No menu items!

france

‘I paaftë’, anglezët sulmojnë arbitrin brazilian: Nuk ishte në nivelin e duhur

Anglia është jashtë Kupës së Botës, pavarësisht një ndeshjeje mjaft të mirë kundër Francës. Në qendër të analizës së ndeshjes nga mediat angleze ishte edhe performanca e arbitrit të ndeshjes, brazilianit Wilton Sampaio. Kapiteni anglez, Harry Maguire dhe ish-mbrojtësi Gary...

The Telegraph: 2 mijë shqiptarë në veri të Francës, rrezikojnë jetën për në Britani

Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të ndalojë kalimin e Kanalit Anglez me varka të vogla, por “The Telegraph” shkruan se rreth 2000 vetë janë grumbulluar në veri të Francës gati për të bërë udhëtimin e...

Le Pen: Vendosja e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë, gabim gjeopolitik

Kryetarja e grupit parlamentar të Asamblesë Kombëtare (RN) Marine Le Pen, kritikoi vendosjen e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë. Le Pen u shpreh se Franca bëri një gabim gjeopolitik duke vendosur sanksione të paarsyeshme kundër Rusisë, shkruan Euronews Serbia. Sipas saj, politika...

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale. Macron do të kërkojë mbështetjen e një ose disa partive...

Macron humbet shumicën në zgjedhjet parlamentare

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka humbur shumicën absolute në parlament. Në mandatin e dytë presidencial, Macron do të përballet me pasiguri dhe do të përpiqet të sigurojë aleanca për të çuar më tej reformat. Edhe pse koalicioni i tij Ensemble fitoi...

Macron tha se Rusia s’duhet të poshtërohet, reagon ministri i Jashtëm ukrainas

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba reagoi ndaj deklaratës së presidentit francez, Emmanuel Macron se Rusia nuk duhet të poshtërohet, edhe pse e cilësoi gabim historik pushtimin e Ukrainës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kuleba është shprehur se thirrje...

Macron: Putin bëri gabim historik, por Rusia nuk duhet të poshtërohet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron deklaroi se Vladimir Putin bëri një gabim historik duke pushtuar Ukrainën. Megjithatë, sipas tij është jetike që Rusia të mos poshtërohet, në mënyrë që kur të ndalen luftimet në Ukrainë të mund të gjendet një...

Kundërshtarët e së djathtës ekstreme në Francë protesta kundër Marine Le Pen

Kundërshtarët e së djathtës ekstreme në Francë, pritet të zhvillojnë protesta ditën e sotme kundër kandidates për presidente, Marine Le Pen. Ata kërkojnë të formojnë një front të përbashkët, për të penguar Le Pen që të fitojë zgjedhjet presidenciale kundër...

Mbyllet votimi në Francë, dalin exit poll-et

FRANCË- Është ora 20:00 në Francë, që do të thotë se votimi tashmë ka përfunduar.  BBC shkruan se sipas sondazheve të para Emmanuel Macron ka marrë 28.1% të votave në raundin e parë të votimit, ndërsa rivalja Marine Le Pen ka marrë...

Franca rekomandon dozën përforcuese vetëm 3 muaj pas dozave të para

Franca ka rekomanduar të premten, më 24 dhjetor, që të rriturit të marrin vaksinën përforcuese kundër COVID-19, vetëm tre muaj pas dy dozave të para, duke ndryshuar udhëzimin që doza përforcuese të merrej pas pesë muajsh. Ky rekomandim ka ardhur...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img