No menu items!

BOTA

Medvedev: Rusia do të fitojë, jemi gati të shkojmë deri në kufijtë e Polonisë

Ish-presidenti dhe nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev deklaroi në përvjetorin e parë të ofensivës kundër Ukrainës, se Rusia do të fitojë dhe se është gati të shkojë deri në kufijtë e Polonisë. Medvedev u shpreh s...

“Nuk jemi shkatërruar, do fitojmë këtë vit”, Zelensky fjalim për 1-vjetorin e luftës

“Ukraina as nuk është shkatërruar dhe as është dorëzuar dhe e di se çdo e nesërme ia vlen të luftohet”. Ky është mesazhi i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij që përkon me 1-vjetorin e luftës kundër...

Lufta në Ukrainë hyn në vitin e dytë, Rusia e izoluar në votimin në OKB

Lufta në Ukrainë hyri në vitin e saj të dytë të premten, teksa një votim i OKB-së kërkon që Rusia të tërheqë forcat e sa. Liderët globalë janë të vendosur të forcojnë ndihmën për Ukrainën dhe të vendosin sanksione të...

Kina mund t’i japë Rusisë armë për luftën në Ukrainë, paralajmëron SHBA

Kina po konsideron mundësinë që t’i japë Rusisë armë dhe municione për luftën në Ukrainë, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken. Ai paralajmëroi se ky përshkallëzim do të nënkuptonte “pasoja të rënda” për Kinën, shkruan BBC. “Shqetësimi që kemi...

Emmanuel Macron: Dua fitoren e Ukrainës, por jo shkatërrimin e Rusisë

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk dëshiron ta shohë Rusinë të “dërrmuar” nga një disfatë në Ukrainë. Macron u kërkoi vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen ushtarake për Kievin dhe tha se ai ishte i përgatitur për një luftë të zgjatur. “Unë dua...

Lavrov: Sugjerimet e Zelensky-t për paqe janë absurde, ende asnjë propozim serioz

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Moska ende nuk ka parë ndonjë propozim serioz për paqen në Ukrainë. Sipas tij, sugjerimet e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ishin absurde, shkruan Reuters. Lavrov tha se Moska ishte e gatshme për të diskutuar...

Tërmeti me magnitudë 7 godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 ballë të shkallës Rihter ka goditur brigjet e Indonezisë në orët e para të mëngjesit të sotëm. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve (USGS), epiqendra e tërmetit ishte 154 kilometra veriperëndim të qytetit Tobelo. Lëkundjet...

Kissinger: S’ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se pushtimi rus tregon se nuk ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s. Prej disa muajsh, ai ka qenë për një armëpushim në luftën në Ukrainë, që në fakt do të...

Paralajmërimi i ministrit ukrainas: Rusia po përgatitet për mobilizim të ri ushtarak

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov paralajmëroi se Rusia po përgatitet për një mobilizim të ri ushtarak. Përmes një video-mesazhi, Reznikov i ka kërkuar rusëve që të shmangin mobilizimin, shkruan Kyiv Independent. “Shmangni mobilizimin në çdo mënyrë. Kur liderët e bunkerit...

OBSH-ja thirrje Kinës: Ndani informacione në kohë reale për COVID-in

Zyrtarët kinezë duhet të ndajnë më shumë informacion në kohë reale për COVID-in në vend pasi infeksionet janë duke u rritur, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Shumë nga kufizimet e rrepta janë hequr gjatë javëve të fundit, por...

‘Mund të godasë Athinën’, Erdogan: Greqia e frikësuar nga raketa turke, Typhoon

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se testi i fundit i një rakete balistike turke e ka frikësuar Athinën. Erdogan u shpreh se Ankaraja nuk do të rrijë duarkryq nëse Greqia vazhdon të militarizojë ishujt e saj në detin...

Erdogan kërkon edhe një mandat si president: Nëse fitoj, nuk kandidoj më

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan la të kuptohet do të kërkonte edhe një mandat për herë të fundit vitin e ardhshëm, duke thënë se ishte koha për t’ua dorëzuar stafetën “të rinjve”. Gjatë një fjalimi të shtunën në Samsun,...

Putin kërcënon me përdorim të armëve më të avancuara

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Moska mund ta përvetësojë atë që ai e përshkroi si koncept të SHBA-së për sulme parandaluese ushtarake, duke shtuar se Rusia i ka armët për ta bërë një gjë të tillë. Deklaratën, Putrin...

Finlanda: Nëse Turqia ratifikon anëtarësimin në NATO, rishikojmë embargon e armëve

Ministri i mbrojtjes i Finlandës, Antti Kaikkonen deklaroi se do të ishte diçka shumë e mirë,  nëse Turqia e ratifikon sa më shpejt anëtarësimin në NATO dhe se do të konsiderojë dhënien e lejeve të eksportit të armëve në...

Putin: Rusia nuk do të përdorë e para armët bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritej, por këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe nuk do të përdorte armët e saj bërthamore e para. Putin këmbënguli se vendi i tij do të përdorte...

Orban akuza BE-së për ngrirjen e fondeve: Vendimi u mor për arsye politike

Kryeministri hungarez, Viktor Orban akuzoi Bashkimin Evropian për ngrirjen e fondeve mbështetëse të destinuara për Hungarinë. Orban u shpreh se vendimi është marrë për arsye politike, për shkak të politikës së migracionit të Budapestit dhe kundërshtimit të saj ndaj sanksioneve...

Ministri koreano-verior ironizon Sekretarin e OKB-së: “Kukull e SHBA-ve”

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son-hui e quajti Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres një “kukull të Shteteve të Bashkuara”. Guterres dënoi fuqishëm lëshimin e fundit të një rakete balistike ndërkontinentale nga Koreja e...

Kina paralajmëron SHBA-të: Asnjë informacion Tajvanit për takimin Biden-Xi Jinping

Kina dënoi një plan të Shtëpisë së Bardhë për të informuar Tajvanin mbi rezultatet e një takimit që pritet të zhvillohet javën e ardhshme në Samitin e G20-ës në Indonezi, mes  Presidentit Joe Biden dhe homologut të tij, Xi...

Irani ndërton raketën balistike hipersonike, depërton në çdo sistem mbrojtjeje

Komandanti i hapësirës ajrore të Gardës Revolucionare Iraniane, Amir Ali Hajizadeh deklaroi se në vend është ndërtuar një raketë balistike hipersonike. Raketa, është e aftë për të depërtuar në të gjitha sistemet e mbrojtjes, shkruan Reuters. “Kjo raketë ka një shpejtësi të...

Biden synon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të mërkurën se synon të kandidojë për një mandat të dytë dhe ka të ngjarë të marrë një vendim përfundimtar në fillim të vitit të ardhshëm pasi deklaroi se rezultatet e zgjedhjeve afatmesme të...

Putin planifikon të testojë raketën që mund të godasë Britaninë e Madhe në 6 minuta

Presidenti rus, Vladimir Putin po planifikon një test të dytë të raketës bërthamore hipersonike Satan-2, deri në fund të vitit. Sipas medias britanike “The Sun“, raketa, e cila mund të udhëtojë me një shpejtësi prej 750 km/h, mund të godasë...

Zelensky: 30 sulme me dronë nga Rusia në dy ditë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka nisur më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë. Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme...

Zelensky: Rusia ka shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se raketat ruse dhe sulmet me dronë të prodhuar në Iran kanë shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë së Ukrainës. Një deklaratë, Zelensky e dha gjatë një konference më 25 tetor lidhur...

Xi Jinping: Kina nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën në Tajvan

“I takon popullit kinez të zgjidhë çështjen e Tajvanit dhe Kina kurrë nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën, por do të përpiqet për një zgjidhje paqësore”. Kështu u shpreh presidenti kinez, Xi Jinping gjatë...

Kongresi i Partisë Komuniste të Kinës, Xi Jinping pritet të marrë mandatin e tretë

Partia Komuniste e Kinës ka hapur punimet e Kongresit, ku pritet që presidenti Xi Jinping, të marrë një mandat të tretë në krye të kësaj force politike. Fjalimin e tij, Xi e nisi duke mbrojtur strategjinë e Covid-zero, e cila...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dënon aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar me shumicë dërrmuese për të dënuar përpjekjet e Rusisë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës. Rezoluta u mbështet nga 143 vende, ndërsa 35 shtete – përfshirë Kinën dhe Indinë –...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri. Të...

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se sulmet ruse kanë shënjestruar infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin, shkruan BBC. Zelenski bëri të ditur se objektet energjetike në...

Gjermania paralajmëron sanksione për Iranin pas protestave masive

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka bërë thirrje për veprim kundër zyrtarëve që janë përgjegjës për shtypjen e dhunshme të protestave në Iran. Baerbock tha se Gjermania do të sigurojë që Bashkimi Evropian të vendosë sanksione, shkruan BBC. Sipas ministres, ata...

Biden dhe Scholz dënojnë përpjekjet e Moskës për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Dy udhëheqësit dënuan sërish përpjekjet për aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, si dhe shprehën përkushtimin e tyre të vazhdueshëm për ta mbajtur Moskën...

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar territore në Ukrainë. SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me këtë çështje, shkruan BBC. “Shtetet e...

Pro bashkimit me Rusinë, Putin shpall të premten vendimin për referendumet

Asnjë surprizë në referendumet e organizuara nga Rusia, e cila synon të aneksojë disa nga territoret në Ukrainë. Sipas auroriteteve rajonale të mbështetura nga Moska, më shumë se 90% e banorëve në Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson kanë votuar pro...

Stoltenberg: Nëse Rusia përdor armë bërthamore, do ketë pasoja të rënda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se çdo përdorim i armëve bërthamore është i papranueshëm dhe se nëse Rusia i përdor ato, do të kishte pasoja të rënda. “Çdo përdorim i armëve bërthamore është absolutisht i papranueshëm, do...

Qindra të arrestuar në Rusi pas protestave kundër mobilizimit ushtarak

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet në Rusi, teksa protestat kundër mobilizimit të pjesshëm ushtarak vazhdojnë në të gjithë vendin. Grup i pavarur për të drejtat e njeriut, OVD-Info deklaroi se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme...

A do të rikandidojë Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në vitin 2024?

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se është “shumë herët” për të marrë vendimin nëse ai do të kandidojë përsëri në vitin 2024. 79-vjeçari ka lënë të hapur mundësinë e mos kandidimit për një mandat tjetër, shkruan CNN. “Shikoni, qëllimi im, siç thashë...

Le Pen: Vendosja e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë, gabim gjeopolitik

Kryetarja e grupit parlamentar të Asamblesë Kombëtare (RN) Marine Le Pen, kritikoi vendosjen e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë. Le Pen u shpreh se Franca bëri një gabim gjeopolitik duke vendosur sanksione të paarsyeshme kundër Rusisë, shkruan Euronews Serbia. Sipas saj, politika...

Mbretëresha hungareze e bukurisë ra pre e trafikantëve, mes tyre një shqiptar

Gjithnjë e më shumë detaje tronditëse po dalin në dritë për bandën kriminale në Ballkan që joshi fituesen e Miss Universe Hungaria 2021. Jazmin Viktoria udhëtoi drejt Maqedonisë së Veriut pasi iu premtua një kontratë modelimi, ku do të kryente...

Presidenti iranian-Putinit: Bashkëpunimi i forcon shtetet e sanksionuara nga SHBA

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin se bashkëpunimi mes shteteve të sanksionuara nga Shtetet e Bashkuara, i bën ato edhe më të “fuqishme”. “Marrëdhënia në mes të shteteve që janë të sanksionuara nga...

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...

Kemi rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar, thotë Zelenski

Ushtria ukrainase ka rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar nga forcat ruse. Kështu u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së martës, shkruan CNN. Zelenski tha se shumica e territorit të çliruar nga forcat ukrainase...

Ukraina e zhgënjyer me Gjermaninë për furnizimin me armë: Nga se keni frikë?

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba deklaroi se Gjermania ka injoruar lutjet e Kievit për furnizim me tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ai tha se Berlini u ka ofruar justifikime...

SHBA: Rusia ka shpenzuar 300 mln dollarë për të ndikuar politikisht në mbi 24 shtete

SHBA pretendon se Rusia ka shpenzuar fshehurazi më shumë se 300 milionë dollarë që nga viti 2014 për të ndikuar tek politikanët në më shumë se 24 vende. Pretendimi i Departamentit të Shtetit bazohet në një vlerësim të deklasifikuar të...

Ambasadori rus: Gjermania kaloi “vijën e kuqe”, furnizoi Ukrainën me armë

Ambasadori i Rusisë në Berlin, Sergey Nechayev kritikoi Gjermaninë për mbështetjen që i ka ofruar Ukrainës, pas nisjes së luftës. Në një intervistë për median ruse, Izvestia, Nechayev u shpreh se kjo përbën një ‘linjë të kuqe’ që qeveria gjermane nuk...

Xi Jinping takim me Putin në udhëtimin e parë jashtë Kinës që nga fillimi i COVID-it

Presidenti kinez, Xi Jinping do të udhëtojë jashtë Kinës për herë të parë në më shumë se dy vjet, ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin. Udhëtimi, i pari i Xi jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë...

Kush është ‘truri i Putinit’ dhe cili është këndvështrimi i tij për luftën në Ukrainë?

Vdekja e gazetares pro-Kremlinit, Daria Dugina disa ditë më parë ku iu vendos një bombë teksa udhëtonte në një makinë pranë Moskës, nxiti menjëherë spekulimet se objektivi i synuar i sulmit mund të ketë qenë babai i saj. Aleksandr Dugin...

Guterres për ligjin e sulmeve bërthamore: Koreja e Veriut të negociojë për paqe

“Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres është thellësisht i shqetësuar nga ligji i ri i Koresë së Veriut që parashikon të drejtën për të përdorur sulme parandaluese bërthamore për mbrojtje.” Kështu u shpreh n zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric...

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron ‘fundin’ e OKB-së

Fati i Kombeve të Bashkuara mund të përfundojë si ai i Lidhjes së Kombeve, nëse kompetencat e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të shkelen. Ishte ky paralajmërimi i zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë,...

‘Nuk do të tolerojmë Iranin’, Blinken reagon për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar pas vendimit të Departamentit të Thesarit të SHBA-së për vendosje të sanksioneve ndaj Ministrisë iraniane të Inteligjencës dhe Ministrin për Aktivitetet Malinje Kibernetike, Esmail Khatib, për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë. Përmes një...

Erdogan kërcënon Greqinë: Do ta paguani shtrenjtë nëse na pengoni në Egje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi Greqinë se do të paguajë një çmim të lartë nëse vazhdon të pengojë planet turke në Egje. Erdogan iu referua ngjarjes së javës së kaluar, kur sipas Ankarasë, raketat greke tokë-ajër të llojit “S-300”,...

Bllokimi i gazit, Zelenski: Rusia kërkon të shkatërrojë jetën e evropianëve

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski thotë se Rusia kërkon të shkatërrojë jetën normale të evropianëve, duke bërë shantazh përmes mbylljes së transportit të gazit nga gazsjellësi Nord Stream. Gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së shtunës, Zelenski u shpreh se...

‘Mos i shisni armë Tajvanit, do marrim masa’, Kina paralajmëron SHBA-të

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrin masa, pasi administrata Biden miratoi shitjen e armëve me vlerë mbi 1.1 miliardë dollarë për Tajvanin. Zëdhënësi i ambasadës kineze në Uashington, Liu Pengyu tha se Kina ishte kundër shitjeve,...

Biden është armik i SHBA-ve, thotë Trump

Donald Trump e ka quajtur presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, armik të shtetit, në tubimin e parë që kur agjentë të FBI-së bastisën rezidencën e tij në Florida. Duke folur para mijëra mbështetësve në Wilkes-Barre, Pensilvani,...

Putin: Ukraina është një ‘enklavë anti-ruse’ që duhet eliminuar

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Ukraina është “enklavë anti-ruse” dhe eliminimi i saj është një prej qëllimeve të luftës që ka nisur Rusia më shumë se gjashtë muaj më parë. Deklaratën, Putin e dha këtë të enjte në Kaliningrad,...

Danimarka kërkon punëtorë, sektorët ku ka vende të lira pune

Autoritetet daneze kanë deklaruar se numri i vendeve të lira të punës në vend vazhdon të rritet për shkak të mungesës së punëtorëve. Faqja zyrtare e statistikave të Danimarkës ka zbuluar se numri i vendeve të lira në sektorin privat...

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe të shkojnë në shtëpitë e tyre. Thirrja e Zelenskit, vjen pasi Ukraina filloi ofensiovën për të rimarrë territoret e...

Plagosen me armë 3 ushtarë holandezë në SHBA

Tre ushtarë holandezë janë plagosur pas disa të shtënave me armë në afërsi të një hoteli në Indianapolis të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ushtarët, anëtarë të Komandos Holandeze, ishin në Indiana ishin pjesë e një stërvitjeje ushtarake, shkruan CNN. Të tre...

NASA lançon sot raketën gjigande që do kthejë njeriun në Hënë

Agjencia Amerikane e Hapësirës do të dërgojë në Hënë një raketë gjigande të quajtur SLS. Kjo raketë, është më e fuqishmja e i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, që synon të...

Lavrov: Perëndimi dhe SHBA-të nuk do ta ndalojnë formimin e një bote shumëpolare

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë të shpërfillin proceset historike objektive, të cilat mund të ngadalësojnë formimin e një bote shumëpolare. Megjithatë, Lavrorv thotë se...

Forcat ruse bombardojnë qytetet ukrainase rreth centralit të Zaporizhias

Zyrtarët ukrainas deklaruan se forcat ruse kanë goditur qytetet përtej lumit nga termocentrali bërthamor i Zaporizhias. I kontrolluar nga forcat ruse në mars, por i drejtuar nga stafi ukrainas, Zaporizhzhia, termocentrali më i madh bërthamor i Evropës, ka qenë një...

Çoroditen shkencëtarët, Rusia po djeg gaz me vlerë rreth 10 milionë dollarë çdo ditë

Ndërsa kostot e energjisë në Evropë po shënojnë rritje rekord, Rusia po djeg sasi të mëdha gazi natyror. Ekspertët thonë se ky gaz më parë ishte eksportuar në Gjermani, shkruhet në një analizë të BBC. Ata thonë se uzina afër kufirit...

Shefi i OBSH-së: Nuk mund t’iu dërgoj para të afërmve të mi të uritur në Etiopi

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Ghebreyesus, ka thënë se nuk mund t’iu dërgojë të holla familjarëve “të uritur” në rajonin Tigray në Etiopi. Ky rajon është shkatërruar si pasojë e luftës. “Kam shumë familjarë atje. Dua t’iu dërgoj...

Lukashenko: Avionët bjellorusë janë gati të mbajnë armatim bërthamor rus

Lideri autoritar i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, thotë se avionët ushtarakë bjellorusë “Su-24” janë përshtatur për t'u mundësuar atyre të mbajnë armë bërthamore. Lukashenko, i cili ka qenë aleat me Kremlinin në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, tha më 26 gusht...

Festa ishte private dhe videoja nuk duhej publikuar, thotë kryeministrja e Finlandës

Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin ka pranuar se ka bërë festë të shfrenuar pas publikimit të videove private, por tha se është e zemëruar që pamjet, të cilat shkaktuan kritika nga kundërshtarët politikë, u zbuluan në media. “Këto video janë private...

Gjysma e votuesve republikanë mbështesin Trumpin pas kontrollit të FBI-së

Gjysma e republikanëve amerikanë thonë se zyrtarët federalë të zbatimit të ligjit u sollën në mënyrë të papërgjegjshme kur kontrolluan shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump në Florida, sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos. Sondazhi dyditor i përfunduar të mërkurën, sugjeron se...

Vladimir Putin dhe Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e G20-s në Indonezi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai kinez, Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e 20 vendeve më të industrializuara të botës (G20), që do të zhvillohet në muajin nëntor në Bali të Indonezisë. Lajmi u konfirmua nga...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, kritikoi ofertën e presidentit të...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe se çdo dëm i mundshën në impiant, do të ishte vetëvrasje. Deklaratën, Guterres e dha gjatë...

Rusia bombardon Kharkivin, Zelenski: Do të hakmerremi

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka dënuar sulmin e fundit të forcave ruse në Kharkiv, ku guvenratori i qytetit tha se 6 persona kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur pas bombardimit të një blloku banesash. Sipas Zelenskit, një...

OBSH: Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me 20% gjatë javës së fundit. Infeksionet u rritën me afro 7,500 në më shumë se 35,000 raste në total...

Koreja e Jugut kërkon bisedime pas lëshimit të raketave nga Veriu

Bisedimet me Korenë e Veriut nuk duhet të jenë për shfaqje politike, por të kontribuojnë në vendosjen e paqes. Kështu u shpreh presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa detare,...

‘Nëna Heroinë’, Putin: 16 mijë dollarë për gratë që lindin 10 ose më shumë fëmijë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka rikthyer titullin “Nëna Heroinë” për gratë që lindin dhe rrisin dhjetë ose më shumë fëmijë. Putin nënshkroi një dekret të hënën për titullin “Nëna Heroinë”, të cilin udhëheqësi sovjetik Josef Stalin e vendosi për...

Do blejë klubin e Mançester Junajtid? Përgjigjet Elon Musk

Shefi i kompanisë Tesla, Elon Musk trazoi botën sportive pasi shkroi në llogarinë e tij në Twitter, se do blinte klubin anglez të futbollit, Mançester Junajtid. Por kur u pyet nga një përdorues, Musk u përgjigj se shpreh se nuk...

OKB kundërshton vendimin e Estonisë për ndalimin e vizave për rusët

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka reaguar ndaj vendimit të Estonisë për të ndaluar lëshimin e vizave Shengen për shtetasit e Rusisë dhe ndalimin e hyrjes së tyre në vend. Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së tha se...

Zelenski vijon shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka vijuar me shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës (SBU), duke hequr nga detyra drejtues të këtij institucioni në disa rajone. Zelenski nënshkroi dekretin për shkarkimin e e drejtuesve të degëve të SBU në Kiev,...

Putin: Rusia është e gatshme të armatosë aleatët e saj

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Moska vlerëson lidhjet e saj me vendet në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë dhe se është e gatshme të ofrojë armë moderne për aleatët. Deklaratën, Putin e dha gjatës fjalës në hapjen e ceremonisë...

Kina sanksionon 7 zyrtarë të Tajvanit

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga Pekini. Sanksionet vijnë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin këtë muaj, një udhëtim...

Delegacioni i dytë nga Kongresi i SHBA viziton Tajvanin

Një delegacion i kongresit të SHBA-së i kryesuar nga senatori demokrat nga Massachusetts Ed Markey ka mbërritur në Taipei për një vizitë dy-ditore. Ky është delegacioni i dytë që viziton Tajvanin, pas atij të kryesuar nga Kryetarja e Dhomës së...

Rusia zotohet të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

Rusia është zotuar të zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe me Korenë e Veriut. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, ku theksoi se...

SHBA është në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën, thotë ish-sekretari amerikan

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se Uashingtoni zyrtar ka refuzuar diplomacinë tradicionale. Sipas tiij, në mungesë të një lideri të madh, bota e ka sjellë botën në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për Ukrainën dhe Tajvanin. “Ne...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

Tajvani pretendon se 13 avionë kinezë shkelën hapësirën e tij ajrore

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se 13 avionë të forcave ajrore kineze shkelën hapësirën ajrore të ngushticës së këtij shteti. Kjo deklaratë e Taipeit vjen teksa Pekini vazhdon aktivitetet e tij ushtarake pranë ishullit, shkruan Reuters. Një ditë më parë, Tajvani...

Zv. presidenti i Paraguajit tërhiqet nga gara pas shpalljes ‘non grata’ nga SHBA

Zëvendëspresidenti i Paraguajit, Hugo Velazquez tha s do të jepte dorëheqjen dhe do të tërhiqte kandidaturën e tij në garën presidenciale. Kjo, pasi numri 2 i shtetit të Paraguajit, u fut në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara të...

Ministri i Jashtëm i Tajvanit: Kina nuk mund të diktojë politikën tonë të jashtme

“Kushdo që dëshiron të vijë në Tajvan për të treguar mbështetjen e tij, është më se i mirëpritur të na vizitojë dhe kjo nuk duhet të ndalet nga Kina”. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu për...

Nuk do kundërshtoj vendimin për bastisjen e shtëpisë në Florida, thotë Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë se nuk do të kundërshtojë lëshimin e urdhrit që lejon agjentët e FBI-së të kontrollojnë shtëpinë e tij në Mar-a-Lago në fillim të kësaj jave. Megjithatë, Trump përsëriti pretendimin e tij se kërkimi...

Suedia vendos të ekstradojë një person në Turqi pas marrëveshjes së NATO-s

Qeveria e Suedisë ka vendosur të ekstradojë në Turqi një person të kërkuar për mashtrim financiar, i pari që kur Ankaraja kërkoi ekstradimin e një numri individësh në këmbim të miratimit për anëtarësimin e Stokholmit në NATO. Turqia u tërhoq...

Punëtorët në centralin e Zaporizhias: Jemi nën kërcënimin e armëve nga rusët

Punëtorët në centralin bërthamor të Zaporizhzhias kanë deklaruar se po mbahen nën kërcënimin e armëve, ndërsa trupat ruse e përdorin atë si bazë ushtarake. Dy prej punëtorëve i kanë thënë BBC-së se ndihen të frikësuar se mund të rrëmbehen nga forcat...

Kina: Duam ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk përjashtohet përdorimi i forcës

Kina ka përsëritur këtë të mërkurë kërcënimin e saj për përdorimin e forcës ushtarake për marrjen e kontrollit të Tajvanit, teksa tensioni mes dy vendeve është në nivelin më të lartë në vitet e fundit. Në deklaratën e Zyrës për...

Finlanda dhe Estonia thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet evropiane të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se ata nuk duhet të jenë në gjendje të bëjnë pushime në Evropë, derisa Rusia po bën luftë në...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se për këtë nuk kanë nevojë për lejen e askujt. Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar nga porti...

Zelenski: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Deklaratën, Zelenski e dha disa orë pasi forcat ukrainase goditën me raketa një depo municionesh në bazën ushtarake ruse në...

Zelenski: S’ka bisedime nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se nëse Moska mban referendume për bashkimin me Rusinë në zonat e pushtuara të vendit të tij, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë. Gjatë fjalimit të tij të dielën...

‘Koha po vjen’, Trump flet për kandidimin kundër Biden në 2024-ën

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka folur sërish në lidhje me një kandidim të mundshëm përballë Joe Biden në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen në vitin 2024. Trump u tha republikanëve se po vjen koha...

‘Do t’ju vrasim të gjithëve’, aleati i Putinit kërcënon gazetarin gjerman

Lideri i partisë pro-Putin “Rodina”, Aleksey Zhuravlyov ka reaguar ashpër dhe ka kërcënuar gazetarin e BILD, Björn Stritzel gjatë raportimit të tij për luftën në Ukrainë. I ftuar në televizionin rus të mbështetur nga Kremlini, Zhuravlyov nuk e përmbajti veten...

Lufta kundër drogës një dështim, paralajmëron Presidenti i ri i Kolumbisë

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro ka bërë thirrje për një strategji të re globale për të luftuar trafikun e paligjshëm të drogës. Duke folur në inaugurimin e tij, Petro e shpalli luftën kundër drogës një dështim, shkruan BBC. Qindra mijëra njerëz humbën jetën...

Pas 3 ditësh luftime, hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Palestinës

Mbrëmjen e së dielës, hyri në fuqi një armëpushim mes Izraelit dhe militantëve palestinezë, pas 3 ditësh luftime në rripin e Gazës. Njoftimi për arritjen e armëpushimit u bë në deklarata të veçanta nga Xhihadi Islamik dhe më pas nga...

Elon Musk sfidon Twitter-in në debat publik mbi llogaritë e rreme

Elon Musk sfidoi të shtunën shefin ekzekutiv të kompanisë Twitter, Parag Agrawal duke i kërkuar një debat publik rreth përqindjes së llogarive të rreme në platformën e rrjetit social. “Të dëshmojë para publikut se Twitter-i ka më pak se 5%...

SHBA akuzon Kinën për stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Pekinin për veprime “provokative” dhe “të papërgjegjshme”, pasi zyrtarët në Tajvan deklaruan se Kina ka kryer stërvitje ushtarake rreth ishullit. Uashingtoni ka thënë se Kina po përshkallëzon tensionet mes dy vendeve, shkruan BBC. “Këto aktivitete janë një...

Erdogan i kërkon Putinit që të takohet me Zelenskin në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, gjatë takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin, i ka kërkuar këtij të fundit që të shikojë mundësinë e një takimi me presidentin ukrainas, Volodimir Zelenski në Turqi. Propozimi i Erdogan vjen në kuadër...

Sulmet në centralin e Zaporizhias, OKB: Ukraina rrezikohet nga një katastrofë bërthamore

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë thirrje për t’i dhënë fund menjëherë çdo aksioni ushtarak pranë centralit bërthamor të Zaporizhias në Ukrainë. OKB-ja ka paralajmëruar për një rrezik real të një fatkeqësie bërthamore, për shkak të bombardimeve dhe...

Kina lëshon raketa afër Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Kina ka lëshuar raketa afër Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite të politikanes së lartë amerikane, Nancy Pelosi ditën e djeshme në ishull. Tajvani tha se Kina lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve...

Pelosi mbërrin në Tajvan pavarësisht kërcënimeve nga Kina

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Nancy Pelosi ka mbërritur këtë të martë në Tajvan, pavarësisht kërcënimeve të Kinës se Uashingtoni do të përballet me pasoja. Vetë Pelosi ka postuar në rrjetet sociale, duke bërë...

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit para vizitës së mundshme të Pelosit

Tajvani po përgatitet për një shfaqje të mundshme të forcës nga Kina pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi prite të mbërrijë në ishull mbrëmjen e së martës. Vizita e saj, e cila nuk mbështetet nga Shtëpia...

‘Agjendë të ngjeshur’, Lavrov nuk i kushton vëmendje kërkesës së Blinken

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do t’i kushtojë vëmendje kërkesës së Departamentit të Shtetit të SHBA-së për të folur me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken kur “koha ta lejojë”. Kështu u shpreh zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë,...

‘Rreziku nga lufta mbetet i lartë’, Moldavia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Moldavisë votoi të enjten për të gjendjen e jashtëzakonshme për 60 ditë të tjera, pasi qeveria tha se ende i duhet më shumë pushtet për t’u përballur me pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë. Kryeministrja moldave, Natalia...

Sekretarja e Jashtme britanike, në garë për të zëvendësuar Boris Johnson

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss i është bashkuar garës për të zëvendësuar Boris Johnson në krye të Partisë Konservatore. Ajo u shpreh se do të luftonte zgjedhjet si konservatore dhe do të qeveriste si konservatore. Komiteti i deputetëve konservatorë, njohur...

Sanksionet do shkaktojnë rritje të çmimit të energjisë për Evropën, thotë Putin

Sanksionet e vazhdueshme ndaj Rusisë mund të shkaktojnë një rritje katastrofike të çmimit të energjisë për familjet evropiane. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin këtë të premte në një takim me zyrtarë të lartë, shkruan Reuters. “Ne e dimë se evropianët...

Arrestohet i dyshuari për vrasjen e ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Autoritetet në Japoni kanë arrestuar një të dyshuar për vrasjen e ish-kryeministrit të vendit, Shinzo Abe. I dyshuar është 41-vjeçari Tetsuya Yamagami, i cili u kap nga policia pranë vendit të ngjarjes, shkruan BBC. Oficerët e policisë thonë se Yamagami, pranoi se kishte...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në Indonezi. Kështu bëri me dije këtë të enjte zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Ryabkov. “Asgjë nuk...

Scholz: Inflacioni i shkaktuar nga agresioni rus është një sfidë historike

Njerëzit në Gjermani duhet të qëndrojnë së bashku për të përballuar sfidën historike të rritjes së kostove të jetesës të shkaktuar nga agresioni rus ndaj Ukrainës. Kështu u shpreh kancelari gjerman, Olaf Scholz këtë të hënë, pas takimit me drejtuesit...

‘Marrja nën kontroll e Hënës’, Kina reagon pas paralajmërimit të NASA-s

Kina e ka konsideruar shpifje paralajmërimin e shefit të NASA-s, Bill Nelson i cili tha se Pekini mund të ketë një kontroll më të madh në Hënë, si pjesë e një programi të saj ushtarak. Zëdhënësi në Ministrinë e Jashtme...

Lavrov: NATO kërkon armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj

Aleanca e Atlantikut të Veriut ka kërkuar një armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj. Kështu u shpreh ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Lavrov këtë të premte, gjatë një takimi me studentë të Universitetit shtetëror në Bjellorusi, shkruan Tass. Sipas...

Xi Jinping mbron sundimin e Kinës në Hong Kong

Presidenti kinez, Xi Jinping ka mbrojtur modelin e Kinës ‘një shtet, dy sisteme’, me të cilën qeveriset Hong Kongu. Sipas tij, ky model ka funksionuar në mbrojtjen e këtij shteti dhe duhet të vazhdojë të funksionojë për një kohë të...

​Shkencëtarët krijojnë xhamin më të fortë se një diamant

I ashtuquajturi xhami i karbonit, i cili gjithashtu ka përçueshmërinë termike më të lartë nga të gjitha gotat e njohura, është prodhuar nga studiues të udhëhequr nga Universiteti Jilin i Kinës. Ata e sintetizuan atë duke vendosur një formë karboni...