No menu items!

antony blinken

Blinken telefonon Ramën për sulmin kibernetik në TIMS

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi një bisedë telefonike ditën e djeshme me kryeministrin Edi Rama. Lajmin e bëri të ditur ambasada amerikane në vendin tonë përmes një reagimi në rrjetet sociale, ku thuhet se Blinken dënoi sulmin kibernetik...

‘Nuk do të tolerojmë Iranin’, Blinken reagon për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar pas vendimit të Departamentit të Thesarit të SHBA-së për vendosje të sanksioneve ndaj Ministrisë iraniane të Inteligjencës dhe Ministrin për Aktivitetet Malinje Kibernetike, Esmail Khatib, për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë. Përmes një...

‘Agjendë të ngjeshur’, Lavrov nuk i kushton vëmendje kërkesës së Blinken

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do t’i kushtojë vëmendje kërkesës së Departamentit të Shtetit të SHBA-së për të folur me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken kur “koha ta lejojë”. Kështu u shpreh zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë,...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në Indonezi. Kështu bëri me dije këtë të enjte zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Ryabkov. “Asgjë nuk...

Gazeta më e madhe konservatore në SHBA: Blinken ndërhyri në zgjedhjet e 25 prillit

Gazeta më e madhe konservatore në SHBA, New York Post, iu bashkua medieve të njohura të djathta në SHBA, që kanë denoncuar skandalin me shpalljen ‘non grata’ të liderit historik demokrat, Sali Berisha. Edhe kjo gazetë, në një shkrim nga...

Blinken bën thirrje për lirimin e të burgosurve politikë në Bjellorusi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje Qeverisë bjelloruse për lirimin e “menjëhershëm” dhe “pa kushte” të të burgosurve politikë, që kishin marrë pjesë në protestat masive kundër udhëheqësit autoritar, Alyaksandr Lukashenka. Përmes një deklarate, Blinken tha...

Blinken: Pasoja të mëdha për Rusinë nëse sulmon Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe aleatët kryesorë të Uashingtonit në Evropë kanë lëshuar një paralajmërim tjetër për Rusinë për "pasoja të rënda" nëse ajo vepron në mënyrë agresive ndaj Ukrainës. Ky shqetësim vjen pasi kanë kaluar disa javë...

Blinken paralajmëron për “pasoja serioze” në rast të një agresioni të ri rus

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka paralajmëruar Moskën se çdo agresion i ri në Ukrainë do të nxiste “pasoja serioze”. Këto paralajmërime vijnë në kohën e rritjes së shqetësimeve pasi Rusia ka grumbulluar ushtrinë pranë kufirit me Ukrainën. Duke...

Berisha ”non grata”/ Kongresmeni Zeldin: E dyshimtë që Blinken nuk jep informacion

SHBA– Kongresmeni amerikan Lee Zeldin, i ka shkruar një letër Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, ku vazhdon të kërkojë informacione për rastin e liderit historik demokrat, Sali Berisha. Në letër thuhet se janë bërë pesë muaj që kur ai...

Dokumenti/ Berisha del bllof, Gjykata e Parisit nuk e ka pranuar padinë ndaj Blinken

Ish-kryeministri Sali Berisha duket se nuk ka treguar të vërtetën. Gjatë “Foltores” së organizuar në Kavajë, Berisha deklaroi se Gjykata e Paristi kishte pranuar padinë e tij ndaj sekretarit amerikan të shtetit, Anthony Blinken.  Por, gazetari Albi Xhunga e nxori...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img