No menu items!

KRYESORE

VIDEO | Berishës nuk i jepet fjala në Kuvend, hyn ‘live’ në Facebook

Seanca plenare e kësaj të enjteje ka nisur me tensione, teksa kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha kërkoi fjalën për replikë, pas fjalës që pati kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Berisha bllokoi foltoren e Kuvendit dhe...

Tensione në Kuvend, Sali Berisha bllokon foltoren

Ka nisur me tensione seanca maratonë në Kuvend pas debateve mes kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha dhe kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Pas fjalës së Ballës, Berisha kërkoi fjalën për replikë, por kryetarja e Kuvendit,...

‘Po diskutohet një plaçkitje’, Berisha: Rama, 60% të aksioneve në Portin e Durrësit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e konsideron plaçkitje projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Gjatë fjalës së tij në seancën në Kuvend, Berisha u shpreh se kryeministri Edi Rama kërkon të shndërrojë në pronë dhe pasuri personale,...

Varhelyi: Marrëveshja për targat shmangu përshkallëzimin e situatës në veri

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Varhelyi u shpreh se marrëveshja e lehtësuar nga BE,...

Reduktohet sipërfaqja e përmbytur në Shkodër

Situata me përmbytjet është drejt përmirësimit në qarkun e Shkodrës. Sipas një njoftimi të kësaj bashkie, aktualisht sipërfaqja e përmbytur është 1130 hektarë nga 1365 që ishte një ditë më parë. Në fshatrat Obot, Muriqan dhe Oblikë sipërfaqja e tokës...

‘Kemi anuluar grantin prej 28 mln eurosh’, BE reagon për Portin e Durrësit

Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Përmes një reagimi, BE-ja ka deklaruar se si rezultat i modifikimit të projektit dhe ndryshimit të përdorimit të portit aktual, ka anuluar grantin prej 28 milionë eurosh...

Bislimi pas marrëveshjes për targat: Të vijojnë bisedimet për planin franko-gjerman

Zv. kryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetin social, Bislimi u shpreh se pas dakordësisë, duhet të vazhdojnë...

Berisha për përmbytjet: KESH kreu krim, nuk njoftoi që po hapte turbinat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar Koorporatën Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) për përmbytjet në veri të vendit. Nga fshati Kuç i Shkodrës, ku vizitoi banorët e zonës, Berisha u shpreh se janë hapur portat e hidrocentraleve dhe nuk kanë...

‘Jam anti-plumb’, Ronaldo nuk pendohet për intervistën ndaj Manchester United

Cristiano Ronaldo ka reaguar për herë të parë pas një intervistë të dhënë disa ditë më parë ku akuzoi klubin e tij, Manchester United, se ndihej i tradhtuar dhe se nuk kishte respekt për trajnerin Erik ten Hag. Ylli portugez...

Situata e rëndë nga përmbytjet, Berisha niset drejt Shkodrës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është nisur drejt qytetit të Shkodrës mëngjesin e së hënës për shkak të gjendjes emergjente të situatës meterologjike. Prej disa ditësh, moti i keq ka përfshirë Shqipërinë dhe Shkodra është një ndër qarqet më...

Ministri koreano-verior ironizon Sekretarin e OKB-së: “Kukull e SHBA-ve”

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son-hui e quajti Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres një “kukull të Shteteve të Bashkuara”. Guterres dënoi fuqishëm lëshimin e fundit të një rakete balistike ndërkontinentale nga Koreja e...

Gjenden trupat e pajetë babë e bir në Malësinë e Madhe

Pas 16 orësh kërkime janë gjetur trupat babë e bir, të cilët u rrëmbyen nga rrjedha e ujit të përroit teksa ndodheshin në automjetin e tyre në Shkrel të Shkodrës, ditën e djeshme. Pas ndërprerjes mbrëmjen e djeshme, kërkimet rinisën...

Përfundon protesta: Berisha-Meta akuza Ramës, protestuesit çajnë kordonin e policisë

Pas më shumë se dy orësh, ka përfunduar protesta kombëtare e opozitës para Kryeministrisë, e thirrur nga Partia Demokratike. Në protestë pati 20 folës, ndër to kryedemokrati, Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Të dy liderët, hodhën...

‘Ndërkombëtarët të mos mbështesin Ramën’, Berisha: S’ka stabilitet pa votën e lirë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u bëri thirrje ndërkombëtarëve që të mos mbështesin regjimin e kryeministrit, Edi Rama. Gjatë fjalës së tij në protestë, Berisha deklaroi se Shqipëria nuk mund të ketë stabilitet, nëse qytetarët nuk votojnë të lirë. “Dy...

Berisha nga protesta: Bota na sheh si njerëzit e gomoneve, fajtor është Rama

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bërë përgjegjës kryeministrin Edi Rama për largimin e shqiptarëve nga vendi. Në fjalën e tij, Berisha u shpreh se pas 32 vjetësh, bota i sheh shqiptarët si njerëzit e gomoneve. Sipas Berishës, kjo ndodh...

‘Rama një tradhtar’, Meta: E ndjek protestën nga charteri, do shkojë para drejtësisë

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta e ka cilësuar një tradhtar kryeministrin Edi Rama, i cili sipas tij, punon kundër interesave të vendit. Gjatë fjalës së tij në protestën e opozitës, Meta u shpreh se Rama po e ndjek...

Meta në krah të Berishës në protestën para Kryeministrisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është takuar në protestën para Kryeministrisë, me kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Ata kanë shtrënguar duart, duke konfirmuar aleancën e tyre para zgjedhjeve të ardhshme lokale, që do të mbahen më 14...

Berisha mbërrin në selinë e PD-së pak para protestës kombëtare të opozitës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka mbërritur në selinë blu, një orë para zhvillimit të protestës kombëtare të opozitës para Kryeministrisë. Për mbarëvajtjen e protestës, do të jenë në gatishmëri rreth 1000 efektivë policie, teksa disa akse rrugore do...

‘Të gjithë në protestë’, Berisha: Sot është ora e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se ora 16:00 e kësaj të shtune, do të jetë ora e shqiptarëve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shpërndau pamje nga protesta e 7 korrikut, Berisha ftoi qytetarët që t’i bashkohen...

Blindohen dyert e Kryeministrisë pak orë para protestës

Dyert kryesore në katin e parë në hyrje të Kryeministrisë janë blinduar, duke u veshur me llamarinë të fortifikuar, pak orë para protestës së thirrur nga opozita në orën 16:00. Gjithashtu, në bulevard, shtyllat e ndriçimit janë me material graso....

Kina paralajmëron SHBA-të: Asnjë informacion Tajvanit për takimin Biden-Xi Jinping

Kina dënoi një plan të Shtëpisë së Bardhë për të informuar Tajvanin mbi rezultatet e një takimit që pritet të zhvillohet javën e ardhshme në Samitin e G20-ës në Indonezi, mes  Presidentit Joe Biden dhe homologut të tij, Xi...

Vuçiç: Pas 21 nëntorit, na pret një situatë e ndërlikuar në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se pas 21 nëntorit, serbët në Kosovë i pret një situatë e ndërlikuar, për shkak se autoritetet atje planifikojnë vendosjen e gjobave për ata të cilët nuk i kanë ndërruar targat e automjeteve. Deklaratën,...

Sot opozita në protestë, Berisha nuk përjashton asnjë skenar

Këtë të shtunë, në orën 16:00 do të mbahet protesta kombëtare e opozitës para Kryeministrisë. Për mbarëvajtjen e protestës, do të jenë në gatishmëri rreth 1000 efektivë policie, teksa disa akse rrugore do të jenë të mbyllura që prej orës...

‘Mjerë kush prek protestuesit’, thirrja e Berishës për policinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha pati një thirrje për Policinë e Shtetit, një ditë para protestës që do të zhvillohet në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat, Berisha tha se policia nuk duhet të revoltojë protestuesit dhe...

‘Të japë sqarime për paratë ruse’, Berisha: Të gjithë në protestë, përveç Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha nuk e ka ftuar paraardhësin e tij, Lulzim Basha në protestën e nesërme që opozita do të zhvillojë në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, pyetur nga Euronews Albania,...

Berisha për Portin e Durrësit: Do e dërgojmë në Gjykatën Kushtetuese dhe do ngremë Komision Hetimor

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat e tij ndaj kryeministrit Edi Rama, për projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha nënvizoi se Partia Demokratike po përgatit...

Berisha fton qytetarët në protestë: Të largojmë anti-shqiptarin Rama nga pushteti

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në protesën e nesërme, që do të zhvillohet në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha tha se ka ardhur...

Kurti takon Borrell dhe Lajçak: Të vendosur për sundimin e ligjit në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi një takim në Paris me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të BE-së, Miroslav Lajçak, pak para nisjes së Forumit të Paqes. Sipas një njoftimi të qeverisë së Kosovës,...

‘Shqiptarët po ikin’, Meta: Rama u vrau shpresën, nesër është ora e llogaridhënies

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se shqiptarët po ikin, pasi kryeministri Edi Rama u ka vrarë shpresën. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta, duke iu referuar një raporti ku thuhet se 53% e fuqisë punëtore në...

Daçiç: Serbët do rezistojnë nëse Kurti sjell policinë shqiptare në veri të Kosovës

“Asnjëherë nuk ka pasur policë shqiptarë në veri të Kosovës dhe nëse kjo ndodh, serbët do të rezistojnë dhe askush nuk mund t’i ndalë”. Kështu u shpreh ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç në një intervistë për Euronews...

Shyhet sërish vendimi i Gjykatës së Apelit për PD-në

Partia Demokratike do të vijojë të mbetet dyerve të gjykatave. Këtë të enjte, Gjykata e Apelit Tiranë e shtyu vendimmarrjen për ankimin e Alibeajt, i cili ka kërkuar që vendimet e kuvendeve të 17 korrikut dhe 18 dhjetorit të...

Mali i Zi po shtyhet drejt destabilizimit, thotë Abazoviç

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, njëherësh kryetari i URA, Dritan Abazoviç deklaroi se vendi nuk ndodhet në një situatë emergjente. Sipas tij, ata që po e humbin me shpejtësi mbështetjen e elektoratit po e shtyjnë vendin drejt destabilizimit,...

Biden synon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të mërkurën se synon të kandidojë për një mandat të dytë dhe ka të ngjarë të marrë një vendim përfundimtar në fillim të vitit të ardhshëm pasi deklaroi se rezultatet e zgjedhjeve afatmesme të...

A do futen protestuesit në Kryeministri? Berisha tregon skenarin për 12 nëntorin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka folur në lidhje me protestën që do të mbahet më 12 nëntor para Kryeministrisë. I pyetur nga gazetarët, jashtë ambienteve të Kuvendit, nëse protestuesit do futen në Kryeministri, Berisha u shpreh se protesta...

Berisha: Projekti në Portin e Durrësit, aferë Rama-Vuçiç

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se projekti për Portin e ri të Durrësit, është një aferë korruptive e kryeministrit Edi Rama dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Berisha nënvizoi se...

Vuçiç nderon serbët që u larguan nga institucionet e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka nderuar zyrtarët serbë, të cilët u larguan nga institucionet e Kosovës. Vuçiç nderoi me medalje ish-drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Policisë së Mitrovicës së Veriut, Nenad Gjuriç dhe shefin e Operacioneve Rajonale të kësaj...

Rama: Në 6 mujorin e dytë të 2023-shit, paga minimale do jetë 38 mijë lekë

Paga minimale pritet të rritet në 38 mijë lekë gjatë vitit të ardhshëm. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, ku diskutohej për buxhetin e vitit 2023. Rama u shpreh...

Putin planifikon të testojë raketën që mund të godasë Britaninë e Madhe në 6 minuta

Presidenti rus, Vladimir Putin po planifikon një test të dytë të raketës bërthamore hipersonike Satan-2, deri në fund të vitit. Sipas medias britanike “The Sun“, raketa, e cila mund të udhëtojë me një shpejtësi prej 750 km/h, mund të godasë...

Alqi Bllako paraqitet në GJKKO, shqyrtohet ankimimi i SPAK për lirimin e tij

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është paraqitur mëngjesin e së mërkurës në ambientet në Gjykatën e Posaçme të Apelit. SPAK kërkon rikthimin e tij në qeli pasi ankimoi vendimin e shkalles së parë, që caktoi “arrest ne shtepi” për...

Konjufca: Serbia mund të sulmojë Kosovën edhe pas nënshkrimit të planit franko-gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se rreziku i një sulmi nga Serbia mbetet edhe nëse shteti serb e pranon dhe e nënshkruan planin franko-gjerman. Sipas tij, një marrëveshje sipas propozimit franko-gjerman nuk do të zgjidhte problemin përfundimisht...

Mblidhet sot grupi punues i BE-së, në agjendë liberalizimi i vizave për Kosovën

Grupi punues i Këshillit të Bashkimit Evropian për viza do të mblidhet në një takim dyditor, duke filluar nga kjo e mërkurë. Në agjendë do të jetë edhe Kosova, por pritet që për liberalizimin e vizave të diskutohet gjatë së...

Zelensky: 30 sulme me dronë nga Rusia në dy ditë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka nisur më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë. Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme...

Sali Berisha: Më 12 nëntor protestë, nisim betejën kundër Edi Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se më 12 nëntor, do të zhvillohet protesta e opozitës, çka do të shënojë sipas tij, fillimin e betejës kundër qeverisë së drejtuar nga kryeministri Edi Rama. Në një deklaratë për mediat nga...

Marrëveshja me Berishën do të firmoset brenda 24 orëve, thotë Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta u shpreh se marrëveshja me kryedemokratin, Sali Berisha për bashkëpunimin për zgjedhjet e ardhshme vendore, do të firmoset brenda 24 orëve. Në një deklaratë për mediat, Meta nënvizoi se kjo marrëveshje i intereson...

‘Super politikan’, Meta: I propozova një emër Berishës për ‘Parlamentin e Tiranës’

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur pas takimit që pati me kryedemokratin Sali Berisha në selinë blu. Meta u shpreh se i ka propozuar një emër Berishës për kryetar të Këshillit Bashkiak të Tiranës, për zgjedhjet e...

Ilir Meta në selinë e PD-së, takim me Sali Berishën

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka mbërritur në selinë e Partisë Demokratike paraditen e së mërkurës dhe po zhvillon një takim me kryedemokratin, Sali Berisha. Ky është takimi i dytë që dy liderët zhvillojnë në selinë blu. Meta u...

Zelensky: Rusia ka shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se raketat ruse dhe sulmet me dronë të prodhuar në Iran kanë shkatërruar mbi një të tretën e sektorit të energjisë së Ukrainës. Një deklaratë, Zelensky e dha gjatë një konference më 25 tetor lidhur...

Të shtëna me armë në Shkodër pas konfliktit mes një personi dhe dy vëllezërve

Një konflikt i çastit mes një personi dhe dy vëllezërve, ka përfunduar në përdorimin e armëve në qytetin e Shkodrës. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Skënderbeg” mbrëmjen e së martës, ku shtetasi K.F ka qëlluar me armë zjarri pistoletë dhe është...

Igli Tare: Juventus, Roma, Inter dhe Milan të falimentuara, por i duhen sistemit

Drejtori sportiv i Lacios, Igli Tare ka lëshuar një deklaratë të fortë për disa nga klubet kryesore të kampionatit italian të fubollit. Duke folur në universitetin “Luiss” të Romës, Tare u shpreh se Juventus, Roma, Inter dhe Milan drejtohen me...

Xi Jinping: Kina nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën në Tajvan

“I takon popullit kinez të zgjidhë çështjen e Tajvanit dhe Kina kurrë nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën, por do të përpiqet për një zgjidhje paqësore”. Kështu u shpreh presidenti kinez, Xi Jinping gjatë...

Kongresi i Partisë Komuniste të Kinës, Xi Jinping pritet të marrë mandatin e tretë

Partia Komuniste e Kinës ka hapur punimet e Kongresit, ku pritet që presidenti Xi Jinping, të marrë një mandat të tretë në krye të kësaj force politike. Fjalimin e tij, Xi e nisi duke mbrojtur strategjinë e Covid-zero, e cila...

Deputeti i PD-së paraqitet në SPAK për të dytën herë brenda pak javësh

Deputeti i Partisë Demokratike, Zef Hila është paraqitur mëngjesin e së enjtes në zyrat e Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK). Ende nuk dihen arsyet se përse Hila ndodhet sot në ambientet e SPAK. Por kjo...

Goditet grupi kriminal në Shkodër, 16 në pranga për kultivim dhe trafikim kanabisi

Një grup kriminal që merrej me kultivimin, prodhimin dhe trafikimin e kanabisit në Shkodër, është goditur nga policia në kuadër të megaoperacionit të koduar “Qarku”. Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, Hamdi Fjora tha në një deklaratë për mediat...

EMRI | Në kërkim nga Italia, 47-vjeçari arrestohet në Pogradec

Një 47-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, është arrestuar në Pogradec. Taulant Agushi është dënuar nga Gjykata e Torinos në Itali me 9 vjet e 10 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”. Interpol Tirana, në bashkëpunim me...

Plagosja me armë zjarri në Vlorë, policia zbardh dinamikën e ngjarjes 

Disa orë pas ngjarjes së ndodhur në fshatin Llakatund të Vlorës, ku mbeti i plagosur me armë zjarri 19-vjeçari Sebastian Jallaj, policia ka zbardhur dinamikën e plotë. Autori është një 20-vjeçar nga Llakatundi, i cili është identifikuar dhe vënë në...

Kapen me kanabis dhe granatë, arrestohen tre persona në Tiranë

Tre persona janë në vënë në pranga, në kuadër të operacionit policor të koduar “Compensation”, i nisur që në vitin 2021. Blutë e kryeqytetit arrestuan shtetasit M. H., 23 vjeç, I. A., 27 vjeç, të cilëve iu gjet një sasi...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dënon aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar me shumicë dërrmuese për të dënuar përpjekjet e Rusisë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës. Rezoluta u mbështet nga 143 vende, ndërsa 35 shtete – përfshirë Kinën dhe Indinë –...

Yuri Kim: Ka përpjekje për të joshur apo frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se është në dijeni të disa përpjekjeve për të joshur apo frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët, në mënyrë që të mos ketë ndëshkime për më të fuqishmit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kim...

Sulmet kibernetike, Prokuroria kërkon sekuestrimin e të dhënave në tre shtete

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar sekuestrimin e të dhënave dhe faqeve online në Hong Kong, Britaninë e Madhe dhe Rusi, në lidhje me sulmet kirbernetike ndaj vendit tonë nga hakerat iranianë. Sipas organit të akuzës, faqet me të cilat hakerat...

Hakerat iranianë pretendojnë marrjen e të dhënave nga sistemi “Deep See” i policisë

Hakerat iranianë pretendojnë se së fundmi kanë arritur të marrin të dhënat nga sistemi Depp See i policisë shqiptare. Në një njoftim të fundit në platformën e komunikimit Telegram, ata shprehen: “Është hapur Kutia e Pandorës, qeveritë arrogante vazhdojnë dëshpërimisht...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri. Të...

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se sulmet ruse kanë shënjestruar infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin, shkruan BBC. Zelenski bëri të ditur se objektet energjetike në...

FMN-ja për amnistinë fiskale: Qeveria të ndryshojë projektligjin

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Yan Sun deklaroi se Shqipëria nuk është ende gati për të bërë amnistinë fiskale. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Tiranë me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj dhe guvernatorin e...

Ekonomia shqiptare në recesion në vitin 2023? Flet Delina Ibrahimaj

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se gjasat që ekonomia shqiptare të kalojë në recesion në vitin 2023 duken shumë të ulëta. Në një deklaratë për mediat, Ibrahimaj u shpreh se qeveria do të jetë vigjilente dhe e...

Biden dhe Scholz dënojnë përpjekjet e Moskës për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Dy udhëheqësit dënuan sërish përpjekjet për aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, si dhe shprehën përkushtimin e tyre të vazhdueshëm për ta mbajtur Moskën...

Berisha: PD nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, deklaroi se kjo forcë politike nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se komuniteti ndërkombëtar duhet të dëgjojë zërin e...

Meta: Rama të tërhiqet menjëherë nga ligji për amnistinë fiskale

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet menjëherë nga ligji për amnistinë fiskale. Gjatë një deklarate për mediat, Meta u shpreh se ky ligj është projektuar dhe urdhëruar nga bota...

Rama tregon arsyet pse qeveria u tërhoq nga rritja e çmimit të energjisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kërkesa për energji nga Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), është më e ulët sot sesa në 1 shtator, kur u lançua fasha mbi 800kw. Gjatë një komunikimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se rritja e...

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar territore në Ukrainë. SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me këtë çështje, shkruan BBC. “Shtetet e...

EMRI | Shpallet në kërkim autori i dyshuar për vrasjen e 44-vjeçarit në Pukë

Policia ka shpallur në kërkim shtetasin Martin Përgjini, i cili dyshohet se është autori i vrasjes së 44-vjeçarit Pjetër Kola. Ngjarja e rëndë ndodhi një ditë më parë në fshatin Qafë Qelë të Pukës, rreth orës 18:00. Kola u qëllua me...

Pro bashkimit me Rusinë, Putin shpall të premten vendimin për referendumet

Asnjë surprizë në referendumet e organizuara nga Rusia, e cila synon të aneksojë disa nga territoret në Ukrainë. Sipas auroriteteve rajonale të mbështetura nga Moska, më shumë se 90% e banorëve në Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson kanë votuar pro...

Edoardo Reja: Jemi të zhgënjyer, por i kam dhënë dinjitet Shqipërisë

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Edoardo Reja deklaroi pas ndeshjes me Islandën, e cila përfundoi në barazim 1-1, se ai, presidenti i FSHF, por edhe tifozët janë të zhgënjyer me rezultatet e arritura në Ligën e Kombeve. 76-vjeçari italian mendon se...

Stoltenberg: Nëse Rusia përdor armë bërthamore, do ketë pasoja të rënda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se çdo përdorim i armëve bërthamore është i papranueshëm dhe se nëse Rusia i përdor ato, do të kishte pasoja të rënda. “Çdo përdorim i armëve bërthamore është absolutisht i papranueshëm, do...

Abazoviç: Kuvendi të votojë për shkarkimin e presidentit Gjukanoviç

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se Kuvendi duhet të votojë iniciativën për shkarkimin e presidentit, Milo Gjukanoviç. Ai u shpreh se kjo do të dërgonte një mesazh të rëndësishëm politik, shkruan Vijesti. “Tashmë jemi një shumicë e...

Nuk do heshtim për padrejtësitë që po u ndodhin serbëve në Kosovë, thotë Bërnabiç

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se qeveria që ajo drejton dhe ekipi i presidentit, Aleksandër Vuçiç nuk do të heshtin për padrejtësitë që po u ndodhin serbëve në Kosovë. Deklaratën, Bërnabiç e dha gjatë vizitës së saj në famlijen...

Qindra të arrestuar në Rusi pas protestave kundër mobilizimit ushtarak

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet në Rusi, teksa protestat kundër mobilizimit të pjesshëm ushtarak vazhdojnë në të gjithë vendin. Grup i pavarur për të drejtat e njeriut, OVD-Info deklaroi se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme...

Shtetases në Bilisht i digjet makina për herë të dytë, kishte konflikt me policinë

Një automjet është shkrumbuar nga flakët në qytetin e Bilishtit. Sipas informacioneve paraprake, bëhet me dije se automjeti është në pronësi të shtetases Deizi Arapi. “Më datë 25.09.2022, rreth orës 02:20, në qytetin e Bilishtit, ka rënë zjarr në mjetin...

Atentati i planifikuar ndaj Lulzim Bashës, 3 persona të përfshirë

Hakerat të cilët sulmuan kibernetikisht sistemet digjitale dhe ato qeveritare në vendin tonë, kanë publikuar dokumentin e Drejtorisë së Anti-terrorit i vitit 2017, në të cilin thuhej se pas disa hetimeve ishte arritur në përfundimin se ishte planifikuar një...

Plan për të vrarë Albin Kurtin, hakerat publikojnë dokumentin e njësisë anti-terror

Në vitin 2021, Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka zbuluar një plan për të vrarë kryeministrin Albin Kurti. Dokumenti është publikuar nga hakerat të cilët prej disa ditësh kanë sulmuar kibernetikisht sistemet digjitale dhe ato qeveritare në Kosovë. Personi për të...

SPAK-u është bërë mburojë e vjedhjeve të Ramës, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se Struktura e Posaçme (SPAK) është kthyer në mburojë për vjedhjet e qeverisë së drejtuar nga Edi Rama. Gjatë një deklarate për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se SPAK-u e ka...

Berisha: Pronarët e inceneratorëve në kërkim, Rama i disburson me miliona euro

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se edhe pas akuzave të shumta për inceneratorët ku pronarët e tyre janë shpallur në kërkim, qeveria i ka disbursuar me miliona euro. Gjatë një deklarate për mediat nga selia blu, Berisha u...

Abazoviç: Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga ndikimi rus dhe kinez

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partneri më i rëndësishëm i politikës së jashtme të Podgoricës, dhe se presidenti amerikan Joe Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga...

The Telegraph: 2 mijë shqiptarë në veri të Francës, rrezikojnë jetën për në Britani

Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të ndalojë kalimin e Kanalit Anglez me varka të vogla, por “The Telegraph” shkruan se rreth 2000 vetë janë grumbulluar në veri të Francës gati për të bërë udhëtimin e...

A do të rikandidojë Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në vitin 2024?

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se është “shumë herët” për të marrë vendimin nëse ai do të kandidojë përsëri në vitin 2024. 79-vjeçari ka lënë të hapur mundësinë e mos kandidimit për një mandat tjetër, shkruan CNN. “Shikoni, qëllimi im, siç thashë...

Le Pen: Vendosja e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë, gabim gjeopolitik

Kryetarja e grupit parlamentar të Asamblesë Kombëtare (RN) Marine Le Pen, kritikoi vendosjen e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë. Le Pen u shpreh se Franca bëri një gabim gjeopolitik duke vendosur sanksione të paarsyeshme kundër Rusisë, shkruan Euronews Serbia. Sipas saj, politika...

Mbretëresha hungareze e bukurisë ra pre e trafikantëve, mes tyre një shqiptar

Gjithnjë e më shumë detaje tronditëse po dalin në dritë për bandën kriminale në Ballkan që joshi fituesen e Miss Universe Hungaria 2021. Jazmin Viktoria udhëtoi drejt Maqedonisë së Veriut pasi iu premtua një kontratë modelimi, ku do të kryente...

VIDEO | Ekzekutimi në Shkodër, momenti kur babai identifikon trupin e të birit

Konfidenciale ka siguruar videon, në pamjet e trishtueshtueshme të së cilës shfaqet babai i Erjon Xhenjes, viktimës së atentatit në Shkodër, i cili identifikon trupin e pajetë të të birit. I shoqëruar nga efektivë të policisë, ai hyn në ambientet...

Atentati në Shkodër, pista kryesore përplasja mes bandave

Pista kryesore e atentatit të ndodhur mbrëmjen e së dielës në qytetin e Shkodrës, mendohet të jetë përplasja mes bandave. Sipas informacioneve paraprake, vrasja e djeshme është vazhdimësi e ngjarjeve kriminale. Ngjarja ndodhi në lagjen “Kiras”, ku 19-vjeçari Erjon Xhenje ndodhej...

Vuçiç: Republika Srpska mund të mbështetet te Serbia, duam paqe me boshnjakët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se serbët nuk duhet të kenë turp për dallimet e tyre dhe se Republika Srpska gjithmonë mund të mbështetet te Beogradi. “Ne nuk duhet të kemi turp për dallimet tona. Pra, kemi shumë dallime...

Presidenti iranian-Putinit: Bashkëpunimi i forcon shtetet e sanksionuara nga SHBA

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin se bashkëpunimi mes shteteve të sanksionuara nga Shtetet e Bashkuara, i bën ato edhe më të “fuqishme”. “Marrëdhënia në mes të shteteve që janë të sanksionuara nga...

Vijojnë konsultimet për qeverinë e re në Mal të Zi, partia e Abazoviç s’merr pjesë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç do të vazhdojë konsultimet këtë të premte me përfaqësuesit e partive parlamentare lidhur me mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Gjukanoviç do të bisedojë me përfaqësuesit e Partisë Socialdemokrate, Socialdemokratëve dhe Partisë...

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...

‘E di se ky është mandati im i fundit’, Vuçiç përplaset me deputetët për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka debatuar me deputetë të opozitës në Kuvend, të cilët i kërkuan të japë dorëheqjen, pasi sipas tyre ka dështuar në lidhje me Kosovën. Gjatë fjalës së tij, Vuçiç u shpreh dorëheqjen do ta japë...

Berisha: Reforma territoriale një dështim, u bazua në dëshira partiake për punësime

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se reforma territoriale është një dështim, që sipas tij, u bazua në dëshira partiake për të punësuar militantë. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Grupit Parlamentar, Berisha u shpreh se reforma nxorri...

‘Basha u mbrojt nga Rama’, PD-ja kërkon rihapjen e çështjes për financimin rus

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar në mediat e huaja, ku sipas një raporti të inteligjencës amerikane, kjo forcë politike ka përfituar 500 mijë dollarë ng Rusia në vitin 2017, kur kryetar ishte Lulzim Basha. Përmes...

Rusia financoi Partinë Demokratike me 500 mijë dollarë në vitin 2017

Rusia ka transferuar në mënyrë të fshehtë mbi 300 milionë dollarë për parti politike, drejtues dhe politikanë të huaj në mbi 24 vende të botës, duke nisur nga viti 2014. Lajmin e bëjnë të ditur burime të administratës amerikane, të...

Ukraina e zhgënjyer me Gjermaninë për furnizimin me armë: Nga se keni frikë?

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba deklaroi se Gjermania ka injoruar lutjet e Kievit për furnizim me tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ai tha se Berlini u ka ofruar justifikime...

SHBA: Rusia ka shpenzuar 300 mln dollarë për të ndikuar politikisht në mbi 24 shtete

SHBA pretendon se Rusia ka shpenzuar fshehurazi më shumë se 300 milionë dollarë që nga viti 2014 për të ndikuar tek politikanët në më shumë se 24 vende. Pretendimi i Departamentit të Shtetit bazohet në një vlerësim të deklasifikuar të...

Osmani: Pa njohje reciproke me Serbinë, s’ka paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se idetë që nuk kontribuojnë në arritjen e njohjes reciproke me Serbinë, nuk sjellin paqen dhe stabilitetin afatgjatë në Ballkanin Perëndimor. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Prishtinë me homologen hungareze, Katalin Novak,...

Vuçiç: Serbia nuk do ta njohë drejtpërdrejt apo tërthorazi Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke iu drejtuar deputetëve në seancën e posaçme të Kuvendit për Kosovën, tha se është e rëndësishme t’u ofrohet njerëzve atë që është realisht e mundur. Ai deklaroi se “histeria e bashkësisë ndërkombëtare” për shkak...

Kontrabandë nga Libia, sekuestrohen mbi 2 mijë ton naftë, 4 të huaj në pranga

Tre shtetas libanezë dhe një sirian janë arrestuar, ndërsa gjashtë të tjerë janë proceduar në gjendje të lirë, pasi kanë kontrbandaur naftë nga Libia në Portin e Durrësit. Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kontrabanduar me një anije çisternë,...

Balla: Berisha ‘non grata’ nga SHBA, e papranueshme që SPAK-u nuk e heton

Kryetari i Grupit Paramentar të Partisë, Taulant Balla i ka kërkuar Strukturës së Posaçme (SPAK) që të hetojë ish-kryeministrin dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha pasi ky i fundit është i shpallur “non grata” nga Shtetet e Bashkuara. Në...

Mësuesit kërkojnë 100 euro shtesë, qeveria ofron 50, vijon greva në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Sinsikatës së Arsimit, Rrahman Jashari nuk kanë gjetur zgjidhje, në lidhje me kërkesat e arsimtarëve. “Euronews Albania” mëson se pas takimit që zgjati më shumë se 2 orë, ata nuk gjetën gjuhën...

Blinken telefonon Ramën për sulmin kibernetik në TIMS

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi një bisedë telefonike ditën e djeshme me kryeministrin Edi Rama. Lajmin e bëri të ditur ambasada amerikane në vendin tonë përmes një reagimi në rrjetet sociale, ku thuhet se Blinken dënoi sulmin kibernetik...

Kreu i SPAK-ut: Sali Berisha po hetohet për dy çështje

Kreu i Strukturës së Posaçme (SPAK), Arben Kraja deklaroi se institucioni që ai drejton, po heton dy çështje, atë të Gërdecit dhe privatizimit të kompleksit “Partizani”. Për “RTSH”, Kraja u shpreh se nuk mund të japë të dhëna të hollësishme...

Ambasadori rus: Gjermania kaloi “vijën e kuqe”, furnizoi Ukrainën me armë

Ambasadori i Rusisë në Berlin, Sergey Nechayev kritikoi Gjermaninë për mbështetjen që i ka ofruar Ukrainës, pas nisjes së luftës. Në një intervistë për median ruse, Izvestia, Nechayev u shpreh se kjo përbën një ‘linjë të kuqe’ që qeveria gjermane nuk...

Petkoviç: Nuk e njohim Kosovën, por duhet të mendojmë për serbët në veri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç deklaroi se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por se Beogradi duhet të mendojë për serbët që jetojnë në veri. Në një intervistë për RTS (Radio Televizioni Serb), Petkoviç u...

Xi Jinping takim me Putin në udhëtimin e parë jashtë Kinës që nga fillimi i COVID-it

Presidenti kinez, Xi Jinping do të udhëtojë jashtë Kinës për herë të parë në më shumë se dy vjet, ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin. Udhëtimi, i pari i Xi jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë...

Zelenski: Rusët ndërprenë energjinë për shkak të kundërofensivës në lindje

“Rusia synon t’i privojë njerëzit nga drita dhe nxehtësia duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën lindore.” Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, sipas të cilit ndërprerja e energjisë vjen si shenjë hakmarrjeje ndaj kundërofensivës së suksesshme...

‘Aktivitet dashakeqës’, SHBA-të reagojnë pasi Irani sulmoi sistemin TIMS në Shqipëri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pasi hakerat iranianë sulmuan sistemin TIMS në Shqipëri. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Këshilli i Sigurisë Kombëtare në SHBA ka dënuar sulmin kibernetik ndaj vendit tonë. Ndër të tjera, theksohet se SHBA-të do...

Kush është ‘truri i Putinit’ dhe cili është këndvështrimi i tij për luftën në Ukrainë?

Vdekja e gazetares pro-Kremlinit, Daria Dugina disa ditë më parë ku iu vendos një bombë teksa udhëtonte në një makinë pranë Moskës, nxiti menjëherë spekulimet se objektivi i synuar i sulmit mund të ketë qenë babai i saj. Aleksandr Dugin...

‘Kush i lejoi ndërtimet pa leje në 10 vite?’, Meta: Koha që Rama të shporret

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se kryeministri Edi Rama po hyn në vitin e dhjetë në pushtet, teksa ende dëgjohet prej tij se do të ndërmerren aksione për ndërtimet pa leje. Përmes një reagimi në rrjetet sociale,...

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron ‘fundin’ e OKB-së

Fati i Kombeve të Bashkuara mund të përfundojë si ai i Lidhjes së Kombeve, nëse kompetencat e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të shkelen. Ishte ky paralajmërimi i zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë,...

Berisha: Rama kërkon të shpëtojë vëllanë me zhdukjen e Ervis Martinajt

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka hedhur akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, duke thënë se vëllai i tij dhe i shumëkërkuari Ervis Martinaj, janë dy biznesmenët e mëdhenj të lojërave të fatit. Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarë...

‘Nuk do të tolerojmë Iranin’, Blinken reagon për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar pas vendimit të Departamentit të Thesarit të SHBA-së për vendosje të sanksioneve ndaj Ministrisë iraniane të Inteligjencës dhe Ministrin për Aktivitetet Malinje Kibernetike, Esmail Khatib, për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë. Përmes një...

140 milionë euro mashtrim, Gjykata e Tiranës vendos “arrest shtëpie” për kinezin

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka ndryshuar masën e sigurisë nga “Arrest me burg” në “Arrest shtëpie”, për shtetasin kinez, Liangbin Chen. Chen nuk duhet të largohet nga banesa e tij dhe gjykata ka urdhëruar prokurorinë që të bëhet ruajtja...

Galatasaray zyrtarizon Rashicën dhe Icardin, arsyeja pse shqiptari do paguhet më shumë

Klubi turk i futbollit, Galatasaray ka zyrtarizuar afrime të reja në kuadër të merkatos futbollistike. Milot Rashica dhe Mauro Icardi janë dy futbollistët më të rinj që ka afruar skuadra turke. Në komunikatën zyrtare, klubi bëri të ditur se Rashica do...

Lista Serbe reagon ndaj Albin Kurtit: Kurrë nuk do ta sundoni veriun e Kosovës

Lista Serbe ka reaguar ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla pasi policia filloi patrullimin ujor në kufi me Serbinë dhe në të gjithë hapësirën e liqenit të Ujmanit. Në reagim, Lista Serbe...

Erdogan kërcënon Greqinë: Do ta paguani shtrenjtë nëse na pengoni në Egje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi Greqinë se do të paguajë një çmim të lartë nëse vazhdon të pengojë planet turke në Egje. Erdogan iu referua ngjarjes së javës së kaluar, kur sipas Ankarasë, raketat greke tokë-ajër të llojit “S-300”,...

Kur do zhvillohet protesta e opozitës? Përgjigjet Tedi Blushi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi deklaroi se protesta kombëtare e opozitës do të zhvillohet së shpejti. Blushi tha nga Korça se ende nuk është vendosur për një datë konkrete. Ai theksoi se shtatori nuk do jetë fillimi...

Qeveria e Kosovës dorëzon në Kuvend dosjen për vettingun në drejtësi

“Dosja e vettingut në drejtësi do t’i dorëzohet këtë të dielë kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca”. Kështu u shpreh kryeministri, Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Prishtinë. “Pas një...

Qarkullonin me armë dhe municion luftarak, arrestohen tre persona

Tre persona janë arrestuar nga policia pas disa kontrolleve të befasishme nga Forcat Operacionale dhe ato Shqiponja. Një 38-vjeçar me precedentë të theksuar kriminal në fushën e krimeve kundër personit dhe armëmbajtes pa leje është vënë në pranga, pasi qarkullonte...

Zbulohet parcela 2500 metra katrorë me kanabis në Spanjë, arrestohen dy shqiptarë

Policia spanjolle ka bërë të mundur shkatërrimin e një bande shqiptare të drogës, të cilët kishin krijuar plantacion me kanabis. Mediat vendase raportojnë se dy shqiptarë janë arrestuar në malin e Pedrës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim. Këtij të...

‘Jemi të harruar dhe abuzuar nga shteti’, infermierët: Do të dalim në protestë

Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë ka paralajmëruar se së shpejti bluzat e bardha do të dalin në protestë. Përmes një njoftimi, shoqata shprehet e indinjuar në lidhje me dhunimin e dy infermierëve në Pediatrinë e QSUT-së, nga familjarët e një pacienteje. Sipas...

‘Mos i shisni armë Tajvanit, do marrim masa’, Kina paralajmëron SHBA-të

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrin masa, pasi administrata Biden miratoi shitjen e armëve me vlerë mbi 1.1 miliardë dollarë për Tajvanin. Zëdhënësi i ambasadës kineze në Uashington, Liu Pengyu tha se Kina ishte kundër shitjeve,...

Biden është armik i SHBA-ve, thotë Trump

Donald Trump e ka quajtur presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, armik të shtetit, në tubimin e parë që kur agjentë të FBI-së bastisën rezidencën e tij në Florida. Duke folur para mijëra mbështetësve në Wilkes-Barre, Pensilvani,...

Nëse Meta del spiun, Berisha dhe Rama të shporren nga jeta politike, thotë Andi Bushati

Analisti Andi Bushati thotë se nëse ish-presidenti Ilir Meta rezulton të ketë qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, kryedemokrati Sali Berisha dhe kryeministri Edi Rama duhet të shporren nga jeta politike. Në “Euronews Albania”, Bushati u shpreh se Berisha dhe...

Cila nga verërat ka shije më të mirë? Rama përgjigjet nga Beogradi

“E bukura e kësaj bote është që ka shumë shije të ndryshme”. Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në Panairin e Verës, organizuar në Beograd. Rama u pyet nga gazetarët, se cilët nga verërat, ajo shqiptare, serbe apo maqedonase kishte...

Vuçiç provon verën shqiptare: Po mendoj të vij në Shqipëri për pushime

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se po mendon që të vijë në Shqipëri për pushime. Deklaratën, Vuçiç e dha teksa provonte verën shqiptare, në Panairin e Verës, organizuar në Beograd. “Më pëlqen shumë vera, ka një shije të çuditshme...

Danimarka kërkon punëtorë, sektorët ku ka vende të lira pune

Autoritetet daneze kanë deklaruar se numri i vendeve të lira të punës në vend vazhdon të rritet për shkak të mungesës së punëtorëve. Faqja zyrtare e statistikave të Danimarkës ka zbuluar se numri i vendeve të lira në sektorin privat...

VIDEO | Në pak sekonda ekzekuton me gjakftohtësi vëllanë dhe kunatën

Konfidenciale ka siguruar videon nga momenti kur Arsen Muskurti ka hyrë në biznesin e vëllait dhe kunatës së tij, para se t’i vriste të dy. Në momentin që hap derën e dyqanit, ai nxjerr armën nga brezi dhe hyn brenda....

Krimi i dyfishtë në familje, pistat ku po heton policia e Tiranës

Dy janë pistat kryesore në të cilat po heton policia në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur pasditen e së martës në rrugën “Islam Alla” në kryeqytet, ku Arsen Muskurti vrau vëllanë dhe kunatën e tij, Dritan dhe...

Arrestohet autori që vrau vëllanë dhe kunatën

Policia e Tiranës ka bërë të mundur arrestimin e Arsen Meskurtit, i cili vrau me armë vëllanë, Dritan Muskurti dhe kunatën, Nora Muskurti. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se autori u kap në zonën e “5 Majit”. Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen...

Pronarë të një agjencie turistike, kush ishin viktimat e vrasjes në Tiranë

Viktimat e vrasjes së dyfishtë të ndodhur pasditen e së martës në kryeqytet, Dritan dhe Nora Muskurti ishin pronarë të një agjencie turistike. Është ky detaji më i fundit në lidhje me ngjarjen e rëndë, ku Arsen Muskurti vrau vëllanë...

U largua në këmbë, publikohet fotoja e autorit të vrasjes së dyfishtë në Tiranë

Policia e Tiranës ka publikuar foton e Arsen Muskurtit, autorit të vrasjes së dyfishtë të ndodhur pasditen e së martës në kryeqytet. Arsen Muskurti, i cili njihet edhe me emrin Hamza Kastrati vrau me armë zjarri pistoletë 44-vjeçarin Dritan Muskurti...

Vrau vëllanë dhe kunatën, identifikohet autori

Arsen Muskurti është autori i ngjarjes së rëndë të ndodhur në kryeqytet pasditen e së martës, i cili vrau vëllanë dhe kunatën, Dritan dhe Nora Muskurti. Ai ka arritur të largohet nga vendngjarja dhe është shpallur në kërkim. Mësohet se...

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe të shkojnë në shtëpitë e tyre. Thirrja e Zelenskit, vjen pasi Ukraina filloi ofensiovën për të rimarrë territoret e...

‘Rama korrupsion me ujësjellësin e Memaliajt’, Meta tregon sa vite burg rrezikon

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka denoncuar atë që ai e cilëson një skandal korrupsioni, ku kryeministri Edi Rama inaguroi fillimin e punimeve të ujësjellësit të Memaliajt më 7 prill të vitit 2021, ndërsa fituesi i tenderit...

Berisha thirrje Bashkimit Evropian: Nisni hetimet për Portin e Durrësit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të ndalojë projektin për Portin turistik të Durrësit, e cila sipas tij, është një aferë korruptive. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha kërkoi që...

‘Porti i Durrësit gjobë për taksapaguesit’, Berisha: Do rritet kostoja e transportit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se projekti për Portin turistik të Durrësit, do të shkaktojë dëme të pallogaritshme për vendin. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se taksapaguesit shqiptarë do të gjobiten me...

Berisha: Afera e Portit të Durrësit, pasoja strategjike për Shqipërinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar akuzat e tij në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me investimin në Portin e ri turistik të Durrësit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se...

‘Me taksi nga Irlanda’, mënyra tjetër e shqiptarëve për të shkuar në Britani

Media prestigjoze britanike, The Telegraph ku publikuar një artikull ku thuhet se shqiptarët kanë gjetur një tjetër mënyrë për të hyrë në Britaninë e Madhe, përveç kalimit me varka të vogla apo gomone përmes kanalit të La Manshit. Sipas një hetimi të...

The Guardian: Emigrantët shqiptarë nuk duhet të bëhen ‘kokë turku’

Media prestigjoze britanike, The Guardian ka publikuar një tjetër artikull për emigrantët shqiptarë të cilët shkojnë me varka të vogla apo gomone në Britaninë e Madhe, një pjesë e të cilëve kërkojnë edhe azil. Sipas The Guardian, shqiptarët nuk duhet të bëhen...

NASA lançon sot raketën gjigande që do kthejë njeriun në Hënë

Agjencia Amerikane e Hapësirës do të dërgojë në Hënë një raketë gjigande të quajtur SLS. Kjo raketë, është më e fuqishmja e i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, që synon të...

Lavrov: Perëndimi dhe SHBA-të nuk do ta ndalojnë formimin e një bote shumëpolare

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë të shpërfillin proceset historike objektive, të cilat mund të ngadalësojnë formimin e një bote shumëpolare. Megjithatë, Lavrorv thotë se...

Republika Srpska po shkon drejt pavarësisë, thotë Milorad Dodik

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik deklaroi se Republika Srpska po shkon drejt pavarësisë së saj. “Mund të mos jetë e mundur në këtë moment, por duhet të punojmë...

Borrell: Jam i bindur se mund ta zgjidhim edhe çështjen e targave

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borell u shpreh besimplotë për zgjidhjen e problemit për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për transmetuesin publik austriak ORF, Borrell theksoi se paqja në këtë...

Dollari arrin nivelin më të lartë në 20 vitet e fundit

Dollari amerikan u rrit në nivelin më të lartë në 20 vitet e fundit kundrejt disa valutave këtë të hënë. Rritja erdhi pasi kryetari i Rezervës Federale në SHBA, Jerome Powell tha se normat e interesit do të mbaheshin më...

Çoroditen shkencëtarët, Rusia po djeg gaz me vlerë rreth 10 milionë dollarë çdo ditë

Ndërsa kostot e energjisë në Evropë po shënojnë rritje rekord, Rusia po djeg sasi të mëdha gazi natyror. Ekspertët thonë se ky gaz më parë ishte eksportuar në Gjermani, shkruhet në një analizë të BBC. Ata thonë se uzina afër kufirit...

Mali i Zi fajëson shërbimet ruse për sulmin kibernetik

Agjencia e Sigurisë së Malit të Zi (ANB) konfirmoi më 26 gusht për Radion Evropa e Lirë se shërbimet ruse ishin përgjegjëse për një sulm të fuqishëm kibernetik që preku të gjithë strukturën shtetërore të informacionit të Qeverisë së...

Skeptik se mund të arrihet marrëveshje me Kosovën, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se nuk është optimist për arritjen e marrëveshjes me Kosovën për ri-regjistrimin e targave të veturave. “Jam skeptik dhe thjesht nuk shoh hapësirë për përparim, por na takon neve të bëjmë më të...

Shefi i OBSH-së: Nuk mund t’iu dërgoj para të afërmve të mi të uritur në Etiopi

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Ghebreyesus, ka thënë se nuk mund t’iu dërgojë të holla familjarëve “të uritur” në rajonin Tigray në Etiopi. Ky rajon është shkatërruar si pasojë e luftës. “Kam shumë familjarë atje. Dua t’iu dërgoj...

‘Zoti Levangolski, shihemi në Mynih’, reagimi i Myler për shortin e Ligës së Kampionëve

Ironitë e fatit janë diçka e zakonshme në botën e futbollit. Aq sa thuhet se vetëm ky sport mund të t’i dhurojë. Kështu i ka ndodhur Robert Levandovskit. Vetëm pak muaj pasi la Bajernin e Mynihut për t’u transferuar...

Rusia lëshon fletarrestim për fotografen ruse të ndaluar në Shqipëri

Një gjykatë në Moskë ka lëshuar fletarrestim për Svetlana Valeryevna Timofeyeva, të dhënat personale të së cilës përkojnë plotësisht me të dhënat e një gruaje që është ndaluar në Shqipëri, nën akuzat për spiunim. Gjykata në distriktin Meshçasky, ka thënë...

Moderna padit Pfizer & BioNTech për kopjim të teknologjisë mbi vaksinën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna bëri të ditur në një deklaratë të premten se do padisë kompaninë Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të së drejtës së autorit dhe pronësisë intelektuale gjatë zhvillimit të vaksinës së parë për...

Lukashenko: Avionët bjellorusë janë gati të mbajnë armatim bërthamor rus

Lideri autoritar i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, thotë se avionët ushtarakë bjellorusë “Su-24” janë përshtatur për t'u mundësuar atyre të mbajnë armë bërthamore. Lukashenko, i cili ka qenë aleat me Kremlinin në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, tha më 26 gusht...

FOTO | Mjeti që përdorën rusët për të hyrë në uzinën në Gramsh

"Konfidenciale" ka siguruar foton e makinës që dyshohet se kanë përdorur dy shtetasit rusë dhe shtetsja ukrainsae për t’u afruar pranë uzinës ushtarake. Siç shihet, automjeti është i regjistruar me targa ukrainase “AX 6200 IP”. Në makinën e rusëve është...

Dinamika e ngjarjes, si u sulmuan ushtarët në Uzinën e Gramshit

Incidenti në Uzinën e Gramshit, ka ndodhur rreth orës 17:40 pasi roja ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth objektit. Menjëherë ai ka njoftuar përgjegjësin e rojeve se një person ka hyrë drenda territorit dhe ka tentuar të bëjë fotografi. Të...

Dy rusë dhe një ukrainas sulmojnë ushtarët në uzinën e armëve në Gramsh

Një incident ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në uzinën e armëve në qytetin e Gramshit. Mësohet se dy shtetas rusë dhe një ukrainas kanë sulmuar dy ushtarë shqiptarë pasi roja ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth objektit, pasi...

‘Ju shqetëson fakti që jam shqiptar’, Abazoviç u drejtohet deputetëve në Malin e Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç iu është drejtuar deputetëve në Kuvend, teksa po mbahet seanca e mosbesimit. Gjatë fjalës së tij, Abazoviç ka akuzuar disa persona, sipas të cilit janë të shqetësuar për faktin se ai është anëtar...

Meta: Pasaporta e artë me të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, Rama në largim

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se dhënia e shtetësisë me koncension, ka të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, ku politikanët që janë në krye të këtyre proceseve, përfitojnë financiarisht në kurriz të qytetarëve. Në një deklaratë...

Dosjet e ish-Sigurimit, Berisha: PS-ja po bën një ligj anti-Meta

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka komentuar nismën ligjore të Partisë Socialiste, për ndryshimin e ligjit për dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha tha se Partia Socialiste po bën një ligj...

Rama kërkon të shtyjë Konferencën e Dytë Ndërqeveritare, paralajmëron Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka paralajmëruar se me dhënien me koncension të shtetësisë, kryeministri Edi Rama kërkon të bllokojë negociatat me Bashkimin Evropian, duke shtyrë mbajtjen e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare. Në një deklaratë për mediat nga selia...

Berisha: Pasaporta e artë, thirrje kriminelëve për të ardhur në Shqipëri

“Pasaporta e artë e Edi Ramës është thjesht një thirrje, narkotrafikant dhe kriminelë të të gjithë rajonit, Evropës dhe botës, bashkohuni në Shqipëri”. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha në një deklaratë për mediat nga selia blu,...

Autorët të maskuar qëlluan me kallashnikov nga BMW-ja, detaje nga atentati në Vlorë

“Në momentin e sulmit, autorët kanë qenë të maskuar, teksa automjeti i tyre tip “BMW” dysohet të ketë pasur xhama të zinj”. Janë këto detajet e fundit të raportuara në lidhje me atentatin e ndodhur mëngjesin e së enjtes në...

Vritet me armë 36-vjeçari shqiptar në Itali

Një 36-vjeçar shqiptar ka mbetur i vdekur pas një përplasjeje me armë mes disa shqiptarëve në Piza të Italisë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në komunën Castelnuovo Vai di Cecina, ku viktima u qëllua teksa ndodhej në automjet me...

Festa ishte private dhe videoja nuk duhej publikuar, thotë kryeministrja e Finlandës

Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin ka pranuar se ka bërë festë të shfrenuar pas publikimit të videove private, por tha se është e zemëruar që pamjet, të cilat shkaktuan kritika nga kundërshtarët politikë, u zbuluan në media. “Këto video janë private...

Gjysma e votuesve republikanë mbështesin Trumpin pas kontrollit të FBI-së

Gjysma e republikanëve amerikanë thonë se zyrtarët federalë të zbatimit të ligjit u sollën në mënyrë të papërgjegjshme kur kontrolluan shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump në Florida, sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos. Sondazhi dyditor i përfunduar të mërkurën, sugjeron se...

Vladimir Putin dhe Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e G20-s në Indonezi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai kinez, Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e 20 vendeve më të industrializuara të botës (G20), që do të zhvillohet në muajin nëntor në Bali të Indonezisë. Lajmi u konfirmua nga...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), Partisë Liberale, Socialdemokratëve, Partisë Socialdemokrate (SDP) dhe Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve,...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, kritikoi ofertën e presidentit të...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe se çdo dëm i mundshën në impiant, do të ishte vetëvrasje. Deklaratën, Guterres e dha gjatë...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për policinë, pasi janë përfshirë më parë në aktivitetet kriminale. Lena ishte arrestuar në mars të këtij...

Digjet një automjet në Fier, dyshohet i autorëve të atentatit në Vlorë

Një automjet është gjetur i djegur në fshatin Frakull të Fierit, disa kilometra nga autostrada Fier-Vlorë, ku ndodhi atentati me dy viktima paraditen e së enjtes. Gazetarja e Euronews Albania, Ebrieta Maçaj raporton se automjeti dyshohet se i përket autorëve...

Atentat me dy viktima në Vlorë

Dy persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e një atentati të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se është qëlluar në drejtim të një automjeti tip “Benz” në autostradën Fier-Vlorë. Dy viktimat ndodhen ende...

Vrasja e 41-vjeçarit në Sarandë, arrestohet edhe punëdhënësi i autorëve

Policia e Sarandës ka arrestuar në flagrancë shtetasin G.A, administratori i hotelit ku ishte i punësuar si kamareier 24-vjeçari Xhanelo Tare, i cili mbrëmjen e djeshme vrau 41-vjeçarin Klodian Bakia. Sipas informacioneve paraprake, administratori 41-vjeçar, është vënë në pranga, pasi...

Rusia bombardon Kharkivin, Zelenski: Do të hakmerremi

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka dënuar sulmin e fundit të forcave ruse në Kharkiv, ku guvenratori i qytetit tha se 6 persona kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur pas bombardimit të një blloku banesash. Sipas Zelenskit, një...

OBSH: Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me 20% gjatë javës së fundit. Infeksionet u rritën me afro 7,500 në më shumë se 35,000 raste në total...

Koreja e Jugut kërkon bisedime pas lëshimit të raketave nga Veriu

Bisedimet me Korenë e Veriut nuk duhet të jenë për shfaqje politike, por të kontribuojnë në vendosjen e paqes. Kështu u shpreh presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa detare,...

Kurti dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet këtë të enjte në Bruksel me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Në takim, do të jenë të pranishëm përfaqësuesi i lartë i BE-së,...

Shpallet në kërkim babai i Florenc Çapjas, iu gjet një makinë e vjedhur në servis

Policia e Elbasanit ka shpallur në kërkim Fejzulla Çapjan, babain e të shumëkërkuarit Florenc Çapja. Në servisin e 64-vjeçarit është sekuestruar një automjet tip “Alfa Romeo”, pa targa, i cili rezulton i vjedhur në Kavajë, më 18 prill të vitit...

KFOR-i shton praninë dhe patrullimet në veri të Kosovës

KFOR-i ka shtuar praninë e tij në vendkalimet Jarinje dhe Bërnjak në veri të Kosovës, si dhe patrullimin në zonë. Zyra për Marrëdhënie me Publikun e KFOR-it tha për Kosovo Online se masat janë marrë në mënyrë që të ketë...

Vuçiç: Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e Serbisë për paqe dhe stabilitet

“Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e sinqertë të Serbisë ndaj politikës së paqes dhe stabilitetit”. Kështu u shpreh presidenti serb, Aleksandar Vuçiç në një bisedë telefonike me Derek Chollet, këshilltar i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. Temë e...

Stoltenberg takohet sot në Bruksel me Kurtin dhe Vuçiçin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të mbajë takime të ndara në Bruksel këtë të mërkurë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Sipas njoftimit për media nga aleanca ushtarake e NATO-s, Stoltenberg...

‘Nëna Heroinë’, Putin: 16 mijë dollarë për gratë që lindin 10 ose më shumë fëmijë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka rikthyer titullin “Nëna Heroinë” për gratë që lindin dhe rrisin dhjetë ose më shumë fëmijë. Putin nënshkroi një dekret të hënën për titullin “Nëna Heroinë”, të cilin udhëheqësi sovjetik Josef Stalin e vendosi për...

Do blejë klubin e Mançester Junajtid? Përgjigjet Elon Musk

Shefi i kompanisë Tesla, Elon Musk trazoi botën sportive pasi shkroi në llogarinë e tij në Twitter, se do blinte klubin anglez të futbollit, Mançester Junajtid. Por kur u pyet nga një përdorues, Musk u përgjigj se shpreh se nuk...

Shitën ar të rremë me vlerë 200 mijë euro, arrestohen dy italianët brenda argjendarisë në Elbasan

Dy shtetas italianë janë arrestuar në qytetin e Elbasanit, pasi kishin kontrabanduar dhe shitur nëpërmjet mashtrimit, ar të rremë me vlerë 200 000 euro. Fortunato Maddaloni 67 vjeç banues në Napoli dhe Riccardi Gennario 76 vjeç banues në Milano, u...

OKB kundërshton vendimin e Estonisë për ndalimin e vizave për rusët

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka reaguar ndaj vendimit të Estonisë për të ndaluar lëshimin e vizave Shengen për shtetasit e Rusisë dhe ndalimin e hyrjes së tyre në vend. Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së tha se...

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes ushtarake të NATO-s, “Defender Europe 23”

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes së aleancës ushtarake të NATO-s në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe 23”. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Mbrojtjes në Kosovë, Armend Mehaj përmes një njoftimi në rrjetet sociale. Mehaj tha se në...

Putin: Rusia është e gatshme të armatosë aleatët e saj

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Moska vlerëson lidhjet e saj me vendet në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë dhe se është e gatshme të ofrojë armë moderne për aleatët. Deklaratën, Putin e dha gjatës fjalës në hapjen e ceremonisë...

Çelsi në bisedime me Armando Brojën për një kontratë të re

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Armando Broja është një ndër emrat më të lakuar të merkatos verore. Pas huazimit te Sauthempton sezonin e kaluar, 20-vjeçari është aktivizuar në dy ndeshjet e para të kampionatit me blutë e Londrës dhe sipas mediave, Çelsi...

Abazoviç: Nëse qeveria nuk bie, do punoj për një koalicion më të madh

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se të gjithë ata që duan që vendi të vazhdojë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, të cilët nuk duan që të anulohet Traktati Themeltar dhe rruga evropiane, nuk do...

VIDEO | Tension dhe përplasje mes dy trajnerëve, Tomas Tuhel dhe Antonio Konte

Trajnerët Tomas Tuhel dhe Antonio Konte kanë pasur përplasje mes tyre, gjatë dhe pas përfundimit të ndeshjes Çelsi-Totenhem, e cila u mbyll me rezultatin 2-2. Përplasja filloi në pjesën e dytë të ndeshjes, kur Tuhel i është vërsulur Kontes në...

Rusia zotohet të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

Rusia është zotuar të zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe me Korenë e Veriut. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, ku theksoi se...

Bajram Begaj sot në Kosovë, takime me liderët politikë dhe Forcat e Armatosura

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë këtë të hënë, e para që kur mori detyrën e kreut të shtetit shqiptar. Begaj do të pritet nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila e...

SHBA është në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën, thotë ish-sekretari amerikan

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se Uashingtoni zyrtar ka refuzuar diplomacinë tradicionale. Sipas tiij, në mungesë të një lideri të madh, bota e ka sjellë botën në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për Ukrainën dhe Tajvanin. “Ne...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

Tajvani pretendon se 13 avionë kinezë shkelën hapësirën e tij ajrore

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se 13 avionë të forcave ajrore kineze shkelën hapësirën ajrore të ngushticës së këtij shteti. Kjo deklaratë e Taipeit vjen teksa Pekini vazhdon aktivitetet e tij ushtarake pranë ishullit, shkruan Reuters. Një ditë më parë, Tajvani...

Bajram Begaj të hënën në Kosovë, vizita e parë zyrtare si President i Shqipërisë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë të hënën, e para që kur mori detyrën e kreut të shtetit shqiptar. Begaj do të pritet nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila e ka...

Zv. presidenti i Paraguajit tërhiqet nga gara pas shpalljes ‘non grata’ nga SHBA

Zëvendëspresidenti i Paraguajit, Hugo Velazquez tha s do të jepte dorëheqjen dhe do të tërhiqte kandidaturën e tij në garën presidenciale. Kjo, pasi numri 2 i shtetit të Paraguajit, u fut në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara të...

Mbi 2400 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës

Mbi 2400 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës nga janari deri në fund të korrikut të këtij viti. Kjo është bërë nga ata persona që jetojnë në shtetet e Bashkimit Evropian ku nuk i lejohen dy shtetësi. Ndërkohë,...

Rama: KE të shpallë të pavërteta akuzat në raportin e Dick Marty

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se Shqipëria i ka kërkuar zyrtarisht Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës të rishikojë Rezolutën 1782 (2011) dhe të shpallen të pabazuara akuzat për trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore gjatë Luftës Çlirimtare...

Ministri i Jashtëm i Tajvanit: Kina nuk mund të diktojë politikën tonë të jashtme

“Kushdo që dëshiron të vijë në Tajvan për të treguar mbështetjen e tij, është më se i mirëpritur të na vizitojë dhe kjo nuk duhet të ndalet nga Kina”. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu për...

Berisha akuza Ramës dhe Ballukut: Rruga Qukës-Qafë Plloç po kushton 225 mln euro

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku për ndërtimin e rrugës Qukës-Qafë Plloç. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se prej 13 vitesh...

Kurti: Kur Vuçiç përmend vrasjet, flet për veten e tij

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i është përgjigjur deklaratës së Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç i cili tha ditën se Prishtina po përgatit sulme në veri. Kurti u shpreh se Vuçiç është një autokrat i cili është i shqetësuar për...

Tentativa për arratisje drejt Greqisë, pranga bashkëpunëtorëve të Klodian Keqit

Policia ka arrestuar dy persona të cilët ndihmuan Klodian Keqin në tentativën e tij për t’u arratisur drejt Greqisë, pasi vrau 55-vjeçarin Luan Hushi. Shtetasit L. K., 25 vjeç dhe L. Gj., 30 vjeç, u kapën në flagrancë, teksa po...

Nuk do kundërshtoj vendimin për bastisjen e shtëpisë në Florida, thotë Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë se nuk do të kundërshtojë lëshimin e urdhrit që lejon agjentët e FBI-së të kontrollojnë shtëpinë e tij në Mar-a-Lago në fillim të kësaj jave. Megjithatë, Trump përsëriti pretendimin e tij se kërkimi...

Suedia vendos të ekstradojë një person në Turqi pas marrëveshjes së NATO-s

Qeveria e Suedisë ka vendosur të ekstradojë në Turqi një person të kërkuar për mashtrim financiar, i pari që kur Ankaraja kërkoi ekstradimin e një numri individësh në këmbim të miratimit për anëtarësimin e Stokholmit në NATO. Turqia u tërhoq...

Punëtorët në centralin e Zaporizhias: Jemi nën kërcënimin e armëve nga rusët

Punëtorët në centralin bërthamor të Zaporizhzhias kanë deklaruar se po mbahen nën kërcënimin e armëve, ndërsa trupat ruse e përdorin atë si bazë ushtarake. Dy prej punëtorëve i kanë thënë BBC-së se ndihen të frikësuar se mund të rrëmbehen nga forcat...

Ballkani vs Shkupi, përballje shqiptare në “Play-Off” të Ligës së Konferencës

Skuadra e Ballkanit ka shkruar historinë, pasi ka arritur të kualifikohet në fazën “Play-off” në kompeticionin e Ligës së Konferencës. Në këtë fazë, Ballkani do të përballet me Shkupin, ku një prej skuadrave shqiptare do të luajë në fazën e...

Kina: Duam ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk përjashtohet përdorimi i forcës

Kina ka përsëritur këtë të mërkurë kërcënimin e saj për përdorimin e forcës ushtarake për marrjen e kontrollit të Tajvanit, teksa tensioni mes dy vendeve është në nivelin më të lartë në vitet e fundit. Në deklaratën e Zyrës për...

Finlanda dhe Estonia thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet evropiane të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se ata nuk duhet të jenë në gjendje të bëjnë pushime në Evropë, derisa Rusia po bën luftë në...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se për këtë nuk kanë nevojë për lejen e askujt. Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar nga porti...

Zelenski: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Deklaratën, Zelenski e dha disa orë pasi forcat ukrainase goditën me raketa një depo municionesh në bazën ushtarake ruse në...

Analisti amerikan: “Open Balkan” i jep fuqi ekonomike dhe politike Serbisë

“Nisma “Open Balkan” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë”. Kështu deklaroi analisti amerikan, Edward P. Joseph në një inervistë për Deutsche Welle, ku shtoi se ambiciet nacionaliste serbe janë shqetësuese. “Anëtarët e Senatit...

‘Ngjarja është filmuar’, media amerikane jep detaje per vdekjen e aktorit shqiptar

Media amerikane New York Post ka publikuar detaje të tjera në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur të shtunën, ku aktori shqiptar, Florind Belliu dhe bashkëshortja e tij, Ornela Shehi humbën jetën pasi u hodhën nga kati i gjashtë i...

Zelenski: S’ka bisedime nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se nëse Moska mban referendume për bashkimin me Rusinë në zonat e pushtuara të vendit të tij, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë. Gjatë fjalimit të tij të dielën...

‘Koha po vjen’, Trump flet për kandidimin kundër Biden në 2024-ën

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka folur sërish në lidhje me një kandidim të mundshëm përballë Joe Biden në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen në vitin 2024. Trump u tha republikanëve se po vjen koha...

Lufta kundër drogës një dështim, paralajmëron Presidenti i ri i Kolumbisë

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro ka bërë thirrje për një strategji të re globale për të luftuar trafikun e paligjshëm të drogës. Duke folur në inaugurimin e tij, Petro e shpalli luftën kundër drogës një dështim, shkruan BBC. Qindra mijëra njerëz humbën jetën...

Pas 3 ditësh luftime, hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Palestinës

Mbrëmjen e së dielës, hyri në fuqi një armëpushim mes Izraelit dhe militantëve palestinezë, pas 3 ditësh luftime në rripin e Gazës. Njoftimi për arritjen e armëpushimit u bë në deklarata të veçanta nga Xhihadi Islamik dhe më pas nga...

Kosova shpall person të padëshirueshëm shtetasen ruse të akuzuar për spiunazh

Kosova ka shpallur person të padëshirueshëm shtetasen ruse, Daria Asmalovan për të cilën shumë shtete kanë vërtetuar se ajo ka qenë e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ushtarake të Rusisë. Lajmi është bërë i ditur këtë të dielë nga ministri...

Vdes aktori shqiptar me bashkëshorten në Nju Jork, u hodhën nga ndërtesa

Aktori shqiptar, Florind Belliu ka humbur jetën së bashku me bashëshorten e tij, pasi u hodhën nga kati i gjashtë i apartamentit ku jetonin në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara. Dyshohet se Florindi fillimisht ka shtyrë nga ballkoni bashkëshorten...

Nuk e kemi ndryshuar qëndrimin tonë për Kosovën, thotë ambasadori i Ukrainës në Serbi

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach deklaroi se qëndrimi i Kievit zyrtar për çështjen e Kosovës nuk ka ndryshuar. Tolkach komentoi në intervistë për RTK, qëndrimin e Kosovës për agresionin rus kundër Ukrainës, i cili sipas tij, është plotësisht...