Wednesday, June 7, 2023

bisedime

Koreja e Jugut kërkon bisedime pas lëshimit të raketave nga Veriu

Bisedimet me Korenë e Veriut nuk duhet të jenë për shfaqje politike, por të kontribuojnë në vendosjen e paqes. Kështu u shpreh presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa detare,...

Çelsi në bisedime me Armando Brojën për një kontratë të re

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Armando Broja është një ndër emrat më të lakuar të merkatos verore. Pas huazimit te Sauthempton sezonin e kaluar, 20-vjeçari është aktivizuar në dy ndeshjet e para të kampionatit me blutë e Londrës dhe sipas mediave, Çelsi...

Bislimi: Serbia shfrytëzoi takimin në Bruksel për të mashtruar ndërkombëtarët

Zëvendëskryeministri i parë për integrim europian, zhvillim dhe dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi deklaroi se Serbia e shfrytëzoi takimin e djeshëm në Bruksel për të mashtruar ndërkombëtarët. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Beslimi tha se takimi ishte...

Zelenski: I gatshëm për bisedime me Putin, pavarësisht masakrave në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski është shprehur i gatshëm për të zhvilluar bisedime me homologun rus, Vladimir Putin. Zelenski u ka thënë mediave polake se është ende gati për bisedime, pavarësisht masakrave ruse në Buça, Mariupol apo në qytetet e...

Zelensky: Sinjale pozitive nga bisedimet për paqe

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ndonëse sinjalet fillestare nga bisedimet për paqe kanë qenë “pozitive”, ato nuk kanë parandaluar shpërthimet ruse. Në një adresim në orët e mbrëmjes më 29 mars, Zelensky ka thënë se shteti i tij...

Ministri ukrainas: Mos hani dhe mos pini asgjë gjatë bisedimeve me Rusinë

Pas helmimit që pësuan miliarderi rus Roman Abramovich dhe dy ukrainas pjesë e delegacionit të Ukrainës për bisedimet e paqes me Rusinë në fillimit të Marsit, ministri i Jashtëm i Ukrainës ka paralajmëruar delegacionin që ndodhet sot në Stamboll...

Ukraina dhe Rusia mbajnë një rund të ri bisedimesh

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe Rusisë mbajnë të martën bisedimet e paqes. Delegacionet kanë arritur në Stamboll të Turqisë. Delegacioni i Ukrainës udhëhiqet nga ministri i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, dhe Mikhail Podolyak, këshilltari presidencial. Kievi tha se prioritet i tyre është arritja...

Ukraina dhe Rusia rinisin të hënën negociatat

Ukraina dhe Rusia do të nisin një rund të ri të bisedimeve në Turqi, të hënën më 28 mars. Këtë e ka bërë të ditur anëtari i ekipit negociator të Ukrainës, David Arakhamia. “Rundi tjetër i bisedimeve do të mbahet...

Zelensky dhe Lavrovi optimistë rreth bisedimeve për paqe

Rusia tha të mërkurën se disa pjesë të një marrëveshjeje të mundshme paqeje me Ukrainën ishin afër arritjes pasi Kievi ra dakord të diskutonte neutralitetin. "Statusi neutral tani po diskutohet seriozisht së bashku, natyrisht, me garancitë e sigurisë", tha ministri...

Bisedimet Ukrainë-Rusi mbahen të hënën

Ukraina dhe Rusia do të zhvillojnë raundin e tretë të bisedimeve të hënën, tha negociatori ukrainas David Arakhamiya. Të enjten, të dy palët ranë dakord të hapin korridoret humanitare për të lejuar civilët të largohen nga disa zona luftimi, megjithëse...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Lionel Messi trasnferohet te Inter Miami

Lionel Mesi ka zyrtarizuar të ardhmen e tij, që nuk do të jetë përsëri te Barcelona, por as te...
- Advertisement -spot_img