No menu items!

lufte

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...

SHBA është në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën, thotë ish-sekretari amerikan

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se Uashingtoni zyrtar ka refuzuar diplomacinë tradicionale. Sipas tiij, në mungesë të një lideri të madh, bota e ka sjellë botën në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për Ukrainën dhe Tajvanin. “Ne...

Zelenski: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Deklaratën, Zelenski e dha disa orë pasi forcat ukrainase goditën me raketa një depo municionesh në bazën ushtarake ruse në...

‘Rreziku nga lufta mbetet i lartë’, Moldavia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Moldavisë votoi të enjten për të gjendjen e jashtëzakonshme për 60 ditë të tjera, pasi qeveria tha se ende i duhet më shumë pushtet për t’u përballur me pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë. Kryeministrja moldave, Natalia...

Putin urdhëron vazhdimin e luftës në Ukrainë pas pushtimit të Lysychansk

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka urdhëruar Ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu që ushtria ruse të vazhdojë ofensivën në Ukrainë, pas pushtimit të qytetit të Lysychansk. Putin u shfaq në televizionin rus duke u bërë thirrje forcave në fronte të...

Zelenski paralajmëron NATO-n: Lufta e Rusisë nuk do të përfundojë me Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i është drejtuar online Samitit të NATO-s këtë të mërkurë, punimet e të cilit po mbahen në kryeqytetin e Spanjës, Madrid. Gjatë fjalës së tij, Zelenski ka paralajmëruar aleancën ushtarake të NATO-s, se lufta e Rusisë...

Bombardime të reja në Kiev

Një sulm që dyshohet se është kryer me raketë ruse në një lagje të Kievit, ka lënë të plagosur të paktën pesë persona në orët e para të 26 qershorit. Disa banorë është thënë se mund të kenë mbetur nën...

BE-ja dhe NATO-ja janë bërë bashkë për të luftuar kundër Rusisë, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Bashkimi Evropian dhe aleanca ushtarake e NATO-s, po bëjnë ‘koalicon’ për të luftuar kundër Rusisë. Deklaratën, Lavrov e dha këtë të premte nga Bakuja e Azerbajxhanit, ku pati një konferencë të përbashkët...

Zyrtari ukrainas: Po humbasim deri në 200 ushtarë në ditë

Një ndihmës i lartë i presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se rreth 100 deri në 200 ushtarë ukrainas po vriten çdo ditë në luftën ndaj Rusisë. Mykhaylo Podolyak tha për BBC, se Ukrainës i duheshin qindra sisteme artilerie nga Perëndimi...

Putin e krahason luftën në Ukrainë me pushtimet e Pjetrit të Madh

Presidenti rus Vladimir Putin e krahasoi luftën kundër Ukrainës me pushtimet e shekullit të 18-të, të Pjetrit të Madh të Rusisë. Në komentet e lëshuara në televizionet ruse me rastin e 350-vjetorit të lindjes së Pjetrit të Madh, presidenti rus...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img