No menu items!

SERIA A

4 kartonë të kuq dhe 4 gola, VAR-i i ‘mohon’ fitoren Juventusit ndaj Salernitana-s

uventus u ndal në barazim nga Salernitana në ndeshjen e javës së gjashtë në kampionatin italian. Një ndeshje ku nuk mungoi tensioni pasi përveç 4 golave, u dhanë edhe 4 kartonë të kuq. Deri në minutën e 92-të, Salernitana ishte duke...

Kosovare Asllani transferohet te skuadra e Milanit

Futbollistja suedeze me prejardhje nga Kosova, Kosovare Asllani është transferuar te skuadra e Milanit. Lajmin e ka zyrtarizuar klubi italian përmes një postimi në rrjetet sociale, ku i uron mirëseardhjen 32-vjeçares. “Ka një sulmuese të re suedeze në qytet: mirë se...

Milan me pronar të ri, arrihet marrëveshja për 1,2 miliardë euro

Klubi italian i Milanit do të ketë një pronar të ri, RedBird Capital Partners (RedBird). Përmes një deklarate në faqen e saj zyrtare, skuadra kampione në fuqi e Italisë ka bërë me dije se është arritur një marrëveshje midis RedBird dhe Elliot...

Kristjan Asllani gjen rrugën e rrjetës në Itali, mesfushori i shënon Interit

Mesfushori shqiptar i Empolit, Kristjan Asllani ka gjetur rrugën e rrjetës në kampionatin italian dhe golin e parë të tij e ka shënuar ndaj Interit. 28-vjeçari realizoi një gol mjaft të bukur në minutën e 28-të të pjesës së parë,...

Klubi i Serisë A gati për një stadium modern prej 450 milion euro

Mbrëmja e djeshme ishte një nga ato që u konsideruan historike për klubin e Fiorentinës, pasi u shpall projekti fitues në tenderin ndërkombëtar për rikonstruksionin e stadiumit aktual “Artemio Franchi”. Ky projekt ka një kosto prej 450 milionë eurosh, dhe...

Vlahoviç nuk ndalet në Seria A, barazon rekordin e Ronaldos

Fiorentina nuk shkoi në shumë se barazimi 2-2 ndaj Sasuolos dhe ndalet pas tre fitoreve radhazi në kampionat. Për vjollcët protagonist në këtë ndeshje ishte përsëri Dushan Vlahoviç. Serbi shënoi golin e parë të sfidës dhe e mbyll vitin në...

Rishkruhet historia e shqiptarëve në Serie A pas 16 vitesh

Empoli ka fituar një ndeshje të vështirë ndaj Udinese dhe sigurisht merita kryesore është e futbollistit shqiptar që është rritur jashtë mase këtë sezon dhe po ndjek një rrugëtim të nisur që vjet në Serie B te Empoli. Në stadiumin...

Video/ Pas 4 vitesh, Rei Manaj rikthehet te goli në Serie A

U deshën 4 vite pritje, qoftë edhe për faktin se pas aventurës me Pescara ai lëvizi duke shkuar në Serie B dhe Spanjë nga La Liga në Segunda Division, që Rey Manaj të kthehej te goli në Serie A! E...

8 gola, 3 kartonë të kuq dhe vetëm 1 pikë/ Udineze i mohon fitoren Lacios

Ndeshje më të vërtetë e çmendur ka qënë ajo mes Lacios dhe Udinezes, sfidë e cila përfundoi në barazim 4-4. Miqtë shënuan 2 gola brenda 30 minutash me dopietën e Betos, por, pak sekonda më pas ngushtoi shfirat Imobile. Në...

Shevçenko nis merkaton te Xhenoa, sytë nga një qendërmbrojtës shqiptar

Andri Shevçenko shpreson që entuziazmi që ka sjellë te Xhenoa ardhja e tij, të ndihmojë ekipin që të bëjë para në klasifikim dhe të shpëtojë nga zona e ftohtë. Por ai njëkohësisht është i ndërgjegjshëm se do të duhen...

Jo vetëm Juventusi, 5 klube të tjera të Serisë A përfshihen në mashtrimin financiar

Nga drejtësia e zakonshme tek drejtësia sportive. Federata Italiane e Futbollit po heton gjithashtu çështjen që lidhet me mashtrimet financiare të Juventusit dhe jo vetëm. Një hetim që i parapriu atij të “Guardia di Finanzia” që kontrolloi zyrat e Juventusit...

Juventus në hetim për mashtrim, 282 milionë euro fitime kapitale

Në hetimin e prokurorit të Torinos dhe “Guardia di Finanza” për llogaritë e Juventusit del edhe emri i Cristiano Ronaldos. Në fakt, ka hetime edhe për marrëdhëniet ekonomike mes klubit bardhezi e kampionit portugez. Do të kalohen në sitë...

Festival golash në Firenze/ Fiorentina i shkakton Milanit humbjen e parë

Milani tashmë nuk ka 0 në kolonën e humbjeve në Serinë A. Skuadra e Stefano Piolit ka bërë një hap të gabuar në luftën për titullin kampion, pas një humbje me shifrat 4-3 ndaj Fiorentinës e cila duket sikur...

Video/ Juventusi mposht Lacion dhe i afrohet zonës Champions

Juventus ia doli të marrë një fitore të rëndësishme në transfertë 0-2 ndaj Lacios. Goli i parë erdhi pas 23 minutash lojë. Bonuçi mori përsipër ekzekutimin e një penalltie dhe dërgoi topin në rrjetë. I dyti mban po firmën e...

Shevçenko zbarkon në Itali, sfidën e parë do ta luajë ndaj Murinjos

Andri Shevçenko do të nisë një aventurë të re si trajner, por ndryshe nga vitet e arta me Milanin, ukrainasi do të jetë në rolin e trajnerit. 45-vjeçari pasi shkroi historinë me Ukrainën në Kampionatin Europian, u largua pas pesë...

Roma “mbytet” në Venezia, zhgënjen Kumbulla

Roma e ka të vështirë të reagojë. Atmosfera sa vjen e bëhet mbytëse, me kryeqytetasit që pësojnë humbjen e dytë radhazi në Serie A, këtë herë përballë Venezia në transfertë. Jose Mourinho i besojë një fanellë titullari Marash Kumbullës,...

E bujshme/ Shevçenko pritet të drejtojë skuadrën e Serisë A

Goli në fund i Biankit në barazimin 2-2 ndaj Empolit nuk i mjafton Davide Balardinit për të shpëtuar pankinën e tij te Xhenoa. Pronarët e rinj të klubit nga Liguria “777 Partners”, kanë vendosur për të shkarkuar trajnerin dhe për...

Champions League dhe Seria A, pse Milani ka dy fytyra

Champions dhe Seria A, ja pse “Djalli” ka dy fytyra Milan-Porto vuri në dukje tri aspekte, dy ndër të cilat janë inkurajuese. Edhe ai më pak pozitiv lë vend për mësime e mund të rezultojë i dobishëm, pasi një...

Nedved e pranon: Juventusi është jashtë garës për titull

Pavel Nedved, pasi mori konfirmimin si zëvendëspresident i Juves, në mbledhjen e aksionerëve fundjavën që lamë pas, ka qenë i pari që ka vënë fytyrën mbi momentin e vështirë të skuadrës në kampionat dhe përpara ndeshjes me Zenitin, pranoi...

“Titullin mund ta fitojmë”, Ibrahimoviç: Milani nuk është ekipi im i fundit

Katërqind gola në ka mpionatet ku ka lua jtur dhe 150 vetëm në Serinë A. Zlatan Ibrahimoviç nuk ka ndërmend të ndalet, madje edhe në rast se largohet nga Milani, karrierën do ta vijojë gjetkë. Kjo është bindja e...

Milani mund Romën dhe i bashkohet Napolit në krye

Milani i përgjigjet menjëherë Napolit, madje duke fituar ndaj një skuadre të fortë si Roma në shtëpinë e këtyre të fundit. Në “Olimpico” ishte një shou i Zlatan Ibrahimoviç, i cili mori prej dore kuqezinjtë drejt suksesit që i mban...

Për herë të parë pas 60 vitesh, Juventusi thyen rekordin e “errët” në histori

Juventusi ka pësuar një tjetër humbje mbrëmjen e djeshme ndaj Veronës në shtëpinë e këtyre të fundit me rezultatin 2-1. Ekipi i Masimiliano Alegrit ka pësuar disfatën e katërt në 11 ndeshje të zhvilluara në Serinë A, një bilanc që...

Italia nuk e lejon të luajë me defibrilator në zemër, Eriksen drejt vendimit drastik

Ditën e djeshme u publikua raporti financiar i klubit të Interit në të cilin flitej dhe për të ardhmen e Kristian Eriksen. Në raport shkruhej se Eriksen nuk do të lejohet të luajë më në Itali për shkak të problemeve...

Bolonja “viktima” e radhës, Napoli e mposht pastër dhe ngjitet në krye të Serisë A

Napoli është rikthyer te fitorja pas barazimit 1-1 ndaj Romës. Në sfidën e javës së 10 të Serisë A, skuadra e drejtuar nga Luçiano Spaleti ka fituar pastër 3-0 në shtëpi ndaj Bolonjas. Vendasit shënuan dy herë në pjesën e...

Eriksen pësoi arrest kardiak në fushë/ Zbulohet plani i UEFA-s për Interin

E sotmja ka qenë dita e bilanceve financiare tek Interi, ku ndër të tjera është prekur dhe çështja e futbollistit Kristian Eriksen. Sipas raportit të publikuar nga mediat italiane, Interi është shqetësuar për faktin se lojtari kishte vlerë 18 milion...

Interi rikthehet tek fitorja, Roma përmbys Kaljarin, fitore e vuajtur për Lacion

Interi ka lënë pas ndalesën me Juventusin, duke marrë një fitore shumë të rëndësishme ndaj Empolit në transfertë, në një fushë ku shumë skuadra kishin shfaqur probleme. Zikaltërit kanë fituar 2-0 në një ndeshje që e kanë kontrolluar plotësisht...

Paqe në San Siro/ Dybala dhe VAR ndalojnë Interin mes polemikave (Video)

Interi dhe Juventusi janë ndarë sot në një barazim në një sfidë e cila si gjithmonë nuk mund të mbyllej pa polemika. Interi dominoi sfidën edhe për faktin se gjeti shumë shpejt golin e avantazhit më Xhekon, ndërsa bardhezinjtë menduan...

Lacio mposht Interin mes sherrit, Hysaj shkaktoi penallti (Video)

Ndeshja midis Lacios dhe Interit ka qenë një spektakël i vërtetë ku janë shënuar plot 4 gola, por në fund triumfues kanë dalë bardhekaltrit. Interi kaloi e para në avantazh me Perisiç në minutën e 13-të, i cili shndërroi në...