No menu items!

kosove

Ministri Sveçla: Incidentet në veri të Kosovës, sulme terroriste

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se autoritetet i cilësojnë si sulme terroriste incidentet e shënuara dy ditë më parë në veri. Në një konferencë për media në Prishtinë, Sveçla tha se në bazë të dhënave...

Varhelyi: Marrëveshja për targat shmangu përshkallëzimin e situatës në veri

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Varhelyi u shpreh se marrëveshja e lehtësuar nga BE,...

Bislimi pas marrëveshjes për targat: Të vijojnë bisedimet për planin franko-gjerman

Zv. kryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetin social, Bislimi u shpreh se pas dakordësisë, duhet të vazhdojnë...

Vuçiç: Pas 21 nëntorit, na pret një situatë e ndërlikuar në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se pas 21 nëntorit, serbët në Kosovë i pret një situatë e ndërlikuar, për shkak se autoritetet atje planifikojnë vendosjen e gjobave për ata të cilët nuk i kanë ndërruar targat e automjeteve. Deklaratën,...

Deputeti i VV kritikon Kurtin: Qasje e gabuar ndaj ndërkombëtarëve për targat

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hazi Abazi ka kritikuar qeverinë e Kosovës, kryesuar nga lideri i kësaj force politike, Albin Kurti, në lidhje me qëndrimet e tij ndaj ndërkombëtarëve, për çështjen e targave. Abazi u shpreh se janë prekur raportet e...

Ministri serb i Mbrojtjes: Sërish dronë në kufi me Kosovën

Zëvendëskryeministri, njëherësh ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviç deklaroi se gjatë natës së kaluar ka pasur drone në vijën administrative me Kosovën dhe në qarkun administrativ të Rashkës. Vuçeviç u shpreh se nuk mund të thotë se i kujt...

Daçiç: Serbët do rezistojnë nëse Kurti sjell policinë shqiptare në veri të Kosovës

“Asnjëherë nuk ka pasur policë shqiptarë në veri të Kosovës dhe nëse kjo ndodh, serbët do të rezistojnë dhe askush nuk mund t’i ndalë”. Kështu u shpreh ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç në një intervistë për Euronews...

Jemi të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës, thotë zyrtari i NATO-s

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm për Çështjet Politike dhe Politikat e Sigurisë në NATO, Javier Colomina deklaroi se aleanca është e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Për Euronews Serbia, Colomina u shpreh se të dyja palët duhet të tregojnë...

Jevtiç: Nëse dhuna vijon, edhe serbët në jug të Ibrit të largohen nga institucionet

Zëvendëspresidenti i Listës Serbe dhe kryetari i Shtërpcës, Dalibor Jevtiç ka bërë thirrje që edhe serbët në jug të Kosovës të largohen nga institucionet. Për Euronews Serbia, Jevtiç tha se këtë mendim ia kishte thënë edhe kryetarit të Listës Serbe, Goran...

Konjufca: Serbia mund të sulmojë Kosovën edhe pas nënshkrimit të planit franko-gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se rreziku i një sulmi nga Serbia mbetet edhe nëse shteti serb e pranon dhe e nënshkruan planin franko-gjerman. Sipas tij, një marrëveshje sipas propozimit franko-gjerman nuk do të zgjidhte problemin përfundimisht...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img