No menu items!

bombardime

23 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

24 Marsi i vitit 1999 shënon fillimin e bombardimeve të NATO-s kundër policisë dhe ushtrisë serbe. 19:45 shënonte ora kur filluan të bien bombat e para të Aleancës Veriatlantike. Ato kishin për qëllim që njëherë e përgjithmonë të ndalej gjenocidi...

Zelenskyy: Rusët po bombardojnë. Mariupol i rrethuar, pa ujë e drita

Fjalën e tij paraditen e kësaj të marte, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e nisi me 8 Marsin, duke u shprehur se normalisht është një ditë për të uruar gratë ukrainase, por tha se nuk mund ta bënte këtë, sepse...

Ukrainë/ Bombardohet konsullata e nderit të Shqipërisë në Kharkiv

Konsullata e nderit e Shqipërisë në Kharkiv është shkatërruar nga bombardimet ruse, tha Ministria e Jashtme në një njoftim në Twitter. “Shqipëria e dënon me forcë agresionin rus që solli shkatërrimin e konsullatës së nderit të Shqipërisë në Kharkiv. Autorët...

Video/ Rusia shkel armëpushimin, vijojnë bombardimet në Ukrainë

Rusia vijon të shkelë armëpushimin e vendosur për krijimin korridoreve humanitare. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ka pasur shpërthime në Orikhiv. Gazetari Charles Stratford i Al Jazeera-s, duke raportuar tha se dëgjoi granatime në afërsi të qytetit, të vendosur përgjatë...

Bombardohet qyteti ukrainas Zhytomyr, raportohet viktima dhe të plagosur

Rajoni i Zhytomyr u bombardua mbrëmjen e djeshme, ku u goditën edhe zonat e banuara në Korosten dhe Ovruch. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i policisë lokale, Alla Vashchenko. Raportohet se 30 familje janë të pastreha. Dhjetë shtëpi u...

Trajneri i Kombëtares së Ukrainës vritet në Kiev nga bombardimet ruse

Prej 8 ditësh lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ka sjellë mjaft viktima, mes tyre edhe shumë fëmijë dhe sportistë. Ditën e sotme, trajneri i Kombëtares Ukrainase të Çiklizmit, Aleksandër Kulyk, vdiq pranë qytetit të Sumy gjatë një përpjekjeje për të...

Video/ Rusia bombardon qytetin ukrainas të Okhtyrka

Rusia ka bombarduar një tjetër qytet. Mediat ukrainase raportojnë se avionët rusë kanë lëshuar predha në qytetin e Okhtyrka, ku është sulmuar një termocentral dhe disa banesa. Kryebashkiaku i këtij qyteti ka publikuar pamjet e sulmit, ndërsa raportohet se deri...

Gjenerali që bombardoi Serbinë: Ja çfarë më tha Millosheviçi për shqiptarët

Ish-Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Wesley Clark ka zhvilluar një intervistë të rrallë për emisionin “Opinion”. Ai ka rrëfyer detaje nga bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë përgjatë luftës së Kosovës. Clark e përshkruan...

Vuçiç: Ata që na bombarduan në “99 nuk kanë të drejtë të flasin për ligj dhe drejtësi

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka folur për bombardimet nga NATO në 1999, duke u ankuar ndaj ndërkombëtarëve, të cilët sipas tij e shohin Serbinë si një rrezik të madh për Ballkanin.  “Ata që na bombarduan dhe që e ndanë vendin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img