No menu items!

energji

Rama tregon arsyet pse qeveria u tërhoq nga rritja e çmimit të energjisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kërkesa për energji nga Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), është më e ulët sot sesa në 1 shtator, kur u lançua fasha mbi 800kw. Gjatë një komunikimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se rritja e...

Zelenski: Rusët ndërprenë energjinë për shkak të kundërofensivës në lindje

“Rusia synon t’i privojë njerëzit nga drita dhe nxehtësia duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën lindore.” Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, sipas të cilit ndërprerja e energjisë vjen si shenjë hakmarrjeje ndaj kundërofensivës së suksesshme...

Sanksionet do shkaktojnë rritje të çmimit të energjisë për Evropën, thotë Putin

Sanksionet e vazhdueshme ndaj Rusisë mund të shkaktojnë një rritje katastrofike të çmimit të energjisë për familjet evropiane. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin këtë të premte në një takim me zyrtarë të lartë, shkruan Reuters. “Ne e dimë se evropianët...

Sulm me mjet shpërthyes në Kosovë pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë

Një mjet shpërthyes është hedhur mbrëmjen e së enjtes, rreth orës 22:45 në objektin e elektro-distribucionit në veri të Mitrovicës. Burime për Kosova Press bëjnë me dije se përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz. Si pasojë e shpërthimit...

Zelenski: Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën. Sipas tij, vendimi i Rusisë për të ndërprerë furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë të mërkurën, tregoi se askush në Europë nuk mund...

Energjia, importet janar-nëntor rekord historik, kapin shifrën 213 milionë euro

Importet e energjisë këtë vit kanë arritur një vlerë rekord, më të lartën ndonjëherë në historinë e vendit ku nga janari në nëntor janë shpenzuar 213 milionë euro. Për të kuptuar gropën financiare që ka shkaktuar situata në financa mjafton...

Liberalizimi, OSHEE do të nxjerrë në treg të lirë 7 mijë biznese nga janari 2022, do ta blejnë energjinë me çmim tregu

Kjo do të thotë që bizneset në tregun e lirë do të sigurojnë energjinë me çmimet e tregut ku 1 kwh energji arrin në 25 lekë, më shumë se dyfish nga çmimet e rregulluara që paguajnë sot këto subjekte… Faza...

Serbia gjithnjë e më afër energjisë bërthamore

Serbia është duke u orientuar drejt energjisë bërthamore pas disa dekadash të moratoriumit për ndërtimin e centraleve bërthamore. Drejtoria për Sigurinë Bërthamore dhe Rrezatim e Serbisë ka njoftuar se ka marrë pjesë në një stërvitje ndërkombëtare më 26 dhe 27...

Çmimet e “çmendura” të energjisë, vetëm në tetor u blenë rreth 65 milionë euro në treg të lirë

Energjia është kthyer në të mirën më të lakmuar të këtyre ditëve dhe çmimet në bursa kanë prekur nivele rekord teksa u theksua se nuk bëhej më fjalë për vlerë financiare, por për sasi të disponueshme për blerje. Furnizuesi i...

Vodhën energji elektrike, arrestohen 2 persona në Tiranë (Emrat)

Policia e Shtetit Strukturat e Policisë së Shtetit vijojnë punën për parandalimin e vjedhjes së energjisë elektrike. Si rezultat i kontrolleve të përbashkëta me OSHEE-në janë evidentuar 9 raste të vjedhjes së energjisë elektrike. Arrestohen në flagrancë 2 shtetas dhe shpallet në...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img