Wednesday, June 7, 2023

finlande

Finlanda: Nëse Turqia ratifikon anëtarësimin në NATO, rishikojmë embargon e armëve

Ministri i mbrojtjes i Finlandës, Antti Kaikkonen deklaroi se do të ishte diçka shumë e mirë,  nëse Turqia e ratifikon sa më shpejt anëtarësimin në NATO dhe se do të konsiderojë dhënien e lejeve të eksportit të armëve në...

Finlanda dhe Estonia thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet evropiane të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se ata nuk duhet të jenë në gjendje të bëjnë pushime në Evropë, derisa Rusia po bën luftë në...

NATO fton zyrtarisht për anëtarësim Suedinë dhe Finlandën

NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën këtë të mërkurë, për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Zgjerimi i aleancës me te dyja vendet skandinave, konsiderohet historik dhe zvogëlon drejtpërdrejt synimet e presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa lufta e tij Ukrainë...

Rama: Shqipëria mbështet anëtarësimin e Finlandës në NATO

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria do të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s. Deklaratën, Rama e dha këtë të martë në një konferencë të përbashkët me homologen finlandeze, Sanna Marin nga selia e Kryeministrisë...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, ndikon edhe në Ballkan

Finlanda dhe Suedia, të shtyra nga ndryshimi dramatik në qëndrimet e opinionit publik si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, kanë dorëzuar edhe formalisht kërkesën për t’u bërë anëtare të NATO-s, teksa aleanca planifikon që me procedurë të...

Putin: Rusia do të përgjigjet nëse NATO forcon ushtarakisht Suedinë dhe Finlandën

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia do të përgjigjet nëse NATO fillon të forcojë infrastrukturën ushtarake të Suedisë dhe Finlandës. Këto dy shtete kanë vendosur t’i bashkohen aleancës ushtarake pas pushtimit të Ukrainës, dhe ky është shkaku i...

Aleati i Putin kërcënon Britaninë e Madhe dhe Finlandën me sulm bërthamor

Aleksey Zhuravlyov, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin ka kërcënuar Britaninë e Madhe duke deklaruar se Rusisë do t’i duheshin vetëm 3 minuta për të lëshuar një armë bërthamore në vendin ishullor. Sipas tij, Finlanda e cila...

Anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë, thotë Kremlini

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe kjo lëvizje nuk do të kontribuonte për më shumë siguri. Kështu deklaroi këtë të enjte zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shkruan CNN. “Siç kemi thënë...

Rusia paralajmëron Suedinë dhe Finlandën kundër anëtarësimit në NATO

Rusia ka paralajmëruar Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO, duke thënë se ky hap nuk do të sjellë stabilitet në Evropë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u ka thënë gazetarëve më 11 prill se “aleanca mbetet mjet i orientuar...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Lionel Messi trasnferohet te Inter Miami

Lionel Mesi ka zyrtarizuar të ardhmen e tij, që nuk do të jetë përsëri te Barcelona, por as te...
- Advertisement -spot_img