No menu items!

gaz

Bie furnizimi me gaz rus në Evropë dhe Ukrainë, sipas Gazprom

Gjigandi energjetik i kontrolluar nga shteti rus, Gazprom tha se furnizimi i tij me gaz në Evropë përmes Ukrainës nëpërmjet pikës hyrëse Sudzha ra në 41.4 milionë metra kub më 18 qershor, nga 41.9 sa ishte një ditë më...

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Finlandën

Kompania ruse Gazprom ka ndalur eksportet e gazit për Finlandën fqinje, ka thënë kompania shtetërore finlandeze, Gasum më 21 maj. Gazprom u ka kërkuar shteteve evropiane të paguajnë gazin rus në rubla për shkak të sanksioneve të pashembullta të Perëndimit...

Hungaria kundër embargos së BE-së për importet e naftës dhe gazit rus

Hungaria edhe një herë në një deklaratë ka thënë se është kundër embargos të BE për importin e naftës dhe gazit rus. “Qëndrimi hungarez në lidhje me çdo embargo të naftës dhe gazit nuk ka ndryshuar: ne nuk i mbështesim...

Rusia paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë me ndërprerje të furnizimit me gaz

Gjigandi rus i energjisë Gazprom paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë se do të ndërpresë furnizimin me gaz nëse dy shtetet nuk paguajnë me rubla. Kompania polake tha se Gazprom nga kjo e mërkurë do të ndalonte furnizimet me gaz përgjatë tubacionit...

Rusia vijon të furnizojë me gaz Europën përmes Ukrainës

Prodhuesi rus i gazit, Gazprom vijon të furnizojë Europën me gaz natyror përmes territorit të Ukrainës. Përmes një deklarate, kompania njoftoi se ky furnizim po zhvillohet në përputhje me kërkesat e konsumatorëve evropianë. Kërkesat ishin 57.2 milionë metra kub vetëm...

G7 refuzon të paguajë energjinë ruse me rubla

Ministri gjerman i Energjisë, tha se grupi i shtatë vendeve më të industrializuara është pajtuar që të refuzojë kërkesën e Rusisë që të paguajë me rubla për energjinë ruse. Ministri Robert Habeck u tha gazetarëve të hënën se “të gjithë...

Pagesa me rubla për gaz përshpejton “dedollarizimin”

Kërkesa e Rusisë për të marrë pagesa në rubla për eksportet e saj të gazit natyror do të përshpejtojë procesin e dedollarizimit që do të thotë shmangien totale të pagesave me dollarë. Konstantin Simonov, drejtor i përgjithshëm i Fondit Kombëtar...

Putin i jep 1 javë kohë bankës qendrore: Gazi do paguhet vetëm në rubla

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se Moska do të këmbëngulë që pagesat për gazin rus nga “vendet jo miqësore” të bëhen në rubla. Ai i ka dhënë bankës qendrore ruse një javë kohë, për të gjetur një mënyrë për...

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët

Në kohët e sotme, konsumatorët janë shpesh në dilemë nëse duhet të zgjedhin ujin me gaz apo pa gaz. Shumë ekspertë të shëndetit bien dakord që të pish ujë me gaz është më mirë se të mos pish ujë fare. Megjithatë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img