No menu items!

tajvan

Kina paralajmëron SHBA-të: Asnjë informacion Tajvanit për takimin Biden-Xi Jinping

Kina dënoi një plan të Shtëpisë së Bardhë për të informuar Tajvanin mbi rezultatet e një takimit që pritet të zhvillohet javën e ardhshme në Samitin e G20-ës në Indonezi, mes  Presidentit Joe Biden dhe homologut të tij, Xi...

Xi Jinping: Kina nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën në Tajvan

“I takon popullit kinez të zgjidhë çështjen e Tajvanit dhe Kina kurrë nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën, por do të përpiqet për një zgjidhje paqësore”. Kështu u shpreh presidenti kinez, Xi Jinping gjatë...

Kina sanksionon 7 zyrtarë të Tajvanit

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga Pekini. Sanksionet vijnë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin këtë muaj, një udhëtim...

Delegacioni i dytë nga Kongresi i SHBA viziton Tajvanin

Një delegacion i kongresit të SHBA-së i kryesuar nga senatori demokrat nga Massachusetts Ed Markey ka mbërritur në Taipei për një vizitë dy-ditore. Ky është delegacioni i dytë që viziton Tajvanin, pas atij të kryesuar nga Kryetarja e Dhomës së...

Tajvani pretendon se 13 avionë kinezë shkelën hapësirën e tij ajrore

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se 13 avionë të forcave ajrore kineze shkelën hapësirën ajrore të ngushticës së këtij shteti. Kjo deklaratë e Taipeit vjen teksa Pekini vazhdon aktivitetet e tij ushtarake pranë ishullit, shkruan Reuters. Një ditë më parë, Tajvani...

Ministri i Jashtëm i Tajvanit: Kina nuk mund të diktojë politikën tonë të jashtme

“Kushdo që dëshiron të vijë në Tajvan për të treguar mbështetjen e tij, është më se i mirëpritur të na vizitojë dhe kjo nuk duhet të ndalet nga Kina”. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu për...

Kina: Duam ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk përjashtohet përdorimi i forcës

Kina ka përsëritur këtë të mërkurë kërcënimin e saj për përdorimin e forcës ushtarake për marrjen e kontrollit të Tajvanit, teksa tensioni mes dy vendeve është në nivelin më të lartë në vitet e fundit. Në deklaratën e Zyrës për...

SHBA akuzon Kinën për stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Pekinin për veprime “provokative” dhe “të papërgjegjshme”, pasi zyrtarët në Tajvan deklaruan se Kina ka kryer stërvitje ushtarake rreth ishullit. Uashingtoni ka thënë se Kina po përshkallëzon tensionet mes dy vendeve, shkruan BBC. “Këto aktivitete janë një...

Pelosi mbërrin në Tajvan pavarësisht kërcënimeve nga Kina

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Nancy Pelosi ka mbërritur këtë të martë në Tajvan, pavarësisht kërcënimeve të Kinës se Uashingtoni do të përballet me pasoja. Vetë Pelosi ka postuar në rrjetet sociale, duke bërë...

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit para vizitës së mundshme të Pelosit

Tajvani po përgatitet për një shfaqje të mundshme të forcës nga Kina pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi prite të mbërrijë në ishull mbrëmjen e së martës. Vizita e saj, e cila nuk mbështetet nga Shtëpia...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img