No menu items!

LUFTA NË UKRAINË

“Nuk jemi shkatërruar, do fitojmë këtë vit”, Zelensky fjalim për 1-vjetorin e luftës

“Ukraina as nuk është shkatërruar dhe as është dorëzuar dhe e di se çdo e nesërme ia vlen të luftohet”. Ky është mesazhi i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij që përkon me 1-vjetorin e luftës kundër...

Lavrov: Sugjerimet e Zelensky-t për paqe janë absurde, ende asnjë propozim serioz

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Moska ende nuk ka parë ndonjë propozim serioz për paqen në Ukrainë. Sipas tij, sugjerimet e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ishin absurde, shkruan Reuters. Lavrov tha se Moska ishte e gatshme për të diskutuar...

Paralajmërimi i ministrit ukrainas: Rusia po përgatitet për mobilizim të ri ushtarak

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov paralajmëroi se Rusia po përgatitet për një mobilizim të ri ushtarak. Përmes një video-mesazhi, Reznikov i ka kërkuar rusëve që të shmangin mobilizimin, shkruan Kyiv Independent. “Shmangni mobilizimin në çdo mënyrë. Kur liderët e bunkerit...

Zelensky: 30 sulme me dronë nga Rusia në dy ditë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka nisur më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë. Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme...

Zelensky: Rusia ka shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se raketat ruse dhe sulmet me dronë të prodhuar në Iran kanë shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë së Ukrainës. Një deklaratë, Zelensky e dha gjatë një konference më 25 tetor lidhur...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri. Të...

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se sulmet ruse kanë shënjestruar infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin, shkruan BBC. Zelenski bëri të ditur se objektet energjetike në...

Kemi rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar, thotë Zelenski

Ushtria ukrainase ka rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar nga forcat ruse. Kështu u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së martës, shkruan CNN. Zelenski tha se shumica e territorit të çliruar nga forcat ukrainase...

Ukraina e zhgënjyer me Gjermaninë për furnizimin me armë: Nga se keni frikë?

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba deklaroi se Gjermania ka injoruar lutjet e Kievit për furnizim me tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ai tha se Berlini u ka ofruar justifikime...

Zelenski: Rusët ndërprenë energjinë për shkak të kundërofensivës në lindje

“Rusia synon t’i privojë njerëzit nga drita dhe nxehtësia duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën lindore.” Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, sipas të cilit ndërprerja e energjisë vjen si shenjë hakmarrjeje ndaj kundërofensivës së suksesshme...

Bllokimi i gazit, Zelenski: Rusia kërkon të shkatërrojë jetën e evropianëve

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski thotë se Rusia kërkon të shkatërrojë jetën normale të evropianëve, duke bërë shantazh përmes mbylljes së transportit të gazit nga gazsjellësi Nord Stream. Gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së shtunës, Zelenski u shpreh se...

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe të shkojnë në shtëpitë e tyre. Thirrja e Zelenskit, vjen pasi Ukraina filloi ofensiovën për të rimarrë territoret e...

Forcat ruse bombardojnë qytetet ukrainase rreth centralit të Zaporizhias

Zyrtarët ukrainas deklaruan se forcat ruse kanë goditur qytetet përtej lumit nga termocentrali bërthamor i Zaporizhias. I kontrolluar nga forcat ruse në mars, por i drejtuar nga stafi ukrainas, Zaporizhzhia, termocentrali më i madh bërthamor i Evropës, ka qenë një...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe se çdo dëm i mundshën në impiant, do të ishte vetëvrasje. Deklaratën, Guterres e dha gjatë...

Rusia bombardon Kharkivin, Zelenski: Do të hakmerremi

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka dënuar sulmin e fundit të forcave ruse në Kharkiv, ku guvenratori i qytetit tha se 6 persona kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur pas bombardimit të një blloku banesash. Sipas Zelenskit, një...

Zelenski vijon shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka vijuar me shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës (SBU), duke hequr nga detyra drejtues të këtij institucioni në disa rajone. Zelenski nënshkroi dekretin për shkarkimin e e drejtuesve të degëve të SBU në Kiev,...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

Punëtorët në centralin e Zaporizhias: Jemi nën kërcënimin e armëve nga rusët

Punëtorët në centralin bërthamor të Zaporizhzhias kanë deklaruar se po mbahen nën kërcënimin e armëve, ndërsa trupat ruse e përdorin atë si bazë ushtarake. Dy prej punëtorëve i kanë thënë BBC-së se ndihen të frikësuar se mund të rrëmbehen nga forcat...

Zelenski: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Deklaratën, Zelenski e dha disa orë pasi forcat ukrainase goditën me raketa një depo municionesh në bazën ushtarake ruse në...

Zelenski: S’ka bisedime nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se nëse Moska mban referendume për bashkimin me Rusinë në zonat e pushtuara të vendit të tij, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë. Gjatë fjalimit të tij të dielën...

Sulmet në centralin e Zaporizhias, OKB: Ukraina rrezikohet nga një katastrofë bërthamore

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë thirrje për t’i dhënë fund menjëherë çdo aksioni ushtarak pranë centralit bërthamor të Zaporizhias në Ukrainë. OKB-ja ka paralajmëruar për një rrezik real të një fatkeqësie bërthamore, për shkak të bombardimeve dhe...

Ukraina përgatitet për kundërsulm në Kherson, thirrje civilëve për evakuim

Zëvendës kryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk u ka bërë thirrje banorëve të Kherson në jug të vendit që të evakuohen, pasi forcat ukrainase po përgatiten për një kundërsulm ndaj rusëve. Ajo u shpreh se atje do të ketë bombardime dhe...

Refugjati afgan që komandon trupat ukrainase në luftën kundër Rusisë

Jalal Noory ishte vetëm një fëmijë kur u arratis nga luftërat civile afgane pas pushtimit sovjetik të vendit të tij, Afganistanit në vitin 1979. Ai përfundoi në Ukrainë dhe u bë shtëpia e tij e dytë ku ndërtoi një jetë...

Zelenski: Rusët kontrollojnë Luhanskun, por nuk do të japim territor

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski pranoi se forcat ruse kanë nën kontroll pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut, por tha se ukrainasit nuk janë të gashtëm të japin territorin e tyre. Zelenski i kërkoi vendeve perëndimore që të vazhdojnë të...

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për rindërtimin e Ukrainës

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë koordinimi për rindërtimin e Ukrainës, pas përfundimit të luftës me Rusinë. Kështu bëri të ditur këtë të hënë Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, shkruan Reuters. Ajo tha se platforma do të përdoret...

Putin urdhëron vazhdimin e luftës në Ukrainë pas pushtimit të Lysychansk

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka urdhëruar Ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu që ushtria ruse të vazhdojë ofensivën në Ukrainë, pas pushtimit të qytetit të Lysychansk. Putin u shfaq në televizionin rus duke u bërë thirrje forcave në fronte të...

Rusia godet Odesën pasi Ukraina rimori Ishullin e Gjarprit, 17 viktima

Të paktën 17 viktima dhe dhjetëra të plagosur u raportuan të premten në qytetin port të Odesës në Ukrainë, pasi raketet ruse goditën një bllok apartamentesh. Me forcat e saj tokësore të përqendruara në rajonin industrial lindor të Ukrainës, Donbas,...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, këtë të mërkurë, shkruan CNN. “Në një shprehje të vullnetit të përbashkët dhe dëshirës...

Mund të bashkohemi me BE-në dhe ta mposhtim Rusinë, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se dhënia e statusit të vendit kandidat nga Bashkimi Evropian, është një hap drejt forcimit të Evropës. Zelenski u tha udhëheqësve të BE-së në Bruksel të enjten, se vendimi i tyre për të pranuar kandidaturën...

Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia përbën krim lufte, sipas Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i eksporteve ukrainase të grurit nga ana e Rusisë, përbën krim lufte. Borrell bëri thirrje për zhbllokimin e porteve në jug të Ukrainës, pasi miliona njerëz në...

Zelenski paralajmëron intensifikim të sulmeve nga Rusia

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka paralajmëruar se Rusia do të intensifikojë sulmet ndaj vendit të tij, teksa Kievi ka aplikuar për të qenë vend kandidat në Bashkimin Europian. Vendet anëtare të unionit do të vendosin brenda kësaj jave në...

Zelenski i bën thirrje Gjermanisë të ketë qëndrim më të qartë për luftën në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje kancelarit gjerman, Olaf Scholz të ketë pozicion më të qartë për luftën e Rusisë në Ukrainë. “Neve na duhet që kancelari Scholz të sigurojë që Gjermania mbështet Ukrainën. Ai dhe Qeveria e...

Zyrtari ukrainas: Po humbasim deri në 200 ushtarë në ditë

Një ndihmës i lartë i presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se rreth 100 deri në 200 ushtarë ukrainas po vriten çdo ditë në luftën ndaj Rusisë. Mykhaylo Podolyak tha për BBC, se Ukrainës i duheshin qindra sisteme artilerie nga Perëndimi...

Ukraina: Varemi nga armët e Perëndimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ukrainase po rezistojnë në qytetin lindor të Severodonjeckut, ku luftimet intensive me trupat ruse mund të përcaktojnë fatin e rajonit të Donbasit. Moska e ka përqendruar ofensivën e saj në qytetin industrial, duke...

Putin e krahason luftën në Ukrainë me pushtimet e Pjetrit të Madh

Presidenti rus Vladimir Putin e krahasoi luftën kundër Ukrainës me pushtimet e shekullit të 18-të, të Pjetrit të Madh të Rusisë. Në komentet e lëshuara në televizionet ruse me rastin e 350-vjetorit të lindjes së Pjetrit të Madh, presidenti rus...

Rusia synon të çlirojë Ukrainën nga regjimi neo-nazist, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov thotë se synimi i Rusisë është të çlirojë Ukrainën nga regjimi neo-nazist. Në një deklaratë për mediat nga Ankaraja pas takimit me homologun turk Mevlut Cavusoglu, Lavrov u shpreh se Moska i ka synimet...

Zelenski: Beteja në Severodonetsk do vendosë fatin e rajonit të Donbasit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se në qytetin e Severodonetsk po zhvillohet një betejë e ashpër kundër forcave ruse. Sipas tij, fati i rajonit të Donbasit do të vendoset nga lufta që po zhvillohet në qytetin lindor, shkruan CNN. “Kjo është...

Rusia vendos kushte për lejimin e eksportit të grurit ukrainas

Rusia dhe Turqia shprehën mbështetje të mërkurën për krijimin e një korridori të sigurt detar në Detin e Zi, në mënyrë që Ukraina të mund të eksportojë grurë në tregjet globale në mes të një krize të përshkallëzuar botërore...

“Libri i torturuesve”, Zelenski: Do të dokumentohen krimet e luftës nga rusët

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se në vend do të lançohet një sistem i quajtur, “Libri i torturuesve”. Sipas tij, në këtë sistem do të dokumentohen krimet e luftës të kryera në Ukrainë ku përgjegjës janë kriminelët e ushtrisë ruse,...

Spanja do të dërgojë raketa dhe tanke kundër-ajrore në Ukrainë

Spanja do të furnizojë Ukrainën me raketa anti-ajrore dhe tanke luftarake Leopard në një rritje të mbështetjes së saj ushtarake për vendin, sipas burimeve qeveritare të cituara nga gazeta El Pais të dielën. Spanja gjithashtu do të ofrojë trajnime thelbësore...

Putin kërcënon të godasë objektiva të reja në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka kërcënuar se do të “godasë në ato objektiva ende nuk i kanë goditur” në Ukrainë nëse Perëndimi i siguron Kievit armatim me rreze më të gjatë. Në pjesë të një interviste për televizionin shtetëror Rossia-1...

Macron tha se Rusia s’duhet të poshtërohet, reagon ministri i Jashtëm ukrainas

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba reagoi ndaj deklaratës së presidentit francez, Emmanuel Macron se Rusia nuk duhet të poshtërohet, edhe pse e cilësoi gabim historik pushtimin e Ukrainës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kuleba është shprehur se thirrje...

VIDEO | Ushtarët ukrainas festojnë për fitoren e Ukrainës ndaj Skocisë

Ukraina arriti një fitore të madhe mbrëmjen e djeshme në Skoci, ku mposhti vendasit me rezultatin 1-3 në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalet e “Playoff-it” për Kupën e Botës “Katar 2022”. Edhe pse Ukraina ndodhet prej disa muajsh në luftë...

Zelenski: 20% e territorit të Ukrainës është nën kontrollin e forcave ruse

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se një e pesta e territorit të Ukrainës (20%), është nën kontrollin e forcave ruse. Deklaratën, Zelenski e dha këtë të enjte gjatë një fjalimi drejtuar ligjvënësve të Luksemburgut, shkruan CNN. “Nga sot, rreth 20% e territorit...

Çfarë e pret botën në të ardhmen pas luftës në Ukrainë

Nga: Martin Wolf, Financial Times Si ta kuptojmë situatën aktuale në botë? Koha që kalova në Forumin e Davosit javën e kaluar, i kristalizoi përgjigjet e mia në formën e 12 parashikimeve. Parashikimi im i parë: Bota kërcënohet “nga shpata, uria...

Ukraina kërkon ndihmën e OKB-së për eksportet e drithërave

Ukraina po punon me partnerët ndërkombëtarë për të krijuar një mision të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, për të rikthyer eksportet e drithërave nga Deti i Zi, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Oleg Nikolenko. Rusia ka marrë nën kontroll...

Forcat ruse pranë marrjes së kontrollit të Severodonjeckut

Forcat ruse janë shumë afër që të marrin kontrollin e qytetit kyç ukrainas, Severodonjeck, pas disa ditësh luftimesh të ashpra me mbrojtësit ukrainas, teksa Uashingtoni ka paralajmëruar se konflikti mund të zgjasë edhe për shumë muaj të tjerë. Britania ndërkaq...

VIDEO | “Ëndrra jonë është që të ndalet lufta”, përlotet futbollisti ukrainas

Futbollisti ukrainas, Oleksandr Zinchenko është përlotur gjatë konferencës për shtyp në prag të ndeshjes ndaj Skocisë. 26-vjeçari tha se është ëndrra e çdo ukrainasi që lufta të përfundojë dhe kombëtarja e Ukrainës të kualifikohet për në botëror. “Çdo ukrainas ëndërron që...

Ukraina nuk planifikon të sulmojë Rusinë, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se Ukraina nuk planifikon që të sulmojë Rusinë, por kërkon të çlirojë territoret e pushtuara nga forcat ruse. Deklaratën, Zelenski e dha gjatë një interviste për Newsmax të martën, ku u pyet edhe për sistemin...

Biden: Nuk do të dërgojmë në Ukrainë raketa që mund të arrijnë Rusinë

Shtetet e Bashkuara nuk do ta furnizojnë Ukrainën me sisteme të raketave me rreze të gjatë veprimi, të cilat do të mund të arrinin në territorin e Rusisë, tha presidenti Joe Biden. Mediat raportuan javën e kaluar se administrata Biden...

Putin bisedon me Erdoganin për bllokadën në portet ukrainase

Presidenti rus, Vladimir Putin, i tha homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan, se Moska është e gatshme të punojë me Ankaranë për të liruar portet ukrainase që ka bllokuar, teksa Kremlini po vazhdon pushtimin e Ukrainës. Putin theksoi “gatishmërinë”...