No menu items!

rusi

Lavrov: Sugjerimet e Zelensky-t për paqe janë absurde, ende asnjë propozim serioz

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Moska ende nuk ka parë ndonjë propozim serioz për paqen në Ukrainë. Sipas tij, sugjerimet e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ishin absurde, shkruan Reuters. Lavrov tha se Moska ishte e gatshme për të diskutuar...

Paralajmërimi i ministrit ukrainas: Rusia po përgatitet për mobilizim të ri ushtarak

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov paralajmëroi se Rusia po përgatitet për një mobilizim të ri ushtarak. Përmes një video-mesazhi, Reznikov i ka kërkuar rusëve që të shmangin mobilizimin, shkruan Kyiv Independent. “Shmangni mobilizimin në çdo mënyrë. Kur liderët e bunkerit...

Putin: Rusia nuk do të përdorë e para armët bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritej, por këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe nuk do të përdorte armët e saj bërthamore e para. Putin këmbënguli se vendi i tij do të përdorte...

Zelensky: 30 sulme me dronë nga Rusia në dy ditë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka nisur më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë. Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme...

Ambasadori francez në Beograd: E paimagjinueshme që Serbia të jetë në anën e Rusisë

Ambasadori francez në Beograd, Pierre Cauchard deklaroi se askush në Evropë nuk mund ta imagjinonte Serbinë në anën e Rusisë. Ai tha se kur bëhet fjalë për të ardhmen evropiane të Serbisë, optimizmi i tij është “i paprekur”. Cauchard nënvizoi se...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dënon aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar me shumicë dërrmuese për të dënuar përpjekjet e Rusisë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës. Rezoluta u mbështet nga 143 vende, ndërsa 35 shtete – përfshirë Kinën dhe Indinë –...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri. Të...

Biden dhe Scholz dënojnë përpjekjet e Moskës për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Dy udhëheqësit dënuan sërish përpjekjet për aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, si dhe shprehën përkushtimin e tyre të vazhdueshëm për ta mbajtur Moskën...

Dodik për referendumet: Rusia ka kërcënuar integritetin territorial të Ukrainës

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik, deklaroi se Serbia duhet të ketë qëndrim në lidhje me referendumet në Ukrainë të organizuara nga Moska, sepse mbron integritetin e vet. Sipas...

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar territore në Ukrainë. SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me këtë çështje, shkruan BBC. “Shtetet e...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img