No menu items!

KOSOVA

Të shtëna me armë në veri të Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar për të shtëna me armë në veri të vendit në mbrëmjen e 23 shkurtit, në afërsi të pikë kontrollit në Zveçan, ku ata ishin duke qëndruar. Sipas policisë, zyrtarët policorë kanë shkuar në vendin e...

Borell: Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, vendimtar për rrugën e Kosovës drejt BE-së

Normalizimi i marrëdhënieve me Beogradin është vendimtar për rrugën evropiane të Prishtinës. Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, pas bisedimeve me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Borell tha ka diskutuar me Kurtin...

SHBA i jep garanci Kosovës, Chollet: Asociacioni, jo si Republika Srpska

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë nuk do të jetë një mekanizëm që do t’i përngjajë Republikës Srpska në Bosnjë dhe Hercegovinë. Duke folur për në një...

‘Putini, i fiksuar pas Kosovës’ | Kurti: Çfarë e zemëron presidentin rus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin është i fiksuar pas vendit të tij. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se Putinin e nervozon fakti që vendet perëndimore kanë pasur sukses me ndërhyrjet...

Albin Kurti: Marrëveshja me Serbinë mund të arrihet brenda pak muajsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se mund të arrihet një marrëveshje brenda pak muajsh me Serbinë, nëse ekziston vërtet vullneti për marrëveshje. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se ka shprehur vullnetin e tij, por nënvizoi...

Kurti: Nuk jap garanci për kriminelët që janë në listën e zezë të SHBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mohon se ka dhënë garanci në lidhje me heqjen e barrikadave në pjesën veriore të vendit. Në një intervistë për Al Jazeera, Kurti u shpreh se nuk do të japë garanci për kriminelët të cilët ndodhen...

‘Thirrje për ndërhyrje të NATO-s’, CNN pasqyron situatën në veri të Kosovës

Tensionet në veri të Kosovës me serbët lokalë, të cilët kanë vendosur barrikada dhe ku ka pasur shpërthime e të shtëna armësh, janë pasqyruar edhe në mediat ndërkombëtare. Në një artikull të saj, CNN shkruan se kryeministri i Kosovës Albin Kurti u...

Sulmohet patrulla e EULEX-it në veri të Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, EULEX, ka konfirmuar se një shok bombë është hedhur ndaj një patrulle vëzhguese mbrëmjen e së shtunës, në afërsi të Rudarës, në komunën e Zveçanit. EULEX-i bëri të ditur se...

Tensione gjatë natës në veri, shpërthime dhe të shtëna armësh në disa lokacione

Situata e përgjithshme e sigurisë gjatë natës së mbrëmshme në veri të Kosovës ka qenë e tensionuar. Dy shpërthime të fuqishme, një rreth orës 01:30 pas mesnatës dhe tjetra në orën 03:00 janë dëgjuar afër Zveçanit, ndërsa në drejtim të...

Sulm ndaj policisë së Kosovës në veri

Policia e Kosovës njoftoi se një pjesëtar i saj është lënduar lehtë gjatë një sulmi të armatosur në veriun e Kosovës. Në një njoftim të policisë thuhet se sulmi ka ndodhur reth orës 23:00 në fshatin Serbovc të komunës së...

Vjosa Osmani: Kemi bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vende të BE-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pohoi se Prishtina ka bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vendet e BE-së që ende nuk e njohin pavarësinë e vendit. Në një intervistë për Euractiv, Osmani u shpreh se Kosova ka tashmë...

Ministri Sveçla: Incidentet në veri të Kosovës, sulme terroriste

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se autoritetet i cilësojnë si sulme terroriste incidentet e shënuara dy ditë më parë në veri. Në një konferencë për media në Prishtinë, Sveçla tha se në bazë të dhënave...

Bislimi pas marrëveshjes për targat: Të vijojnë bisedimet për planin franko-gjerman

Zv. kryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetin social, Bislimi u shpreh se pas dakordësisë, duhet të vazhdojnë...

Deputeti i VV kritikon Kurtin: Qasje e gabuar ndaj ndërkombëtarëve për targat

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hazi Abazi ka kritikuar qeverinë e Kosovës, kryesuar nga lideri i kësaj force politike, Albin Kurti, në lidhje me qëndrimet e tij ndaj ndërkombëtarëve, për çështjen e targave. Abazi u shpreh se janë prekur raportet e...

Kurti takon Borrell dhe Lajçak: Të vendosur për sundimin e ligjit në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi një takim në Paris me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të BE-së, Miroslav Lajçak, pak para nisjes së Forumit të Paqes. Sipas një njoftimi të qeverisë së Kosovës,...

Konjufca: Serbia mund të sulmojë Kosovën edhe pas nënshkrimit të planit franko-gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se rreziku i një sulmi nga Serbia mbetet edhe nëse shteti serb e pranon dhe e nënshkruan planin franko-gjerman. Sipas tij, një marrëveshje sipas propozimit franko-gjerman nuk do të zgjidhte problemin përfundimisht...

Mblidhet sot grupi punues i BE-së, në agjendë liberalizimi i vizave për Kosovën

Grupi punues i Këshillit të Bashkimit Evropian për viza do të mblidhet në një takim dyditor, duke filluar nga kjo e mërkurë. Në agjendë do të jetë edhe Kosova, por pritet që për liberalizimin e vizave të diskutohet gjatë së...

Lajçak takon këshilltarin e Scholz: Diskutuam për ecurinë e dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, zhvilloi një takim me Jens Pletner, këshilltar për politikën e jashtme të kancelarit gjerman Olaf Scholz. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Lajçak përmes një postimi...

Plan për të vrarë Albin Kurtin, hakerat publikojnë dokumentin e njësisë anti-terror

Në vitin 2021, Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka zbuluar një plan për të vrarë kryeministrin Albin Kurti. Dokumenti është publikuar nga hakerat të cilët prej disa ditësh kanë sulmuar kibernetikisht sistemet digjitale dhe ato qeveritare në Kosovë. Personi për të...

Presidentja Osmani takon kancelarin Scholz: Të liberalizohen vizat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar në Potsdam, kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani u shpreh se me kancelarin pati një diskutim në lidhje me liberalizimin e vizave për Kosovën. Ajo theksoi se Kosova...

Osmani: Pa njohje reciproke me Serbinë, s’ka paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se idetë që nuk kontribuojnë në arritjen e njohjes reciproke me Serbinë, nuk sjellin paqen dhe stabilitetin afatgjatë në Ballkanin Perëndimor. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Prishtinë me homologen hungareze, Katalin Novak,...

Mësuesit kërkojnë 100 euro shtesë, qeveria ofron 50, vijon greva në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Sinsikatës së Arsimit, Rrahman Jashari nuk kanë gjetur zgjidhje, në lidhje me kërkesat e arsimtarëve. “Euronews Albania” mëson se pas takimit që zgjati më shumë se 2 orë, ata nuk gjetën gjuhën...

Lista Serbe reagon ndaj Albin Kurtit: Kurrë nuk do ta sundoni veriun e Kosovës

Lista Serbe ka reaguar ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla pasi policia filloi patrullimin ujor në kufi me Serbinë dhe në të gjithë hapësirën e liqenit të Ujmanit. Në reagim, Lista Serbe...

Qeveria e Kosovës dorëzon në Kuvend dosjen për vettingun në drejtësi

“Dosja e vettingut në drejtësi do t’i dorëzohet këtë të dielë kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca”. Kështu u shpreh kryeministri, Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Prishtinë. “Pas një...

Rasti i 11-vjeçares, Albin Kurti: Vetting gjyqtarëve dhe prokurorëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se nuk ka alternativë tjetër, përveç vettingut ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve në vend. Në një konferencë për mediat, Kurti, duke iu referuar rastit të një 11-vjeçareje në Prishtinë, e cil au trafikua dhe përdhunua,...

1 muaj paraburgim për gjashtë personat e dyshuar për trafikimin e 11-vjeçares

Gjashtë personave të arrestuar nën dyshimin se në muajin qershor kishin kryer trafikimin e një 11-vjeçareje në Prishtinë, u është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësja e Gjykatës Themelore...

KFOR-i shton praninë dhe patrullimet në veri të Kosovës

KFOR-i ka shtuar praninë e tij në vendkalimet Jarinje dhe Bërnjak në veri të Kosovës, si dhe patrullimin në zonë. Zyra për Marrëdhënie me Publikun e KFOR-it tha për Kosovo Online se masat janë marrë në mënyrë që të ketë...

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes ushtarake të NATO-s, “Defender Europe 23”

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes së aleancës ushtarake të NATO-s në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe 23”. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Mbrojtjes në Kosovë, Armend Mehaj përmes një njoftimi në rrjetet sociale. Mehaj tha se në...

Mbi 2400 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës

Mbi 2400 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës nga janari deri në fund të korrikut të këtij viti. Kjo është bërë nga ata persona që jetojnë në shtetet e Bashkimit Evropian ku nuk i lejohen dy shtetësi. Ndërkohë,...

Kurti: Kur Vuçiç përmend vrasjet, flet për veten e tij

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i është përgjigjur deklaratës së Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç i cili tha ditën se Prishtina po përgatit sulme në veri. Kurti u shpreh se Vuçiç është një autokrat i cili është i shqetësuar për...

Kosova shpall person të padëshirueshëm shtetasen ruse të akuzuar për spiunazh

Kosova ka shpallur person të padëshirueshëm shtetasen ruse, Daria Asmalovan për të cilën shumë shtete kanë vërtetuar se ajo ka qenë e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ushtarake të Rusisë. Lajmi është bërë i ditur këtë të dielë nga ministri...

Kurti reagon pas sulmit me armë ndaj policisë në veri të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas sulmit me armë këtë të shtunë ndaj zyrtarëve të Policisë në veri të vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kurti është shprehur se kanë nisur hetimet në lidhje me sulmin, ku...

Sveçla për sulmin në Veri: Grupet ilegale serbe po përpiqen të pengojnë punën tonë

Ministri i Brendshëm në Kosovë, Xhelal Sveçla ka reaguar në lidhje me sulmin e së shtunës ndaj zyrtarëve të Policisë në veri të vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai është shprehur se grupet ilegale serbe janë duke bërë...

Osmani: Serbia kontrollohet nga Rusia, Putin s’do arrijë të destabilizojë Ballkanin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se Serbia kontrollohet plotësisht nga Rusia, teksa shtoi se vendi nuk do të kontribuojë në përshkallëzim dhe dhunë, duke iu referuar tensioneve të fundit në veri. Në një intervistë për BBC, Osmani u shpreh...

Takimi me Vuçiçin mund të mbahet në fund të gushtit, thotë Kurti

“Meqë takimi me me Vuçiçin nuk u realizua më 19 korrik, shpresojmë që të mbahet në fund të muajit gusht”. Kështu u shpreh kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për Zërin e Amerikës. Sipas Kurtit, takimi i 19 korrikut...

A do të jetë njohja e Kosovës pjesë e dialogut në Bruksel? Përgjigjet Lajçak

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak ka folur në lidhje me dialogun mes dy vendeve në Bruksel, nëse njohja e Kosovës do të jetë temë e bisedimeve të ardhshme. Ai në një intervistë për mediat në...

Aksion anti-kontrabandë në veri të Kosovës, lëndohen 5 policë

Pesë efektivë të policisë së Kosovës janë lënduar dhe një makinë e Policisë Kufitare është dëmtuar gjatë një aksioni anti-kontrabandë në fshatin Jashanicë të Leposaviçit. Drejtuesi i kamionit që pdyshohej se po transportonte mallin e kontrabanduar, nuk iu bind urdhrit për...

​Kosova vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Qeveria e Kosovës ka vendosur këtë të hënë sanksione shtesë ndaj Rusisë për shkak të agresionit të saj ushtarak në Ukrainë. Zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla u shpreh gjatë bledhjes së sotmne, se marrja e vendimeve të tilla do të kontribuojë në...