Sunday, February 25, 2024

Blinken pas takimit me Abbas: SHBA e angazhuar për krijimin e shtetit palestinez

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi një takim këtë të enjte me presidentin palestinez, Mahmoud Abbas.

Gjatë takimit, Blinken bisedoi me Abbas për konfliktin në Gaza.

Blinken u shpreh se SHBA është e angazhuar për krijimin e shtetit palestinez.

“Unë fola me presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas në Ramallah për konfliktin në Gaza dhe masat për të përmirësuar sigurinë dhe lirinë për palestinezët në Bregun Perëndimor. Unë përsërita angazhimin e SHBA-së për të avancuar krijimin e një shteti palestinez”, shkroi Blinken në plaftormën X.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë