No menu items!

SHENDETI

Moderna padit Pfizer & BioNTech për kopjim të teknologjisë mbi vaksinën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna bëri të ditur në një deklaratë të premten se do padisë kompaninë Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të së drejtës së autorit dhe pronësisë intelektuale gjatë zhvillimit të vaksinës së parë për...

OBSH: Mbi 900 raste me hepatit akut te fëmijët

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se 32 shtete në botë kanë raportuar deri më tani, për 920 raste me hepatit akut te fëmijët. Gjysma e rasteve, 267 janë në kontinentin europian, ndërsa një e treta në Shtetet e Bashkuara,...

OBSH: Europa, epiqendra e shpërthimit të lisë së majmunit

Zyra rajonale europiane e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se Europa mbetet në epiqendrën e shpërthimit global të lisë së majmunëve. Sipas OBSH-së, 25 vende kanë raportuar më shumë se 1,500 raste të cilat përbëjnë 85% të totalit në...

OBSH: Mund të rriten rastet e lisë së majmunëve në muajt e verës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se mund të ketë rritje të rasteve me virusin e rrallë, të ashtuquajtur lia e majmunëve, për shkak organizimit më të madh të festave në muajt e verës. “Teksa hyjmë në periudhën e...

Rriten rastet me hepatit akut në Europë

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) deklaroi se numri i rasteve me hepatit akut të fëmijët në Europë është rritur. Deri më 20 prill, 111 raste janë regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar teksa deri më 27 prill...

Vaj ulliri biologjik, si të zgjidhni të duhurin

Vaji i ullirit është një nga produktet kryesore të kuzhinës po ashtu edhe të shëndetit. Më siguri shpesh e gjeni veten duke pyetur se si të zgjidhni të duhurin për gatimet tuaja. Kjo për shkak se vetitë e mira të vajit...

Sekretet e përgatitjes së kafesë turke me shijen perfekte

Kafeja turke është e famshme në të gjithë botën jo vetëm për shijen dhe stilin e veçantë të përgatitjes por edhe aftësitë për të treguar të ardhmen, për ata që besojnë rrëfenjat e saj. Nëse në botë besohet se dashuria kalon...

Përfitimet shëndetësore të aloe verës

Xheli i aloe verës është i njohur për lehtësimin e djegieve nga dielli dhe ndihmon në shërimin e plagëve. Por këto nuk janë të vetmet veti shëruese të kësaj bime, ajo ka një fushë më të gjerë veprimi. Është një bimë...

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani panxhar çdo ditë

Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut. Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm...

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët

Në kohët e sotme, konsumatorët janë shpesh në dilemë nëse duhet të zgjedhin ujin me gaz apo pa gaz. Shumë ekspertë të shëndetit bien dakord që të pish ujë me gaz është më mirë se të mos pish ujë fare. Megjithatë...

Sa minuta ju duhen për të fjetur?

Momenti që shtrihesh për të fjetur në shumë raste shoqërohet me numërimin e pavullnetshëm të minutave deri sa gjumi të vijë. Studimet, kanë treguar se të paktën 75 përqind e njerëzve shqetësohen për kohën që u nevojitet t’i zërë...

SHBA, viti 2022 nis me një rritje të shpejtë të rasteve me COVID-19

Viti 2022 fillon me një rritje të shpejtë të rasteve të infektimeve me koronavirus. Javën e fundit të vitit që lamë pas u raportuan më shumë se dy milionë raste infektimesh. Një numër shtetesh u detyruan të ndryshojnë planet...

A po e humbasim arsyen në vitin e dytë të pandemisë?

Sulme ndaj politikanëve që bëjnë thirrje për vaksinim, nervozizëm kudo. Po e humbasim arsyen në vitin e dytë të pandemisë? E pse nuk dëgjohet zëri i të arsyeshmëve? Reflektim mbi një vit turbulent nga Jens Thurau. Nga Deutsche Welle Dy vëzhgime...

Kinë, rekord të infektimeve me koronavirus

Më 27 dhjetor, Kina ka regjistruar 162 raste të reja të infektimit me koronavirus, njëherësh shifrën më të lartë përgjatë gjithë vitit. Autoritetet kanë raportuar 150 raste të infektimit në qytetin Xi’an, i cili ka izoluar 13 milionë banorët e...

Dy doza të Pfizer sigurojnë 33% mbrojtje ndaj variantit Omicron

Sipas një studimi në shkallë të gjerë në Afrikën e Jugut përfundimet e të cilit u publikuan të martën, vaksinimi me dy doza të Pfizer-it siguron vetëm 33% mbrojtje kundër infeksionit nga varianti Omicron i koronavirusit, por mbrojtja kundër...

A mund të shkaktojë alergji marrja e vitaminës C

Trupi ka nevoja të mëdha për vitaminën C sepse ajo forcon sistemin imunitar, përshpejton shërimin e plagëve, ushqen kockat dhe mirëmban funksionet e trurit. E pavarësisht këtyre vlerave, nëse kjo vitaminë merret pa kriter, mund të shkaktojë disa efekte anësore...

Pse britanikët e shoqërojnë çajin me qumësht?

Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi. Ndër pijet e preferuara padyshim është edhe çaji, për shkak të shumllojshmërisë së shijes dhe vlerave që fal për shëndetin. Një...

Si të zgjidhni arrat e duhura për bakllavanë

Arrat janë burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, tejet të rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Ato ofrojnë vitamina, minerale dhe shumë përfitime për organizmin. Arrat janë pjesë e pandashme e traditës së gatimit në ndërrimin e viteve. Ato janë edhe fatsjellëse sipas...

6 metoda si të mbroheni nga mikrobet dhe bakteret në palestër

Palestra nuk është gjithmonë vendi më i pastër apo më higjienik dhe kjo veçanërisht gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit. Me mikrobet që fshihen në pothuajse çdo të çarë të paisjeve është e lehtë të sëmuresh. Përveç marrjes së vaksinës...

Lëng me uthull molle dhe hudhra për forcimin e imunitetit

Përbërësit pikantë të kësaj pije ndihmojnë në forcimin e imunitetit dhe ngrohin trupin gjatë ditëve të ftohta të vitit. Po ashtu, agrumet e përdorura në këtë recetë mundësojnë vitaminën C, thelbësore për imunitetin. Ndërsa hudhra dhe mjalti ofrojnë mbështetje antibakteriale. Kjo pije...

Çfarë dimë dhe çfarë jo, mbi variantin e ri të Covid-it?

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut identifikuan një variant të ri të koronavirusit që thonë se është bërë shkak për një rritje së fundmi të numrit të infeksioneve me koronavirus në Gauteng, provinca më e populluar e vendit. Mbetet ende e...

Cilat janë më të mira për shëndetin, avokadot jeshile apo të zezat?

Një ushqim i shijshëm dhe shumë i ushqyeshëm, që shpesh ngatërrohet me perimet, por që është në fakt është një frut i pasur me yndyrna të shëndetshme. Ky frut i pjekur ka pushtuar qartazi kuzhinat dhe restorantet në mbarë botën...

Si të thani dhe të ruani lëkurat e shegëve në shtëpi

Shega është padyshim një nga frutat më të dashura të vjeshtës, me ëmbëlsi fantastike e me vlera fantastike ushqyese gjithashtu. Por nëse kokrrat e vogla të kuqe të saj na kënaqin nepsin dhe oreksin me ëmbëlsinë unike ashtu si dhe...

Vaji i peshkut, efektet e panjohura në organizëm kur e teproni me dozat

Vaji i peshkut është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3. Ato ndihmojnë në uljen e triglicerideve, eliminimin e inflamacionit dhe zbutjen e simptomave të reumatizmës. Megjithatë, këto vlera nuk duhet t’ju shtyjnë ta teproni me vajin e peshkut. Në këtë...

Tirana me valën më të rëndë të pandemisë në 2021, fatalitetet u rritën me 44%

Tirana është qyteti që ka vuajtur më shumë nga pandemia përgjatë 9 muajve të këtij viti, sidomos në tremujorin e parë, e reflektuar në një rritje të lartë të fataliteteve në krahasim me periudhën para pandemike. Sipas të dhënave të...

Alimehmeti: Qeveria të heqë orën policore dhe të mos lejojë aktivitetet masive

Rritja e infektimeve nga koronavirusi ka shkak grumbullimet e mëdha në stadiume dhe aktivitetet e tjera me pjesëmarrje të lartë. Ilir Alimehmeti thotë për A2 CNN se popullsia shqiptare nuk e ka arritur imunitetin e nevojshëm për të lejuar grumbullime...

Si të kuptoni nëse vuani nga mungesa e magnezit, shenjat që jep trupi

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Ai praktikisht mbështet funksionin e çdo organi dhe sistemi në trup. Magnezi përfshihet në plot 300 reagime biokimike në trup dhe ndër të tejra rregullon edhe tensionin e gjakut. Kur...

4 arsye befasuese pse kafeja mund të jetë e mirë për ju

A e dini se pirja e kafesë çdo mëngjes ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore? Përmbajtja e kafeinës në kafe stimulon sistemin nervor, duke çuar në një rritje të nivelit të adrenalinës në qarkullimin e gjakut. Ky hormon e përgatit trupin...

Vaksinimi, Italia ofron dozën e tretë për personat 40-60 vjeç

Italia planifikon të ofrojë dozën përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit për personave e moshave nga 40 deri në 60 vjeç, nga muaji dhjetor. “Doza e tretë është absolutisht strategjike për të ecur përpara me fushatën e vaksinimit”, ka thënë ministri...

Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat mbi 18 vjeç

Këtë javë ka zhvillime të rëndësishme në betejën ndaj COVID-19ës. Kompania farmaceutike Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat e moshës 18 vjeç e lart. Ky lajm bëhet i ditur ndërsa Shtetet e Bashkuara hapën...

Pandemia: Vala e katërt godet me forcë Evropën

Rritje infektimesh kudo në Evropë. Ka një sërë arsyesh për këtë gjendje - nga skepticizmi tek vaksina, rënia e fuqisë mbrojtëse të saj deri tek moti i ftohtë. Shumë vende po shtrëngojnë sërish masat kundër virusit. Një sërë arsyesh kanë...

Si do të jetë e ardhmja e ushqimit?

Po krijohen mënyra të reja për të prodhuar ushqim – por a do të pëlqehen ato nga konsumatorët? Konsumatorët dhe qeveritë duhet të pranojnë mënyra të reja për të bërë ushqim, shkruan The Economist “Çfarë ka sot për darkë?” Përgjigjja...

Pse riinfektohemi me Covid-19 pas marrjes së vaksinës?

Numri i njerëzve të cilët edhe pse janë vaksinuar kundër Covid-19, po rritet. A do të thotë infektimi i personave të vaksinuar, se vaksina nuk ka më efekt? Një verifikim faktesh nga DË. Infektime në qendrën e kujdesit për të...

Pfizer do të kërkojë miratim për pilulën kundër Covid-19

Kompania farmaceutike, Pfizer, ka thënë se pilula e saj antivirale për COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi, zvogëlon për gati 90 për qind mundësitë e shtrirjes në spital dhe vdekjes. Pfizer ka thënë më 5 nëntor se do t’i kërkojë Administratës...

Si ta mbani trurin në top formë me rregullat e duhura

Truri i njeriut ndryshon vazhdimisht me kalimin e viteve, e bashkë me të funksionet mendore. Përkeqësimi i tyre është një nga pasojat më të frikshme të plakjes, megjithatë kjo nuk e bën atë të paevitueshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do...

Pfizer thotë se ilaçi i saj kundër COVID-19 uli me 90 për qind shtrimet në spital dhe vdekjet

Kompania Pfizer Inc. tha të premten se ilaçi i saj eksperimental antiviral për COVID-19 uli me gati 90% rastet e shtrimeve në spital dhe vdekjeve tek të rriturit me rrezikshmëri të lartë, ndërsa kjo kompani hyn në garë për...

Pse tërshëra është më e shëndetshme nga sa mendoni

Me shumë mundësi keni dëgjuar se tërshëra është një burim i fuqishëm vlerash dhe vakti perfekt për të filluar ditën. Konsumi i saj mund të ndihmojë me inflamacionin në trup, të frenojë oreksin dhe të zvogëlojë kolesterolin. Por mbi të gjitha...

Britania miraton pilulën e parë kundër Covid-19

Pilula e parë, e krijuar për të trajtuar simptomat e sëmundjes COVID-19, është miratuar nga rregullatori i barnave në Britaninë e Madhe. Tableta Molnupiravir do t’u jepet dy herë në ditë pacientëve në rrezik. Në provat klinike, pilula, e krijuar fillimisht...

Koronavirusi, mbi 5 milion viktima në të gjithë botën

Mbi 5 milionë njerëz në të gjithë botën kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19-ës. Qendra që monitoron dhe informon publikun mbi situatën lidhur me pandeminë, në universitetin “John Hopkins”, e njoftoi shifrën e zymtë ditën e hënë. Vetëm disa...

A mund të shtoni lëng limoni në kafe për të humbur peshë?

Kur filloni një dietë të re, duhet të merrni ndonjë këshillë të thjeshtë për ta bërë atë efektive, apo jo? Epo, një truk i thjeshtë që supozohet t’ju ndihmojë të humbisni në peshë ngjalli shumë interes në rrjetet sociale. Kjo ndodhi...

Covid-19/ SHBA propozon vaksinimin me dozën e katërt

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke vijuar vaksinimin me dozën e tretë. Teksa është duke vijuar procesi, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve(CDC) është duke parë mundësinë e një doze të katërt. Në një deklaratë CDC është...

5 ushqimet që duhet t’i blini patjetër bio

Ushqimi i mirë nuk është vetëm ai që ju shijon më shumë, por ai që konsiderohet si më i shëndetëshmi. Këtu futen ushqimet bio apo organike të cilat janë gjithnjë e më shumë në qendër të kryefjalës së ekspertëve të...

Çfarë është COVID-i i zgjatur dhe si mund të kurohet

Disa nga simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga koronavirusi janë lodhja kronike, turbullimi i mendimit, pagjumësia, probleme në zemër dhe vështirësi në frymëmarrje. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lesia Bakalets, përshkruan se çfarë përfaqëson realisht COVID-i zgjatur...

Vaksinimi, mbërrijnë 117 mijë doza nga Pfizer

Mbrëmjen e sotme kanë mbërritur në vendin tonë, 117,000 doza të vaksinës Pfizer. Lajmi është konfirmuar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila shkruan se dozat me Pfizer janë pjesë e kontratës së dytë të qeverisë shqiptare me...

Kreu i OBSH-së: Pandemia është larg përfundimit

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se bota ka ende një rrugë të gjatë derisa të arrijë momenti kur mund të shpallet e përfunduar pandemia e COVID-19. “Kemi pothuajse 50.000 vdekje në javë bazuar vetëm në shifrat e...

Pesë ushqime të veçanta që ju ndihmojnë kundër rënies së flokëve

Humbja e flokëve nuk është një proces i pazakontë e sidomos me kalimin e moshës Përgjegjës për këtë sipas mjekëve është një hormon i quajtur  Dihidrotestosteroni (DHT) i ngjashëm me testosteronin që mendohet se kontribuon në humbjen e flokëve si tek...

Ekspertët: Varianti Delta ‘Plus’ i Covid mund të jetë më i transmetueshëm

Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar thonë tani një formë e re e mutuar e koronavirusit që disa e quajnë "Delta Plus" mund të përhapet më lehtë se Delta e zakonshme. Agjencia UK e Sigurimit Shëndetësor (UKHSA) ka kaluar atë...

Studimi i ri: Vaksina Pfizer shumë efektive te grupmosha 12-18 vjeç

Vaksina kundër koronavirusit e kompanisë Pfizer/BioNTech është shumë efektive në parandalimin e infeksionit dhe simptomave të sëmundjes nga varianti Delta tek të rinjtë e moshës 12 deri në 18 vjeç, thuhet në një hulumtimi të kryer në Izrael. Rezultatet e...

Përfitimet shëndetsore në organizëm nga eleminimi i ëmbëlsirave

Nëse një copë tortë me mollë ju bën të buzëqeshni vesh më vesh, por ju bën të ndiheni fajtorë më vonë, një efekt pozitiv kur refuzoni atë ëmbëlsirë është lumturia. Rezultatet e tre eksperimenteve klinike që hulumtuan për vetëkontrollin dhe...

A ekziston rreziku i infektimit me Covid-19 nëse porosisni ushqim nga shtëpia?

Rezulton se shumë njerëz e bëjnë këtë pyetje, falë pandemisë së COVID-19. Edhe pse shumë njerëz gjatë karantinës filluan të mësojnë receta të reja gatimi, kjo ndoshta nuk ndodhi për prindërit të cilët punojnë nga shtëpia. Angazhimet e shumta, sidomos për...

Si ndikon diabeti tek tensioni i lartë i gjakut

Diabeti dhe tensioni i lartë i gjakut janë dy prej sëmundjeve që rrezikojnë më shumë jetën e shqiptarëve. Të dyja këto sëmundje janë pjesë e sindromës metabolike, siç ndodh edhe për sëmundjet e zemrës dhe obezitetin. Sipas të dhënave zyrtare të...

Ndiheni vazhdimisht të lodhur? Ja cilat janë arsyet kryesore

Ndjenja e lodhjes së vazhdueshme është ndër shqetësimet më të përhapura dhe që i dëgjoni më shpesh. Padyshim situata në vijim ju ka ndodhur edhe juve. Shkoni në shtrat natën pas një dite të lodhshme. Zgjoheni në mëngjes pa vendosur zilen....

Inflamacioni kronik prek çdo moshë, si ta luftoni për shëndet të mirë

Sipas eskpertëve 3 nga 5 njerëz në botë vdesin nga sëmundje që lidhen me inflamacionin kronik. Inflamacioni kronik është shkaku kryesor i sëmundjeve dhe uljes së jetëgjatësisë pasi ndikon drejtpërdrejtë në shëndetin e zemrës, tek diabeti, artriti apo gjendje të...

Lista me ushqimet që ju duhen për kocka të forta

Ostepororza është një sëmundje të pakëson dendësinë minerale të kockave dhe sjell përkeqësim të indeve duke i bërë ato më të brishta dhe shkaktuar më shumë fraktura. Kjo sëmundje është mjaft e përhapur dhe ka tendenca të rritet me...