No menu items!

vjosa osmani

Vjosa Osmani: Kemi bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vende të BE-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pohoi se Prishtina ka bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vendet e BE-së që ende nuk e njohin pavarësinë e vendit. Në një intervistë për Euractiv, Osmani u shpreh se Kosova ka tashmë...

Presidentja Osmani takon kancelarin Scholz: Të liberalizohen vizat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar në Potsdam, kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani u shpreh se me kancelarin pati një diskutim në lidhje me liberalizimin e vizave për Kosovën. Ajo theksoi se Kosova...

Osmani: Pa njohje reciproke me Serbinë, s’ka paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se idetë që nuk kontribuojnë në arritjen e njohjes reciproke me Serbinë, nuk sjellin paqen dhe stabilitetin afatgjatë në Ballkanin Perëndimor. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Prishtinë me homologen hungareze, Katalin Novak,...

Bajram Begaj të hënën në Kosovë, vizita e parë zyrtare si President i Shqipërisë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë të hënën, e para që kur mori detyrën e kreut të shtetit shqiptar. Begaj do të pritet nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila e ka...

Osmani: Serbia kontrollohet nga Rusia, Putin s’do arrijë të destabilizojë Ballkanin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se Serbia kontrollohet plotësisht nga Rusia, teksa shtoi se vendi nuk do të kontribuojë në përshkallëzim dhe dhunë, duke iu referuar tensioneve të fundit në veri. Në një intervistë për BBC, Osmani u shpreh...

Serbia s’mund të shkojë në BE duke ndjekur rrugën e Rusisë, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se asnjë shtet i cili ndjek rrugën e Rusisë dhe presidentit të saj Vladimir Putin, nuk mund ta ketë vendin në Bashkimin Europian, duke iu referuar Serbisë. Deklaratën, Osmani e dha këtë të enjte...

Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të Evropës Juglindore (SEECP). Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani ka publikuar disa foto nga takimi që pati me...

Ballkani i Hapur nuk do e trajtonte Kosovën si partner të barabartë, sipas Osmanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se nisma rajonale Ballkani i Hapur nuk respekton parimin e gjithëpërfshirjes dhe nuk i trajton shtetet në mënyrë të barabartë. Në një intervistë për agjencinë MINA, Osmani është shprehur se kjo nismë është analizuar...

Osmani: Do të vazhdojnë përpjekjet për një marrëveshje për targat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha më 22 prill se në ditët në vijim do të ketë përpjekje që të arrihet një zgjidhje e përhershme për targat e makinave, pasi një ditë më parë, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë,...

Osmani kërkon ndihmën e SHBA-së për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë në një letër dërguar presidentit amerikan, Joe Biden, se integrimi euro-atlantik i Kosovës është prioritet kyç i sigurisë kombëtare. Letra, e cila është siguruar të enjten, më 17 mars, mban datën e 10...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img