No menu items!

mali i zi

Mali i Zi po shtyhet drejt destabilizimit, thotë Abazoviç

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, njëherësh kryetari i URA, Dritan Abazoviç deklaroi se vendi nuk ndodhet në një situatë emergjente. Sipas tij, ata që po e humbin me shpejtësi mbështetjen e elektoratit po e shtyjnë vendin drejt destabilizimit,...

Abazoviç: Në Malin e Zi është bërë shumë në luftën kundër grupeve kriminale

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se në vend është punuar shumë në luftën kundër grupeve kriminale. Sipas tij, disa prej këtyre grupeve, sidomos në Kotorr, përbëjnë rrezikshmëri të lartë, shkran RTCG. Ai tha se Lëvizja Qytetare URA...

Vijojnë konsultimet për qeverinë e re në Mal të Zi, partia e Abazoviç s’merr pjesë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç do të vazhdojë konsultimet këtë të premte me përfaqësuesit e partive parlamentare lidhur me mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Gjukanoviç do të bisedojë me përfaqësuesit e Partisë Socialdemokrate, Socialdemokratëve dhe Partisë...

Mali i Zi fajëson shërbimet ruse për sulmin kibernetik

Agjencia e Sigurisë së Malit të Zi (ANB) konfirmoi më 26 gusht për Radion Evropa e Lirë se shërbimet ruse ishin përgjegjëse për një sulm të fuqishëm kibernetik që preku të gjithë strukturën shtetërore të informacionit të Qeverisë së...

‘Ju shqetëson fakti që jam shqiptar’, Abazoviç u drejtohet deputetëve në Malin e Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç iu është drejtuar deputetëve në Kuvend, teksa po mbahet seanca e mosbesimit. Gjatë fjalës së tij, Abazoviç ka akuzuar disa persona, sipas të cilit janë të shqetësuar për faktin se ai është anëtar...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), Partisë Liberale, Socialdemokratëve, Partisë Socialdemokrate (SDP) dhe Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve,...

Abazoviç: Nëse qeveria nuk bie, do punoj për një koalicion më të madh

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se të gjithë ata që duan që vendi të vazhdojë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, të cilët nuk duan që të anulohet Traktati Themeltar dhe rruga evropiane, nuk do...

Do të rishikojmë vijën kufitare me Malin e Zi, thotë Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se do të formohet një komision i përbashkët me Malin e Zi, për rishikimin e vijës kufitare midis dy vendeve. Gjatë fjalës së tij këtë të mërkurë në Kuvend, Kurti bëri me dije se...

Vizita e parë zyrtare jashtë shtetit, Abazoviç nuk zgjedh Tiranën por Beogradin

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka thënë se vizita e tij e parë si kryeminsitër do të jetë në Beograd (29 qershor), gjë e cila sipas tij, tregon se një kohë më e mirë bashkëpunimi mes dy...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img