No menu items!

pushtim

Kurthi i Putin, çfarë fshihet pas tërheqjes së ushtrisë nga Kievi

Tani synimi i Putinit është të përfundojë pushtimin e plotë të Donbasit sa më shpejt të jetë e mundur, duke i aneksuar territoret e këtij rajoni thotë eksperti Claudio Bertolotti për Ilfattoquotidiano.it. Por nuk mund të përjashtohet mundësia që...

Kremlini refuzon vendimin e GJND-së për ndalje të pushtimit

Kremlini ka refuzuar urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për të ndalur sulmet në Ukrainë, duke thënë se të dyja palët duhet të pajtohen për t’iu dhënë fund armiqësive në mënyrë që të zbatohet kërkesa. Duke folur para gazetarëve më...

Pushtimi i Ukrainës, deputeti rus: Kishim 1 vit që po e planifikonim sulmin

Një deputet rus ka deklaruar se Moska ka nisur planifikimin e Ukrainës rreth 1 vit më parë. Kjo deklaratë është dhënë nga Rifat Shaykhutdinov, për televizionin “Channel One”, shkruan BBC. “Me nuk e përgatitëm këtë operacion spotanisht. Kishim më shumë...

Burimet e mëdha natyrore të Ukrainës, arsyeja e vërtetë e pushtimit rus?

Ukraina është shndërruar në fushëbetejën kryesore të konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit. Pozicioni gjeostrategjik i këtij vendi, e ka bërë atë shumë të ndjeshëm ndaj konfliktit më të gjerë dhe në vazhdim e sipër midis Rusisë dhe Perëndimit. Si një...

Rusia urdhëron mediat t’i fshijnë artikujt me fjalët “pushtim” ose “sulm”

Agjencia ruse e monitorimit të mediave, Roskomnadzor, i urdhëroi mediat që t’i fshijnë raportet që përdorin fjalët: “sulm”, “pushtim” ose “shpallje lufte”, për të përshkruar inkursionin e paprovokuar ushtarak të Rusisë në Ukrainën fqinje. Agjencia tha se ka nisur hetime...

Kryeministri britanik: Rusia po planifikon luftën më të madhe në Evropë që prej vitit 1945

Të dhënat sugjerojnë se Rusia po planifikon “luftën më të madhe në Evropë që prej vitit 1945”, tha kryeministri britanik, Boris Johnson. “Të gjitha shenjat janë se plani, në disa kuptime, tashmë ka filluar”, tha Johson për BBC. Inteligjenca sugjeron se...

Johnson: Pushtimi i Ukrainës do të ishte gabim strategjik i Rusisë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin, se çdo “veprim destabilizues” nga Rusia kundër Ukrainës do të ishte “gabim strategjik” me “pasoja domethënëse”, tha një zëdhënës i tij. Gjatë një bisede telefonike me Putinin më 13 dhjetor,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img