Wednesday, June 7, 2023

gjermani

Gjermania paralajmëron sanksione për Iranin pas protestave masive

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka bërë thirrje për veprim kundër zyrtarëve që janë përgjegjës për shtypjen e dhunshme të protestave në Iran. Baerbock tha se Gjermania do të sigurojë që Bashkimi Evropian të vendosë sanksione, shkruan BBC. Sipas ministres, ata...

Ukraina e zhgënjyer me Gjermaninë për furnizimin me armë: Nga se keni frikë?

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba deklaroi se Gjermania ka injoruar lutjet e Kievit për furnizim me tanke Leopard dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ai tha se Berlini u ka ofruar justifikime...

Ambasadori rus: Gjermania kaloi “vijën e kuqe”, furnizoi Ukrainën me armë

Ambasadori i Rusisë në Berlin, Sergey Nechayev kritikoi Gjermaninë për mbështetjen që i ka ofruar Ukrainës, pas nisjes së luftës. Në një intervistë për median ruse, Izvestia, Nechayev u shpreh se kjo përbën një ‘linjë të kuqe’ që qeveria gjermane nuk...

Scholz: Inflacioni i shkaktuar nga agresioni rus është një sfidë historike

Njerëzit në Gjermani duhet të qëndrojnë së bashku për të përballuar sfidën historike të rritjes së kostove të jetesës të shkaktuar nga agresioni rus ndaj Ukrainës. Kështu u shpreh kancelari gjerman, Olaf Scholz këtë të hënë, pas takimit me drejtuesit...

Gjermania planifikon rikthimin e disa prej masave anti-COVID në vjeshtë

Gjermania po planifikon rikthimin e disa prej masave kundër koronavirusit. Sipas Schengen Visa Info, ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach mund të vendosë që mbajtja e maskës të jetë sërish e detyrueshme për ambientet e mbyllura. Kjo masë do të shërbejë për...

Gjermania shkatërron Italinë në Ligën e Kombeve

Gjermania ka marrë të parën fitore në një ndeshje zyrtare me Italinë dhe e ka bërë diçka të tillë me rezultatin e thellë 5-2. Festivalin e golave e hapi Kimish dhe në fundin e pjesës së parë një penallti...

Zelenski i bën thirrje Gjermanisë të ketë qëndrim më të qartë për luftën në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje kancelarit gjerman, Olaf Scholz të ketë pozicion më të qartë për luftën e Rusisë në Ukrainë. “Neve na duhet që kancelari Scholz të sigurojë që Gjermania mbështet Ukrainën. Ai dhe Qeveria e...

Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të Evropës Juglindore (SEECP). Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani ka publikuar disa foto nga takimi që pati me...

Nënshkruhet marrëveshja mes Gjermanisë dhe Shqipërisë për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët ditën e sotme në Tiranë, e cila i hap rrugës njohjes reciproke të lejeve të drejtimit të automjeteve. Lajmin e ka bërë të ditur ambasada gjermane në vendin tonë, e cila...

Gjermania: NATO nuk do të ndërhyjë në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se NATO nuk do të rrezikojë përshkallëzimin e luftës në Ukrainë duke ndërhyrë ushtarakisht. “Është detyra kryesore e aleancës të garantojë sigurinë e të gjithë anëtarëve,” tha ai. Gjermania po dërgon ndihma financiare dhe humanitare në...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img