No menu items!

omicron

OBSH: Omicroni rriti rastet me COVID-19 në 10 javët e fundit

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të martën se 90 milionë raste të reja me koronavirus janë raportuar që kur varianti Omicron u identifikua për herë të parë para 10 javësh, duke arritur në...

Pipero: Varianti Omicron po sjell fundin e pandemisë

Mjeku Pëllumb Pipero ka bërë sot një parashikim optimist, duke thënë se fundi i pandemisë është shumë afër. Në një lidhje direkte me emisionin “Rudina” në Tv Klan, Pipero u shpreh se varianti Omicron po bëhet dominues në të...

Covid-19/ Vala Omicron rrit me 20-30 % rastet brenda një jave

Vala e Omicron rrit nga 20-30 % rastet me Covid brenda një javë. Të dhënat bëhen të ditur nga eksperti i shëndetit publik në Londër, mjeku shqiptar Laidon Shapo. “Kemi parë një rritje të lartë të rasteve kohët e fundit....

Kërcënimi “Omicron” edhe në 2022/ Bota pret Vitin e Ri nën hijen e pandemisë

Për të dytin vit radhazi, planeti po përgatitet të presë vitin e ri nën hijen e pandemisë, me valën e variantit më të ri, i cili aktualisht përbën shumicën e rasteve në shumë vende të botës. Në Evropë, koncertet tradicionale...

Dy doza të Pfizer sigurojnë 33% mbrojtje ndaj variantit Omicron

Sipas një studimi në shkallë të gjerë në Afrikën e Jugut përfundimet e të cilit u publikuan të martën, vaksinimi me dy doza të Pfizer-it siguron vetëm 33% mbrojtje kundër infeksionit nga varianti Omicron i koronavirusit, por mbrojtja kundër...

Shqipëri, konfirmohen dy rastet e para të variantit Omicron

Në Shqipëri autoritetet njoftuan sot se janë konfirmuar dy rastet e para me variantin Omicron të koronavirusit. Bëhet fjalë për një grua dhe fëmijën e saj të infektuar nga kryefamiljari, pas një vizite që ky i fundit kishte kryer...

OBSH: Omicron dyfishon infektimet për tre ditë

Omicron është raportuar në 89 vende dhe numri i rasteve po dyfishohet deri në tre ditë në zonat ku ka transmetim të virusit thotë OBSH. Mbetet e paqartë nëse rritja e shpejtë e rasteve të Omicron është për shkak se...

‘Omicron’ më pranë Shqipërisë, Mali i Zi konfirmon 5 rastet e para

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi konfirmoi zyrtarisht pesë raste të llojit Omikron të koronavirusit. “Të gjithë të infektuarit me Omikron janë në gjendje shëndetësore të përgjithshme të mirë kanë simptoma të lehta”, thuhet në njoftim. Dyshimi i parë...

Studimi në Britani, vaksina përforcuese mbron deri në 85% kundër Omicron

Një studim i zhvilluar në Britaninë e Madhe tregon se doza e tretë e vaksinën mbron deri në 85% nga varianti Omicron i Covid. Sipas këtij studimi doza përforcuese siguron mbrojtje dhe bën që Covid të kalohet me doza të lehta. Por...

ECDC: Vetëm vaksinimi nuk mund ta ndalë Omicronin

Qendra evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) të mërkurën (15 dhjetor) ka paralajmëruar se vetëm vaksinimi nuk do të mund të ndalë hovin e variantit të ri të koronavirusit, Omicron. Kjo agjenci e Bashkimit Evropian ka thënë se...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img