këtë të premte me përfaqësuesit e partive parlamentare lidhur me mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Gjukanoviç do të bisedojë me përfaqësuesit e Partisë Socialdemokrate, Socialdemokratëve dhe Partisë...

‘E di se ky është mandati im i fundit’, Vuçiç përplaset me deputetët për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka debatuar me deputetë të opozitës në Kuvend, të cilët i kërkuan të japë dorëheqjen, pasi sipas tyre ka dështuar në lidhje me Kosovën. Gjatë fjalës së tij, Vuçiç u shpreh dorëheqjen do ta japë...

Talat Xhaferi hedh poshtë kërkesën e VMRO-DPMNE për mbajtjen e referendumit

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi hodhi poshtë nismën e partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE-së për organizimin e një referendumi për anulimin e marrëveshjes me Bullgarinë. Përmes një komunikate, Xhaferi, tha se iniciativa për referendum nuk është në...

Vuçiç: Serbia nuk do ta njohë drejtpërdrejt apo tërthorazi Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke iu drejtuar deputetëve në seancën e posaçme të Kuvendit për Kosovën, tha se është e rëndësishme t’u ofrohet njerëzve atë që është realisht e mundur. Ai deklaroi se “histeria e bashkësisë ndërkombëtare” për shkak...

Petkoviç: Nuk e njohim Kosovën, por duhet të mendojmë për serbët në veri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç deklaroi se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por se Beogradi duhet të mendojë për serbët që jetojnë në veri. Në një intervistë për RTS (Radio Televizioni Serb), Petkoviç u...

Macron dhe Scholz caktojnë këshilltarë për të ndihmuar Lajçak, kërkesat për Vuçiç

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz i kanë dërguar një letër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç ku i bëjnë me dije se kanë caktuar këshilltarët e politikës së jashtme dhe të sigurisë të vendeve të tyre, për...

Dy të plagosur nga sulmi me thikë në qendër të Beogradit, arrestohet autori

Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një sulmi në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Admirala Geprata”, ku një burrë sulmoi me thika disa persona, ku dy mbetën të plagosur, shkruan Euronews Serbia. Sipas informacioneve paraprake,...

Rakiç: Ardhja e Brnabiç tregon që serbët në Kosovë janë për paqe dhe siguri

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç thotë se vizita e kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiç në Kosovë tregon se serbët janë për paqe e siguri, por dhe për mbijetesë e qëndrim në këto zona. Rakiç u shpreh se ardhja e Brnabiç...

Petkoviç: Serbët në Kosovë presin me padurim vizitën e Brnabiç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç deklaroi se populli serb në Kosovë e pret me padurim vizitën e kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiç. Ai u shpreh se vizita e saj ka peshë dhe domethënie të veçantë...

Vuçiç dhe Putin po luajnë me kartën e Kosovës për kriza të reja në Ballkan, thotë Bugajski

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski deklaroi se Rusia e sheh Ballkanin si një aset strategjik ku mund të minojë rolin e institucioneve perëndimore dhe të pretendojë se NATO ka dështuar të sigurojë stabilitet. Për median boshnjake Istraga, Bugajski...

Vuçiç provon verën shqiptare: Po mendoj të vij në Shqipëri për pushime

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se po mendon që të vijë në Shqipëri për pushime. Deklaratën, Vuçiç e dha teksa provonte verën shqiptare, në Panairin e Verës, organizuar në Beograd. “Më pëlqen shumë vera, ka një shije të çuditshme...

Lajçak: Edhe dy muaj kohë që Kosova dhe Serbia të gjejnë zgjidhje për targat

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak thotë se ka një afat prej dy muajsh, që të dyja vendet të gjejnë një zgjidhje për çështjen e targave të automjeteve. Në një intervistë për “Euronews Serbia“, Lajçak,...

Morëm më të mirën e mundshme nga marrëveshja me Prishtinën, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se marrëveshja mes Beogradit dhe Prishtinës për dokumentet është verbale dhe se u arrit të merrej më e mirë nga vendi i tij. Vuçiç theksoi se arritja e marrëveshjes nuk nënkupton se njeh Kosovën...

Republika Srpska po shkon drejt pavarësisë, thotë Milorad Dodik

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik deklaroi se Republika Srpska po shkon drejt pavarësisë së saj. “Mund të mos jetë e mundur në këtë moment, por duhet të punojmë...

Borrell: Jam i bindur se mund ta zgjidhim edhe çështjen e targave

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borell u shpreh besimplotë për zgjidhjen e problemit për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për transmetuesin publik austriak ORF, Borrell theksoi se paqja në këtë...

Mali i Zi fajëson shërbimet ruse për sulmin kibernetik

Agjencia e Sigurisë së Malit të Zi (ANB) konfirmoi më 26 gusht për Radion Evropa e Lirë se shërbimet ruse ishin përgjegjëse për një sulm të fuqishëm kibernetik që preku të gjithë strukturën shtetërore të informacionit të Qeverisë së...

Skeptik se mund të arrihet marrëveshje me Kosovën, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se nuk është optimist për arritjen e marrëveshjes me Kosovën për ri-regjistrimin e targave të veturave. “Jam skeptik dhe thjesht nuk shoh hapësirë për përparim, por na takon neve të bëjmë më të...

‘Ju shqetëson fakti që jam shqiptar’, Abazoviç u drejtohet deputetëve në Malin e Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç iu është drejtuar deputetëve në Kuvend, teksa po mbahet seanca e mosbesimit. Gjatë fjalës së tij, Abazoviç ka akuzuar disa persona, sipas të cilit janë të shqetësuar për faktin se ai është anëtar...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), Partisë Liberale, Socialdemokratëve, Partisë Socialdemokrate (SDP) dhe Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve,...

Kurti dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet këtë të enjte në Bruksel me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Në takim, do të jenë të pranishëm përfaqësuesi i lartë i BE-së,...

Vuçiç: Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e Serbisë për paqe dhe stabilitet

“Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e sinqertë të Serbisë ndaj politikës së paqes dhe stabilitetit”. Kështu u shpreh presidenti serb, Aleksandar Vuçiç në një bisedë telefonike me Derek Chollet, këshilltar i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. Temë e...

Stoltenberg takohet sot në Bruksel me Kurtin dhe Vuçiçin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të mbajë takime të ndara në Bruksel këtë të mërkurë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Sipas njoftimit për media nga aleanca ushtarake e NATO-s, Stoltenberg...

E vështirë të flasësh me dikë që nuk dëgjon, thotë ministri serb për Albin Kurtin

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandër Vulin deklaroi se kryeministri i Kosovës do të shkojë në Bruksel për të mos arritur një marrëveshje. Sipas tij, Kurti do të justifikojë dhunën e ushtruar ndaj serbëve, teksa shtoi se është...

Abazoviç: Nëse qeveria nuk bie, do punoj për një koalicion më të madh

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se të gjithë ata që duan që vendi të vazhdojë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, të cilët nuk duan që të anulohet Traktati Themeltar dhe rruga evropiane, nuk do...

Rezoluta e Shqipërisë kundër Dick Marty, deputeti serb: Të reagojmë me dhunë

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, njëkohësisht deputet, Milovan Drecun ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama tha se Shqipëria ka dërguar një rezolutë Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, ku kërkon që të shpallë të pavërteta...

Analisti amerikan: “Open Balkan” i jep fuqi ekonomike dhe politike Serbisë

“Nisma “Open Balkan” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë”. Kështu deklaroi analisti amerikan, Edward P. Joseph në një inervistë për Deutsche Welle, ku shtoi se ambiciet nacionaliste serbe janë shqetësuese. “Anëtarët e Senatit...

Nuk e kemi ndryshuar qëndrimin tonë për Kosovën, thotë ambasadori i Ukrainës në Serbi

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach deklaroi se qëndrimi i Kievit zyrtar për çështjen e Kosovës nuk ka ndryshuar. Tolkach komentoi në intervistë për RTK, qëndrimin e Kosovës për agresionin rus kundër Ukrainës, i cili sipas tij, është plotësisht...

Petkoviç: Kurti po kriminalizon serbët për të justifikuar veprimet e tij të dhunshme

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dëshiron të kriminalizojë serbët për të justifikuar veprimet e tij të dhunshme. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Petkoviç është shprehur se...

‘NATO do ndërhyjë nëse cënohet stabiliteti në Kosovë’, Stoltenberg telefonon Vuçiçin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike këtë të mërkurë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Stoltenberg përmes një postimi në rrjetet sociale, ku theksoi se i kishte...

Vuçiç për tensionet në Kosovë: Ishim në prag të fatkeqësisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka folur sërish këtë të martë në lidhje me tensionet e shkaktuar në veri të Kosovës. Vuçiç u shpreh se të dyja vendet ishin në prag të fatkeqësisë, shkruan Euronews Serbia. “Unë e di që ka njerëz...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN, Mitsotakis është shprehur se Greqia do të mbrojë sovranitetin e saj territorial, teksa theksoi gatishmërinë për të vazhduar...

Vuçiç: Nuk kam çfarë të dialogoj me Kurtin, për sa kohë ai është kryeministër

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se nuk ka çfarë të dialogojë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për sa kohë ai do të qëndrojë në krye të qeverisë. Vuçiç u shpreh i shqetësuar për papërgjegjshmërinë e Kurtit, teksa shtoi...

‘Sanksione nga SHBA, në kërkim nga Kosova’, kush është Radoiçiç i listës serbe

I sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i kërkuar nga Kosova, ndërsa në Beograd i pari për “mbrojtjen” e serbëve në veri të Kosovës. Ky është profili i Millan Radoiçiçit, nënkryetarit të Listës Serbe, partisë kryesore të serbëve në...

Marrëveshja me kishën serbe, Abazoviç takon Gjukanoviç në Presidencë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka zhvilluar një takim me presidentin e vendit, Milo Gjukanoviç, pasditen e së martës në selinë e Presidencës. Sipas mediave malazeze, temë diskutimi ka qenë miratimi i Marrëveshjes Themelore me Kishën Ortodokse Serbe dhe...

U nis nga Serbia, avioni me 12 ton municione rrëzohet në Greqi, 8 viktima

Një avion mallrash që transportonte rreth 12 ton municione është rrëzuar mbrëmjen e së shtunës pranë qytetit Kavalla në Greqisë. Për pasojë, të tetë pjesëtarët e ekuipazhit kanë mbetur të vdekur, shkruan Protothema. Avioni “Antonov”, që i përkiste kompanisë ukrainase Meridian, ishte...

PE miraton rezolutën, hetim për pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Serbi

Në Parlamentin Evropian (PE) është miratuar një rezolutë për çështjen e pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Serbi. Rezoluta vë në dukje ankesat e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës të cilëve iu mohuan të drejtën e votës dhe janë fshirë nga...

Petkoviç: Kurti kërkon të poshtërojë serbët në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, njëkohësisht kreu i ekipit negociator të Beogradit, Petar Petkoviç ka reaguar në lidhje me aksionin policor ditën e djeshme në Shtërpcë, ku policia largoi kamerat ilegale të vendosura në hapësirat publike. Petkoviç...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, para se të mendojë me kujdes për interesat kombëtare. Në një intervistë për Sitel,...

Shaip Kamberi reagon pas fitimit të mandatit të deputetit në Serbi

Shaip Kamberi ka reaguar pasi fitoi mandatin e deputetit pas zgjedhjeve të zhvilluara të enjten në fshatin Tërnoc i Madh të Bujanocit, duke qenë përfaqësuesi i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kamberi u...

Një tjetër shtet ka tërhequr njohjen e Kosovës, sipas Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se një tjetër shtet ka tërhequr njohjen e Kosovës, pas katër shteteve që e bënë diçka të tillë muaj më parë. Deklaratën, Vuçiç e dha këtë të mërkurë para gazetarëve në Beograd, shkruan Euronews Serbia. Megjithatë,...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, “dështim i plotë”, sipas Von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si “dështim të plotë” samitin Bashkimi Evropian (BE) – Ballkani Perëndimorë. Në një shkrim në llogarinë e saj në Twitter, von Ceamon ka theksuar të gjashtë vendet e...

Bullgaria i jep dritën jeshile propozimit të Macron për zgjidhjen me RMV-në

Bullgaria miratoi këtë të premte rezolutën në të cilën mbështet propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron për zgjidhjen e ngërçit me Maqedoninë e Veriut. Në seancën e Kuvendit, rezoluta u miratua me 170 pro, teksa 37 deputetë votuan kundër dhe...

Në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid, thotë kryeministrja serbe

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka deklaruar se në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid gjatë luftës në vitin 1999. Pyetur nga gazetari i “Euronews Albania”, Bejnamin Arifi në Forumin e Prespës për Dialog, për viktimat e luftës në Kosovë, ajo...

Vuçiç: Njohja reciproke është dëshirë e BE-së dhe jo e Serbisë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë dhe Kosovës ishte dëshirë e Bashkimit Evropian (BE) por jo e Serbisë. Deklarata e presidentit serb Aleksandar Vuçiq erdhi si reagim ndaj raportit të Parlamentit Evropian për Serbinë, ku për...

PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme (AFET) ka miratuar të martën raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën. Në raportin për Kosovën i bëhet thirrje Këshillit të BE-së që urgjentisht të marrë vendimin për liberalizimin e vizave...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Shkupi me kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski, Scholz u shpreh se për Gjermaninë, Ballkani...

Scholz: Procesi i Berlinit të shërbejë për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Schoz deklaroi se Procesi i Berlinit duhet të shërbejë si hap i rëndësishëm për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Deklaratën, Scholz e dha këtë të shtunë nga Shkupi, në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin e...

Vizita e parë zyrtare jashtë shtetit, Abazoviç nuk zgjedh Tiranën por Beogradin

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka thënë se vizita e tij e parë si kryeminsitër do të jetë në Beograd (29 qershor), gjë e cila sipas tij, tregon se një kohë më e mirë bashkëpunimi mes dy...

Vuçiç fton Kosovën në Ballkanin e Hapur: Takimi i radhës të mbahet në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se nisma Ballkani i Hapur është një iniciativë e cila nuk mund të ndalet. Gjatë fjalës së tij në samitin e zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, Vuçiç u shpreh se do të...

“Kush pengoi ardhjen e Lavrov, s’do paqe”, reagimi i ministrit serb

Ministri i Brendshëm serb, Aleksandër Vulin ka reaguar në lidhje me anulimin e vizitës së diplomatit rus, Sergei Lavrov në Beograd. Sipas Vulin, shtetet që penguan ardhjen e Lavrov në kryeqytetin e Serbisë nuk duan paqe dhe ëndërrojnë humbjen e...

Lavrov anulon vizitën në Serbi, tre shtete ballkanike mbyllën hapësirën ajrore

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Serbi, për shkak të mbylljes së hapësirës ajrore nga tre shtete ballkanike përreth saj, për avionët që nisen nga Rusia. Bullgaria, Maqedonia dhe Mali i Zi janë shtetet...

Deputetja gjermane: BE-ja të ndalojë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja e Partisë Liberale Gjermane (FDP) Renata Alt, tha pas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit në lidhje me Kosovën për DW-në: “Vuçiçi tregon se nuk i...

Ish-ministri serb: Me Vuçiç në pushtet, Serbia s’ka shanse për anëtarësim në BE

Ish-ministri i Jashtëm serb, i cili drejton Partinë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiç deklaroi se vendosja e sanksioneve nga Beogradi ndaj Rusisë, nuk do e afronte vendin me Baashkimin Europian. Sipas tij, me Vuçiç në krye të vendit, Serbia nuk...

Vuçiç gjatë betimit në Kuvend: Kosova, pjesë e Serbisë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është betuar në Kuvend për mandatin e tij të dytë pesë vjeçar. Vuçiç u zotua se do të mbrojë Serbinë, por dhe Kosovën e Metohinë që i cilësoi si pjesë të territorit. “Betohem se të gjitha...

Deputetja e PE-së: Mbështetja e Vuçiç për Putin nuk është diçka e mirë

Deputetja e Parlamentit Europian, Viola von Cramon deklaroi se nuk është diçka e mirë fakti që presidenti serb Aleksandër Vuçiç po mban anën e homologut rus, Vladimir Putin. Në një intervistë për “N1”, Cramon u shpreh se Serbia po qëndron...

Kosova dhe Shqipëria riatdhesojnë 15 shtetas nga Siria

Kosova ka riatdhesuar dy shtetas të saj nga kampet në Siri, përmes një operacioni të përbashkët me Shqipërinë. Ky operacion është mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria tha se ka riatdhesuar 13 shtetas të saj. "Kjo është vazhdimësi e angazhimit...

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Vuçiç është shprehur se do të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare këtë të enjte dhe shtoi se me këtë aplikim, Kosova ka shkelur...

Dritan Abazoviç bëhet i pari kryeministër shqiptar në Malin e Zi

Dritan Abazoviç ka shkruar historinë. Kuvendi i Malit të Zi ka miratuar me 45 vota qeverinë e re duke emëruar Abazoviçin kryeministër. Ai bëhet i pari shqiptar që merr këtë post në Malin e Zi. Për zgjedhjen e qeverisë votuan...

Tërmet i fuqishëm në Bosnjë, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Një tërmet i fuqishëm prej 5.7 ballësh të Rihterit ka goditur Bosnjë e Hercegovinën në orët e vona të 22 prillit. Dridhje të tokës janë ndier edhe në Shqipëri, Kosovë, Serbi dhe Mal të Zi. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, epiqendra e...

BE: Qëndrimi i Serbisë ndaj Rusisë mund të ndikojë në negociata

Komisioni Evropian (KE) ka thënë se pozicioni i Serbisë ndaj agresionit të Rusisë kundër Ukrainës mund të ndikojë në procesin e integrimit evropian të vendit. Kreu i njësisë së Komisionit Evropian për Malin e Zi dhe Serbinë, Michael Miller, vuri...

Vuçiç akuzon Ukrainën për kërcënime të rreme në “Air Serbia

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç akuzoi mbrëmë Ukrainën dhe një shtet anëtar të Bashkimit Evropian, se qëndronin pas një sërë paralajmërimesh të rreme për vendosjen e bombave në avionët e pasagjerëve të Air Serbia . Pas pushtimit rus të Ukrainës më...

Serbët nga Kosova shkojnë në Serbi për të votuar

Qytetarët serbë nga Kosova po shkojnë në Serbi për të votuar për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare serbe, të cilat po mbahen më 3 prill. Kjo pasi, Qeveria e Kosovës për herë të parë nuk lejoi mbajtjen e zgjedhjeve serbe...

Bullgarët, serbët dhe turqit s’i pranojnë rezultatet e regjistrimit në Maqedoninë e V.

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë të premten ka reaguar lidhur me rezultatet e regjistrimit të popullsisë c duke kontestuar numrin e popullsisë bullgare. Sipas rezultateve të Entit të Statistikës, në Maqedoninë e Veriut jetojnë 3,504 bullgarë. “Si është e...

Vuçiç paralajmëron dorëheqje nga kryesimi i partisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, njëherësh kandidat i Partisë Përparimtare Serbe (SNS) në zgjedhjet presidenciale të 3 prillit, paralajmëroi se do të japë dorëheqje nga kryesimi i SNS-së, pas zgjedhjeve. “Unë do të jem aty gjatë zgjedhjes së Qeverisë dhe...

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut përbëjnë 24.3 për qind të popullsisë

Në Maqedoninë e Veriut, 24.3 për qind e popullsisë është shqiptare, bëri të ditur të mërkurën Enti Shtetëror i Statistikave. Bazuar në rezultatet e regjistrimit të mbajtur nga 5 deri më 30 shtator të vitit 2021, numri i përgjithshëm...

Kush janë kandidatët për president të Serbisë dhe çfarë ofrojnë?

Në garë për presidencën e Serbisë janë tetë kandidatë - që nga presidenti aktual, ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, profesori i Universitetit të Beogradit e deri te figura të ekstremit të djathtë. Ndër kandidatët për presidencën e shtetit janë edhe...

Nga ‘vagabond’ drejt majave të pushtetit në Malin e Zi, profili i Dritan Abazoviq

MAL I ZI– Zgjedhjet e vitit 2020 në Mal të Zi ishin hapi më i suksesshëm në karrierën politike të Dritan Abazoviqit. Dje, Abazoviq me Lëvizjen e tij Qytetare, URA, i fitoi zgjedhjet lokale në Ulqin, vendlindjen e tij....

Vuçiç: Në Shqipëri do të dërgojmë 30 mijë ton grurë

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç në reagimin e tij të fundit është shprehur se qeveria serbe ka vendosur që të dërgojë 30 mijë tonë grurë për vendin tonë. Vuçiç në fjalën e tij është shprehur se do të...

23 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

24 Marsi i vitit 1999 shënon fillimin e bombardimeve të NATO-s kundër policisë dhe ushtrisë serbe. 19:45 shënonte ora kur filluan të bien bombat e para të Aleancës Veriatlantike. Ato kishin për qëllim që njëherë e përgjithmonë të ndalej gjenocidi...

Kurti: Protestat e serbëve, të panevojshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se protestat e paralajmëruara nga serbët e Kosovës, për, siç u tha, moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, janë të panevojshme. “Ju bëj thirrje qytetarëve serbë të Kosovës që të mos...

Vuçiç: Serbia pezullon eksportet e grurit, miellit dhe vajit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se shteti i tij do të pezullojë eksportin e grurit, miellit, misrit dhe vajit nga e enjtja e 10 marsit. “Në dy ditët e fundit, eksporti i grurit dhe miellit është rritur aq shumë,...

Beograd/ Mijëra serbë në mbështetje të Rusisë

Një numër tepër i lartë qytetarësh serbë janë grumbulluar mbrëmjen e sotme në rrugët kryesorë të Beogradit në Serbi. Turma e madhe e njërëzve është mbledhur për të mbështëtur aleatin e tyre historik, Rusinë. Mijëra vetë “vërshuan” në rrugë duke...

Serbia ”frymëzohet” nga Putin: Anëtarësimi i Kosovës në NATO, kërcënim ushtarak për ne

Ministri i Brendshëm serb, Aleksander Vulin ka bërë një deklaratë në stilin e presidentit rus Vladimir Putin duke thënë se anëtarësimi i Kosovës në NATO është kërcënim ushtarak për Serbinë. Njëjtë kishte deklaruar edhe Vladimir Putin për Ukrainën para...

Vuçiç: Duan ta përjashtojnë Rusinë nga OKB-ja që të pranojnë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nisma e radhës e bashkësisë ndërkombëtare mund të jetë përjashtimi i Federatës Ruse nga Kombet e Bashkuara për të përshpejtuar anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. “Ata planifikojnë të thërrasin një debat për...

Vuçiç dhe Dodik mund ta shfrytëzojnë Ukrainën për destabilizimin e Bosnjes dhe Kosovës

Ish-Përfaqësuesit e Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Christian Schwarz-Schilling dhe Valentin Inzko i kanë dërguar një thirrje urgjente liderëve të BE-së dhe NATO-s për ta mbrojtur Ballkanin Perëndimor dhe në veçanti Bosnje e Hercegovinën nga një skenar i ngjashëm me...

Vuçiç bën lojë të dyfishtë, lë “dyert e hapura” për rublën ruse

“Për mua këto ditë janë si një makth”, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke përshkruar “baraspeshimin” e Beogradit mes Lindjes dhe Perëndimit, në një kohë kur Moskës po i vendosen sanksione për pushtimin e Ukrainës. Përderisa Perëndimi dita-ditës po forcon...

Vuçiç: Kriza e Ukrainës mund të përhapet në Ballkanin Perëndimor

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të hënën që ka shqetësime se kriza e Ukrainës “mund të përhapet në pjesë tjera të Evropës dhe në botë, sidomos në Ballkanin Perëndimor”, transmeton agjencia e lajmeve AFP. Vuçiq ka vlerësuar se edhe...

Kurti kërkon hapjen e arkivave shtetërore të Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sërish ka kërkuar që Serbia të hapë arkivat shtetërore, në mënyrë që të zbardhet fati i personave të pagjetur. Ai ka argumentuar se krimet e kryera gjatë luftës së fundit në Kosovë, ishin “krime...

Kryetari i opozitës maqedonase: Nuk jemi bullgarë

Kryetari i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski, deklaroi të enjten se nuk është optimist për zgjidhjen kontestit me Sofjen derisa pala bullgare, sipas tij, mohon identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase, apo deri sa të insistojë se “kemi histori të përbashkët...

Nisin bisedimet për qeverinë e re në Malin e Zi

Sekretarja e përgjithshme e Lëvizjes Qytetare Ura që drejtohet nga Dritan Abazoviç ka bërë të ditur se kanë filluar bisedimet mes partive të shumicës parlamentare për formimin e një qeverie të pakicës. Ajo theksoi më tej se bisedimet zyrtare...

Krizë politike në Malin e Zi, nesër seanca për shkarkimin e Abazoviç

Qeveria e Malit të Zi ka mbajtur ditën e sotme mbledhjen e radhës nën drejtimin e kryeministrit Krivokapiç.  Ministri i Financave dhe Mirëqënies Sociale, Milojko Spajiç është shprehur se në mbledhjen e sotme nuk është diskutuar mbi dorëheqjen e...

BE-ja konfirmon vizitën e Escobarit dhe Lajçakut në Kosovë dhe Serbi

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell konfirmoi se javën e ardhshme në Kosovë dhe Serbi do të qëndrojë i dërguari i posaçëm për dialogun, Mirosllav Lajçak dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel...

Aksident në Bullgari, autobusi me 29 pasagjerë nga Kosova përplaset me një kamion

Një autobus me pasagjerë nga Kosova është aksidentuar në Bullgari. Mediat vendase bëjnë me dije se në autobus ndodheshin 29 pasagjerë, ku 6 prej tyre ishin fëmijë. Deri tani bëhet me dije se të gjithë pasagjerët janë në gjendje të...

Incidentet ndëretnike në Serbi dhe dyfytyrësia e Vuçiçit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, shkoi në Priboj “për të ulur tensionet ndëretnike”. Por analistët thonë, se vizita është bërë vetëm për t’u paraqitur para bashkësisë ndërkombëtare si faktor paqeje dhe stabiliteti. Incidentet që ndodhën ditët e fundit në Priboj,...

Vuçiç: Serbia nuk pajtohet me sanksionet e SHBA-së për Dodikun

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi të enjten se Beogradi zyrtar nuk pajtohet me vendimin e autoriteteve amerikane për vendosjen e sanksioneve ndaj anëtarit serb të presidencës trepalëshe të Bosnje- Hercegovinës (BiH), Millorad Dodik dhe se Serbia nuk do...

Kamberi: Inatin e Kosovës, Serbia e shfryn te shqiptarët e Luginës

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka qenë i zëshëm në ngritjen e shqetësimeve të shqiptarëve në Parlamentin e Serbisë. Në një intervistë për KosovaPress, Kamberi ka deklaruar se Serbia po nxjerr inatin në banorët e Luginës për...

Bullgarët ‘dynden’ në Turqi, përfitojnë nga rënia e lirës

Turqia ndodhet në krizë ekonomike, shoqëruar me çmime të larta dhe zhvlerësim të monedhës vendase. Por situata duket e volitshme për turistët e huaj. Rënia e monedhës turke, në nivele historike gjatë muajit dhjetor, ka tërhequr javët e fundit...

Presidenti i Kroacisë: Ballkani i Hapur pa Kosovën është ‘palidhje’

“Kosova është një shtet i dashur për ne dhe për mua, pa qëllimin që ta sfidoj dikë, sepse unë nuk jam këtu që ta sfidoj Beogradin ose dikë të tretë. Por, Kosova është shtet i parashikueshëm, ku funksionon një...

BE për “Ballkanin e Hapur”: Përfitime më të mëdha nga përfshirja e gjithë shteteve të Ballkanit Perëndimor

Bashkimi Europian ka mbështetur deklaratat e komisionerit për zgjerim, Oliver Varhejli, për “Ballkanin e Hapur”. Ana Pisonero, njëra nga zëdhënëset e Komisionit Europian, në një përgjigje për Telegrafin, ka thënë se Integrimi Rajonal që bazohet në rregullat e BE-së, i...

‘Omicron’ më pranë Shqipërisë, Mali i Zi konfirmon 5 rastet e para

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi konfirmoi zyrtarisht pesë raste të llojit Omikron të koronavirusit. “Të gjithë të infektuarit me Omikron janë në gjendje shëndetësore të përgjithshme të mirë kanë simptoma të lehta”, thuhet në njoftim. Dyshimi i parë...

‘Open Balkan’ në Tiranë, Vuçiç: Do të lidhim popujt

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka komentuar takimin që do të zhvillohet nesër në Tiranë në kuadër të ‘Open Balkan’. Ai është shprehur se ky takim që do të zhvillohet në Tiranë do të sjellë shumë përfitime dhe se është...

Petkov zgjidhet kryeministër i Bullgarisë, veto për Maqedoninë nuk ndryshon

Parlamenti i Bullgarisë ka konfirmuar Kiril Petkov në postin e kryeministrit. Në Parlament, 134 ligjvënës votuan për zgjedhjen e Petkov, ndërsa 104 vota ishin kundër. Tani parlamenti voton për strukturën dhe kompozicionin e Qeverisë së propozuar. Kjo është qeveria...

Vullin reagon ndaj kritikave të SHBA-së dhe BE-së për Reçakun

Ministri i Brendshëm serb, Alleksandar Vullin ka reaguar më 11 dhjetor ndaj kritikave të Bashkimit Evropian dhe SHBA-së lidhur me deklaratat e tij për masakrën e Reçakut në Kosovë. Vullin tha se “asgjë nuk mund të bëhet që e vërteta...

52% e të rinjve në Ballkan duan të emigrojnë

Niveli i lartë i emigrimit kryesisht te të rinjtë, si dhe papunësia janë disa nga problematikat që hasen jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendet e rajonit të Ballkanit. Ministrat e Rinisë dhe të Arsimit të vendeve të...

Integrimi/ Kryeministri i ri bullgar shpalos kushtet për zhbllokimin e Maqedonisë së Veriut

“Der Spiegel” Me premtimin e tij për të luftuar pamëshirë korrupsionin në vend, i diplomuari në Universitetin e Harvardit në SHBA, Kiril Petkov, arriti disa javë më parë një fitore të papritur në zgjedhjet e reja të parakohshme në Bullgari,...

Gazeta serbe: Vuçiç po punon me recetën e Millosheviçit

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është vënë në shënjestër të gazetës serbe e cila e ka paraqitur aë si një kopje të Sllobodan Millosheviçit duke krahasuar fjalimet e tij dhe teknikat me të tijat. Gazeta Nova, shkrun se rastësisht apo jo,...

Bullgaria në tentativën e tretë për qeveri të re

Bullgaria pret të zbulohen zyrtarisht këtë javë emrat e ministrave në kabinetin e ri qeveritar i cili do të propozohet nga kandidati për kryeministër Kiril Petkov. Presidenti Radev ka nisur zyrtarisht konsultimet për krijimin e qeverisë së re pasi...

Atentat mafioz në Greqi, ekzekutohet boksieri 35-vjeçar

Një atentat tipik mafioz ka ndodhur në rrugën Ekavis në Galatsi, Greqi ndaj një boksieri 35-vjeçar i cili ka gjetur vdekjen disa minuta më pas. Viktimë është Haris Kontogiorgis, i cili u sulmua teksa po hynte në një palestër Siç bëhet...

Pamje të rënda, mësuesi dhunon nxënësen në klasë (Video)

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në Greqi, ku një mësues ka dhunuar nxënësen në klasë. Siç shihet në videon e publikuar nga mediat vendase mësuesi godet nxënësen në fytyrë, e tërheq flokët dhe e hedh në tokë. Teksa mësuesi po dhunonte...

Borrell: Prishtina dhe Beogradi t’i kthehen dialogut

Palët duhet të kthehen në tavolinën e bisedimeve, tha më 1 dhjetor Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, derisa foli rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nga Riga e Letonisë ku po mbahet takimi...

Tragjedia në Bullgari, ekspertiza: Ende mister djegia e autobusit

Shkak i aksidentit tragjik në Bullgari që i mori jetën 45 shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut duket se nuk ka qenë shpejtësia me të cilin po lëvizte autobusi. Ministrja për Zhvillim Rajonal në Bullgari, Violeta Komitova sot njoftoi rezultatet nga...

Greqi: Kush nuk vaksinohet ndaj Covid, gjobitet nga 60-100 euro

Varianti Omicron ka rritur frikën e autoriteteve në Greqi. Kryeministri Mitsotakis ka ashpërsuar masat ndaj atyre personave që refuzojnë të vaksinohen. Masa më e fundit është vendosja e gjobës e cila varion nga 60 deri në 100 euro. Kryeministri Kyriakos...

Policia malazeze sekuestron 37.7 kg kokainë në makinën me targa shqiptare

Janë sekuestruar 37.7 kg kokainë në pikën kufitare të Debeli Brijeg të Malit të Zi. Mediat malazeze shkruajnë se droga është gjetur në një makinë me targa shqiptare. Kësisoj është arrestuar shoferi, shtetësia e të cilit ende nuk dihet. Policia njofton se makina...

Lajçak: BE duhet të përshpejtojë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, thotë se nuk ka alternativë tjetër për Ballkanit Perëndimor përveç integrimit. Ai shprehu shqetësimin se Evropa mund ta humbasë Ballkanin...

Dorëheqja e Zoran Zaev, LSDM hap garën për kreun e ri

Këshilli ekzekutiv i LSDM ka pranuar dorëheqjen e kryetarit të partisë, Zoran Zaev dhe ka vendosur që partia të shkoj në zgjedhje të jashtëzakonshme. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdana Kuzevska ka njoftuar se nga nesër do të hapet gara për...

Kosovë: 3 viktima nga gjuajtjet me armë zjarri drejt një autobusi

Tre persona kanë vdekur nga gjuajtjet me armë zjarri drejt një autobusi në afërsi të fshatit Gllogjan të komunës së Deçanit në orët e mbrëmjes të së premtes, 26 nëntor. Lajmin e ka konfirmuar Shkodran Nikqi nga Prokuroria Themelore e...

Bullgari, gjendet trupi i pasagjerit të 45-të në autobusin e shkrumbuar nga flakët

Edhe një trup i pajetë është gjetur gjatë kontrollit shtesë në autobusin me shtetas të Maqedonisë së Veriut që u aksidentua në autostradën Struma në Bullgari. Kështu, numri i viktimave nga aksidenti është rritur në 45, ashtu siç u njoftua...

Kurti: Kosova dhe Shqipëria mund të dakordohen pa menduar për Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në konferencën e përbashkët në Elbasan, u shpreh se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë po zhvillohen me ritme të shpejta. I pyetur për ‘Open Balkan’, Kurti theksoi se mbledhja e sotme dëshmoi që dy shtetet,...

Integrimi/ Bullgaria kërkon zyrtarisht që Shqipëria të ndahet nga RMV

Bullgaria ju ka kërkuar zyrtarisht shteteve anëtare të BE-së që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut sa i përket procesit të integrimit. Klan News raporton se Bullgaria kërkon që Shqipëria të gjykohet për meritat e saj dhe të vijojë...

Aksidenti tragjik në Bullgari/ Prokuroria: U gjetën 44 trupa, një është zhdukur

Udhëtimin e tyre të fundit bën 45 persona nga 52 që ishin në autobusin që u përfshi nga flakët në aksidentin tragjik që u shënuar në Bullgari 2 ditë më parë. Zëdhënësja e kryeprokurokurorisë bullgare, Siika Mileva, ka folur rreth...

Vuçiç: Kërkesa e Serbisë, të shpeshtohen takimet me Kosovën

Kërkesa zyrtare e Serbisë për Bashkimin Evropian është që të ketë sa më shumë takime në kuadër të dialogut me Kosovën, tha më 24 nëntor, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Gjatë një konference për media, Vuçiq tha se këtë kërkesë e...

Befason eksperti bullgar: Shpërthimi në autobus ishte akt politik

Aksidenti tragjik në Bullgari, që u mori jetën 46 pasagjerëve nga Maqedonia e Veriut, vazhdon të ngrejë shumë hipoteza. Një ekspert bullgar ka deklaruar në studion e ‘Bulgaria on Air’ se tragjedia mund të jetë një akt politik. Hristo Radkov, kryetar...

Zaev: Një nga të mbijetuarit më tha se kanë dëgjuar shpërthim të fortë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tani ndodhet në Bullgari për të takuar të mbijetuarit nga aksidenti i rëndë rrugor në autosdradën Struma në Bullgari. Në intervistë për Bulgaria ON AIR,ai është shprehur se ka arritur të bisedojë me...

Aksidenti në Bullgari: Pasagjerët u hodhën nga dritaret për t’u shpëtuar flakëve

46 persona shqiptarë nga Maqedonia e  Veriut kanë humbur jetën në aksidentin tragjik që është shënuar në Bullgari, gjatë orëve të para të mëngjesit. Kreu i shërbimit të kontrollit të fatkeqësive të vendit, Nikolay Nikolov, tha se 46 njerëz vdiqën...

Tragjedi në Bullgari: 46 viktima pas djegies së një autobusi nga Maqedonia e Veriut

Të paktën 46 persona, shumica prej tyre nga Maqedonia e Veriut, kanë vdekur pasi një autobus është përfshirë nga flakët në një autostradë në perëndim të Bullgarisë më 23 nëntor, kanë thënë zyrtarët. Në mesin e viktimave ka edhe fëmijë...

Turqia kërcënon Greqinë me luftë: Për 5 orë, na keni në Athinë

Mediat greke shkruajnë se një anëtar i kryesisë së partisë në pushtet turke, AKP të Rexhep Tajip Erdoganit ka kërcënuar Greqinë me luftë. “Grekët thonë se do të lëshojnë raketa. Po ta shohim një herë. Për 5 orë, ne jemi...

Kryeministrja e Serbisë: Kam thënë të vërtetën, shqiptarët janë të ardhur nga mali

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç në një emision në RTS ka deklaruar se nuk kërkon falje për deklaratën e saj që e ka dhënë ditë më parë se ”qytetarët e Kosovës janë njerëz të malit”. Ai thekson se nuk do...

Bullgari, Radev fiton mandatin e dytë si President

Presidenti aktual bullgar Rumen Radev ka fituar një mandat të dytë pesëvjeçar, duke mundur kundërshtarin Anastas Gerdzhikov në balotazhin e 21 nëntorit. Sipas rezultateve zyrtare preliminare, 58-vjeçari Radev mori 66 për qind të votave ndërsa Gerdzhikov, rektor i Universitetit të...

Bullgarët votojnë për zgjedhjen e presidentit

Në Bullgari po zhvillohet më 21 nëntor rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Presidenti aktual, Rumen Radev, po shihet se kandidati kryesor për shkak të qëndrimit të tij kundër korrupsionit. Radev nuk arriti të fitonte shumicën në votimin e...

Daçiç: Kosova të ndërrojë emrin, është fjalë serbe

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçi♪, ka bërë një reagim për një vendim që në objektin e Kuvendit të Kosovës të mos shërbehen produkte serbe. “Nuk jam i befasuar nga asgjë. Por pas kësaj ata duhet ta ndërrojnë edhe...

Shtrëngohen masat për të pavakisnuarit në Greqi

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Micotakis, ka deklaruar se nga e hëna e javës që vjen, 22 nëntor të pavaksinuarit nuk do të lejohen të hyjnë në ambiente të mbyllura. Nëpërmjet një videomesazhi, Micotakis i bën thirrje qytetarëve të bëjnë dozën...

Pastrim parash me Rezart Taçin? Prokuroria Speciale në Mal të Zi nis hetimet për presidentin Gjukanoviç

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç, do të merret në peytje nga prokuroria e vendit të tij. Ky vendim vjen pas operacionit të SPAK një javë më parë në bashkëpunim me Prokurorinë e Palermos, ku u bllokuan më...

Rritet shqetësimi për zhvillimet në Ballkan, Perëndimi shqyrton mundësinë e sanksioneve

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës Serbe, Milorad Dodik, për shkëputje nga Bosnja dhe Hercegovina, po shtojnë shqetësimin...

Kryeministrja e Serbisë: Kosova t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur”

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, u bëri thirrje të gjitha vendeve në Ballkan, përfshirë Kosovën, që t’i bashkohen nismës “Ballkani i Hapur”. Ajo tha se ftesa për këto vende është “gjithmonë e hapur”. Nisma e bashkëpunimit “Ballkani i Hapur”, e cila...

Negociatat me BE/ Maqedonia e Veriut merr sinjale pozitive nga Bullgaria

Maqedonia e Veriut shprehu gatishmërinë për të vazhduar dialogun me Bullgarinë, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve që po e mbajnë peng nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis Shkupit dhe Bashkimit Evropian. Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, bëri këtë zotim një ditë...

Kroaci, ish-ministrja arrestohet për vjedhje të fondeve të BE-së

Gjykata e Zagrebit ka dënuar me një muaj paraburgim Gabrijela Žalac-in, ish-ministre e integrimit të Kroacisë nga viti 2016 deri në vitin 2019 dhe tre nga ish-bashkëpunëtorët e saj deri në përfundim të hetimeve për një akt korrupsioni në...

Maqedoni e Veriut, opozita pa numra për mocionin e mosbesimit

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka nisur seancën për mocionin e mosbesimit të qeverisë, por seanca është ndërprerë disa herë me kërkesë të opozitës, meqë i mungon një deputet, i cili, në një njoftim që ka bërë në Facebook,...

Greqia: Maqedonia e Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Prespës

Ministri i jashtëm grek Nikos Dendias dha mesazhin se Greqia do të vazhdojë të mbrojë interesat e saj,, duke pasur si busull respektin e plotë të së drejtës ndërkombëtare dhe veçanërisht të ligjit të detit. Athina gjithashtu i ka...

Moska po planifikon luftën tjetër Ballkanike

Nga: Janusz Bugajski Administrata Biden e ka përqendruar politikën e saj të jashtme në kundërshtimin e rritjes së Kinës si fuqi. Një konsensus dypartiak është shfaqur në Uashington se Kina është kundërshtari më i rrezikshëm global i Amerikës. Dhe në...

Përmbytet Bosnjë-Hercegovina/ Lumenjtë vërshojnë në rrethinat e kryeqytetit

Shumë zona të kryeqytetit dhe rajone të Bosnjë-Hercegovinës janë vërshuar nga ujërat si pasojë e reshjeve të dendura që vijojnë prej së enjtes. Bosnja po përjeton edhe rritje të rasteve me kovid ndërsa shirat do të prekin pacientët në...

Kurti: Beogradi dëshiron ta ketë një shtet në Kosovë

Kryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj të cilit është kategorisht kundër. DW: Zoti Kurti, ju keni disa muaj...

Mickovski: Nëse Zaev nuk deponon dorëheqjen, do ta rrëzojmë

Partia VMRO-DPMNE dhe shumica e re parlamentare, që u bë e ditur të premten në mbrëmje, pret që kryeministri në dorëheqje, Zoran Zaev, të dorëzojë të hënën dorëheqjen në Kuvend, në të kundërtën shumica e re do të kërkojë...

BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Zyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që do të mundësonte çuarjen përpara të reformave që lidhen me integrimet evropiane. Këto thirrje ishin pjesë e një takimi dy ditorë...

Lajçak kritika BE-së: Të nisin bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

I dërguar special i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ka qenë I pranishëm në samitin e mbajtur në Selanik, ku ka deklaruar sërish nevojën e nisjes së bisedimeve mes BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Diplomati...

Maqedoni e Veriut/ VMRO-DPMNE thotë se e ka shumicën e re parlamentare

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO- DPMNE-së, Hristijan Mickovski, ka njoftuar të premten (5 nëntor) në mbrëmje se opozita ka siguruar shumicën e re parlamentare për formimin e qeverisë së re apo çuarjen...

Vuçiç pret që autoritetet e Kosovës të provojnë “ta marrin” nënstacionin e Valaçit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë më 5 nëntor se pret që autoritetet e Kosovës së shpejti do të provojnë të marrin në kontroll nënstacionin elektrik të Valaçit ne veri të Kosovës, “nën pretekstin e faturimit të energjisë”...

Kurti: Serbia po kërcënon luftën e tretë në Ballkan

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se Serbia është duke kërcënuar dhe mund të shkaktojë nisjen e një lufte të tretë Ballkanike. Këtë deklaratë, Kurti e ka thënë në një intervistë për britaniken The Telegraph, ku ka akuzuar...

Rama: Shqipëria dhe rajoni e kanë vendin në BE dhe do të jenë në BE

Kryeministri i Shqipërisë në kuadrin e vizitës në Beograd flet për DW mbi ''Open Balkan“. Ai thekson ndër të tjera, se është e rëndësishme që Serbia ka pranuar që në mes Shqipërisë dhe Kosovës të mos ketë kufij.“ DW: Z....

Kosova? Vuçiç: Kush do të bëhet pjesë e ”Open Balkan”, të vijë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se cildo shtet mund t'i bashkohet nismës ''Open Balkan'', ku deri më tani bbëjnë pjesë Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Në një konferencë të përbashkët në Beograd me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe...

Shqipëria e Madhe? Ja si përgjigjet Rama në Beograd

Kryeministri Edi Rama është shprehur i bindur se ''Ballkani i Hapur ''do të jetë në pjesën më të shndritshme të historisë. Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët shqiptarë në Beograd pas konferencës së përbashkët me liderët e tre vendeve të Ballkanit të...

Rama: Serbia duhet t’i kërkojë falje Kosovës

Kryeministri Edi Rama, u shpreh se është dakord që Serbia t'i kërkojë falje Kosovës, duke shtuar se sipas tij falja është ajo që vjen në fund. Në një konferencë me gazetarët në Beograd, Rama theksoi se bashkëpunim në rajon e...

”Open Balkan” në Beograd/ Nis takimi Rama-Vuçiç-Dimitrov

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç sapo është takuar me kryeministrin Edi Rama dhe zëvendëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov. Ata kanë ndaluar përballë fotografëve në Pallatin e kryeministrisë, duke bërë foton zyrtare. Konferenca e përbashkët për shtyp e Vuçiqit,...

”Open Balkan”, Prishtina: Nismë pa vizion për rajonin tonë

Kosova nuk do të marrë pjesë as në takimin e gjashtë të "Open Balkan" që këtë herë do të mbahet në kryeqytetin serb, Beograd. Zyra e komunikimit në Kryeministrinë e Kosovës ka njoftuar se Kosova nuk ka asnjë ftesë për...

Bashkimi Evropian: Situata në Bosnje është shqetësuese

Bashkimi Evropian tha se situata në Bosnje dhe Hercegovinë paraqet “burim të madh shqetësimi”. Duke folur të mërkurën para gazetarëve në Bruksel, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se udhëheqësit politikë të këtij vendi duhet të gjejnë zgjidhje. “Duhet të angazhohemi...

Ish-kreu i FSK: Vuçiç dhe Vulin po krijojnë Serbinë e madhe

Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kadri Kastrati është shprehur se ai zotëron informacione të cilat tregojnë qartë se Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe Ministri i mbrojtjes Aleksandar Vulin po rekrutojnë mercenarë rusë për t’i sjellë në...

Vuçiç: Ata që na bombarduan në “99 nuk kanë të drejtë të flasin për ligj dhe drejtësi

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka folur për bombardimet nga NATO në 1999, duke u ankuar ndaj ndërkombëtarëve, të cilët sipas tij e shohin Serbinë si një rrezik të madh për Ballkanin.  “Ata që na bombarduan dhe që e ndanë vendin...

Kriza me migrantë, Bullgaria dërgon ushtarë në kufi me Turqinë

Bullgaria ka dërguar rreth 350 ushtarë në kufi me Turqinë të hënën (1 nëntor) për të ndihmuar forcat policore që të përballen me fluksin në rritje të migrantëve, njoftoi ministri i Mbrojtjes i Bullgarisë, Georgi Panajotov. "Ushtarët arritën sot në...

Video/ Serbët heqin flamurin shqiptar nga rrugët e Beogradit

Një grup të rinjsh në Beograd kanë hequr flamurin shqiptar nga rrugët e kryeqytetit serb. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës, ku të rinjtë më pas kanë postuar dhe një video në rrjetet sociale.  Mediat serbe raportojnë se flamuri shqiptar...

”A ta mbajmë apo ta shtyjmë takimin në Beograd?”/ Vuçiç pyet Ramën për ”Open Balkan”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është takuar sot në Glasgow me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç në kuadër të Samitit për ndryshimet klimatike.Përmes një postimi në Instagram, Vuçiç është shprehur se në takimin e rradhës në Beograd, duhet të...

Humbja në zgjedhjet lokale/ Jep dorëheqjen kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, njëherësh kryetari i LSDM-së Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen nga posti i kreut të qeverisë dhe kryetarit të partisë. Lajmin e ka bërë me dije vetë Zaev në një konferencë për shtyp pas përfundimit...

Procesi zgjedhor në Maqedoninë e Veriut vlerësohet i qetë

Në Maqedoninë e Veriut raundi i dytë i votimeve për zgjedhjen e 44 kryetarëve të komunave po zhvillohet në atmosferë të qetë dhe probleme, bazuar në të dhënat e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ). Kryetari i Komisionit, Aleksandar Dashtevski,...

”Serbia po blindohet”/ The Economist: Lufta me shqiptarët e afërt

“Ejani me mua”, thotë Aleksandër Vuçiç, presidenti i Serbisë: Tani do të shihni një buzëqeshje në fytyrën time!” Nga tarraca e godinës së presidencës së Beogradit, ai tregon rrokaqiejt që ngrihen lart dhe deklaron triumfalisht: Si një feniks që ngrihet nga hiri! Shtetet e...

Serbia gjithnjë e më afër energjisë bërthamore

Serbia është duke u orientuar drejt energjisë bërthamore pas disa dekadash të moratoriumit për ndërtimin e centraleve bërthamore. Drejtoria për Sigurinë Bërthamore dhe Rrezatim e Serbisë ka njoftuar se ka marrë pjesë në një stërvitje ndërkombëtare më 26 dhe 27...

Vuçiç: Ambasadori gjerman në Prishtinë nuk reagoi kur u ndaluan ekipet tona

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar të martën një deklaratë të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jörn Rohde, rreth ndalesës që u është bërë boksierëve të Kosovës për të marrë pjesë në një kampionat në Serbi, duke thënë se...

Studiuesja ruse: Shqipëria e Madhe do të bëhet realitet

Epoka e shqiptarëve në Ballkan ka filluar, ndërsa për popullin serb 25 vitet e ardhshme do të jenë të errëta, thotë në një intervistë për mediat serbe, Anja Filemonit, anëtare e Akademisë së Shkencave Ruse, shkruan lajmi.net. “Projekti i Shqipërisë...

Kosovë: Çmimet e papërballueshme për nivelin e pagave

Paga mujore që merr, Nexhmendin Ibrahimi, një qytetar nga Prishtina, nuk i mjafton për të siguruar furnizimin me ushqim. Nga paga e tij, çdo muaj, ai ndanë 250 euro për shportën e konsumit. Por, në fillim të muajit tetor, kjo vlerë...

Greqia nuk gjen qetësi, Kreta lëkundet sërish nga tërmeti

Greqia nuk gjen qetësi. Një tjetër lëkundje sizmike prej 3.3 Rihter ka ndodhur në orën 08:41 të mëngjesit të së martës, 26 tetor, vetëm pesë kilometra në verilindje të Arkalochorit në Kretë me një thellësi 9.3 kilometra. Pasgoditjet vijojnë në...

Maqedoni e Veriut: BDI e PDSH bëhen bashkë për raundin e 2 të zgjedhjeve lokale

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve locale në Maqedoninë e Veriut, Klan Macedonia mëson se Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Partia Demokratike Shqiptare ia kanë dalë të bien dakord për mbështetje të ndërsjelltë. Në fakt, integristët e Ali...

Greqi/ Çfarë foli Caroline me psikologen pak muaj para se bashkëshorti ta vriste

Detaje të reja kanë dalë në dritë pas vrasjes së 20-vjeçares Caroline, nga bashkëshorti i saj, Babis Anagnastopulos. Mediat fqinje shkruajnë se dyshohet që Babis e tradhtonte Carolinën dhe ky mund të jetë shkaku që pasoi ngjarjen e rëndë. Në...

Kamberi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës vazhdojnë të diskriminohen në Serbi

Në një intervistë për Zërin e Amerikës deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, tha se shqiptarët e Luginës së Preshevës vazhdojnë të diskriminohen në Serbi. Deputeti Kamberi foli edhe për nismën “Ballkani i Hapur” për të clën...

Kryeministrja serbe bën deklaratën e fortë: Prej kohësh është planifikuar vrasja e Vuçiç

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç deklaroi se ka pasur një plan për vrasjen e presidentit Aleksandër Vuçiç. Sipas saj, vrasja ishte planifikuar të ndodhte gjatë zbulimit të monumentit të Stefan Nemanjës, që u bë më 27 janar të këtij...

“Der Spiegel”: Ballkani kërcënohet nga një konflikt i ri

Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull situatës në Ballkan, ku paralajmërohet se në rajon do të nisë një konflikt i ri, dhe për këtë faji i hidhet BE. Unioni me politikën e saj të jashtme është...

Përplasje e përgjakshme në Greqi, një i vdekur dhe 7 të plagosur (Video)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e 7 të tjerëve, mes të cilëve 6 prej tyre ishin policë të forcave DIAS. Ngjarja tronditëse ndodhi mbrëmjen e së premtes (22 tetor). Mediat...

Tronditet Greqia, tre tërmete të njëpasnjëshëm brenda 40 minutash

Tre tërmete të fuqishëm të njëpasnjëshëm kanë tronditur Kretën, në Greqi. Me një diferencë kohore prej 40 minutash ata kanë berë që banorët të dalin në rrugë të frikësuar. Nuk kishte ndodhur më parë në Greqi që tre tërmete...

Zgjedhjet në Kosovë, Vuçiç: Pas disfatës politike Prishtina zyrtare do të përballet me aksione të reja

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një deklarate për media ai tha se mund të ketë aksione të reja të Policisë së Kosovës, për shkak të humbjes politike që pësoi Prishtina. Ai gjithashtu shtoi se nëse qeveria e Kosovës ndërmerr...

OSBE/ODIHR: Zgjedhjet në Maqedoninë e V. të qeta, por me probleme teknike

Misioni i OSBE/ODIHR, zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Maqedoninë e Veriut, i ka vlerësuar kryesisht të qeta dhe demokratike, por ka regjistruar edhe probleme gjatë votimit, kryesisht me aparatet biometrike për votim, shumë prej të cilëve ishin jashtë...

Ministrat e BE-së pritet të diskutojnë situatën në Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, në takimin e tyre në Luksemburg, pritet që të hënën, mes tjerash, të flasin edhe për situatën në Ballkanin Perëndimor, pas tensioneve të fundit në disa vende të rajonit, si në Bosnje-Hercegovinë e...

Vuçiç: Perëndimi të mos i mbështesë veprimet e Prishtinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u bëri thirrje vendeve perëndimore, përfshirë Britaninë e Madhe, që të përmbahen nga mbështetja e “veprimeve të dhunshme të autoriteteve të Prishtinës”, siç ishin ato në veri të Kosovës. Javën e kaluar autoritetet në Kosovë...

“A do ta nënshkruani pavarësinë e Kosovës?” Ja si përgjigjet kryeministrja serbe, Brnabiç

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, beson është e mundur një marrëveshje historike midis Kosovës dhe Serbisë, por thotë se për këtë duhen udhëheqës të guximshëm dhe me vizion. Ajo thotë se, si kryeministre, nuk do ta nënshkruante njohjen e...

Greqia goditet nga një tjetër tërmet, ja sa ishte magnituda

Një tjetër tërmet ka goditur Greqinë ditën e sotme. Sipas autoriteteve greke tërmeti ndodhi në zonën detare në juglindje të Zakros dhe kishte një magnitudë 4.1 ballë. Sipas Gerasimos Chouliaras , drejtor i kërkimit në Institutin Gjeodinamik, ky është një...

KQZ publikon masat për zgjedhjet e nesërme në Kosovë

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në koronavirus apo se e kanë kaluar sëmundjen. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u ka...

Kosova regjistron 15 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar se të shtunën janë regjistruar 15 raste me koronavirus, pas testimit të 2.579 mostrave. Në 24 orët e fundit nuk ka viktima. Autoritetet shëndetësore kanë thënë se më 16 tetor, 56 persona janë shëruar...

Escobar përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Serbinë, qasja e Shteteve të Bashkuara është që të vazhdojë të mbështes dialogun e ndërmjetësuar nga...