No menu items!

Uncategorized

Britania e Madhe sanksionon nënkryetarin e Listës Serbe

Britania e Madhe ka sanksionuar nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radojçiç si pjesë e masave të saj globale kundër korrupsionit. Radojçiç, i cili është edhe një biznesmen nga industria e ndërtimit, thuhet se ka përfituar nga përvetësimi i kontratave shtetërore...

Abazoviç: Në Malin e Zi është bërë shumë në luftën kundër grupeve kriminale

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se në vend është punuar shumë në luftën kundër grupeve kriminale. Sipas tij, disa prej këtyre grupeve, sidomos në Kotorr, përbëjnë rrezikshmëri të lartë, shkran RTCG. Ai tha se Lëvizja Qytetare URA...

Hyri nga Greqia, Guardia di Finanza dhe Frontex në ndjekje të gomones në Vlorë

Guardia di Finanza është duke kryer një operacion në brigjet e Vlorës. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se operacioni po kryhet prej 60 minutash, në ndjekje të një mjet lundrues në afërsi të grykëderdhjes së Vjosës. Burimet e policisë së Vlorës...

Zgjerimi i NATO-s do të ketë efekt destabilizues, thotë zv.ministri rus

Zëvendës ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov thotë se zgjerimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën do të ketë efekt destabilizues në botë. Sipas tij, anëtarësimi i dy vendeve skandinave nuk e shton sigurinë për aleancën ushtarake, shkruan France 24. “Ne...

Kristjan Asllani, zyrtarisht lojtar i Interit

Mesfushori shqiptar, Kristjan Asllani ka kryer vizitat mjekësore dhe i është bashkuar zyrtarisht ekipit të Interit. Lajmi është është bërë i ditur nga gazetari i njohur sportiv për transferimet e futbollistëve, Fabrizio Romano përmes një postimi në rrjetet sociale. Albanian midfielder...

NATO fton zyrtarisht për anëtarësim Suedinë dhe Finlandën

NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën këtë të mërkurë, për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Zgjerimi i aleancës me te dyja vendet skandinave, konsiderohet historik dhe zvogëlon drejtpërdrejt synimet e presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa lufta e tij Ukrainë...

Zelenski paralajmëron NATO-n: Lufta e Rusisë nuk do të përfundojë me Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i është drejtuar online Samitit të NATO-s këtë të mërkurë, punimet e të cilit po mbahen në kryeqytetin e Spanjës, Madrid. Gjatë fjalës së tij, Zelenski ka paralajmëruar aleancën ushtarake të NATO-s, se lufta e Rusisë...

Bombardime të reja në Kiev

Një sulm që dyshohet se është kryer me raketë ruse në një lagje të Kievit, ka lënë të plagosur të paktën pesë persona në orët e para të 26 qershorit. Disa banorë është thënë se mund të kenë mbetur nën...

Turqia shqyrton rikthimin e dënimit me vdekje

Turqia do të shqyrtojë rivendosjen e dënimit me vdekje. Kështu bëri me dije Ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdağ. Në vitin 2004, Turqia hoqi dënimin me vdekje, por presidenti Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se drejtësia duhet të jetë më e...

Biden nënshkruan ligjin për kontrollin e armëve

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi të shtunën në ligj legjislacionin e parë të madh federal për sigurinë e armëve, të miratuar në dekada. Ky ligj erdhi pas vrasjeve në Texas të nxënësve të një shkolle dhe të shtënave në një...

Dy të vrarë dhe 10 të plagosur nga të shtënat në Oslo

Një person i armatosur hapi zjarr në një zonë klubesh të natës në Oslo, të shtunën herët, duke vrarë dy persona dhe duke lënë 10 të tjerë të plagosur rëndë, në atë që policia po e heton si një...

Nis mbyllja e klinikave të abortit në SHBA pas vendimit të Supremes

Klinikat e abortit kanë nisur të mbyllen në disa shtete amerikane, pas vendimit të Gjykatës Supreme të premten, i cili ua merr grave të drejtën për një procedurë të tillë. Rreth gjysma e shteteve amerikane pritet që të prezantojnë kufizime...

BE-ja dhe NATO-ja janë bërë bashkë për të luftuar kundër Rusisë, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Bashkimi Evropian dhe aleanca ushtarake e NATO-s, po bëjnë ‘koalicon’ për të luftuar kundër Rusisë. Deklaratën, Lavrov e dha këtë të premte nga Bakuja e Azerbajxhanit, ku pati një konferencë të përbashkët...

Johnson nën presion pas humbjes katastrofike të konservatorëve në dy rajone

Partia Konservatore e kryeministrit britanik, Boris Johnson pësoi një disfatë të thellë në zgjedhjet e brendshme të parakohshme, të zhvilluara në dy rajone, Tiverton & Honiton dhe Wakefield. Pas kësaj humbjeje, janë shtuar dyshimet për të ardhmen e Johnson në...

Sulm me mjet shpërthyes në Kosovë pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë

Një mjet shpërthyes është hedhur mbrëmjen e së enjtes, rreth orës 22:45 në objektin e elektro-distribucionit në veri të Mitrovicës. Burime për Kosova Press bëjnë me dije se përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz. Si pasojë e shpërthimit...

Ukraina s’i ka plotësuar kushtet për marrjen e statusit kandidat, sipas ministrit serb

Ministri i Brendshëm serb, Aleksandër Vulin ka reaguar në lidhje me vendimin e Bashkimit Europian, për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat. Sipas tij, Ukraina nuk i ka përmbushur kushtet dhe nuk ka përmbushur standardet si vendet e Ballkanit,...

Scholz: Ballkani Perëndimor meriton një shans për integrim pas 20 vitesh pritje

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u integruar në Bashkimin Evropian. Gjatë një deklarate për mediat pak para fillimit të Samitit në Bruksel, Scholz u shpreh se këto vende...

Serbia s’mund të shkojë në BE duke ndjekur rrugën e Rusisë, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se asnjë shtet i cili ndjek rrugën e Rusisë dhe presidentit të saj Vladimir Putin, nuk mund ta ketë vendin në Bashkimin Europian, duke iu referuar Serbisë. Deklaratën, Osmani e dha këtë të enjte...

Tërmeti në Afganistan, talebanët kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve

Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje nga ana e ndërkombëtarëve, pasi vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues me magnitudë 6.1 ballë. Udhëheqësi suprem, Haibatullah Akhundzadah, i cili pothuajse nuk shfaqet kurrë në publik, iu lut komunitetit...

Sadio Mane nënshkruan kontratë 3-vjeçare me Bajernin e Mynihut

Sadio Mane është zyrtarizuar si lojtari më i ri i Bajernit të Mynihut. Senegalezi ka nënshkruar një kontratë 3-vjeçare me skuadrën gjermane, që do e mbajë në Mynih deri në vitin 2025. Kostoja e transferimit nga Liverpul përllogaritet rreth 40...

Do të rishikojmë vijën kufitare me Malin e Zi, thotë Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se do të formohet një komision i përbashkët me Malin e Zi, për rishikimin e vijës kufitare midis dy vendeve. Gjatë fjalës së tij këtë të mërkurë në Kuvend, Kurti bëri me dije se...

Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin nivelin më të lartë në 4 dekada

Norma e inflacionit në Britaninë e Madhe arriti në 9.1% në muaj maj, më e larta e regjistruar në 40 vitet e fundit, për shkak të rritjes së çmimeve të konsumit. Zyra për Statistikat Kombëtare tha të mërkurën se inflacioni...

Zelenski i bën thirrje BE-së për paketë të shtatë sanksionesh ndaj Rusisë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Bashkimi Evropian duhet të miratojë sa më shpejt një tjetër paketë sanksionesh ndaj Rusisë, që do të ishte e shtata. Kërkesa e tij, vjen ndërsa 27 liderët e Bashkimit Europian do të takohen...

‘Mos negocioni me Putin, është bandit’, ish-oligarku rus paralajmëron Evropën

Ish-oligarku rus, Mikhail Khodorkovsky ka paralajmëruar Evropën që të mos negociojë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për dhënien fund të luftës në Ukrainë. Khodorkovsky, një biznesmen i cili tanimë jeton në Londër, por që dikur konsiderohej njeriu më i...

Gjermania planifikon rikthimin e disa prej masave anti-COVID në vjeshtë

Gjermania po planifikon rikthimin e disa prej masave kundër koronavirusit. Sipas Schengen Visa Info, ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach mund të vendosë që mbajtja e maskës të jetë sërish e detyrueshme për ambientet e mbyllura. Kjo masë do të shërbejë për...

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale. Macron do të kërkojë mbështetjen e një ose disa partive...

Afrika është ‘peng’ i luftës së Rusisë kundër Ukrainës, sipas Zelenskit

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi gjatë një fjalimi drejtuar vendeve të Bashkimit Afrikan (AU), se Afrika është ‘peng’ i luftës së Rusisë ndaj vendit të tij. Pushtimi rus dhe bllokimi i eksporteve të grurit të Ukrainës mund të bëjë që...

Sekuestrohen 246 kg kanabis në Shkodër, në kërkim dy organizatorët

Gjashtë persona janë arrestuar nga policia në Shkodër dhe tetë të tjerë janë shpallur në kërkim për shkak se ishin përfshirë në kultivimin, prodhimin dhe shitjen e kanabisit. Në banesën e një prej të arrestuarve, shtetasit A. T., 28 vjeç,...

Macron humbet shumicën në zgjedhjet parlamentare

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka humbur shumicën absolute në parlament. Në mandatin e dytë presidencial, Macron do të përballet me pasiguri dhe do të përpiqet të sigurojë aleanca për të çuar më tej reformat. Edhe pse koalicioni i tij Ensemble fitoi...

Bie furnizimi me gaz rus në Evropë dhe Ukrainë, sipas Gazprom

Gjigandi energjetik i kontrolluar nga shteti rus, Gazprom tha se furnizimi i tij me gaz në Evropë përmes Ukrainës nëpërmjet pikës hyrëse Sudzha ra në 41.4 milionë metra kub më 18 qershor, nga 41.9 sa ishte një ditë më...

Brock Lesnar rikthehet në WWE

Brock Lesnar dhe Roman Reigns do të përballen me njëri-tjetrin në një ndeshje Last Man Standing në SummerSlam. Gazetari i Hall of Fame, Bill Apter përmendi dy arsye pse Lesnar është rikthyer në SmackDown - lëndimi i Randy Orton...

Macron: Ukraina nuk do të ketë kurrë paqe nëse shkatërrohet Rusia

Presidenti francez, Emmanuel Macron deklaroi se Ukraina nuk do të ketë kurrë paqe, nëse qëllimi përfundimtar i luftës është shkatërrimi i Rusisë. Deklatarën, Macron e dha këtë të premte për CNN në bordin e një treni që po largohej nga Ukraina, pas...

Bajerni i Mynihut arrin marrëveshjen me Liverpul për transferimin e Sadio Mane

Bajerni i Mynihut ka arritur marrëveshjen me Liverpul për mesfushorin Sadio Mane. Gazetari i njohur për transferimet e futbollistëve, Fabrizio Romano ka bërë me dije se drejtori sportiv i skuadrës gjermane, Hasan Salihamidžić ka deklaruar për Sky Sports se Mane...

Putin: Sanksionet dëmtuan vetë BE-në, epoka e SHBA ka marrë fund

Vladimir Putin lëshoi një breshëri akuzash ndaj Perëndimit në fjalimin e tij në forumin ekonomik të Shën Pjetërburgut. Presidenti rus tha se Evropa do të humbasë mbi 400 miliardë euro vitin e ardhshëm për shkak të sanksioneve të vendosura ndaj...

Bordi i Transparencës rrit sërish çmimin e naftës

Bordi i Transparencës vendosi këtë të premte që çmimi i naftës të jetë 265 lekë për litër. Deri dje, nafta u shit në pikat e karburanteve me çmimin 258 lekë për litër. Ndërsa, benzina do të shitet me 241 lekë...

Kina rrezikon të jetë në anën e gabuar të historisë, sipas SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se shtetet të cilat mbështesin presidentin rus, Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës, do të jenë në anën e gabuar të historisë. “Kina pretendon të jetë neutrale, por sjellja e saj e bën...

Arrestohet 27-vjeçari i kërkuar për vrasje

Një 27-vjeçar është arrestuar në flagrancë këtë të mërkurë në kryeqytet, pasi ishte i shpallur në kërkim kombëtar për vrasje dhe prodhimin e shitjen e lëndëve narkotike. I arrestuari, Lulzim Spahija, 27 vjeç, banues në Lushnjë, ka vrarë shtetasin Ferdinand...

Merret në mbrojtje polici, dyshohet se Dumani kishte marrë porosi për ta vrarë

Oficeri i policisë, Krenar Guçe është marrë në mbrojtje, për shkak se një foto e tij është gjetur në celularin e Nuredin Dumanit. Fakti që në celularin e Dumanit është gjetur fotoja e oficerit, ka shtyrë hetuesit të dyshojnë se...

Ukraina duhet të marrë më shumë armatime të rënda, thotë Stoltenberg

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se vendet perëndimore duhet t’i dërgojnë Ukrainës më shumë armatime të rënda, teksa forcat ruse vazhdojnë të përparojnë në lindje të vendit. Gjatë një deklarate për mediat, pas takimit me shtatë liderët...

Rusia thotë se ka shkatërruar depon e armëve të NATO-s në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaroi se raketat e saj shkatërruan një depo municioni në rajonin e Lvivit në Ukrainë, ku sipas saj ndodheshin armë dhe municione të dhuruara nga vendet e NATO-s. Ndërkohë, përparimet ushtarake të Rusisë në rajonin...

Gjermania shkatërron Italinë në Ligën e Kombeve

Gjermania ka marrë të parën fitore në një ndeshje zyrtare me Italinë dhe e ka bërë diçka të tillë me rezultatin e thellë 5-2. Festivalin e golave e hapi Kimish dhe në fundin e pjesës së parë një penallti...

Chelsea po konsideron transferimin e Thomas Strakoshës, sipas gazetarit sportiv

Klubi anglez i futbollit, Chelsea po konsideron transferimin e portierit të kombëtares shqiptare, Thomas Strakosha, i cili aktivizohet me Lacion. Lajmi është bërë i ditur nga gazetari i njohur sportiv për transferimet e futbollistëve, Fabrizio Romano përmes një postimi në...

Duka i kërkon qeverisë që të rikthejë bastet sportive në Shqipëri

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), Armand Duka dhe drejtuesit e klubeve sportive në vend, kërkojnë që qeveria shqiptare të rikthejë sërish bastet sportive. Gjatë një takimi të organizuar këtë të martë me përfaqësues të Ligës Profesioniste të Futbollit...

Arrestohet një prej të dyshuarve të plagosjes së Erion Hasanbelliut në Belgjikë

Policia belge ka arrestuar shtetasin Kasandër Noga, pasi dyshohet se është një ndër autorët e plagosjes së Erion Hasanbelliut, ngjarje e ndodhur të dielën në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel. Arrestimi i tij është kryer në Austri, pas shkëmbimit të informacionit...

BE merr 110 mijë doza të vaksinës për linë e majmunëve

Komisioni Evropian nënshkroi të martën një marrëveshje me kompaninë farmaceutike daneze, “Bavarian Nordic” për mbi 110,000 doza vaksinash për të luftuar shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së majmunëve. Ndryshe nga vaksinat e COVID-19, të cilat u kontraktuan nga Komisioni Evropian,...

VIDEO l Tritol makinës në rrugën Sauk-TEG, humb jetën 27-vjeçari

Një 27-vjeçar ka humbur jetën mesditën e së shtunës, pasi automjeti me të cilin po lëvizte shpërtheu në rrugën Sauk-TEG. Sipas informaconeve paraprake të policisë, dyshohet se shpërthimi i automjetit tip “Volkswagen”, të drejtuar nga Aleksandër Sadikaj është shkaktuar nga një...

Putin uron Presidentin e ri të Shqipërisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka uruar Bajram Begajn për zgjedhjen e tij në krye të shtetit shqiptar. Ambasada ruse në Tiranë, ka bërë me dije përmes një postimi në rrjetet sociale, se Putin i ka përcjellë urimet Begajt dhe...

Zelenski nuk i dëgjoi paralajmërimet për pushtimin e Ukrainës, sipas Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se homologu i tij ukrainas, Volodimir Zelenski nuk donte të dëgjonte paralajmërimet e SHBA-ve përpara agresionit rus në vendin e tij. “Shumë njerëz mendonin se po e ekzagjeroja”, tha Biden në një pritje për mbledhjen...

Austin: SHBA-ja do përpiqet që të shmangë një konflikt midis Kinës dhe Tajvanit

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin u shpreh se SHBA-ja do të bëjë pjesën e saj, për të menaxhuar tensionet me Kinën dhe për të shmangur një konflikt të mundshëm të saj me Tajvanin. Sipas tij, Kina po bëhet gjithnjë...

Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të Evropës Juglindore (SEECP). Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani ka publikuar disa foto nga takimi që pati me...

Kurthi i Putinit për Europën

Shkruan Federico Fubini, Corriere della Sera Personi më me ndikim për vendimet e Bankës Qendrore Evropiane sot nuk ulet në Frankfurt dhe as në një nga kryeqytetet e eurozonës. Ai person është në Kremlin dhe quhet Vladimr Putin. Përshpejtimi i vendosur...

Kurti: Do aplikojmë për statusin e kandidatit në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar mbështetjen e kancelarit gjerman, Olaf Scholz për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian, duke bërë të ditur se në fund të këtij viti do të bëhet aplikimi për statusin e kandidatit për BE. “Në...

Scholz: Marrëveshja me Serbinë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Në konferencën e përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Scholz tha se për...

OBSH: Origjina e paqartë e COVID-it, të studiohet teoria e rrjedhjes laboratorike

Një grup ekspertësh i krijuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), për të ndihmuar në hetimin e origjinës së pandemisë së koronavirusit, tha se nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar se si filloi COVID-19, duke përfshirë një analizë...

Shefi i policisë në Paris: Finalja e Ligës së Kampionëve ishte një dështim

Shefi i policisë së Parisit, Didier Lallement e ka cilësuar si një dështim, organizimin e finales së Ligës së Kampionëve midis Liverpul dhe Real Madrid, ku ndeshja filloi 36 minuta me vonesë, për shkak se jo të gjithë tifozët...

Liverpul refuzon ofertën e dytë të Bajernit të Mynihut për Sadio Mane

Liverpul ka refuzuar ofertën e dytë të Bajernit të Mynihut për mesfushorin anësor, Sadio Mane. Sipas Sky Sports, klubi gjerman ofroi 30 milionë euro dhe një bonus prej 6,5 milionë. Ky bonus do të aktivizohej nëse Bajern do të fitojë tre...

Raportet me Greqinë po bëhen gjithnjë e më të afërta, sipas Kurtit

Kryeministri Albin Kurti thotë se marrëdhëniet e Kosovës me Greqinë po afrohen çdo ditë e më shumë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ku ka publikuar foto nga takimi me ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias, Kurti shprehet se kjo...

Kurti ndërron shtëpinë, paguan 250 euro qira mujore

Kryeministri Albin Kurti jeton në një banesë për të cilën paguan qira mujore prej 250 euro. Kështu bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu i cili ka dhënë edhe detaje për ndërrimin e vendbanimit të Kurtit. Kryeziu bëri...

Tritol biznesit të këngëtarit në Durrës

Një biznesi në pronësi të reperit Rigels Rajku, i njohur me emrin artistik Noizy, i është vënë tritol. Ngjarja është regjistruar këtë të mërkurë në lagjen nr.13 të qytetit të Durrësit. Në butikun e rrobave, të marrë me qira nga shtetasi...

Banka Botërore ul parashikimin për rritjen ekonomike globale për vitin 2022

Banka Botërore ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike në botë për vitin 2022. Në raportin e publikuar në faqen e saj zyrtare, Banka Botërore thotë se rritja ekonomike do të ngadalësohet, për shkak të agresionit rus në Ukrainë, duke...

Putin tha se nuk do të sulmojë Odesën, reagon ministri i Jashtëm ukrainas

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmyrto Kuleba tha se nuk mund t’i besohet presidentit rus Vladimir Putin, pasi ky i fundit tha se nuk do përdorë rrugët tregtare për të sulmuar qytetin e Odesës. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Macron: Këshillova Mbappe që të refuzonte ofertën e Real Madrid

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka pranuar se ka folur me futbollistin e PSG-së, Kylian Mbappe, të cilin e këshilloi që të mos pranonte ofertën e Real Madrid dhe të qëndronte në Francë. Macron u shpreh se këshilloi Mbappe në mënyrë...

Putin fajëson Perëndimin për krizën ndërkombëtare të ushqimit dhe energjisë

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se veprimet e Moskës nuk kanë të bëjnë fare me krizën e afërt energjetike dhe ushqimore në botë dhe fajësoi sërish politikat ekonomike dhe financiare të Perëndimit për krijimin e një skenari të tillë. Në...

Macron: Putin bëri gabim historik, por Rusia nuk duhet të poshtërohet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron deklaroi se Vladimir Putin bëri një gabim historik duke pushtuar Ukrainën. Megjithatë, sipas tij është jetike që Rusia të mos poshtërohet, në mënyrë që kur të ndalen luftimet në Ukrainë të mund të gjendet një...

Dyshohet për një rast me linë e majmunëve në Kosovë

Një pacient në Kosovë është regjistruar si rast i dyshimtë se mund të jetë infektuar me linë e majmunëve. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se më 3 qershor nga Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ka...

Bajden: I takon Ukrainës të vendosë nëse do lëshojë territor ndaj Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden deklaroi se i takon Ukrainës të vendosë nëse do lëshojë territor ndaj Rusisë, në mënyrë që të arrihet paqja dhe të përfundojë lufta. Deklaratën, Biden e dha këtë të premte para...

Liga e Kombeve, Hysaj: Shqipëria ka mundësi të artë për vendin e parë pas përjashtimit të Rusisë

Mbrojtësi i kombëtares, Elseid Hysaj thotë se Shqipëria ka një mundësi të artë për të arritur vendin e parë në grup në Ligën e Kombeve, pas përjashtimit të Rusisë. Në konferencën për mediat së bashku me mesfushorin Klaus Gjasula, Hysaj...

Kurti: Serbia nuk po i njeh krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë

Serbia vazhdon t’i mohojë krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë. Kështu deklaroi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti këtë të premte teksa mbajti fjalën e tij në kuadër të forumit të Bratisllavës, GLOBSEC 2022. Sipas tij, është e nevojshme një dialog...

SHBA: Koreja e Veriut po përgatitet të kryejë një test bërthamor

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Korenë e Veriut tha të premten se Uashingtoni, në koordinim të ngushtë me Korenë e Jugut, Japoninë dhe aleatët po “përgatitet për të gjitha mundësitë”, teksa po monitorojnë Korenë e Veriut për...

Atentati ndaj Naim Bajrit, RENEA niset drejt Shkodrës

Policia ka dhënë informacion në lidhje me vrasjen e ndodhur mëngjesin e sotëm në Shkodër, ku mbeti i vrarë shtetasi Naim Bajri. Nga të shtënat ka mbetur i plagosur edhe një person tjetër i cili ka qenë duke pirë kafe...

Atentat në Shkodër, ekzekutohet Naim Bajri

Ekzekutohet me armë zjarri Naim Bajri në lagjen “Rus”. Tregtari i peshkut, u qëllua me 10 plumba rreth orës 07:20, në vendin e quajtur "Merkata e Rusit", në lagjen “Partizani”. Mësohet se Bajri po pinte kafe me punëtorin e tij...

Kurti refuzon ftesën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut për Ballkanin e Hapur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka refuzuar ftesën e homologut maqedonas Dimitar Kovaçevski për të marrë pjesë në nismën Ballkani i Hapur, që pritet të mbahet në Shkup, në datat 7 dhe 8 qershor 2022. Kurti i ka dërguar një...

Shefi i NATO-s: Lufta midis Ukrainës dhe Rusisë mund të përfundojë vetëm përmes negociatave

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se lufta midis Ukrainës dhe Rusisë mund të përfundojë vetëm në tryezën e negociatave. Deklaratën, Stoltenberg e dha këtë të hënë pas takimit me presidentin amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë,...

Kosova fiton ndeshjen e parë në Ligën e Kombeve

Kosova e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme Ligën e Kombeve, teksa arriti që të mposhtë kombëtaren e Qipros. Ndeshja e zhvilluar në qytetin e Larnaca, përfundoi me rezultatin 0-2 për dardanët. Golin e parë e shënoi mesfushori...

Ministri rus i ekonomisë: Papunësia mund të rritet për shkak të sanksioneve

Ministri rus i Ekonomisë, Maksim Reshetnikov thotë se në Rusi mund të ketë shkurtime të vendeve të punës dhe rënie të investimeve të huaja, për shkak të sanksioneve të vendosura nga vendet perëndimore. Gjatë një konference për mediat, Reshetnikov u...

Ballkani i Hapur nuk do e trajtonte Kosovën si partner të barabartë, sipas Osmanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se nisma rajonale Ballkani i Hapur nuk respekton parimin e gjithëpërfshirjes dhe nuk i trajton shtetet në mënyrë të barabartë. Në një intervistë për agjencinë MINA, Osmani është shprehur se kjo nismë është analizuar...

Prokuroria vendos në sekuestro 10 mijë m2 tokë të tjetërsuar në Sarandë

Prokuroria e Sarandës ka vendosur sekustro preventive për një sipërfaqe toke prej 10 230 m2. Kjo sipërfaqe toke, ndodhur në Turizëm-Kanal i Çukës Sarandë, në afërsi të vijës bregdetare dyshohet se është regjistruar mbi bazën e dokumentave të falsifikuara. Organi i...

Rama, Shansi i katërt për të zgjedhur me 84 vota Presidentin

Nga: Lorenc Vangjeli Zgjedhja e presidentit të ri tashmë qartësisht përcakton se do të zgjidhet nga PS, pas djegies së tre raundeve të para për të pasur konsensus me opozitën. Përse palët shkuan drejt ndarjes? Përfaqësuesi i një grupimi deputetësh...

SHBA-të nuk do të përpiqen që të rrëzojnë Putin nga pushteti, thotë Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të përpiqen që të rrëzojnë nga pushteti Vladimir Putin. Deklaratën, Biden e dha këtë të mërkurë teksa njoftoi edhe për dërgimin në Ukrainë të një sistemi raketash...

Mbi 550 raste me linë e majmunëve janë raportuar në 30 shtete, sipas OBSH-së

Numri i rasteve me linë e majmunëve ka arritur në 550 dhe deri më tani është raportuar në 30 shtete në botë. Lajmi u bë i ditur për CNN, nga Rosamund Lewis e cila është drejtuesja teknike e grupit për linë...

SHBA-të mirëpresin vendimin e BE-së për embargon ndaj naftës ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur vendimin e Bashkimit Europian për vendosjen e embargos ndaj naftës ruse. Zëdhënësi të Departamentit të Shtetit, Ned Price tha se ky vendim do të mundësojë që SHBA-të dhe partnerët europianë të diversifikojnë burimet...

Mesi ‘thumbon’ Real Madrid: Nuk ishte skuadra më e mirë në Ligën e Kampionëve

Futbollisti i Paris Saint Germain, Lionel Mesi ka ‘thumbuar’ Realin e Madridit, pasi tha gjatë një interviste për Tyc Sports, se Ligën e Kampionëve nuk e fitoi skuadra më e mirë. PSG-ja dhe Real Madrid u përballën në fazën e 1/16 dhe...

Gjendet e pajetë një 37-vjeçare në Bypass-in e Shkodrës

Një 37-vjeçare është gjetur pa shenja jete pasditen e së martës në afërsi të një kanali, në lagjen “Ahmet Haxhija”, në Bypass-in e Shkodrës. Viktima, e identifikuar si L.Q (K), lindur në Tropojë dhe banuese në Dobraç të Shkodrës, dyshohet...

Tomini: Vaksina kundër lisë së majmunëve është përdorur para vitit 1981

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini deklaroi se para vitit 1981 është përdorur një vaksinë, e cila asokohe shërbente si mbrojtje ndaj variolës apo lisë së zezë. Në emisionin “Sot” në “Euronews Albania”, Tomini u shpreh se kjo...

Basha do duket engjëll për Berishën, para atyre që zgjodhi në Kryesi

Nga: Ben Andoni Verdikti personal i Lulzim Bashës ndaj liderit të PD-së, z.Berisha, ish-kryetar nga delfini i tij për ta larguar nga grupi parlamentar i PD-së, solli një turbulencë dhe tollovi në gjirin e kësaj partie, që nuk arriti ta...

Meta: Nuk kam dijeni nëse janë ndërperë negociatat me palën greke për detin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se nuk është në dijeni nëse janë ndërprerë negociatat midis Shqipërisë dhe Greqisë, në lidhje me çështjen e kufirit detar. Në një deklaratë për mediat nga Presidenca, Meta u shpreh se kryeministri Edi Rama...

Cikalleshi: Fitorja ndaj Islandës, hap i rëndësishëm për vendin e parë

Kombëtarja shqiptare ka nisur që prej 26 majit grumbullimin dhe përgatitjet për dy sfidat zyrtare ndaj Islandës dhe Izraelit, të vlefshme për Ligën e Kombeve si dhe miqësoren e 13 qershorit ndaj Estonisë. Ndeshja e parë është ajo me Islandën...

Rusia pretendon se ka vrarë 300 ushtarë ukrainas në 24 orët e fundit

Ministria e mbrojtjes e Rusisë thotë se raketat e saj kanë shkatërruar një arsenal të madh të armëve të ushtrisë ukrainase në Kryvyi Rih, qytetin e origjinës së presidentit Volodymyr Zelensky. Zëdhënësi i ministrisë Igor Konashenkov pretendon se në 24...

Rusia teston një raketë hipersonike

Rusia me sukses ka testuar raketën lundruese hipersonike, Zircon, e cila ka fluturuar në një distancë prej afër 1,000 kilometrash, tha Ministria ruse e Mbrojtjes më 28 maj. Raketa u lëshua nga Deti Barents dhe qëlloi objektivin në Detin e...

Publikohet lista e lojtarëve të ftuar për 3 sfidat e ardhshme të Kombëtares

Trajneri i Kombëtares shqiptare të futbollit, Edoardo Reja ka zyrtarizuar listën e 26 lojtarëve të cilët do të grumbullohen për tre ndeshjet e ardhshme. Shqipëria do të fillojë fushatën e saj në Ligën e Kombeve më 6 qershor në transfertë...

Kurti: Në SHBA negociuam marrëveshje 200 mln dollarë për sektorin e energjisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë detaje në lidhje me vizitën e tij dy javore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë fjalës së tij në Forumin e Bizneseve të Diasporës në Prishtinë, Kurti u shpreh se është negociuar...

Pezullohen nga detyra dy prokurorë të SPAK-ut

Dy prokurorë të Strukturës së Posaçme AntiKorrupsion (SPAK), Ervin Gogaj dhe Alfred Shehu janë pezulluar nga detyra. Shkak për pezullimin e tyre është bërë ankimi i prokurores Sonila Muhametaj e cila u skualifikua nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP). Të...

Lavrov: Dërgimi i armëve në Ukrainë mund të përshkallëzojë situatën

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi se dërgesat e armëve në Ukrainë nga vendet perëndimore kundër Rusisë mund të çojnë në një “përshkallëzim të papranueshëm” të situatës aktuale. Në një intervistë për RT Arabic, Lavov u shpreh se Perëndimi...

Mane: Do të flas për të ardhmen time pas finales kundër Real Madrid

Futbollisti i Liverpul, Sadio Mane tha se do të flasë në lidhje me të ardhmen tij, pas finales së Ligës së Kampionëve kundër Real Madrid, që do të zhvillohet më 28 maj në Paris. Barcelona dhe Bajerni i Mynihut janë...

Zelenski: Rusia po kryen gjenocid në rajonin e Donbasit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se po kryen gjenocid në rajonin e Donbasit. Sipas tij, vrasjet masive dhe largimi i civilëve nga këto territore ku po zhvillohet lufta, tregojnë se forcat ruse po kryejnë gjenocid, shkruan CNN. Ofensiva aktuale...

FOTO | Roma ngre trofeun e Ligës së Konferencës në “Air Albania”

Skuadra e Romës ka fituar kompeticionin Liga e Konferencës, në finalen e madhe të zvhilluar në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Italianët mposhtën holandezët e Fejnord me rezultatin minimal 1-0, falë golit të shënuar në minutën e 32-të nga Nicolo...

Roma shkruan historinë në Tiranë, shpallet fituesja e parë e Ligës së Konferencës

Roma është skuadra fituese e kompeticionit Liga e Konferencës, finalja e së cilës u zhvillua në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Ekipi italian arriti të mposhtë holandezët e Fejnordit me rezultatin minimal 1-0, me golin e shënuar në minutën e...

Erdogan: Nuk njoh Mitsotakis si lider të Greqisë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka paralajmëruar se nuk do të takohet me të në një samit të afërt. Erdogan ka akuzuar kreun e qeverisë...

‘Kishim përplasje prej kohësh’, dëshmon efektivi që vrau kolegun në komisiariat

Efektivi i policisë, Ludian Zaimi ka dëshmuar në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur mbrëmjen e së hënës brenda komisariatit nr. 3 në Tiranë, ku qëlloi për vdekje kolegun e tij, Çaush Saliasi. 25-vjeçari ka deklaruar se veprimi i...

Forcat ruse po kryejnë masakër në Donbas, sipas Zelenskit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se forcat ruse po kryejnë një masakër në rajonin lindor të Donbasit. “Askush nuk e shkatërroi Donbasin aq shumë sa po bën ushtria ruse tani”, tha Zelenski gjatë një fjalimi në rrjetet sociale mbrëmjen...

Pas dështimit me Mbapenë, Real Madrid interesohet për futbollistin gjerman

Pasi dështoi të transferojë Kilian Mbapenë, Real Madrid është hedhur në “sulm” për një tjetër mesfushor me tipare sulmuese. Sipas mediave spanjolle, madrilenët janë të interesuar për të marrë shërbimet e futbollistit të Bajernit të Mynihut, Serge Gnabri. Gnabri ka një...

BE-ja do të vendosë embargo ndaj naftës ruse brenda disa ditësh

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck deklaroi se Bashkimi Europian është pranë arritjes së marrëveshjes, për të vendosur embargo ndaj importeve të naftës ruse. Deklaratën, Habeck e dha mbrëmjen e së hënës për median gjermane ZDF. “Ne do të arrijmë një...

Polici vret kolegun brenda komisiariatit nr.3 në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së hënës në komisiariatin nr.3. në Tiranë ku një efektiv policie ka qëlluar për vdekje kolegun e tij. Efektivi i policisë Ludian Zaimi, qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush...

Zelenski kërkon sanksione maksimale ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka bërë thirrje për sanksione “maksimale” kundër Rusisë gjatë një fjalimi virtual në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Davos. Zelenski tha se sanksionet duhet të përfshijnë embargon e naftës, bllokimin e bankave ruse dhe pezullimin...

Nojer rinovon kontratën me Bajernin e Mynihut edhe për dy vite të tjera

Manuel Nojer dhe Bajerni i Mynihut do të vijojnë bashkëpunimin mes tyre edhe për dy vitet e ardhshme. Lajmin e ka konfirmuar klubi gjerman në faqen e saj zyrtare, ku theksohet se Nojer do të qëndrojë në Mynih deri në...

Rusia intensifikon sulmet në rajonin lindor të Luhanskut

Trupat ruse janë përpjekur të thyejnë linjat mbrojtëse të forcave ukrainase dhe të arrijnë kufijtë administrativë të rajonit lindor të Luhanskut. Kështu ka bërë me dije ushtria ukrainase nëpërmjet një raporti të publikuar mëngjesin e së hënës, shkruan BBC. Sipas Shtabit të...

SHBA i ofroi vaksina anti-COVID Koresë së Veriut, Biden: Nuk kemi marrë përgjigje

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se SHBA i ka ofruar Koresë së Veriut vaksina kundër koronavirusit, për shkak të shpërthimit të virusit në vendin komunist. Biden u shpreh se ende nuk ka marrë një përgjigje, nëse Koreja e Veriut do...

Lufta mund të ndalet vetëm përmes diplomacisë, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë mund të zgjidhet vetëm përmes diplomacisë. Në një deklaratë të tij për televizionin kombëtar, Zelenski u shpreh se Ukraina mund ta fitojë luftën kundër Rusisë, por shtoi se lufta mund të ndalet...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, ndikon edhe në Ballkan

Finlanda dhe Suedia, të shtyra nga ndryshimi dramatik në qëndrimet e opinionit publik si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, kanë dorëzuar edhe formalisht kërkesën për t’u bërë anëtare të NATO-s, teksa aleanca planifikon që me procedurë të...

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Finlandën

Kompania ruse Gazprom ka ndalur eksportet e gazit për Finlandën fqinje, ka thënë kompania shtetërore finlandeze, Gasum më 21 maj. Gazprom u ka kërkuar shteteve evropiane të paguajnë gazin rus në rubla për shkak të sanksioneve të pashembullta të Perëndimit...

Rusia me baza të reja ushtarake kundër zgjerimit të NATO-s

Ministri i mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu deklaroi të premten se Moska do të vendoste baza të reja ushtarake në perëndim të vendit në përgjigje të zgjerimit të NATO-s. “Deri në fund të vitit, 12 njëri dhe divizione ushtarake do...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër anijeve ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës së Biden, raporti thotë se Shtëpia e Bardhë mund t'i ofrojë Kievit, Boeing Harpoon dhe...

Zelenski përsërit pretendimin për gjenocid në Ukrainë

Presidenti Zelenski ka përsëritur pretendimin e tij se Rusia po kryen gjenocid në Ukrainë, diçka për të cilën "pushtuesit patjetër do të sillen para drejtësisë", thotë ai. Zelenski tha se sulmet ndaj infrastrukturës civile ishin një përpjekje e qëllimshme dhe...

FMN rrëzon Bordin e Transparencës: Nuk ka nevojë për monitorim të çmimeve

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rrëzuar Bordin e Transparencës. Qeveria ngriti dy borde, atë për karburantet dhe atë për ushqimet duke diktuar çmimet në treg, por përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar e cilësojnë të gabuar. Sipas tyre, nuk ka nevojë...

Finale dramatike, Frankfurt fiton Ligën e Europës pas gjuajtjes së penallive

Eintraht Frankfurt është shkuadra fituese e kompeticionit Liga e Europës për edicionin 2021/2022. Gjermanët kanë arritur të fitojnë trofeun ndaj Rejnxhërs, në stadiumin “Ramon Sanchez-Pizjuan” të Seviljes, pas 120 minutave lojë, ku u deshën gjuajtjet e 11 metërshave për të...

Gucati dhe Haradinaj dënohen me nga katër vjet e gjysmë burgim

Dhomat e Specializuara i shpallën fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn, duke i dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe me një gjobë prej 100 eurosh. Në dënim do të llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim....

Inflacioni në Britani arrin nivelin më të lartë që nga viti 1982

Inflacioni në Britani muajin e kaluar është rritur në nivelin më të lartë vjetor që nga viti 1982, duke rritur presionin ndaj ministrit të Financave, Rishi Sunak, që të shtojë ndihmën për amvisëritë, të cilat po përballen me krizën...

Koreja e Veriut pretendon se mbi 1 milion persona janë shëruar nga COVID-19

Koreja e Veriut tha më 18 maj se mbi 1 milion persona veçse janë shëruar nga sëmundja COVID-19, vetëm një javë pasi njoftoi për shpërthimin e koronavirusit, teksa duket se ky shtet po tenton që ta menaxhojë situatën në...

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë aplikimet për anëtarësim në NATO

Finlanda dhe Suedia zyrtarisht kanë aplikuar që të anëtarësohen në aleancën e NATO-s. Përfaqësuesit e dy shteteve kanë dorëzuar aplikimet në selinë e aleancës në Bruksel. Vendimi i dy shteteve nordike, që kanë qenë neutrale, u nxit pas shqetësimeve të...

Putin: Disa shtete të BE-së e kanë të pamundur të heqin dorë nga nafta ruse

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se është e pamundur për disa shtete evropiane që të heqin dorë shpejt nga nafta ruse, ashtu siç po propozon Bashkimi Evropian. Shtetet anëtare të BE-së po negociojnë mbi propozimin për vendosjen e embargos ndaj...

Mbape te Real Madrid, zyrtarizimi pas finales së Ligës së Kampionëve

Kilian Mbape do të transferohet te Real Madrid, teksa në qershor të këtij viti i skadon konrata me PSG-në. Sipas “Goal”, zyrtarizimi i francezit në Madrid do të kryhet pas finales së Ligës së Kampionëve, ku skuadra spanjolle do të...

Nine Ways To maintain Your Igaming-software Growing With out Burning The Midnight Oil

Implementation of the Latest Technologies in Online CasinosBrowse to this address from your Android gadget. Click the "Get Begun" link at the top of the screen. Scroll down to the bottom of the screen, and magazinebulletin.com also discover...

Suedia aplikon zyrtarisht për anëtarësim në NATO

Suedia ka nënshkruar të martën një kërkesë zyrtare për anëtarësim në NATO, një ditë pasi ka bërë të ditur se do të aplikojë në aleancën 30-anëtarëshe. Në Finlandën fqinje, ligjvënësit pritet të marrin vendimin e njëjtë më vonë gjatë ditës. Finlanda...

Pekini izolon më shumë banorë për të luftuar COVID-in

Autoritetet në Pekin kanë izoluar më shumë banorë nëpër shtëpitë e tyre, në kuadër të përpjekjeve të tri javëve të fundit për të kontrolluar shpërthimin e pandemisë së koronavirusit në kryeqytetin kinez. Shtatë zona të Pekinit janë bllokuar për të...

Elon Musk vendos kushte për blerjen e Twitter-it

Miliarderi Elon Musk ka thënë të martën se oferta e tij prej 44 miliardë dollarësh për blerjen e rrjetit social, Twitter, nuk do të finalizohet nëse nuk vërtetohet se llogaritë fiktive përbëjnë pesë për qind të llogarive totale në...

Putin: Rusia do të përgjigjet nëse NATO forcon ushtarakisht Suedinë dhe Finlandën

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia do të përgjigjet nëse NATO fillon të forcojë infrastrukturën ushtarake të Suedisë dhe Finlandës. Këto dy shtete kanë vendosur t’i bashkohen aleancës ushtarake pas pushtimit të Ukrainës, dhe ky është shkaku i...

Pas Finlandës, edhe Suedia e gatshme për t’u anëtarësuar në NATO

Suedia ka deklaruar se dëshiron që të anëtarësohet në NATO. Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha se kjo lëvizje shënon fillimin e një epoke të re për vendin skandinav, shkruan Euronews. “Qeveria e Suedisë ka vendosur të informojë NATO-n për gatishmërinë e saj...

NATO: Rusia nuk i ka arritur akoma qëllimet e saj

Rusia nuk i ka arritur qëllimet e saj në Ukrainë. Kështu është shprehur sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas takimit jozyrtar të ministrave të jashtëm të Aleancës në Berlin. Sipas Stoltenberg, NATO respekton vendimin e Suedisë dhe Finlandës...

Raketat ruse godasin infrastrukturën ushtarake në Lviv

Forcat ruse kanë granatuar infrastrukturë ushtarake në rajonin e Lvivit në perëndim të Ukrainës, thanë autoritetet më 15 maj. Guvernatori i Lvivit, Maksym Kozytskiy, tha përmes Telegramit se nuk është raportuar për viktima pas sulmeve me raketa. Ai po ashtu tha...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Finlanda dëshiron të bëhet shtet anëtar i NATO-s dhe do të aplikojë për anëtarësim në Aleancë, thanë presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin më 15 maj. Ky njoftim i hap mundësinë zgjerimit të aleancës ushtarake 30-anëtarëshe, teksa pushtimi...

Aleati i Putin kërcënon Britaninë e Madhe dhe Finlandën me sulm bërthamor

Aleksey Zhuravlyov, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin ka kërcënuar Britaninë e Madhe duke deklaruar se Rusisë do t’i duheshin vetëm 3 minuta për të lëshuar një armë bërthamore në vendin ishullor. Sipas tij, Finlanda e cila...

Thomas Strakosha pranë kalimit në kampionatin anglez

Ky mund të jetë sezoni i fundit i Thomas Strakoshës në skuadrën e Lacios. Sipas “La Republicca”, portieri shqiptar do të kalojë në kampionatin anglez. 27-vjeçari pritet të firmosë për ekipin e Fulham, e cila do të garojë në Premier...

Rusia: Do të përgjigjemi nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore afër kufirit

Moska do të marrë masat e duhura paraprake nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore dhe infrastrukturën e saj më afër kufirit me Rusinë. Kështu ka deklaruar zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Alexander Grushko, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters. “Do të jetë e...

Bislimi: Serbia shfrytëzoi takimin në Bruksel për të mashtruar ndërkombëtarët

Zëvendëskryeministri i parë për integrim europian, zhvillim dhe dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi deklaroi se Serbia e shfrytëzoi takimin e djeshëm në Bruksel për të mashtruar ndërkombëtarët. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Beslimi tha se takimi ishte...

India ndalon eksportin e grurit

India ka ndaluar eksportin e grurit teksa çmimet janë rritur në të gjithë botën për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Drejtori i Përgjithshëm i Tregtisë së Jashtme të Indisë publikoi një deklaratë ku thuhej se ndalimi i eksportit të...

Suedia dhe Finlanda, takim me ministrat e Jashtëm të NATO-s sot në Berlin

Zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të zhvillojnë një takim jozyrtar këtë të shtunë në Berlin, me ministrat e Jashtëm të NATO-s. Edhe pse nuk janë zyrtarisht pjesë e aleancës, të dyja vendet pritet të aplikojnë në përgjigje të agresionit rus...

Olimp bet.кз лучшая букмекерская контора в Казахстане

Букмекерская компания Олимп бет<iframe width="560" height="315" alt="Букмекерская компания Олимп бет онлайн" type=" text/html" src="https://www.youtube.com/embed/5J5FcP5Fm0Q" frameborder="0">По подтверждению компании, Olimp считается одним из Крупнейший букмекерский бизнес. Олимп, сотрудничая с самым успешным бизнесом в мире, старается представить своим геймерам актуальные новинки игровой...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t'u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, veprim ky që...

Gjermania nuk përkrah furnizimin e Ukrainës me avionë

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock ka shprehur rezerva në lidhje me kërkesën e Ukrainës për ta furnizuar me avionë luftarakë perëndimorë. Baerbock vuri në dukje refuzimin nga fuqitë perëndimore të një thirrjeje nga Ukraina për të vendosur një zonë...

Anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë, thotë Kremlini

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe kjo lëvizje nuk do të kontribuonte për më shumë siguri. Kështu deklaroi këtë të enjte zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shkruan CNN. “Siç kemi thënë...

Von der Leyen: Rusia është kërcënim i drejtpërdrejtë për rendin botëror

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen deklaroi se agresioni i Rusisë në Ukrainë dhe sjellja e saj me ndërkombëtarët përbën kërcënim të madh për rendin botëror. Deklaratën, von der Leyen e bëri këtë të enjte para gazetarëve pas...

Kosova dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Europës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dorëzoi të enjtën aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Gërvalla e ka dorëzuar personalisht aplikimin në Strasburg. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Twitter, shefi...

Koreja e Veriut konfirmon rastet e para zyrtare me COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar rastet zyrtare me Covid-19 dhe autoritetet vendase kanë urdhëruar vendosjen e rreptë të masave kufizuese. Mediat shtetërore kanë raportuar për një shpërthim të mutacionit Omicron në kryeqytetin Penian, por ende nuk është deklaruar numri i...

Suedia dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje para vendimit për NATO-n

Kryeministri britanik, Boris Johnson, dhe homologia e tij suedeze, Magdalena Andresson, nënshkruan të mërkurën një marrëveshje të përbashkët mbrojtjeje në rast sulmi, në kohën kur Suedia po e shqyrton anëtarësimin e saj në NATO. “Nëse Suedia do të sulmohej dhe...

UEFA vendos se ku do të zhvillohet finalja e Ligës së Konferencës në vitin 2023

Institucioni më i lartë i futbollit europian, UEFA ka përzgjedhur stadiumin “Eden Arena” në Pragë, për të zhvilluar finalen e ardhshme të Ligës së Konferencës. Finalja në kryeqytetin e Republikës Çeke do të zhvillohet më 7 qershor të vitit 2023. Ky stadium ka...

Liga e Kampionëve me format të ri duke filluar nga viti 2025

Institucioni më i lartë i futbollit europian, UEFA ka miratuar ndryshimet e reja për Ligën e Kampionëve. Duke filluar nga sezoni 2024-2025, ky kompeticion nuk do të ketë 32 skuadra në fazën e grupeve por 36. Nga viti 2025, nuk...

Zelenski: Nuk kemi armë të mjaftueshme për të çliruar Mariupolin

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka deklaruar se vendi i tij nuk ka marrë armë të mjaftueshme për të ndaluar rrethimin e Mariupolit dhe për ta çliruar atë. Ai u tha ligjvënësve maltezë se mbrojtësit ukrainas “ende vazhdojnë rezistencën e tyre...

Finalja e Ligës së Konferencës, deri në 5 mijë euro një biletë në tregun e zi

Finalja e Ligës së Konferencës që do të zhvillohet në stadimiun “Air Albania” në Tiranë më 25 maj, ka zgjuar interesimin e shumë tifozëve, veçanërisht të Romës dhe Fejnordit, dy ekipeve finaliste. Megjithatë, jo të gjithë ata që kanë siguruar...

Bajden: Putin nuk ka rrugëdalje nga lufta në Ukrainë

Presidenti i SHBA, Xho Bajden ka deklaruar se është i shqetësuar për presidentin rus Vladimir Putin, duke u shprehur se ai nuk ka asnjë rrugëdalje nga lufta në Ukrainë. Në një mbledhje fondesh politike në periferi të Uashingtonit, Bajden tha...

Ekonomia e Ukrainës humbet 170 milionë dollarë në ditë

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal deklaroi se vendi po humbet 170 milionë dollarë çdo ditë, për shkak të bllokimit të porteve dhe kjo ka bërë që prodhimet ukrainase të mos eksportohen. Deklaratën, Shmyhal e dha gjatë një vizite në portin...

Në qershor KE-ja do të japë opinionin për anëtarësimin e Ukrainës, thotë Von der Leyen

Komisioni Evropian muajin e ardhshlm do t’i përgjigjet kërkesës së Ukrainës për anëtarësim në bllokun evropian, një lëvizje kyçe para se 27 shtetet anëtare ta marrin për trajtim këtë çështje. Kështu deklaroi më 9 maj shefja e KE-së, Ursula...

Putin akuzon Perëndimin se ka planifikuar pushtimin e tokave ruse

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka akuzuar Perëndimin se ka planifikuar pushtimin e tokave ruse, përfshirë edhe Krimenë. Gjatë fjalimit të tij në “Sheshin e Kuq” në Moskë për Ditën e Fitores, Putin u shpreh se vendet perëndimore nuk e...

Rusia feston Ditën e Fitores nën hijen e luftës në Ukrainë

Rusia përgatitet të mbajë paradën e saj vjetore ushtarake në “Sheshin e Kuq” në Moskë dhe në qytete anembanë vendit këtë të hënë, duke shënuar fitoren mbi Gjermaninë naziste në vitin 1945. Trupa ushtarake, tanke dhe raketa balistike do të...

Ushtria ukrainase thotë se fundosi një anije luftarake ruse

Ushtria ukrainase thotë se ka fundosur një anije ruse të tipit Serna që i përket flotës ruse të Detit të Zi. “Në ujërat e Detit të Zi, u shkatërrua një mjet zbarkues armik i tipit Serna”, njoftoi të shtunën, më...

Koreja e Veriut teston një raketë

Koreja e Veriut dyshohet se të shtunën, më 7 maj, lëshoi një raketë balistike të projektuar për t'u lëshuar nga një nëndetëse, tha ushtria e Koresë së Jugut. Shefat e Shtabit të Koresë së Jugut thanë se lëshimi ndodhi nga...

Koreja e Veriut lëshon raketën balistike

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike drejt ujërave lindorë, thanë më 4 maj zyrtarët e Koresë së Jugut dhe të Japonisë. Ky njoftim vjen disa ditë pasi lideri verikorean, Kim Jong Un, u zotua se do të...

Abramoviç mund të refuzojë të paguajë kredinë prej 1.6 miliardë stërlina

Pikërisht kur menduam se gjithçka po shkonte pa probleme dhe një blerje ishte afër, dëgjojmë se ka telashe me shitjen e Çelsit. Times raporton se ekziston frika se e gjithë shitja mund të shembet, sepse Roman Abramoviç dëshiron të rikuperojë kredinë...

Rusia shpall sanksionet e reja për 63 zyrtarë japonez

Ministria e Jashtme e Rusisë ka njoftuar sanksione kundër 63 zyrtarëve, gazetarëve dhe profesorëve japonezë. Autoritetet ruse thonë se përfshirja e tyre në listën e të sanksionuarve është sepse “janë përfshirë në retorikë të papranueshme kundër Moskës”. Reuters raporton se...

BE-ja zotohet se do të rrisë ndihmën ushtarake për Moldavinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka premtuar rritjen e ndihmës ushtarake për Moldavinë, teksa në rajonin separatist të mbështetur nga Moska, Transdniester, janë raportuar disa incidente që çuan në akuzat ndaj Rusisë se po dëshiron që ta destabilizojë...

Pekini mbyll disa metro për të parandaluar përhapjen e COVID

Pekini ka mbyllur rreth 10 për qind të stacioneve të saj të metrosë, si masë kundër përhapjes së koronavirusit. Autoritetet i metrosë përmes një mesazhi të shkurtër tha më 4 maj se vendimi për mbylljen e 40 stacioneve, që kryesisht...

Mbretëria e Bashkuar pritet të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Xhonson pritet të bëjë të ditur ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, gjatë një adresimi para Parlamentit në Kiev të martën, 3 maj. Paraqitja e tij në këtë institucion do të jetë e para...

Danimarka do të asgjësojë mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Autoritetet shëndetësore të Danimarkës kanë thënë të hënën, 2 maj, se do të asgjësohen 1.1 milion vaksina kundër koronavirusit në javët në vijim, për shkak se u është ofruar data e skadimit, dhe se kanë dështuar përpjekjet për t’i...

Hungaria kundër embargos së BE-së për importet e naftës dhe gazit rus

Hungaria edhe një herë në një deklaratë ka thënë se është kundër embargos të BE për importin e naftës dhe gazit rus. “Qëndrimi hungarez në lidhje me çdo embargo të naftës dhe gazit nuk ka ndryshuar: ne nuk i mbështesim...

Mbi 5.5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina

Mbi 5.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Të dhënat janë bërë publike nga agjencia e refugjatëve në OKB, UNHCR. Statistikat janë përpiluar nga një shumëllojshmëri burimesh, kryesisht të dhëna nga...

Finlanda pritet të vendosë për anëtarësimin në NATO më 12 maj

Finlanda do të vendosë rreth aplikimit për anëtarësim në NATO më 12 maj, raporton gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar burimet e saj qeveritare. Vendimi do të merrej me dy hapa: fillimisht, presidenti finlandez, Sauli Niinisto, do të njoftonte se ka...

Lavrov: Rusia nuk synon të përfundojë luftën më 9 Maj

Rusia nuk synon t’i japë fund luftës në Ukrainë deri në Ditën e Fitores, që shënohet më 9 maj, tha ministri i Jashtëm i këtij vendi, Sergei Lavrov. Duke folur për median italiane Mediaset, ai tha se Moska nuk do...

Mbretëria e bashkuar: Putin do t’i shpallë luftë totale Ukrainës më 9 maj

Në kërkim të “shpagimit” për humbjet e Moskës, zyrtarët e lartë të ushtrisë thuhet se po i kërkojnë liderit rus që të zëvendësojë etiketën e tij të “operacionit special ushtarak” me një britmë lufte gjithëpërfshirëse, e cila do të...

Avioni ushtarak rus shkel hapësirën ajrore suedeze

Mbrëmjen e djeshme, një avion rus ka shkelur hapësirën ajrore suedeze. Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Mbrojtjes në Suedi. Shkelja ndodhi ndërkohë që Suedia po vlerëson, mundësinë e aplikimit për t’u anëtarësuar në NATO, pas pushtimit rus...

Si po e ndryshon lufta në Ukrainë demografinë e Evropës

Përpara se Vladimir Putin të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt, shumë evropianë shqetësoheshin se rajoni i tyre po plaket dhe se më shumë njerëz po vdisnin sesa lindnin. Mosha mesatare 43 vjeçare e Evropës është gati katër vjet më...

Atentati në Shkodër ndaj Dedë Planajt, zbardhet dëshmia e 60-vjeçarit

Detaje të reja kanë dalë nga plagosja e Dedë Planajt në Dobraç të Shkodrës mbrëmjen e djeshme. Burime nga grupi hetimor thonë se në drejtim të 60-vjeçarit u shkarkua një karikator i plotë pistolete, ndërsa pesë plumba e qëlluan...

Dhjetëra të arrestuar në protestat në Turqi

Dhjetëra protestues u arrestuan nga policia në Stamboll të Turqisë, gjatë protestës kundër rritjes së inflacionit, që u mbajt më 1 maj. Televizionet lokale në Turqi shfaqën pamje të policëve duke u përleshur me protestuesit në sheshin Taksim dhe duke...

Pelosi takohet me Zelenskin në Kiev

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, ka bërë një vizitë të paparalajmëruar në Kiev, ku u takua me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe me zyrtarë të tjerë. Zelensky postoi një video më 1 maj nga...

Lideri i Koresë së Veriut sërish paralajmëron për përdorimin e armëve bërthamore

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka përsëritur paralajmërimin se Phenjani mund të përdorë armët e tij bërthamore për qëllime “parandaluese” për t’iu kundërvënë forcave armiqësore, njoftoi të shtunën media shtetërore verikoreane. Kim u tha zyrtarëve të lartë...

Zelenski: I gatshëm për bisedime me Putin, pavarësisht masakrave në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski është shprehur i gatshëm për të zhvilluar bisedime me homologun rus, Vladimir Putin. Zelenski u ka thënë mediave polake se është ende gati për bisedime, pavarësisht masakrave ruse në Buça, Mariupol apo në qytetet e...

Mbi 1 milion persona janë evakuuar nga Ukraina në Rusi, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se mbi 1 milion persona janë evakuuar nga Ukraina në Rusi, që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt. Sipas Lavrov, nga 1.02 milion persona, 120 mijë prej tyre janë të huaj dhe...

Ekonomia e Rusisë nuk do të rimëkëmbet deri në fund të 2023-shit

Banka Qendrore e Rusisë deklaroi se ekonomia vendase pritet të tkurret me 8 deri në 10% në vitin 2022 dhe se nuk do të rimëkëmbet deri në fund të vitit të ardhshëm. Aktiviteti ekonomik filloi të bjerë në muajin mars,...

Rusia vijon tregtinë me BE-në gjatë 2 muajve luftë

Rusia thuajse ka dyfishuar të ardhurat nga shitja e karburanteve fosile në BE gjatë dy muajve të luftës në Ukrainë, duke përfituar nga rritja e çmimeve edhe pse volumi i eksporteve është reduktuar. Sipas një raporti të Qendrës për Kërkimet...

Bajden i kërkon Kongresit 33 miliardë dollarë shtesë për Ukrainën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden i ka kërkuar Kongresit amerikan 33 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën. Paketa përfshin më shumë se 20 miliardë dollarë ndihmë ushtarake, 8.5 miliardë dollarë ndihmë ekonomike dhe 3 miliardë dollarë...

Do ta paguajmë gazin rus në rubla, thotë ministri i Jashtëm i Hungarisë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó tha se vendi i tij do të përdorë skemën e vendosur nga Moska për pagesat e naftës dhe gazit. “85% e gazit dhe 65% e naftës vjen nga Rusia. Pse? Sepse është e...

Zelenski: Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën. Sipas tij, vendimi i Rusisë për të ndërprerë furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë të mërkurën, tregoi se askush në Europë nuk mund...

Putin: Çdo vend që do ndërhyjë në Ukrainë do marrë përgjigje të menjëhershme

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka paralajmëruar se çdo vend që do përpiqet të ndërhyjë në Ukrainë do të përballet me një përgjigje të menjëhershme nga Moska. “Nëse dikush nga jashtë përpiqet të ndërhyjë në Ukrainë dhe të krijojë kërcënime...

Rusia paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë me ndërprerje të furnizimit me gaz

Gjigandi rus i energjisë Gazprom paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë se do të ndërpresë furnizimin me gaz nëse dy shtetet nuk paguajnë me rubla. Kompania polake tha se Gazprom nga kjo e mërkurë do të ndalonte furnizimet me gaz përgjatë tubacionit...

73% e amerikanëve pro dërgimit të armëve në Ukrainë, sipas sondazhit

Shtatëdhjetë e tre për qind e amerikanëve mbështesin përpjekjet e SHBA-së për të furnizuar Ukrainën me armë. Ky është niveli më i lartë i mbështetjes që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, sipas një sondazhi nga Reuters/Ipsos të...

Putin: Ende shpresojmë për arritjen e një marrëveshjeje me Ukrainën

Presidenti rus, Vladimir Putin, i tha sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se ai ende shpreson për negociata që do t’i jepnin fund konfliktit në Ukrainë. “Pavarësisht faktit që operacioni ushtarak po vazhdon, ne ende shpresojmë se...

Komiteti i Ekspertëve vendos heqjen e maskave dhe rihapjen e klubeve të natës

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka marrë disa vendime në mbledhjen e zhvilluar mesditën e së hënës, në lidhje me disa nga masat anti-covid. Bazuar në situatën epidemiologjike e cila është përmirësuar, duke filluar nga 1 maji, do të hiqet detyrimi...

SHBA-ja dëshiron të shohë një Rusi të dobësuar, thotë sekretari Austin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin shpreson se humbjet që po pëson ushtria ruse në Ukrainë do ta pengojnë udhëheqjen e saj për të ndërmarrë veprime ushtarake në ndonjë vend tjetër. Në një konferencë për shtyp në Poloni pas vizitës...

Lavrov: Konflikti mund të përshkallëzohet në përdorimin e armëve bërthamore

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se ekziston mundësia që konflikti me Ukrainën të përshkallëzohet në përdorimin e armëve bërthamore. Megjithatë, ai u shpreh se mund të ketë edhe një marrëveshje për paqe, shkruan BBC. Sipas tij, Moska dëshiron të...

Finalja e Ligës së Konferencës, FSHF zbulon procedurat për blerjen e biletave

Teksa mbetet 1 muaj nga zhvillimi i finales së Ligës së Konferencës në stadiumin “Air Albania”, Federata Shqiptare e Futbollit ka treguar procedurat se si tifozët mund të pajisen me bileta. Për të blerë bileta për finalen, të interesuarit duhet...

Putin uron Makronin për fitoren në zgjedhje

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka uruar Emanuel Makron për fitimin e mandatit të dytë në krye të shtetit francez. Sipas një deklarate nga Kremlini, Putin i uroi sukses presidentit francez Makron për aktivitetet shtetërore, shkruan BBC. Emanuel Makron është rizgjedhur president...

Përfshihet nga flakët depoja e naftës në Rusi, pranë kufirit me Ukrainën

Një depo nafte është përfshirë nga flakët mëngjesin e së hënës pas një shpërthimi në qytetin rus të Bryansk, afër kufirit me Ukrainën. Sipas zyrtarëve rusë, nuk pati të lënduar dhe nuk ndonjë plan për të bërë evakuimin e zonës,...

Pekini fillon testimin masiv për COVID

Në Chaoyang, rrethin më të populluar të kryeqytetit kinez Pekin, autoritetet shëndetësore kanë filluar testimin masiv të popullsisë për Covid-19. Kjo për shkak se u raportuan dhjetëra raste të reja, teksa qytetarët nxitojnë të bëjnë blerjet e tyre pasi i...

Borell: BE-ja nuk është e unifikuar për embargon ndaj naftës dhe gazit rus

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Zhozef Borell deklaroi se nuk ka mbështetje të mjaftueshme nga të gjitha vendet anëtare të unionit për të vendosur embargo të plotë ndaj naftës dhe gazit rus. Për...

Erdogan shpreson që Putin dhe Zelenski të takohen në Stamboll

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan thotë se në 48 orët e ardhshme, pret që të ketë biseda telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin dhe atë ukrainas Volodimir Zelenski. Erdogan shpreson se Putin dhe Zelenski do të takohen...

Rusia synon të pajisë ushtrinë me raketën e re në vjeshtë

Raketa e re interkontinentale e Rusisë me kapacitet bërthamor, Sarmat, do të bëhet pjesë e arsenalit ushtarak në vjeshtë, ka thënë një zyrtar i lartë rus për mediat shtetërore. Ky koment vjen disa ditë pas testimit të kësaj rakete. Raketa Sarmat...

Kievi në pritje të ftesës për samitin e NATO-s

Ministri i Mbrojtjes në Ukrainë Oleksiy Reznikov, ka thënë më 23 prill se shteti i tij është duke pritur ftesën për pjesëmarrje në samitin e NATO-s, që mbahet në Gjermani me iniciativë të Shteteve të Bashkuara. Pentagoni ka ftuar 40...

Osmani: Do të vazhdojnë përpjekjet për një marrëveshje për targat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha më 22 prill se në ditët në vijim do të ketë përpjekje që të arrihet një zgjidhje e përhershme për targat e makinave, pasi një ditë më parë, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë,...

Rusia ia ndalon hyrjen nënpresidentes amerikane, Kamala Harris

Rusia më 21 prill vendosi ndalime të udhëtimeve ndaj nënpresidentes amerikane, Kamala Harris, shefit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg dhe dhjetëra figurave të rëndësishme amerikane dhe kanadeze të tjerë, për shkak të sanksioneve që Perëndimi ka vendosur ndaj Rusisë lidhur...

Ukraina thotë se janë gjetur trupa me shenja torturash afër Kievit

Trupat e nëntë civilëve, disa me shenja torture, janë gjetur në qytetin Borodyanka jashtë kryeqytetit ukrainas, Kiev, tha një zyrtar i lartë i policisë. "Këta njerëz u vranë nga pushtuesit dhe disa tregojnë shenja torture. Dua të theksoj se këta...

Rama ultimatum PD-së: Nëse vendosni Saliun në krye, ndërpresim çdo marrëdhënie me ju

Rikthimi i Sali Berishës në krye të opozitës shqiptare duket se po shfazon gjithmonë e më shumë Edi Ramën. Në një fjalim të mbajtur sot në Kuvend, ai sulmoi me fyerje opozitën, duke thënë që në fillim të seancës se...

Putin anulon planet për të sulmuar fabrikën e çelikut në Mariupol

Ushtria ruse ka marrë kontrollin e qytetit port në juglindje të Ukrainës, Mariupol, tha ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu. Shoigu e bëri njoftimin të enjten në një takim me presidentin rus, Vladimir Putin të transmetuar në televizionin shtetëror. "Njësitë e mbetura...

Kina: Do rrisim bashkëpunimin me Rusinë

Shumica kanë menduar se pas pushtimit rus të Ukrainës, Kina do t’i bënte presion Vladimir Putinit për të ndryshuar kursin por deri tani nuk ka ndodhur asgjë e tillë, sipas skynews. Ministria e Jashtme e Kinës ka siguruar Rusinë se...

Rusia u jep ultimatum të ri ushtarëve ukrainas në Mariupol

Në një fjalim drejtuar vendit të tij, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se nëse Ukraina do të kishte qasje në armë më të mira “të krahasueshme me ato të përdorura nga Rusia, ne tashmë do ta kishim përfunduar këtë...

Rusia paralajmëron ushtarët ukrainas në Mariupol: Dorëzoni armët

Forcat separatiste ruse të mbështetura nga Rusia kanë nisur sulmet në fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit, sipas informacioneve ruse, shkruan skynews. Fabrika është vendi ku mendohet se ndodhen trupat e fundit të ushtrisë ukrainase në...

Shangai raporton për shtatë vdekje të tjera nga koronavirusi

Kina ka raportuar për shtatë vdekje tjera nga koronavirusi në Shangai më 19 prill, pas raportimit për qindra mijëra raste të infektimit, ndonëse qyteti është në izolim. Sipas autoriteteve, në dy ditët e fundit është raportuar për 10 vdekje. Pekini insiston...

Putin nderon brigadën që Ukraina e akuzon për “krime lufte” në Buça

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, më 18 prill ka nderuar një brigadë, që Ukraina e akuzon për “krime lufte” dhe vrasje masive në qytetin e Buçës, që gjendet pranë Kievit. Njoftimi për ndarjen e titullit ndaj kësaj brigade vjen në...

Zelenski: Trupat ruse kanë filluar betejën për Donbasin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski tha se trupat ruse tashmë kanë filluar betejën për të marrë rajonin e Donbasit. Sipas BBC, deklarata e tij vjen në vazhdën e paralajmërimeve të bëra më herët nga zyrtarë të tjerë të lartë, se Rusia...

Kurti: Asnjë tolerancë për strukturat ilegale të Serbisë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e quajti “sulm terrorist” sulmin ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës në veri të vendit më 15 prill, duke shtuar se nuk do të ketë “asnjë gram tolerancë” nga Qeveria për strukturat ilegale të...

Rënia e Mariupol do të ndryshojë fatin e luftës

Humbja e Mariupolit do të ketë gjithashtu një efekt shkatërrues në ekonominë e Ukrainës, vëren BBC. Aty është selia e Azovstal, qendra e hekurit dhe çelikut e bombarduar në mes të marsit dhe e goditur nga nazistët gjatë Luftës...

Medvedev paralajmëron BE: Evropa do të përballet me një valë krimi

Ish presidenti rus, Dmitry Medvedev,  njëkohësisht nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare përmes një postimi në Telegram, i është përgjigjur deklaratave të kryetares së Komisionit Evropian, Ursula von Der Leyen, e cila tha se falimentimi i Rusisë ishte çështje...

11 vende të BE-së heqin të gjitha kufizimet e COVID për udhëtarët

Udhëtarët e vendeve jo anëtare të Bashkimit Europian mund të hyjnë në këto 11 vende pavarësisht statusit të vaksinimit, raporton SchengenVisaInfo. Me përmirësimin e situatës së COVID-19 dhe numrin e lartë të vaksinimit, disa vende Evropiane kanë hequr të gjithë kufizimet...

Në Kosovë strehohet gazetarja e parë nga Ukraina

Lyudmila Makey është gazetarja e parë nga Ukraina e cila është strehuar në Kosovë, bëri të ditur më 17 prill Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK). Makey, e cila është larguar nga Ukraina për shkak të pushtimit rus, do të...

Turqia nis ofensivë të re kundër militantëve kurdë në Irak

Turqia ka nisur një ofensivë të re ajrore dhe tokësore kundër militantëve kurdë në veri të Irakut, tha më 18 prill ministri i Mbrojtjes, Hulusi Akar. Njësitë ushtarake dhe forcat speciale, të mbështetur nga një numër i paspecifikuar i avionëve...

Stërmbesa e Hrushovit: Putin mund të përdorë armët bërthamore

Stërmbesa e ish-udhëheqësit sovjetik, Nikita Hrushovit, ka paralajmëruar se presidenti Vladimir Putin mund të jetë e përgatitur të përdorë armë bërthamore në Ukrainë. Nina Khrushcheva, një profesore e marrëdhënieve ndërkombëtare në SHBA, i tha BBC-së se ajo beson se...

Pse pushtimi i Mariupolit është çelësi i planeve të Rusisë

Pas një sulmi shkatërrues gjatë gjashtë javëve, ka shenja në rritje se Rusia është afër pushtimit të plotë të qytetit port të Mariupolit. Mijëra njerëz janë vrarë në rrethimin, i cili filloi kur trupat ruse filluan të rrethojnë qytetin në...

Rusia thotë se ka sulmuar një fabrikë të municionit afër Kievit

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov, tha se forcat ruse kanë shkatërruar një fabrikë të municionit afër Kievit. “Gjatë natës, sulmet ajrore me saktësi të lartë kanë shkatërruar një fabrikë municioni afër qytetit Brovari në rajonin e...

Rusia vijon të furnizojë me gaz Europën përmes Ukrainës

Prodhuesi rus i gazit, Gazprom vijon të furnizojë Europën me gaz natyror përmes territorit të Ukrainës. Përmes një deklarate, kompania njoftoi se ky furnizim po zhvillohet në përputhje me kërkesat e konsumatorëve evropianë. Kërkesat ishin 57.2 milionë metra kub vetëm...

Kundërshtarët e së djathtës ekstreme në Francë protesta kundër Marine Le Pen

Kundërshtarët e së djathtës ekstreme në Francë, pritet të zhvillojnë protesta ditën e sotme kundër kandidates për presidente, Marine Le Pen. Ata kërkojnë të formojnë një front të përbashkët, për të penguar Le Pen që të fitojë zgjedhjet presidenciale kundër...

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas 183 ditësh në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë u kthyen në Tokë të shtunën pas 183 ditësh në hapësirë, duke i dhënë fund misionit më të gjatë që Kina kishte ndërmarrë, teksa vazhdon përpjekjet për t’u bërë një fuqi e madhe hapësinore. Anija kozmike “Shenzhou-13”...

3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i luftës, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se 3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Deklarata e tij u bë gjatë një interviste për CNN, teksa paralajmëroi edhe për përdorimin e armëve bërthamore...

Kina realizon stërvitje ushtarake teksa delegacioni amerikan viziton Tajvanin

Kina ka zhvilluar stërvitje ushtarake rreth Tajvanit të premten, teksa një delegacion i Kongresit të Shteteve të Bashkuara vizitoi ishullin. Kjo vizitë shihet si një provokim dhe përpjekje për të ngritur tensionet, sipas autoriteteve kineze, shkruan Reuters. Ushtria e Kinës dërgoi bombardues...

Kurti thirrje Serbisë të distancohet nga sulmet ndaj policisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Serbisë që të distancohet nga sulmet ndaj policisë, të cilat ai i konsideroi si të dhunshme dhe terroriste. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kurti u shpreh se burimet kanë identifikuar...

Zelenski: 50 ditë në mbrojtje të vendit, arritje e madhe për ukrainasit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski lavdëroi ukrainasit për luftimet që po zhvillojnë prej 50 ditësh për mbrojtjen e vendit të tyre. “Ata nuk e dinin se sa të guximshëm janë ukrainasit, sesa e vlerësojnë lirinë dhe mundësinë për të jetuar...

Frankfurti “pushtoi” Barcelonën me tifozë, mbi 20 mijë gjermanë në “Camp Nou”

Barcelona pësoi një humbje dramatike ndaj Eintraht Frankurt në çerekfinalen e Ligës së Europës. Spanjollët u mposhtën në stadiumin e tyre me rezultatin 2-3, teksa ndeshja e parë në Gjermani përfundoi në barazim 1-1. Përveç humbjes, Barcelona u braktis edhe nga...

Rusia sulmon fabrikën që prodhon sisteme të mbrojtjes ajrore në Kiev

Ministria e Mbrojtjes në Rusi deklaroi se ka kryer sulme me raketa në drejtim të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev. Rusia njoftoi se ka goditur një fabrikë në Kiev gjatë natës, e cila prodhon sisteme të mbrojtjes ajrore dhe raketa kundër...

48 të infektuar me COVID në gjithë vendin

jatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nuk është shënuar asnjë humbje jete për shkak të COVID-19. Ministria e Shëndetësisë tha se nga 1110 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 48 qytetarë, në këto bashki:14 në...

Sanksionet ndaj Rusisë kanë dëmtuar Europën dhe SHBA-të, thotë Putin

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se refuzimi i vendeve perëndimore për të bashkëpunuar normalisht me Rusinë, ka dëmtuar si vendet europiane ashtu dhe Shtetet e Bashkuara. Deklarata e Putin u bë ditën e sotme në një takim virtual, ku u...

Bordi i Transparencës vendos rritjen e çmimit të naftës

Në mbledhjen e zhvilluar ditën e sotme, Bordi i Transparencës ka vendosur rritjen e çmimeve të naftës dhe benzinës. Një litër naftë me pakicë do të tregtohet me 226 lekë për litër, nga 219 lekë për litër që ishte deri...

Bajden akuzon Rusinë për gjenocid

Presidenti i SHBA-së, Xhou Bajden tha se “diktatori” Vladimir Putin po kryen gjenocid në Ukrainë. Duke folur në Ioua në SHBA për nevojat e brendshme të energjisë, Bajden shkoi më tej se çdo anëtar tjetër i administratës së tij në...

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE këtë vit, thotë Kurti

Kryeministri Albin Kurti deklaroi se Kosova do të aplikojë këtë vit për anëtarësim në Bashkimin Europian. Deklaratën, Kurti e bëri ditën e sotme në seancën parlamentare të Kosovës, raporton Kosova Press. Ai u shpreh se Kosova do të aplikojë edhe...

Mbretëria e Bashkuar pretendon se Rusia ka përdorur armë kimike në Ukrainë

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey deklaroi se Londra po punon për të konfirmuar faktin se Rusia ka përdorur armë kimike në Ukrainë. Heappey tha për BBC, se ka disa raporte të cilat pretendojnë se armët...

Nënshkruhet marrëveshja mes Gjermanisë dhe Shqipërisë për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët ditën e sotme në Tiranë, e cila i hap rrugës njohjes reciproke të lejeve të drejtimit të automjeteve. Lajmin e ka bërë të ditur ambasada gjermane në vendin tonë, e cila...

Rusia nuk planifikon të izolohet nga pjesa tjetër e botës, thotë Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Rusia nuk planifikon të izolohet nga pjesa tjetër e botës. Deklarata e tij, u bë pas një takimi me homologun bjellorus Aleksandër Lukashenko, teksa vizituan portin kozmik Vostochny në lindje të Rusisë. Lidhur me...

“Kastrati Group” bëhet pjesë e “Intermedia Group”, merr shumicën e aksioneve në televizionin “Euronews”

Kastrati Group është bërë sot zyrtarisht pjesë e Intermedia Group me 60 % të aksioneve ndërsa 40 % të aksioneve i mbetet Z. Theodhori Çami. Kompania e njohur për suksesin e saj në investime në fusha të ndryshme e...

Rusia paralajmëron Suedinë dhe Finlandën kundër anëtarësimit në NATO

Rusia ka paralajmëruar Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO, duke thënë se ky hap nuk do të sjellë stabilitet në Evropë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u ka thënë gazetarëve më 11 prill se “aleanca mbetet mjet i orientuar...

Kim Jong Un, 10 vite në krye të Koresë së Veriut

Lideri suprem koreano-verior, Kim Jong Un shënon sot 10-vjetorin në krye të Partisë Punëtore të Koresë së Veriut. Për nder të tij, Koreja Veriore promovoi të gjitha arritjet politike të Kim dhe zbuloi portrete e ekspozita të reja. Kim Jong...

17 të infektuar, 1 viktimë nga COVID-19 në Shqipëri

Nga 545 testime në 24 orë, 17 qytetarë rezultuan të infektuar me COVID-19. 1 person humbi jetën duke e çuar numrin e viktimave në 3 494, ndërsa 37 u shëruan në 24 orët e fundit duke shënuar 270 378 të...

Shisnin produkte kontrabandë dhe nuk lëshonin faturë tatimore, 15 të arrestuar

Pesëmbëdhjetë persona kanë rënë në pranga dhe 6 të tjerë janë shpallur në kërkim, pasi tregtonin produkte të ndryshme të cilat ishin futur kontrabandë në vend dhe nuk jepnin faturë tatimore për shitjet e tyre. Këtë aktivitet, ata e zhvillonin...

Astronomers capture surprising changes in Neptune’s temperatures

An international team of astronomers have used ground-based telescopes, including the European Southern Observatory's Very Large Telescope (ESO's VLT), to track Neptune's atmospheric temperatures over a 17-year period. They found a surprising drop in Neptune's global temperatures followed by...