Monday, April 22, 2024

Lufta Izrael-Hamas, pse Lindja e Mesme nuk ka shpresa për armëpushim

Bisedimet për të rënë dakord për armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit në Gaza nuk ishin shumë premtuese ditëve të fundit, njoftoi Katari si ndërmjetësues i këtyre bisedimeve.

Kryeministri i Katarit Mohammed bin Abdulrahman Al Thani tha se mbetet optimist edhe pse koha nuk është në favorin e tyre.

Kjo vjen pasi kryeministri izraelit u shpreh se do të vazhdojë me planet për pushtim tokësor të Rafahut, pavarësisht rritjes së presionit ndërkombëtar.

Hamasi ka fajësuar Izraelin për refuzimin e marrëveshjes së armëpushimit.

Bisedimet janë duke u zhvilluar në Kajro ndërsa zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, Izraeli, Egjipti dhe Katari takohen në përpjekje për të ndërmjetësuar një pushim të luftimeve.

“Modeli i ditëve të fundit nuk është vërtet shumë premtues, por, siç e përsëris gjithmonë, do të mbetemi optimistë”, ka thënë Sheik Mohammed, gjatë një takimi të liderëve botërorë në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

“Besoj se në këtë marrëveshje po flasim në një shkallë më të madhe dhe ende shohim disa vështirësi në pjesën humanitare të këtyre negociatave”, shtoi ai.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë