No menu items!

POLITIKE

Koalicion për zgjedhjet? Meta flet pas takimit me Berishën në selinë e PD-së

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta pati një prononcim të shkurtër pas takimit me ish-kryeministrin Sali Berisha në selinë e Partisë Demokratike. Pyetur në lidhje me një koalicion të mundshëm me Berishën për zgjedhjet e 14 majit, Meta u...

“Betejë e ashpër mes tyre”, Berisha: Arben Ahmetaj ka fakte përvëluese për Edi Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj, ka një betejë të ashpër personale. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se Ahmetaj ka fakte përvëluese për...

Thirrja e Berishës: FBI dhe Kongresi në SHBA të hetojë veprimtarinë e Yuri Kim-it

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka kërkuar FBI-së dhe Kongresit Amerikan që të hetojë veprimtarinë e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se historia e gjobave në...

‘Kam vulën dhe siglën’, Berisha: Rama të vijë në debat përballë meje

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se do të hyjë në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 14 maj, ku nënvizoi se ka vulën, flamurin dhe siglën e kësaj force politike. Në një deklaratë për mediat nga selia...

Berisha: Demokratët nuk shantazhohen nga Yuri Kim-i

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se demokratët nuk mund të shantazhohen nga diplomatë që u tregojnë barin me formulat staliniste të ish-diktarorit Enver Hoxha, duke iu referuar ambasadores amerikane, Yuri Kim. Në një deklaratë për mediat nga selia...

Berisha sulmon SPAK-un: Është mbuluar nga plehrat e qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka sulmuar Prokurorinë e Posaçme (SPAK). Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se SPAK-u është mbuluar nga plehrat e qeverisë, duke iu referuar asaj që ai e cilëson, aferën...

Berisha: Fusha e mbetjeve në Sharrë u shndërrua në minierë floriri për Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, në lidhje lidhje me inceneratorin e Tiranës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se Rama është kreu i një organizate kriminale dhe shtoi se...

Rama në Forumin e Davosit: Shqipëria ende po përballet me sulm kibernetik

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Zvicër, ku po merr pjesë në Forumin Ekonomik të Davosit. Gjatë fjalës së tij, Rama u shpreh se sulmi kibernetik nga Irani ishte shumë i rëndë, teksa nënvizoi se ditë pas dite ka sulme kibernetike...

Berisha akuzon Ramën: Organizoi atentatin ndaj meje, s’e kontrollon dot opozitën

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me sulmin ndaj tij në protestën e 6 dhjetorit, ku u qëllua me grusht nga një qytetar. Gjatë fjalës së tij në...

Berisha për Primaret: Në themel është vota e lirë, e përdorin partitë me moderne

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se procesi i Primareve që kreu kjo forcë politike, kishte në themel votën e lirë. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së, Berisha u shpreh se këtë praktikë e...

Tensionet në Kosovë, Berisha: Vuçiç po luan me zjarrin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar në lidhje me tensionet në veri të Kosovës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç po luan me zjarrin. Sipas tij, deklarata e Vuçiçit për...

Sot balotazhi në PD, zgjidhen kandidatët për gjashtë bashki të vendit

Demokratët hyjnë sot në fazën përfundimtare të primareve, atë të balotazhit, ku gara mes dy kandidatëve do të zhvillohet në gjashtë bashki të vendit. Në primaret e 4 dhjetorit, asnjë prej kandidatëve në bashkitë Fushë-Arrëz, Mirditë, Dibër, Fier, Librazhd e...

‘Faza e dytë e revolucionit’, Berisha: Jemi për të gjitha format e protestave

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se kjo forcë politike është për të gjitha format e protestave dhe për mosbindjen civile. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, pyetur nga Euronews Albania në lidhje me deklaratat e tij...

‘Rama e flaku si limon i shtrydhur’, Berisha flet për largimin e Yuri Kim-it

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar në lidhje njoftimin e Ministrisë së Jashtme, sipas së cilës, kanë filluar procedurat për zëvendësimin e ambasadores amerikane, Yuri Kim. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se...

Berisha akuza Ramës: Nxorri një frikacak të gjuante, por kauza nuk vdes kurrë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama, në lidhje me sulmin që ndodhi ndaj tij në protestë më 6 dhjetor, ku një qytetar e goditi me grusht në fytyrë. Në fjalën e tij në kuvendin...

Thirrja e Sali Berishës: Shqipëria shpëtohet me revolucion

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është shfaqur në publik për herë të parë para të rinjve, pasi sulmit që iu bë nga një qytetar në protestë, më 6 dhjetor. Në fjalën e tij në kuvendin e FRPD-së, Berisha, i...

Ish-presidenti kroat i shkon në zyrë Berishës: Sulmi ishte i organizuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka pritur këtë të enjte në zyrë ish-Presidentin e Kroacisë, Stipe Mesiç. Berisha dhe Mesiç kanë diskutuar rreth sulmit ndaj kryedemokratit në protestë si dhe për situatën politike në vendin tonë. Mesiç është shprehur se...

Zgjedhjet në Primare, Berisha: 4 dhjetori, ditë historike për PD dhe Shqipërinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e konsideron një ditë historike për këtë forcë politike dhe vendin, 4 dhjetorin, ditën kur do të zhvillohet votimi për primaret. Berisha i është drejtuar me një mesazh demokratëve dhe simptatizantëve të Partisë Demokratike,...

VIDEO | Berishës nuk i jepet fjala në Kuvend, hyn ‘live’ në Facebook

Seanca plenare e kësaj të enjteje ka nisur me tensione, teksa kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha kërkoi fjalën për replikë, pas fjalës që pati kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Berisha bllokoi foltoren e Kuvendit dhe...

Tensione në Kuvend, Sali Berisha bllokon foltoren

Ka nisur me tensione seanca maratonë në Kuvend pas debateve mes kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha dhe kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Pas fjalës së Ballës, Berisha kërkoi fjalën për replikë, por kryetarja e Kuvendit,...

‘Po diskutohet një plaçkitje’, Berisha: Rama, 60% të aksioneve në Portin e Durrësit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e konsideron plaçkitje projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Gjatë fjalës së tij në seancën në Kuvend, Berisha u shpreh se kryeministri Edi Rama kërkon të shndërrojë në pronë dhe pasuri personale,...

Berisha për përmbytjet: KESH kreu krim, nuk njoftoi që po hapte turbinat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar Koorporatën Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) për përmbytjet në veri të vendit. Nga fshati Kuç i Shkodrës, ku vizitoi banorët e zonës, Berisha u shpreh se janë hapur portat e hidrocentraleve dhe nuk kanë...

Situata e rëndë nga përmbytjet, Berisha niset drejt Shkodrës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është nisur drejt qytetit të Shkodrës mëngjesin e së hënës për shkak të gjendjes emergjente të situatës meterologjike. Prej disa ditësh, moti i keq ka përfshirë Shqipërinë dhe Shkodra është një ndër qarqet më...

Përfundon protesta: Berisha-Meta akuza Ramës, protestuesit çajnë kordonin e policisë

Pas më shumë se dy orësh, ka përfunduar protesta kombëtare e opozitës para Kryeministrisë, e thirrur nga Partia Demokratike. Në protestë pati 20 folës, ndër to kryedemokrati, Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Të dy liderët, hodhën...

Berisha valëvit flamurin kombëtar pas përfundimit të protestës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka valëvitur flamurin kombëtar në podiumin e ngritur në protestën e sotme, pasi mbaroi fjalën e tij. Teksa përshëndeti protestuesit, kryedemokratit iu dha një flamur dhe ai e valëviti atë. Gjatë fjalës së tij, Berisha...

‘Ndërkombëtarët të mos mbështesin Ramën’, Berisha: S’ka stabilitet pa votën e lirë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u bëri thirrje ndërkombëtarëve që të mos mbështesin regjimin e kryeministrit, Edi Rama. Gjatë fjalës së tij në protestë, Berisha deklaroi se Shqipëria nuk mund të ketë stabilitet, nëse qytetarët nuk votojnë të lirë. “Dy...

Berisha nga protesta: Bota na sheh si njerëzit e gomoneve, fajtor është Rama

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bërë përgjegjës kryeministrin Edi Rama për largimin e shqiptarëve nga vendi. Në fjalën e tij, Berisha u shpreh se pas 32 vjetësh, bota i sheh shqiptarët si njerëzit e gomoneve. Sipas Berishës, kjo ndodh...

‘Rama një tradhtar’, Meta: E ndjek protestën nga charteri, do shkojë para drejtësisë

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta e ka cilësuar një tradhtar kryeministrin Edi Rama, i cili sipas tij, punon kundër interesave të vendit. Gjatë fjalës së tij në protestën e opozitës, Meta u shpreh se Rama po e ndjek...

Meta në krah të Berishës në protestën para Kryeministrisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është takuar në protestën para Kryeministrisë, me kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Ata kanë shtrënguar duart, duke konfirmuar aleancën e tyre para zgjedhjeve të ardhshme lokale, që do të mbahen më 14...

Berisha mbërrin në selinë e PD-së pak para protestës kombëtare të opozitës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka mbërritur në selinë blu, një orë para zhvillimit të protestës kombëtare të opozitës para Kryeministrisë. Për mbarëvajtjen e protestës, do të jenë në gatishmëri rreth 1000 efektivë policie, teksa disa akse rrugore do...

‘Të gjithë në protestë’, Berisha: Sot është ora e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se ora 16:00 e kësaj të shtune, do të jetë ora e shqiptarëve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shpërndau pamje nga protesta e 7 korrikut, Berisha ftoi qytetarët që t’i bashkohen...

Blindohen dyert e Kryeministrisë pak orë para protestës

Dyert kryesore në katin e parë në hyrje të Kryeministrisë janë blinduar, duke u veshur me llamarinë të fortifikuar, pak orë para protestës së thirrur nga opozita në orën 16:00. Gjithashtu, në bulevard, shtyllat e ndriçimit janë me material graso....

Sot opozita në protestë, Berisha nuk përjashton asnjë skenar

Këtë të shtunë, në orën 16:00 do të mbahet protesta kombëtare e opozitës para Kryeministrisë. Për mbarëvajtjen e protestës, do të jenë në gatishmëri rreth 1000 efektivë policie, teksa disa akse rrugore do të jenë të mbyllura që prej orës...

‘Mjerë kush prek protestuesit’, thirrja e Berishës për policinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha pati një thirrje për Policinë e Shtetit, një ditë para protestës që do të zhvillohet në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat, Berisha tha se policia nuk duhet të revoltojë protestuesit dhe...

‘Të japë sqarime për paratë ruse’, Berisha: Të gjithë në protestë, përveç Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha nuk e ka ftuar paraardhësin e tij, Lulzim Basha në protestën e nesërme që opozita do të zhvillojë në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, pyetur nga Euronews Albania,...

Berisha për Portin e Durrësit: Do e dërgojmë në Gjykatën Kushtetuese dhe do ngremë Komision Hetimor

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat e tij ndaj kryeministrit Edi Rama, për projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha nënvizoi se Partia Demokratike po përgatit...

Berisha fton qytetarët në protestë: Të largojmë anti-shqiptarin Rama nga pushteti

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në protesën e nesërme, që do të zhvillohet në sheshin para Kryeministrisë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha tha se ka ardhur...

‘Shqiptarët po ikin’, Meta: Rama u vrau shpresën, nesër është ora e llogaridhënies

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se shqiptarët po ikin, pasi kryeministri Edi Rama u ka vrarë shpresën. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta, duke iu referuar një raporti ku thuhet se 53% e fuqisë punëtore në...

Shyhet sërish vendimi i Gjykatës së Apelit për PD-në

Partia Demokratike do të vijojë të mbetet dyerve të gjykatave. Këtë të enjte, Gjykata e Apelit Tiranë e shtyu vendimmarrjen për ankimin e Alibeajt, i cili ka kërkuar që vendimet e kuvendeve të 17 korrikut dhe 18 dhjetorit të...

A do futen protestuesit në Kryeministri? Berisha tregon skenarin për 12 nëntorin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka folur në lidhje me protestën që do të mbahet më 12 nëntor para Kryeministrisë. I pyetur nga gazetarët, jashtë ambienteve të Kuvendit, nëse protestuesit do futen në Kryeministri, Berisha u shpreh se protesta...

Berisha: Projekti në Portin e Durrësit, aferë Rama-Vuçiç

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se projekti për Portin e ri të Durrësit, është një aferë korruptive e kryeministrit Edi Rama dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Berisha nënvizoi se...

Rama: Në 6 mujorin e dytë të 2023-shit, paga minimale do jetë 38 mijë lekë

Paga minimale pritet të rritet në 38 mijë lekë gjatë vitit të ardhshëm. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, ku diskutohej për buxhetin e vitit 2023. Rama u shpreh...

‘Të pafytyrë’, Rama-opozitës: U paguat me para ruse për të rrëzuar qeverinë

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar sërish Partinë Demokratike për lidhje me financimet ruse. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Rama iu drejtua deputetëve demokratë, duke thënë se janë të pafytyrë e pa ardhe, të cilët me para...

Alqi Bllako paraqitet në GJKKO, shqyrtohet ankimimi i SPAK për lirimin e tij

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është paraqitur mëngjesin e së mërkurës në ambientet në Gjykatën e Posaçme të Apelit. SPAK kërkon rikthimin e tij në qeli pasi ankimoi vendimin e shkalles së parë, që caktoi “arrest ne shtepi” për...

Sali Berisha: Më 12 nëntor protestë, nisim betejën kundër Edi Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se më 12 nëntor, do të zhvillohet protesta e opozitës, çka do të shënojë sipas tij, fillimin e betejës kundër qeverisë së drejtuar nga kryeministri Edi Rama. Në një deklaratë për mediat nga...

Marrëveshja me Berishën do të firmoset brenda 24 orëve, thotë Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta u shpreh se marrëveshja me kryedemokratin, Sali Berisha për bashkëpunimin për zgjedhjet e ardhshme vendore, do të firmoset brenda 24 orëve. Në një deklaratë për mediat, Meta nënvizoi se kjo marrëveshje i intereson...

‘Super politikan’, Meta: I propozova një emër Berishës për ‘Parlamentin e Tiranës’

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur pas takimit që pati me kryedemokratin Sali Berisha në selinë blu. Meta u shpreh se i ka propozuar një emër Berishës për kryetar të Këshillit Bashkiak të Tiranës, për zgjedhjet e...

Ilir Meta në selinë e PD-së, takim me Sali Berishën

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka mbërritur në selinë e Partisë Demokratike paraditen e së mërkurës dhe po zhvillon një takim me kryedemokratin, Sali Berisha. Ky është takimi i dytë që dy liderët zhvillojnë në selinë blu. Meta u...

Deputeti i PD-së paraqitet në SPAK për të dytën herë brenda pak javësh

Deputeti i Partisë Demokratike, Zef Hila është paraqitur mëngjesin e së enjtes në zyrat e Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK). Ende nuk dihen arsyet se përse Hila ndodhet sot në ambientet e SPAK. Por kjo...

Yuri Kim: Ka përpjekje për të joshur apo frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se është në dijeni të disa përpjekjeve për të joshur apo frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët, në mënyrë që të mos ketë ndëshkime për më të fuqishmit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kim...

Berisha: PD nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, deklaroi se kjo forcë politike nuk do të njohë aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se komuniteti ndërkombëtar duhet të dëgjojë zërin e...

Meta: Rama të tërhiqet menjëherë nga ligji për amnistinë fiskale

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet menjëherë nga ligji për amnistinë fiskale. Gjatë një deklarate për mediat, Meta u shpreh se ky ligj është projektuar dhe urdhëruar nga bota...

Rama tregon arsyet pse qeveria u tërhoq nga rritja e çmimit të energjisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kërkesa për energji nga Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), është më e ulët sot sesa në 1 shtator, kur u lançua fasha mbi 800kw. Gjatë një komunikimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se rritja e...

Rama: Në 2013-ën nuk mblidheshin 50% e mbetjeve

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kur mori drejtimin e qeverisë në vitin 2013, 50% e mbetjeve nuk mblidheshin. Gjatë fjalës së tij në Forumin e Menaxhimit të Integruar të Mbetjeve dhe Ekonomisë Qarkulluese, Rama u shpreh se mblidhen 90% e...

Atentati i planifikuar ndaj Lulzim Bashës, 3 persona të përfshirë

Hakerat të cilët sulmuan kibernetikisht sistemet digjitale dhe ato qeveritare në vendin tonë, kanë publikuar dokumentin e Drejtorisë së Anti-terrorit i vitit 2017, në të cilin thuhej se pas disa hetimeve ishte arritur në përfundimin se ishte planifikuar një...

SPAK-u është bërë mburojë e vjedhjeve të Ramës, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se Struktura e Posaçme (SPAK) është kthyer në mburojë për vjedhjet e qeverisë së drejtuar nga Edi Rama. Gjatë një deklarate për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se SPAK-u e ka...

Berisha: Pronarët e inceneratorëve në kërkim, Rama i disburson me miliona euro

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se edhe pas akuzave të shumta për inceneratorët ku pronarët e tyre janë shpallur në kërkim, qeveria i ka disbursuar me miliona euro. Gjatë një deklarate për mediat nga selia blu, Berisha u...

Ministrja Ibrahimaj tregon se deri kur do të funksionojë Bordi i Transparencës

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj thotë se qeveria mbështeti tregun e lirë, por theksoi se Bordi i Transparencës për çmimet e karburanteve dhe ushqimeve po funksionojnë për të ndihmuar qytetarët. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së...

Berisha: Reforma territoriale një dështim, u bazua në dëshira partiake për punësime

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se reforma territoriale është një dështim, që sipas tij, u bazua në dëshira partiake për të punësuar militantë. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Grupit Parlamentar, Berisha u shpreh se reforma nxorri...

‘Basha u mbrojt nga Rama’, PD-ja kërkon rihapjen e çështjes për financimin rus

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar në mediat e huaja, ku sipas një raporti të inteligjencës amerikane, kjo forcë politike ka përfituar 500 mijë dollarë ng Rusia në vitin 2017, kur kryetar ishte Lulzim Basha. Përmes...

‘Thashethem’, Gazment Bardhi për financimin rus në Partinë Demokratike

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi e ka cilësuar thashethem, lajmin e publikuar në mediat e huaja, sipas të cilave Rusia ka financuar këtë parti politike me 500 mijë dollarë në vitin 2017. Në një deklaratë për mediat nga ambientet e...

Rusia financoi Partinë Demokratike me 500 mijë dollarë në vitin 2017

Rusia ka transferuar në mënyrë të fshehtë mbi 300 milionë dollarë për parti politike, drejtues dhe politikanë të huaj në mbi 24 vende të botës, duke nisur nga viti 2014. Lajmin e bëjnë të ditur burime të administratës amerikane, të...

Balla: Berisha ‘non grata’ nga SHBA, e papranueshme që SPAK-u nuk e heton

Kryetari i Grupit Paramentar të Partisë, Taulant Balla i ka kërkuar Strukturës së Posaçme (SPAK) që të hetojë ish-kryeministrin dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha pasi ky i fundit është i shpallur “non grata” nga Shtetet e Bashkuara. Në...

Blinken telefonon Ramën për sulmin kibernetik në TIMS

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi një bisedë telefonike ditën e djeshme me kryeministrin Edi Rama. Lajmin e bëri të ditur ambasada amerikane në vendin tonë përmes një reagimi në rrjetet sociale, ku thuhet se Blinken dënoi sulmin kibernetik...

‘Aktivitet dashakeqës’, SHBA-të reagojnë pasi Irani sulmoi sistemin TIMS në Shqipëri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pasi hakerat iranianë sulmuan sistemin TIMS në Shqipëri. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Këshilli i Sigurisë Kombëtare në SHBA ka dënuar sulmin kibernetik ndaj vendit tonë. Ndër të tjera, theksohet se SHBA-të do...

‘Kush i lejoi ndërtimet pa leje në 10 vite?’, Meta: Koha që Rama të shporret

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se kryeministri Edi Rama po hyn në vitin e dhjetë në pushtet, teksa ende dëgjohet prej tij se do të ndërmerren aksione për ndërtimet pa leje. Përmes një reagimi në rrjetet sociale,...

Berisha: Rama kërkon të shpëtojë vëllanë me zhdukjen e Ervis Martinajt

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka hedhur akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, duke thënë se vëllai i tij dhe i shumëkërkuari Ervis Martinaj, janë dy biznesmenët e mëdhenj të lojërave të fatit. Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarë...

Kur do zhvillohet protesta e opozitës? Përgjigjet Tedi Blushi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi deklaroi se protesta kombëtare e opozitës do të zhvillohet së shpejti. Blushi tha nga Korça se ende nuk është vendosur për një datë konkrete. Ai theksoi se shtatori nuk do jetë fillimi...

Nëse Meta del spiun, Berisha dhe Rama të shporren nga jeta politike, thotë Andi Bushati

Analisti Andi Bushati thotë se nëse ish-presidenti Ilir Meta rezulton të ketë qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, kryedemokrati Sali Berisha dhe kryeministri Edi Rama duhet të shporren nga jeta politike. Në “Euronews Albania”, Bushati u shpreh se Berisha dhe...

Cila nga verërat ka shije më të mirë? Rama përgjigjet nga Beogradi

“E bukura e kësaj bote është që ka shumë shije të ndryshme”. Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në Panairin e Verës, organizuar në Beograd. Rama u pyet nga gazetarët, se cilët nga verërat, ajo shqiptare, serbe apo maqedonase kishte...

‘Rama korrupsion me ujësjellësin e Memaliajt’, Meta tregon sa vite burg rrezikon

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka denoncuar atë që ai e cilëson një skandal korrupsioni, ku kryeministri Edi Rama inaguroi fillimin e punimeve të ujësjellësit të Memaliajt më 7 prill të vitit 2021, ndërsa fituesi i tenderit...

Berisha thirrje Bashkimit Evropian: Nisni hetimet për Portin e Durrësit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të ndalojë projektin për Portin turistik të Durrësit, e cila sipas tij, është një aferë korruptive. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha kërkoi që...

‘Porti i Durrësit gjobë për taksapaguesit’, Berisha: Do rritet kostoja e transportit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se projekti për Portin turistik të Durrësit, do të shkaktojë dëme të pallogaritshme për vendin. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se taksapaguesit shqiptarë do të gjobiten me...

Berisha: Afera e Portit të Durrësit, pasoja strategjike për Shqipërinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar akuzat e tij në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me investimin në Portin e ri turistik të Durrësit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se...

Deputeti i PD-së: Basha të sqaronte demokratët për përjashtimin e Berishës

“Ne e dimë të gjithë se Partia Demokratike është në këtë gjendje, zoti Basha nuk doli në terren”. Kështu u shpreh deputeti i Partisë Demokratike, Lefter Gështenja në një intervistë për “Euronews Albania”, në lidhje me situatën në selinë blu,...

Meta: Pasaporta e artë me të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, Rama në largim

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se dhënia e shtetësisë me koncension, ka të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, ku politikanët që janë në krye të këtyre proceseve, përfitojnë financiarisht në kurriz të qytetarëve. Në një deklaratë...

Dosjet e ish-Sigurimit, Berisha: PS-ja po bën një ligj anti-Meta

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka komentuar nismën ligjore të Partisë Socialiste, për ndryshimin e ligjit për dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha tha se Partia Socialiste po bën një ligj...

Rama kërkon të shtyjë Konferencën e Dytë Ndërqeveritare, paralajmëron Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka paralajmëruar se me dhënien me koncension të shtetësisë, kryeministri Edi Rama kërkon të bllokojë negociatat me Bashkimin Evropian, duke shtyrë mbajtjen e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare. Në një deklaratë për mediat nga selia...

Berisha: Pasaporta e artë, thirrje kriminelëve për të ardhur në Shqipëri

“Pasaporta e artë e Edi Ramës është thjesht një thirrje, narkotrafikant dhe kriminelë të të gjithë rajonit, Evropës dhe botës, bashkohuni në Shqipëri”. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha në një deklaratë për mediat nga selia blu,...

Bajram Begaj sot në Kosovë, takime me liderët politikë dhe Forcat e Armatosura

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë këtë të hënë, e para që kur mori detyrën e kreut të shtetit shqiptar. Begaj do të pritet nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila e...

Bajram Begaj të hënën në Kosovë, vizita e parë zyrtare si President i Shqipërisë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë të hënën, e para që kur mori detyrën e kreut të shtetit shqiptar. Begaj do të pritet nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila e ka...

Rama: KE të shpallë të pavërteta akuzat në raportin e Dick Marty

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se Shqipëria i ka kërkuar zyrtarisht Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës të rishikojë Rezolutën 1782 (2011) dhe të shpallen të pabazuara akuzat për trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore gjatë Luftës Çlirimtare...

Berisha akuza Ramës dhe Ballukut: Rruga Qukës-Qafë Plloç po kushton 225 mln euro

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku për ndërtimin e rrugës Qukës-Qafë Plloç. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se prej 13 vitesh...

Meta: Të ndalim shpopullimin duke ndëshkuar kapjen e shtetit dhe korrupsionin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se pas 31 vitesh nga rënia e komunizmit, sërish vijon eksodi i shqiptarëve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta nënvizon se për të ndalur shpopullimin, duhet ndëshkuar kapja e shtetit, modeli...

Janë bërë përpjekje për të fshirë kamerat që regjistruan vrasjen e 7-vjeçares, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se janë bërë përpjekje nga autoritetet, për të fshirë regjistrimet e kamerave për vrasjen e 7-vjeçares në plazhin e Potamit në Himarë. Në një deklaratë nga seliu blu, Berisha i kërkoi kryeministrit Edi...

Hakerat nxjerrin e-mailet e kryeministrit Rama

Grupi që sulmoi portalet qeveritare ka vjedhur informacionet që janë shkëmbyer në adminstratë. Faqja e internetit, “HomelandJustice”, e cila prej disa ditësh dërgon mesazhe në formë shantazhi, ka publikuar emailet e shkembyera mes kryeministrit dhe punonjësve e qytetarëve. Një pjesë e...

‘S’ka lidhje me Ilir Metën’, Berisha tregon cili është personi me inicialet I.M në dosjen e ish-Sigurimit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se kryeministri Edi Rama ka keqpërdorur Shërbimin Informativ dhe Autoritetin e Dosjeve, për të sulmuar ish-presidentin Ilir Meta. Në një deklaratë për mediat, Berisha u shpreh se personi me inicialet I.M, për të...

Berisha tregoi emrin e I.M-së në dosjen e Sigurimit, përgjigjet Meta

Ish-presidenti dhe kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta është shprehur në lidhje me përfshirjen e tij si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, pasi kryedemokrati Sali Berisha deklaroi se personi me inciale I.M i përmendur në dosje, është Ilir...

Mbretëria e Bashkuar i ndalon hyrjen Sali Berishës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka informuar se i është ndaluar hyrja në Mbretërinë e Bashkuar. Berisha e bëri të ditur lajmin këtë të premte në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së. “Disa orë pasi Edi Rama dha...

Kryenegociatori Zef Mazi: Negociatat, proces i vështirë dhe i komplikuar

Procesi do të jetë i gjatë, i komplikuar, i vështirë dhe rruga para nesh do të jetë e tatëpjetë. Kështu deklaroi kryenegociatori Zef Mazi gjatë fjalës së tij në takimin e shqyrtimit analitik të legjislacionit, pas Konferencës së Parë Ndërqeveritare...

Berisha: Negociatat arritje për shqiptarët, PD-ja do shpëtojë vendin nga regjimi i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është një arritje të madhe për shqiptarët. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha u shpreh se aryesja pse BE-ja refuzoi hapjen e negociatave 5 herë...

Berisha riktheu shpresën, pamje me dron nga protesta që elektrizoi Tiranën

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha mblodhi qytetarët para kryeministrisë këtë të enjte për të protestuar kundër qeverisë së Edi Ramës e cila po vjedh çdo ditë. Qytetarë erdhën nga e gjithë Shqipëria, por jo vetëm. Nuk munguan shqiptarët e...

Berisha thirrje BE-së: Mos ndëshkoni shqiptarët për Ramën, hapni negociatat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të mos ndëshkojë shqiptarët për keqqeverisjen e kryeministrit Edi Rama. Gjatë fjalës së tij në protestën para godinës së Kryeministrisë, Berisha tha se shpresonte që BE-ja të...

Berisha-Ramës: Betohem në flamur, nuk ta fal votën dhe pushtetin e vjedhur

Votën kurrë nuk ta falim dhe pushtetin mbi votën e vjedhur kurrë nuk ta njohim. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha në protestën e zhvilluar në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para godinës së Kryeministrisë. “Edi Rama, jemi këtu...

‘Jemi armiq’, Berisha i drejtohet Ramës nga protesta para Kryeministrisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se ai dhe kryeministri Edi Rama janë armiq me njëri-tjetrin. Gjatë fjalës së tij në protestën para godinës së Kryeministrisë, Berisha u shpreh se Rama e do pushetin për të varfëruar shqiptarët. Berisha theksoi...

Berisha valëvit flamurin kombëtar në podiumin e protestës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka valëvitur flamurin kombëtar në podiumin e ngritur për protestën e sotme. Menjëherë pasi u ngjit në podium ku përshëndeti qytetarët e pranishëm, atij iu dha një flamur të cilin e valëviti për pak...

Berisha takon Kryemadhin në protestë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i është bashkuar protestuesve në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përpara godinës së Kryeministrisë. Sapo ka mbërritur, Berisha ka takuar kryetaren e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi me të cilën ka ndarë edhe një...

Berisha në Kuvend: Pse nuk flisni për gjenocid serb në Kosovë

Kryetari demokrat, Sali Berisha mbajti një fjalim në Kuvend, duke denoncuar rezolutën e përgatitur me vonesë nga mazhoranca për gjenocidin serb në Srebrenicë, e cila para pak javësh rrëzoi tekstin e opozitës për këtë qëllim. Berisha tha se në tekst...

Protestat do ndalen kur të realizojnë qëllimin e tyre madhor, sipas Berishës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u pyet nga mediat sot se cili është skenari i protestës. “Protesta ka skenarin e vet. E rëndësishme është që ne të japim mesazhin tonë të fuqishëm se shqiptarët nuk do e tolerojnë më...

Berisha: Më 7 korrik, t’i tregojmë botës se ne vendosim për fatet e vendit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se në protestën e 7 korrikut, demokratët, por edhe qytetarët e thjeshtë duhet t’i tregojnë botës se janë ata që vendosin për fatet e vendit. Në një bashkëbisedim me anëtarë të FRPD-së, Berisha...

Rama: Serbinë ta marrim në Bashkimin Evropian, mos ta lëmë me Rusinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nisma rajonale Ballkani i Hapur do të ndihmojë edhe ndër të tjera, që Serbia të shkëputet nga Rusia dhe që kjo e fundit të mos ketë më influencë në Beograd. Pyetur nga Euronews Albania në...

Rutte: Nismat si Ballkani i Hapur përshpejtojnë integrimin

Kryeministri holandez, Mark Rutte është shprehur se nismat rajonale si Ballkani i Hapur, përshpejtojnë procesin e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe bëjnë të mundur që tensionet të mos bëhen të papërballueshme. Pyetur nga Euronews Albania në konferencën e...

Rama në Samitin e NATO-s : Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas tij, vendet...

Rama ironizon BE-në: Shpresoj që Ukraina të mos mbetet kandidate për 117 vite

Kryeministri Edi Rama u shpreh i lumtur që Ukrainës iu dha statusi i vendit kandidat nga Bashkimi Evropian, por tha se ukrainasit nuk duhet të krijojnë shumë iluzione. Gjatë një fjalimi në Forumin Europian Wachau për temën “Ruajtja e së...

Do i lejojë protestuesit të futen në Kryeministri? Përgjigjet Berisha

Partia Demokratike ka thirrur një protestë kombëtare në Tiranë, më 7 korrik ora 19:00. Në një deklaratë për mediat këtë të premte nga selia blu, kryetari i kësaj force politike, Sali Berisha u pyet nëse protestuesit do të futen në...

Deklarata e Ramës në Bruksel, Berisha: Është rreshtuar me Vuçiç dhe Putin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se qëndrimi dhe deklarata e kryeministrit Edi Rama ditën e djeshme në Bruksel, dëshmoi se ai është i rreshtuar me presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe atë rus Vladimir Putin. Në një deklaratë për...

‘Po na mbani peng’, Ministria e Jashtme e Bullgarisë i përgjigjet Ramës

Ministria e Jashtme bullgare ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha ditën e djeshme në Bruksel, se Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në lidhje me mos hapjen e negociatave me Bashkimin...

Rama: Putin mund të mos jetë mirë, por edhe BE-ja nuk është e shëndetshme

Kryeministri Edi Rama shprehu zhgënjimin dhe nervozizmin e tij në lidhje me mos hapjen e negociatave nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për median italiane Corriere della Sera, Rama tha se ishte një ditë e keqe për union, teksa Bullgaria mban...

Berisha për protestën: Shqiptarët në rrezik, Rama do largohet

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se qytetarët shqiptarë janë në rrezik për shëndetin, vendin e punës si dhe të ardhurat e tyre, ndaj beson se më 7 korrik, Tirana do të jetë e mbushur me protestues...

I turpshëm qëndrimi i BE-së ndaj Bullgarisë, sipas Ramës

Kryeministri Edi Rama e konsideron të turpshme qëndrimin e Bashkimit Europian në lidhje me Bullgarinë, pasi kjo e fundit ende nuk e ka hequr veton ndaj RMV-së, duke mos bërë të mundur edhe hapjen e negociatave me Shqipërinë. Përmes një...

‘Presim një tjetër jo’, Rama diskutim me Vuçiç dhe Kovaçevskin për samitin e BE

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se ka komunikuar me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç dhe homologun maqedonas, Dimitar Kovaçevski në lidhje me samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian, që do të zhvillohet më 23 qershor në Bruksel. Përmes një postimi...

Rama: Shqipëria mbështet anëtarësimin e Finlandës në NATO

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria do të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s. Deklaratën, Rama e dha këtë të martë në një konferencë të përbashkët me homologen finlandeze, Sanna Marin nga selia e Kryeministrisë...

Meta: Parku i Butrintit nuk mund të administrohet nga OJF-të

Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se Parku i Butrintit nuk mund të administrohet nga organizma shoqërorë, të tilla si OJF-të. Në një deklaratë për mediat nga Presidenca, Meta u shpreh se sipas Konventës së Trashëgimisë Botërore të Parisit, të...

19 marrëveshje Kosovë-Shqipëri

Në mbledhjen e 8 mes qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës, u firmosën 19 marrëveshje dhe memorandume mirëkuptimi në disa fusha. Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës, firmosën në Prishtinë 19 marrëveshje dhe memorandume në fushën e drejtësisë, arsimit, bujqësisë, infrastrukturës,...

Ministrat e Shqipërisë udhëtojnë me autobus drejt Kosovës

Këtë të hënë do të zhvillohet në Prishtinë mbledhja e radhës e qeverive Shqipëri-Kosovë. Ditën e djeshme, kryeministri Edi Rama mbërriti në Kosovë me disa prej ministrave, ndërsa pjesa tjetër e kabinetit do të mbërrijë sot. Ministrja e Shtetit për Rininë...

‘Mezi presim të nisim bashkëpunimin’, Yuri Kim takon presidentin e ri

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim është takuar këtë të martë me Presidentin e ri të Republikës, Bajram Begaj. Lajmin e ka bërë me dije ambasada amerikane, përmes një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar edhe...

Rama dhe Abazoviç nisen drejt Kievit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Malit të Zi, Dritan Abazoviç janë nisur drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama ka publikuar foto me Abazoviç, pak para nisjes nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës...

Berisha: Kemi regjim monist, duhet të krijojmë me shpejtësi frontin opozitar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se jo vetëm demokratët, por edhe socialistët apo individë pa parti, kanë pakënaqësi ndaj qeverisjes së kryeministrit Edi Rama. Në një konferencë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se duhet krijuar...

VIDEO | “Je non grata”, Rama e Berisha përplasen në Kuvend për marrjen e fjalës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën plenare në Kuvend. Berisha kërkoi fjalën pasi Rama u largua nga foltorja, por kryeparlamentarja Lindita Nikolla refuzoi diçka të tillë. I menjëhershëm ishte reagimi i kryedemokratit i...

Rama: Çmimi i naftës në Shqipëri më i larti në rajon, por kemi taksat më të ulëta

Kryeministri Edi Rama pranoi se çmimi i naftës në Shqipëri është më i larti në rajon, por theksoi se taksat në vend janë më të ulëtat. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, duke iu përgjgjur deputetes demokrate...

Kur do ndalojë së funksionuari Bordi i Transparencës? Përgjigjet Ahmetaj

Zëvendës kryeministri Arben Ahmetaj deklaroi se kriza e çmimeve është shkaktuar nga agresioni rus dhe bllokimi i rrugëve të furnizimit. Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Ahmetaj u shpreh se për sa kohë do të ketë çmime abuzive,...

Balluku: Dy parqe fotovoltaike do të ndërtohen në Korçë

Dy parqe fotovoltaike do të ndërtohen në Korçë dhe investimi do të jetë tërësisht privat. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të Ministrave. “Kemi miratuar sot dy parqe fotovoltaike...

Rama: Askush nuk e zë vendin e Kosovës në Ballkanin e Hapur, BE-ja na ka zvarritur me negociatat

Kryeministri Edi Rama thotë se respekton vendimin e Kosovës për të mos qenë pjesë e nismës Ballkani i Hapur. Në një deklaratë për mediat nga Ohri i Maqedonisë së Veriut, Rama nënvizoi se askush nuk e zë vendin e Kosovës...

‘Shqipëria nuk përgatitet më për dasmë’, ironia e Ramës për negociatat me BE-në

Kryeministri Edi Rama ka përdorur ironi gjatë fjalës së tij në samitin e Ballkanin e Hapur të zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ku ka përmendur mos hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Rama u shpreh se Shqipëria nuk...

Ambasada amerikane uron Bajram Begajn: Kontribues në bashkëpunimin SHBA-Shqipëri

Ambasada amerikane në Shqipëri ka uruar Bajram Begajn për zgjedhjen në postin e Kreut të ri të Shtetit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ambasada amerikane ka shprehur vlerësimin për Begajn si Shef i Shtabit të Përgjithshëm, duke shtuar se...

I kemi dhënë Shqipërisë një president normal, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se tashmë Shqipëria do të ketë një president normal. Pas përfundimit të votimit në Kuvend, Rama u shpreh në një deklaratë për mediat, se Bajram Begaj është një figurë e pakontestueshme. “I kemi dhënë Shqipërisë një president...

Bajram Begaj zgjidhet Presidenti i ri i Shqipërisë

Bajram Begaj është zgjedhur Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë. Në votimin që u krye në seancën plenare në Kuvend, morën pjesë 83 deputetë. Begaj u zgjodh me 78 vota pro, teksa 4 deputetë votuan kundër dhe pati një...

Berisha: Dekreti i Metës për Bajram Begajn është i pavlefshëm

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bojkotuar votimin për kandidaturën e Bajram Begajt, për President të Republikës që po mbahet në Kuvend. Gjatë deklaratës së tij për mediat jashtë ambienteve të Kuvendit, Berisha u shpreh se dekreti i Presidentit...

Begaj ishte ushtarak aktiv kur u depozitua kandidatura në Kuvend, sipas Bylykbashit

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi deklaroi se kandidatura e Bajram Begajt për postin e Presidentit të Republikës, është në papajtueshmëri me Kushtetutën. Gjatë fjalës së tij në Komisionin e Ligjeve, Bylykbashi u shpreh se në momentin që kandidatura u...

Berisha: Situata në vend është alarmante, PD-ja të dalë në fushëbetejë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se situata në vend është më alarmante se kurrë, ndaj dhe partia duhet të dalë në fushëbetejë. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Berisha u shpreh se Tirana nuk mund...

Bujar Nishani shpallet kryetar nderi i Këshillit Kombëtar të PD

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike është mbledhur pasditen e së premtes në selinë blu. Mbledhja ka filluar me një minutë heshtje në nder të ish-presidentit Bujari Nishani, i cili ndërroi jetë pak ditë më parë. Në fjalën e tij, kryetari i...

Majlinda Bregu për presidente? Ja si përgjigjet Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e ka cilësuar si një farsë procesin për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha i është shmangur pyetjes nëse do e votonte ish-ministren e Integrimit Majlinda...

Anëtarët e Bordit të Transparencës duhet të japin dorëheqjen, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se anëtarët e Bordit të Transparencës për çmimet, duhet të japin dorëhqejen. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se ky bord duhet të pushojë menjëherë së funksionuari, pasi...

Rama në Këshillin e Sigurimit: Shtetet që shkelin të drejtat ndërkombëtare të vendosen para drejtësisë

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin tradicional në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), pak para se Shqipëria të marrë Presidencën e Këshillit të Sigurimit dhe të zhvillohet mbledhja e parë. Rama është shprehur se në ndër çështjet...

Shqipëria merr presidencën e Këshillit të Sigurimit, Rama: Jemi të privilegjuar

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria është e privilegjuar për marrjen e drejtimin të presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke filluar nga dita e sotme. Përmes një video-mesazhi në rrjetet sociale, Rama shprehet se vendi ynë mbetet i...

Raundi i katërt për presidentin do të mbahet më 4 qershor

Raundi i katërt për votimin e Presidentit të ri të Republikës do të zhvillohet më 4 qershor, ora 18:00 në Kuvend. Propozimi i kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka marrë vetëm votat e mazhorancës, gjatë mbledhjes...

Presidenti Meta reagon pas deklaratës së Dendias për çështjen e detit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, të bërë pak ditë më parë në Tiranë, lidhur me çështjen e detit. Në një konferencë për mediat nga Presidenca, Meta...

Berisha: Misioni i Kryesisë së PD, fitorja mbi regjimin e Ramës dhe krijimi i besimit tek shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha dha një deklaratë pas votimit për Kryesinë e re të kësaj partie. “Për PD-në dhe misionin e saj, sot zgjidhet me kandidatura alternative, Kryesia e PD-së e cila ka misionin e saj të udhëheqjes...

Berisha: 44 mijë anëtarë të gatshëm për beteja

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u është drejtuar demokratëve me tone motivuese, duke u thënë se duhet të rrëzojnë qeverinë e Edi Ramës. Berisha thotë se 44 mijë anëtarë të PD janë gati për ‘beteja’, teksa thekson se ‘regjimi’...

Berisha: Dumani të rrëfejë çdo krim, banda e Elbasanit lidhje me qeverinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kërkuar që Nuredin Dumani të rrëfejë të gjitha krimet që ka kryer, pasi deri më tani ka dëshmuar për disa prej tyre. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha deklaroi se...

‘Kthimi i 3,800 rekurseve’, Berisha: Rama ka kapur Gjykatën e Lartë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka kapur Gjykatën e Lartë përmes kreut të këtij institucioni, Sokol Sadushi. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se Këshilli i Ministrave ka...

AMP ngre dy grupe hetimore për ngjarjet ku u përfshinë punonjës të policisë

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (AMP) ka ngritur dy grupe të posaçme hetimore për të zbardhur dy ngjarjet e rënda që ndodhën mbrëmjen e djeshme në kryeqytet, ku ishin të përfshirë punonjës policie. Dy grupet, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit...

Dendias: Greqia mbështet Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias deklaroi se vendi i tij mbështet procesin e hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Deklaratën, Dedias e dha këtë të hënë në Tiranë gjatë një konference të përbashkët për...

Menaxhimi i Butrintit, Berisha: Akt korruptiv, parashikohet shpërbërja e parkut

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e ka cilësuar projektligjin për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit nga një fondacion privat, si një akt korruptiv të pashembullt. Në një deklaratë për mediat nga ambientet jashtë Kuvendit, Berisha u shpreh se...

Elezi reagon pas humbjes së zgjedhjeve në PD, nuk uron Berishën

Ibsen Elezi ka reaguar për herë të parë pas humbjes së zgjedhjeve për kryetar të Partisë Demokratike. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Elezi ka falenderuar ata të cilët e votuan, gazetarët si dhe stafin e tij që u angazhua...

Një tjetër shtet do t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur”, thotë Balla

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi se në javët në vijim, një tjetër shtet ballkanik do të bëhet pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”. Deklaratën, Balla e bëri këtë të hënë nga foltorja e Kuvendit, por...

Berisha flet si kryetar i PD-së: U krye, një mrekulli shqiptare në shekullin e 21-të

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për herë të parë pas fitores së zgjedhjeve të 22 majit, e cila i dha drejtimin e Partisë Demokratike. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha e quajti këtë proces si një mrekulli...

Pas 9 vitesh, Berisha në krye të Partisë Demokratike

Ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë drejtimin e Partisë Demokratike, 9 vite pasi dha dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare në 2013-ën. Në zgjedhjet e së dielës morën pjesë 43,680 demokratë nga të cilët 40,820 votuan për Berishën dhe 2,532 për...

Berisha voton në selinë e PD, sulmon procesin për presidentin: Antikushtetues

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka cilësuar si një proces dhe mision historik, zgjedhjet e së dielës për kryetar të Partisë Demokratike. Pasi votoi në selinë qendrore, Berisha tha në një deklaratë për mediat se procesi nuk është historik vetëm për...

Demokratët votojnë sot për kryetarin e ri të PD-së

Anëtarët e Partisë Demokratike do të votojnë sot për të zgjedhur kryetarin e ri të kësaj force politike. Demokratët do të zgjedhin drejtuesin e partisë për 4 vitet e ardhshme, me votimet që kanë nisur që prej orës 08:00 dhe...

Rezoluta për Shqipërinë, Meta: Hyrja në BE varet nga reformat

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka zhvilluar kete te shtune nje konference per shtyp. Gjatë fjalës së tij Meta u ndal te rezoluta per Shqiperine, e miratuar nga PE. “Do ndalem te çështja për çeljen e negociatave me BE. Dua të...

Apeli i GJKKO lë në burg ish ministrin Lefter Koka

Gjykata e Posaçme e Apelit ka vendosur të lërë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për ish-ministrin Lefter Koka. Ditën e djeshme avokatët e ish-ministrit të Mjedisit në një prononcim për mediat u shprehen se masa e dytë...

Caktimi i gjyqtares për statutin e PD-së, reagon ish-kryeministri Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas caktimit të gjyqtares e cila do të shqyrtojë në Apel, ankimin e kreut të Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj për mos njohjen e statutit të dalë nga Kuvendi i Dhjetorit të vitit...

Më 23 maj do të zhvillohet raundi i dytë i votimit për presidentin e ri

Konferenca e Kryetarëve miratoi 23 majin si raundin e dytë të votimit për zgjedhjen e presidentit. Votimi pritet të zhvillohet në orën 18:00. Propozimi për këtë datë u bë fillimisht nga kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Raundi...

Rama: Nëse nuk ka konsenus, e zgjedhim vetë presidentin në raundin e katërt

Kryeministri Edi Rama deklaroi se do të presë deri në raundin e tretë për të zgjedhur një president konsensual, por nëse nuk do të ketë dakordësi me opozitën, atëherë mazhoranca do të duhet ta zgjedhë e vetme. “Nëse do ketë...

Presidenti duhet të zgjidhet në tre raundet e para, sipas Alibeajt

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj thotë se Presidenti i Republikës duhet të zgjidhet në tre raundet e para, ku së paku duhen 84 vota. Në një deklaratë për mediat pas mbarimit të seancës plenare, Alibeaj u shpreh se vetëm në këtë...

Dështon raundi i parë për zgjedhjen e presidentit

Këtë të hënë ka dështuar raundi i parë për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Në seancën plenare nuk u paraqit asnjë kandidaturë, ndaj dhe nuk pati votim. Deputetja socialiste, Klotida Bushka në emër të Komisionit të Ligjeve tha se deri...

‘Digjet’ raundi i parë për zgjedhjen e Kreut të Shtetit

TIRANË- Sot në orën 16:00 ishte afati i fundi për të dorëzuar propozimet zyrtare për kandidatët për president të Republikës, por asnjë nga palët nuk e ka bërë një gjë të tillë. Ende nuk ka një emër për t'u hedhur...

GJKKO nuk ndryshon masën e sigurisë, Bllako mbetet në burg

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur që të mos ndryshojë masën e sigurisë “Arrest me burg”, për ish-deputetin socialist Alqi Bllako. Vendimi u mor këtë të shtunë nga gjyqtarja Iliriana Olldashi, pasi Bllako...

Berisha: Të rihetohet 21 janari, Rama ka përgjegjësi si organizator

Sali Berisha i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama në lidhje me rihetimin e çështjes së 21 janarit. Gjatë një konferencë për mediat nga selia blu, ish-kryeministri Berisha u shpreh se në këtë çështje, nuk është hetuar fakti se Rama ishte...

Sulmet ndaj SPAK-ut, Berisha: Rama ndodhet në panik

Sali Berisha ka komentuar deklaratën e sotme të ish-kryeministrit Edi Rama, i cili përsëriti thirrjet ndaj SPAK-ut për ta marrë atë në hetim, pasi është shpallur “non grata” nga SHBA-të. Gjatë një konference për mediat nga selia blu, ish-kryeministri u...

Rama: Figura dhe kryebashkiakë të PS-së do të kallëzohen në SPAK

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se do të ketë kallëzime penale në SPAK për figura të Partisë Socialiste dhe kryebashkiakë të kësaj force politike. Gjatë një komunikimi me mediat këtë të mërkurë nga selia rozë, Rama u shpreh se këto...

Rama: Nuk i kam bërë presion SPAK-ut, kërkoj më shumë nga drejtësia

Kryeministri Edi Rama nuk e konsideron si presion, deklaratën e tij të pak ditëve më parë, ku tha se SPAK-u duhet të marrë nën hetim ish-kryeministrin Sali Berisha dhe presidentin Ilir Meta. Gjatë një komunikimi për mediat nga selia e...

Berisha: Nuk e pranojmë ‘Ballkanin e Hapur’ në shërbim të Serbisë së Madhe

Ish-kryeministri Sali Berisha përsëriti qëndrimin e tij se nuk do ta pranojë ‘Ballkanin e Hapur’, pasi është një aleancë në shërbim të Serbisë së Madhe. Gjatë fjalës së tij në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike, Berisha u shpreh se ‘Ballkani...

Berisha për shpalljen ‘non grata’: Shpifjen nuk e pranoj për të vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike për shpalljen e tij ‘non grata’ nga Departamenti amerikan i Shtetit. Berisha u shpreh se është sanksionuar nga lobimi korruptiv i miliarderit Xhorxh Soros dhe kryeministrit Edi Rama, teksa...

Përlotet Topalli: S’jam larguar nga PD, nuk e mendoja të korruptohej opozita

Ish-kryeparlamentrja dhe ish-nënkryetarja e Partisë Demorkatike, Jozefina Topalli është përlotur teksa u ngjit në podium për të marrë fjalën në Kuvendin Kombëtar. Topalli u shpreh se kurrë nuk është larguar nga Partia Demorkatike edhe pse krijoi një forcë të re...

Kryetari i ri i PD-së do të zgjidhet më 22 maj

“Zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demorkatike do të zhvillohen më 22 maj”. Kështu deklaroi deputeti Belind Këlliçi në Kuvendin Kombëtar pas ndryshimeve të miratuara në statut. Pak ditë më parë, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se data 21 ose 22...

Rama pas takimit me Donfried: SHBA-të mbështesin e Ballkanin e Hapur

Kryeministri Edi Rama ka dhënë detaje nga takimi që pati me NdihmëssSekretaren Amerikane të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë, Karen Donfried. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se në takimin e zhvilluar në Kryeministri, u diskutua për...

Varhelyi kundër ndarjes së Shqipërisë nga RMV-ja për negociatat

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhei ka vlerësuar rolin e Shqipërisë në Këshillin e Sigurisë, për luftën ne Ukrainë, duke theksuar se vendi ynë është treguar një aleat shumë i rëndësishëm. "Diskutuam për Luftën...

Rama: Nuk ka marrëveshje sekrete për Parkun e Butrintit

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nuk ka një marrëveshje të fshehtë për Parkun Kombëar të Butrintit. Gjatë fjalës së tij nga foltorja e Kuvendit, Rama u shpeh se qeveria ka një bashkëpunim me fondacionin shqiptaro-amerikan dhe qëllimi i marrëveshjes është...

Varhei: Të ndalen sulmet ndaj organeve të vetingut

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësinë në Bashkimin Europian, Oliver Varhei ka mbërritur në Tiranë paraditen e së enjtes. Varhei e nisi vizitën e tij në institucionet e vettingut ku rifkonfirmoi mbështetjen e plotë të Bashkimit Europian. Ai tha se sulmet ndaj...

Vota transparente dhe gara reale përcaktojnë bashkimin e PD-së, thotë Alibeaj

Kryetari i Grupit Parlamentar i PD-së, Enkelejd Alibeaj deklaroi se bashkimi i demokratëve duhet të bëhet mbi disa vlera, si vota transparente dhe gara reale brenda partisë. Në një deklaratë për mediat në ambientet e jashtme të Parlamentit, Alibeaj u...

Berisha flet pas incidentit me Alibeajn: Ishte keqkuptim, nuk e shtyva

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë pas incidentit që  i bëri Enkelejd Alibeajt, të cilin e shtyu nga foltorja e Kuvendit, gjatë kohës që ai po merrte fjalën, duke sjellë kështu dhe ndërprerjen e seancës plenare. Berisha...

Berisha largon Alibeajn nga foltorja e Kuvendit

Një moment i sikletshëm ka ndodhur në Kuvend mes Sali Berishës dhe Enkelejd Alibeajt. Pasi kryeministri Edi Rama deklaroi nga foltorja e parlamentit se maxhoranca do të ndërpresë çdo marrëdhënie me Partinë Demokratike nëse në krye të saj do...

Satelitët e Shqipërisë në hapësirë, Rama: Nuk janë në dorën time

Kryeministri Edi Rama, para disa muajsh premtoi se Shqipëria do të dërgojë në orbitë dy satelitë, të emërtuar “Albania 1 dhe Albania 2”, të cilat do të monitorojnë territorin dhe do të evidentojnë veprimtaritë e kundraligjshme. Por kjo nuk ndodhi....

Kush e drejton sot Partinë Demokratike? Përgjigjet kreu i KQZ-së

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi në konferencën për gazetarët ka folur në lidhje me situatën në Partinë Demokratike. Ai u pyet se kush e drejton këtë parti sot, ku theksoi se i vetmi institucion që mund ta...

Meta: Shqipëria ka 50 mijë qytetarë më pak në vit

Teksa PS ka nisur sot procedurat për zgjedhjen e zëvendësuesit të tij në postin e presidentit, Ilir Meta thotë se treguesit demografikë të INSTAT po dëshmojnë zbrazjen katastrofike të vendit. Në një status në rrjetet sociale, Meta shkruan se Shqipëria...

Rama i gatshëm të ndryshojë Kushtetutën për Kreun e Shtetit

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes me anëtarët e grupit parlamentar të PS, tha se zgjedhja e Presidentit Meta në krye të Shtetit ishte e imponuar dhe detyruar. Ai tha se duhet vendosur një standard që Presidentë të ngjashëm të mos...

Noka: Procesi i zgjedhjeve në PD nuk do të ndalet

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka deklaroi se procesi i zgjedhjeve për kryetarët e degëve në të gjithë vendin, nuk do të ndalet. Gjatë një konference për mediat nga selia blu, Noka u shpreh se ky proces i nisur nga...

Alibeaj: Platforma për bashkimin mbështetet nga shumica e Grupit Parlamentar

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj shpalosi platformën me të cilën sipas tij, do të bëhet i mundur bashkimi i demokratëve. Gjatë një konference për mediat, Alibeaj u shpreh se kjo platformë mbështetet nga shumica e Grupit...

‘Der Spiegel’: Rama i shoqëruar në polici

Media gjermane ‘Der Spiegel’ ka publikuar të premten një artikull ku shkruhet se kryeministri Edi Rama është shoqëruar nga policia federale gjatë një vizite në Gjermani dhjetorin e vitit  të shkuar. Sipas ‘Der Spiegel’, incidenti është shënuar në bordin e avioni...

Meta tregon arsyen pse u largua nga Partia Socialiste në vitin 2004

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tregoi arsyen pse u largua nga Partia Socialiste në vitin 2004. Meta u shpreh se qeveria e Fatos Nanos kishte bllokuar procesin e integrimit europian, ndaj për këtë arsye, ai krijoi Lëvizjen Socialiste për Integrim...

Berisha: Basha po bën përpjekje për t’i dhuruar përsëri pushtetin vendor Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon ish-kryedemokratin Lulzim Basha, se po përpiqet që t’i dhurojë përsëri pushtetin vendor kreut të qeverisë Edi Rama. Gjatë një konference për mediat nga selia blu, Berisha tha se pas dorëheqjes së Bashës, doli platforma se kryetari...

Rama e cilëson ‘të kopjuar’ raportin e DASH për Shqipërinë

Kryeministri, Edi Rama ka reaguar mbi raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit të vitit 2021 për Shqipërinë. Në një postim në Twitter, rreth 24 orës pas publikimit, Rama e cilëson raportin ‘të vjetër’ dhe ‘të kopjuar’ nga një vit më...

Noka: Alibeaj po vazhdon lojën e Bashës dhe Ramës, kërkon përçarjen e PD-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka tha se kreu i Grupit Parlamentar Enkelejd Alibeaj po vazhdon lojën e ish-kryedemokratit Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama për përçarjen e partisë. Në një konferencë për mediat nga selia blu, Noka u shpreh...

SHBA: T’i jepet fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të korruptuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin reformën në drejtësi, në mënyrë që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë së zyrtarëve dhe politikanëve të korruptuar. Kështu ka bërë të ditur ambasada amerikane në Tiranë, përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa shpërndan edhe...

Berisha i kërkon Alibeajt dorëheqjen nga drejtimi i Grupit Parlamentar

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ka kërkuar dorëheqjen Enkelejd Alibejat nga posti i Grupit Parlametar të Partisë Demokratike. Burime për “Euronews Albania”, bëjnë me dije se Berisha ka kundërshtuar vendimin e Alibeajt për të ankimuar në gjykatë Kuvendin e 17 Korrikut...

Rama: Nuk jam i shqetësuar për armatimin e Serbisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nuk është i shqetësuar në lidhje me armatimin e Serbisë. Në një konferencë me gazetarët, Rama u shpreh se Serbia është furnizuar me sistem mbrojtës, ndaj kjo nuk përbën problem. “Nuk jam i shqetësuar për...

Rama i kërkon Scholz-it liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp me kancelarin gjerman Olaf Scholz, ka thënë se Gjermania duhet të përmbushë në nivelin e BE liberalizimin e vizave për Kosovën. Rama tha nga Berlini se ndan të njëjtin mendim me Olaf...

Scholz: Gjermania mbështet Shqipërinë në rrugën drejt BE

Kancelari gjerman, Olaf Shcolz, tha në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama në Berlin, se duhet të çelen sa më shpejt negociatat e anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai theksoi se çelja...

Rritja e çmimeve/ Berisha: Qeveria palë me grupet mafioze

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga foltorja e Kuvendit se Bordi i qeverisë që cakton çmimet e produkteve në treg, po vjedh dhe plaçkit shqiptarët. Berisha tha se një anketë e re e bërë nga qeveria rezulton se 1.2 milionë shqiptarë mendojnë se po i vjedh qeveria përmes...

SHBA shpall ‘non grata’ Aqif Rakipin dhe Ylli Ndroqin

SHBA ka shpallur si të padëshiruar dy biznesmenët shqiptarë, Aqif Rakipi dhe Ylli Ndroqi.  Njoftimi është bërë nga Departamenti i Thesarit në Uashington. Aqif Rakipi, ish-deputet i PDIU e biznesmen dhe Ylli Ndroqi, pronar i një televizioni në Shqipëri, janë në mesin...

Zgjidhet kryetari i PD-së në Fier

Garë e fortë për kryetarin e ri të Partisë Demokratike në Fier. Pas përfundimit të numërimit të mbi 700 votave është zbuluar edhe emri i ri që do të drejtojnë PD-në e Fierit. Bëhet fjalë për Rrapi Gjika, i cili deri...

Dokumenti/ Rama i dha tenderin 140 mln € të tunelit të Llogarasë njeriut të Erdogan

Tenderi për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, me vlerë 140 milionë euro, i është dhënë një kompanie turke, me lidhje të forta me presidentin Rexhep Taip Erdogan.  Ministria e Infrastrukturës njoftoi zyrtarisht në tetor 2021, te fitues i zbatimit të...

Meta: Ndalja e rrënimit të bujqësisë e blegtorisë, detyrim patriotik

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ka reaguar në rrjetin social ‘Facebook’ pas deklaratës së një fermeri i cili është shprehur se rrezikon t’i mbyllet stalla. Meta shkruan se drama e blegtorë është ulur këmbëkryq prej kohësh në vend. Gjithashtu presidenti...

Berisha reagon pas kërkesës së Ramës ndaj SPAK për arrestimin e tij

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama një ditë më parë, i cili i bëri hapur thirrje SPAK-ut që të hetojë paraardhësin e tij. Deklarata e Ramës bënë në Kongresin e PS, ndërkohë që Berisha në...

Meta mesazh të arrestuarve për inceneratorët

Presidenti Ilr Meta ka ngritur akuza për mënyrën se si qeveria po operon me paratë e taksapaguesve shqiptarë. Në konferencën e shtypit, ai është ndalur te afera e inceneraortëve. Kreu i Shtetit i bëri thirrje të arrestuarve që të kthehen...

Rama mesazhe me Bashën: Parashikova shkatërrimin e PD

Pasi i kërkoi SPAK qe të godiste opozitën, kryeministri Edi Rama zbuloi komunikimin me Lulzim Bashën, ku sipas tij kishin folur për shkatërrimin e PD. Rama u shpreh se i kishte dërguar mesazh Bashës, ku sipas tij, ne parashikimin...

Berisha: PS, një organizatë kriminale

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për Kongresin e Partisë Socialiste të cilin e ka quajtur si “Kanabo-Kongresin” e selisë rozë. Berisha është shprehur se qeveria e Edi Ramës ka një bilanc tragjik, ndërkohë që për këto dështime ai kujdeset...

Çmimi i energjisë do të rritet për 5% të konsumatorëve, thotë Rama

Personat që konsumojnë më shumë energji elektrike do të kenë rritje të çmimit në faturën e energjisë, theksoi Rama në Kongresin e PS-së të shtunën. Sipas kryeministrit, kjo shtresë që konsumon më shumë energji “është e pasur” dhe përbën 5%...

Bushati “kundër rrymës”: Gjendja e opozitës duhet të na shqetësojë

“Nuk duhet të biem në kurthin e vetëkënaqësisë”- ka qenë ky apeli i socialistit Ditmir Bushati, i cili theksoi se një gjë e tillë do të sillte automatikisht rrudhjen e partisë. Bushati deklaroi se “gjendja e opozitës duhet të na...

Berisha: Alqi Bllako u arratis nga Qafë-Bota në Greqi dhe u kthye me helikopter

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të rëndë mbi procesin e arrestimit të ish deputetit socialist Alqi Bllako. Berisha tha se zërat thonë se Bllako u arratis nga Qafë Bota dhe u kthye me helikopter. Ai i është referuar 12 orëve...

Berisha: Jam i vetmi që e kam mundur Ramën

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një konferencë për mediat tha se është ndër të vetmit që ka mundur kryeministrin Edi Rama. Berisha u shpreh se kryeministri Rama e ka humbur qetësinë dhe se e vetmja gjë që përpiqet të bëjë është...

Berisha: Nuk pajtohem me Yuri Kim kur sillet si guvernatore dhe vepron kundër opozitës

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha komentoi edhe një qëndrim të mbajtur nga një zyrtar i DASH për deklaratat e tij ndaj ambasadores Yuri Kim. “E kam shumë të qartë dhe kam respektin më të madh me ambasadoren kur ajo...

Berisha: Legalizimi i kanabisit, akt antikombëtar i Ramës

Legalizimi i kanabisit është një akt i pamenduar, antikombëtar i Edi Ramës që dëmton rëndë procesin e integrimit të vendit në BE. Kështu u shpreh ish-kryeministri Sali Berisha në një deklaratë për mediat ku komentoi vendimin e një ditë më...

Frrok Çupi: SHBA snuk arrestoi Sali Berishën, por duhet ta bëjë Shqipëria

Analisti Frrok Çupi ka sulmuar ashpër ish-kryeministrin Sali Berisha për deklaratat fyese që ka bërë kundrejt ambasadores së SHBA, Yuri Kim. Në një shkrim Çupi kritikon ashpër Berishën duken thënë se sulmet e egra të tij ndaj ambasadores Kim, kanë...

59% e shqiptarëve të anketuar mbështesin “Ballkanin e Hapur”

59% e qytetarëve shqiptarë (303,018) të cilën morën pjesë në procesin e Këshillimit Kombëtar, mendojnë se “Ballkani i Hapur” i sjell përfitime vendit. Shifra e bë e ditur nga Drejtoresha e Anketimit, e cila ishte në konferencë për mediat krah...

Berisha: Guvernatorja Kim ka lënë mënjanë rolin e ambasadores

TIRANË - Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se ka një shkallë të plotë përgjegjësie nga demokratët për të kapërcyer periudhën e sherrit dhe për të rivendosur unitetin si forcë politike. Në një deklaratë pas mbledhjes së komisionit të rithemelimit, Berisha...

SHBA i përgjigjet Berishës: Non gratat nuk negociohen

Ambasada amerikane ka reaguar sot lidhur me deklaratat e djeshme të Berishës se një person në emër të ambasadores i ka shkuar në zyrë për të negociuar lidhur me zgjedhjet në PD. Shtetet e Bashkuara të Amerikës sqarojnë se vendimet...

Kim njohu Alibeajn/ Komisioni i Rithemelimit: Shkelmoi vendimin e gjykatës

Komisioni i Rithemelimit ka reaguar ashpër ndaj kryediplomates amerikane në Tiranë Yuri Kim, pasi kjo e fundit njohu Enkelejd Alibeajn si kryetar të komanduar të PD-së. Përmes një njoftimi për shtyp, Berisha akuzon Kim se “injoroi vendimin e gjykatës si...

Berisha takim me ambasadorin e Çekisë

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka pritur në një takim ambasadorin e Çekisë në Tiranë, Karel Urban. Me një shënim në Facebook, Berisha shkruan se me të u diskutua gjerësisht mbi zhvillimet në Shqipëri dhe në rajon. Reagimi i plotë...

Rama shkarkon kryetarët e PS në 61 degë

TIRANË - Partia Socialiste ka vendosur të ndërpresë mandatin 4-vjeçar të kryetarëve aktualë të degëve të partisë. Procesi i zgjedhjes së strukturave të reja drejtuese të partisë në çdo bashki do të zhvillohet në periudhën 1 Maj-15 Qershor. ‘Kryetarët aktualë të...

Berisha takim me Mesiç e Sejdiun, diskutohet për Shqipërinë dhe rajonin

Lideri historik i PD-së, Sali Berisha ka zhvilluar një takim me dy miq të vjetër, ish-presidentë. Siç bën të ditur vetë, Berisha ka takuar Shtipe Mesiç dhe Fatmir Sejdiu. Në takim është diskutuar për zhvillimet politike në Shqipëri dhe në rajon. Sigurisht...

Salianji: Duam bashkimin përmes votës të demokratëve

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka zhvilluar një takim me demokratët në qytetin e Korçës ku bëri thirrje për bashkim e cila sipas tij vjen vetëm duke zhvilluar procese jo të njëanshme. Gjatë një deklarate për mediat, Salianji theksoi...

Zbardhet dëshmia e Alqi Bllakos në gjykatë

Teksa gjyqtarja Irena Gjoka e pyeste me dyer të mbyllura Alqi Bllakon për të dhënat personale, ajo i shtroi pyetje duke nisur nga martesa deri tek shkollimi. Gjendja civile, a je i martuar? Bëri apelin gjyqtarja. “Me status jam beqar,...

Çfarë fshihet pas lajmit të Edi Ramës në krye të NATO-s?

Cicërima në twitter e “studiueses gjermane” Suzana Starikov, siç pritej, është përceptuar krejt në mënyrë sipërfaqësore nga opinioni publik në Shqipëri. Mediat pro dhe kundër Edi Ramës, janë marrë vetëm me pjesën e entuziazmit apo pezmit që kryeministri shqiptar është...

A u vonohet rroga deputetëve? Dashamir Shehi jep përgjigjen

Deputeti Dash Shehi në një intervistë ka folur ndryshe nga sa jemi mësuar. I ftuar në “Why Not” ai ka folur për punën si deputet, teksa tha se këtë profesion e bën me dëshirë të madhe dhe se nuk është...

Procesi i Këshillimit Kombëtar, Rama: Morën pjesë 563 195 qytetarë

Mbi gjysmë milioni qytetarë kanë marrë pjesë në procesin e Këshillimit Kombëtar, i cili është mbyllur më 31 Mars. Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në rrjetet sociale shifrat.  Ai thotë se me postë kanë dhënë mendimin e tyre 340 143...

Berisha: Nuk votojmë asnjë kandidat të Ramës për president

Partia Demokratike nuk do të votojë asnjë kandidat për president të propozuar nga Edi Rama. Kështu deklaroi ish-kryeministri Sali Berisha nga Shkodra, ku mori pjesë në ceremoninë përkujtimore për martirët e 2 prillit. Berisha tha se Komisioni i Rithemelimit nuk do...

Berisha tregon historinë: Si më kërkuan largimin nga politika kur isha 50 vjeç

Sali Berisha: Sekretari i Përgjithëm i KE dhe Jorgo Papandreu. Më thërrasin në zyrë në OSBE. Fillon Papandreu dhe më thotë, Sali, koha ka ardhur që t’ua lirosh të rinjëve. I them burrë më të mençur se babai yt...

Berisha: Vetëm unë mund ta mund Ramën

TIRANË – Ish kryeministri Sali Berisha ka komentuar për deklaratën e kreut të qeverisë Edi Rama, duke u shprehur se e ka kapur kompleksi me rikthimin e tij në politikë.   I ftuar në emisionin “Zonë e lirë”, Berisha tha...

Berisha: Dera e PD e hapur për të gjithë, por Yuri Kim t’u kërkojë falje demokratëve

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se dera e Partisë Demokratike do të jetë e hapur për të gjithë diplomatët e huaj, por shtoi se ambasadorja Yuri Kim duhet t’u kërkojë falje demokratëve për “barin” që u...

Çfarë ndodhi realisht me Alqi Bllakon dhe çfarë garancish ju ofruan që të dorëzohej?

Shkruan Artan Hoxha Pa zbardhur mirë dita, Policia e Shtetit, lëshoi një deklaratë “urgjentë” në stilin e konferencës për arrestimin e Nuredin Dumanit, në orën 1:00 pas mesnate. Deklarata e stilit “Fuga”, në vend të merrej me të vërtetën e...

Berisha dhe Meta takohen në Presidencë

Forcohet aleanca mes presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha. Sot presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me dekoratën “Nderi i Kombit” studiuesin dhe publicistin Ndriçim Kulla. Në ceremoni ka qenë dhe Sali Berisha, i cili është në krah të presidentit....

“Pagat e ulëta largojnë të rinjtë”, Meta: Të ndalim shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bën thirrje për ndalimin e shpopullimit të Shqipërisë. Kreu i Shtetit tha se shpopullimi mund të ndalet duke i garantuar të rinjve punë të mirëpaguar. “77% e të rinjve duan të ikin për shkak të rrogave...

Korrupsion me inceneratorët/ Alqi Bllako provoi 7 poste të larta (Foto)

Karriera e ish-deputetit Alqi Bllako, ka pasur ngjitje të shpejtë, duke nisur qysh në moshën 21-vjeçare si koordinator i COP në PD dhe këshilltar ekonomik i Sali Berishës në vitet 2008-2009, pas përfundimit të studimeve në një universitet privat...

Spahiu: Me përjashtimin nga grupi i PD-së, Basha e ringjalli politikisht Berishën

Kreshnik Spahiu ka analizuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike. Për “Open”, Spahiu tha se ka qenë vendimin për ta larguar nga grupi parlamentar i PD-së, që ngjalli politikisht Sali Berishën. “Mendoj që kësaj historie ka filluar t’i dalë era shumë....

Balla: Të flasë Saliu për korrupsionin, njësoj si sikur djalli të flasë për Biblën

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla është përplasur në Parlament me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ky i fundit hodhi akuza të forta ndaj qeverisë, duke e akuzuar si të zhytur në korrupsion. Por ndaj tij ka reaguar Balla....

Akuza për korrupsion e shpërdorim detyre, arrestohet Alqi Bllako

Pas dorëheqjes një ditë më parë nga mandati i deputetit dhe pas miratimit të sotëm të GJKKO se SPAK ta arrestoje, Alqi Bllako është arrestuar në banesën e tij. Ai do të dërgohet në Drejtorin e Policisë Tiranë i...

Presidenti i ri, Berisha: PS ka nisur punën për të blerë deputetë

Ish-kryeministri Sali Berisha pati një prononcim për mediat pas daljes nga seanca parlamentare. Berisha u shpreh se do të kërkonte një rezolutë për të denoncuar atë që e konsideron “akt mizogjenik” të kryeministrit ndaj gazetares Ambrozia Meta. Berisha tha se...

Rama paralajmëron rritje të çmimit të energjisë elektrike

Teksa fliste për krizën energjetike nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Rama tha se ministria po bën një studim për familjet e pasura që përkohësisht të paguajnë më shumë për...

Sulmi i Ramës ndaj gazetares / Berisha: Duhet rezolutë nga Kuvendi

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha foli për mediat në oborrin e Kuvendit, pasi drejtuesja e seancës, Ermonela Felaj nuk i dha fjalën. Berisha tha se do kërkonte në seancë një rezolutë për të dënuar sjelljen e Edi Ramës ndaj...

Alqi Bllako dorëzon mandatin në Kuvend, pritet arrestimi i tij

Ka mbërritur në Kuvend kërkesa e deputetit Alqi Bllako për dorëheqje nga mandati i deputetit. SPAK një ditë më parë kërkoi nga Kuvendi autorizim për arrestimin e tij. Ndërkohë që në orën 18:00 të së mërkurës është njoftuar mbledhja e...

Berisha: Do të shkoj në mbledhjen e grupit parlamentar

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka deklaruar se do të shkojë në mbledhjen e grupit parlamentar të thirrur nga Enkelejd Alibeaj në orën 09:00 të mëngjesit. Gjatë një prononcimi të shkurtër për mediat, Berisha deklaroi se është njoftuar nga...

A do prangoset edhe “b*le hekuri” Erjon Veliaj për aferën e landfillit të Tiranës?

Përveç treshes Klodian Zoto, Stela Gugallja e Mirel Mërtiri në kërkim dhe Lefter Kokës në qeli, doli urdhër arresti dhe për deputetin Alqi Bllako e u prangosen shumë zyrtarë koncesionesh e dy administratorë të landfilleve Tiranë-Fier. Ashtu si në listën...

Nesër mblidhet grupi parlamentar i PD

Enkelejd Alibeaj ka thirrur mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Alibeaj ka njoftuar që mbledhja të mbahet ditën e nesërme në orën 09:00 në selinë e PD, pak para nisjes së seancës plenare të Kuvendit. “Përshëndetje! Nesër në orën 09:00 do...