No menu items!

ruse

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe të shkojnë në shtëpitë e tyre. Thirrja e Zelenskit, vjen pasi Ukraina filloi ofensiovën për të rimarrë territoret e...

Forcat ruse bombardojnë qytetet ukrainase rreth centralit të Zaporizhias

Zyrtarët ukrainas deklaruan se forcat ruse kanë goditur qytetet përtej lumit nga termocentrali bërthamor i Zaporizhias. I kontrolluar nga forcat ruse në mars, por i drejtuar nga stafi ukrainas, Zaporizhzhia, termocentrali më i madh bërthamor i Evropës, ka qenë një...

FOTO | Mjeti që përdorën rusët për të hyrë në uzinën në Gramsh

"Konfidenciale" ka siguruar foton e makinës që dyshohet se kanë përdorur dy shtetasit rusë dhe shtetsja ukrainsae për t’u afruar pranë uzinës ushtarake. Siç shihet, automjeti është i regjistruar me targa ukrainase “AX 6200 IP”. Në makinën e rusëve është...

Dy rusë dhe një ukrainas sulmojnë ushtarët në uzinën e armëve në Gramsh

Një incident ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në uzinën e armëve në qytetin e Gramshit. Mësohet se dy shtetas rusë dhe një ukrainas kanë sulmuar dy ushtarë shqiptarë pasi roja ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth objektit, pasi...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

“Libri i torturuesve”, Zelenski: Do të dokumentohen krimet e luftës nga rusët

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se në vend do të lançohet një sistem i quajtur, “Libri i torturuesve”. Sipas tij, në këtë sistem do të dokumentohen krimet e luftës të kryera në Ukrainë ku përgjegjës janë kriminelët e ushtrisë ruse,...

Forcat ruse po kryejnë masakër në Donbas, sipas Zelenskit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se forcat ruse po kryejnë një masakër në rajonin lindor të Donbasit. “Askush nuk e shkatërroi Donbasin aq shumë sa po bën ushtria ruse tani”, tha Zelenski gjatë një fjalimi në rrjetet sociale mbrëmjen...

Rusët rrëmbejnë nënkryetarin e bashkisë në rajonin e Sumy

Trupat ruse kanë rrëmbyer nënkryetarin e bashkisë Nova Sloboda, në rajonin Sumy të Ukrainës veriore. Lajmi është bërë me dije nga kryetari i rajonit Dmytro Zhyvytskyi. “Ky është Oleksiy Shibayev, nënkryetari i bashkisë së qarkut Nova Sloboda, i cili u...

Ku i fshehin oligarkët rusë paratë e tyre?

Rusët kanë rreth 1 trilion Dollarë të fshehura në mbarë botën dhe shtetet mesa duket po përpiqen që t’i gjejnë këto para. Rreth ¼ e kësaj shume kontrollohet nga Presidenti rus Vladimir Putin dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë, rusë...

Rusët dynden drejt Serbisë

Bashkimi Evropian ka disa ditë që ka mbyllur hapësirën e tij ajrore për avionët e pasagjerëve rusë në përgjigje të pushtimit ushtarak të Ukrainës, por kjo nuk i ka ndalur rusët të lëvizin nga vendi i tyre. Kjo lëvizje ka...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img