Wednesday, June 12, 2024

Zelensky mohon se është nën presion për të hyrë në bisedimet e paqes me Rusinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka hedhur poshtë idenë se vendet perëndimore po ushtrojnë presion mbi Kievin për të hyrë në bisedimet e paqes me Rusinë.

Kjo erdhi pasi NBC raportoi se zyrtarë amerikanë dhe evropianë kishin folur me qeverinë ukrainase për atë se çfarë mund të sjellin negociatat e mundshme të paqes me Rusinë për t’i dhënë fund luftës.

Të shtunën, Zelensky mohoi se lufta e Ukrainës me Rusinë kishte arritur në një “ngërç”, duke u mbështetur në sugjerimet që liderët perëndimorë po lobonin për bisedimet e paqes.

Zelenskyy tha se lufta midis Izraelit dhe Hamasit kishte tërhequr gjithashtu vëmendjen nga Ukraina dhe tha se ky ishte “qëllimi i Rusisë”.

“Sigurisht, është e qartë se lufta në Lindjen e Mesme, ky konflikt, po largon fokusin”, tha ai. “Ne kemi qenë tashmë në situata shumë të vështira kur pothuajse nuk kishte asnjë fokus në Ukrainë,” tha ai, por shtoi: “Jam absolutisht i sigurt se do ta kapërcejmë këtë sfidë.”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë