No menu items!

ukraine

Lavrov: Sugjerimet e Zelensky-t për paqe janë absurde, ende asnjë propozim serioz

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Moska ende nuk ka parë ndonjë propozim serioz për paqen në Ukrainë. Sipas tij, sugjerimet e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ishin absurde, shkruan Reuters. Lavrov tha se Moska ishte e gatshme për të diskutuar...

Kissinger: S’ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se pushtimi rus tregon se nuk ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s. Prej disa muajsh, ai ka qenë për një armëpushim në luftën në Ukrainë, që në fakt do të...

Paralajmërimi i ministrit ukrainas: Rusia po përgatitet për mobilizim të ri ushtarak

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov paralajmëroi se Rusia po përgatitet për një mobilizim të ri ushtarak. Përmes një video-mesazhi, Reznikov i ka kërkuar rusëve që të shmangin mobilizimin, shkruan Kyiv Independent. “Shmangni mobilizimin në çdo mënyrë. Kur liderët e bunkerit...

Zelensky: 30 sulme me dronë nga Rusia në dy ditë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka nisur më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë. Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri. Të...

Berisha: PD nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, deklaroi se kjo forcë politike nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se komuniteti ndërkombëtar duhet të dëgjojë zërin e...

Dodik për referendumet: Rusia ka kërcënuar integritetin territorial të Ukrainës

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik, deklaroi se Serbia duhet të ketë qëndrim në lidhje me referendumet në Ukrainë të organizuara nga Moska, sepse mbron integritetin e vet. Sipas...

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar territore në Ukrainë. SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me këtë çështje, shkruan BBC. “Shtetet e...

Pro bashkimit me Rusinë, Putin shpall të premten vendimin për referendumet

Asnjë surprizë në referendumet e organizuara nga Rusia, e cila synon të aneksojë disa nga territoret në Ukrainë. Sipas auroriteteve rajonale të mbështetura nga Moska, më shumë se 90% e banorëve në Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson kanë votuar pro...

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img