Wednesday, June 7, 2023

covid-19

12 qytetarë po marrin trajtim në spitalet COVID

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 53 raste të reja infektimesh me koronavirus. Fatmirësisht, COVID nuk i ka marrë jetën asnjë qytetari, ndërkohë që në spitalin COVID3 po marrin trajtim 12 pacientë, nga...

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19

Ulet numri i të infektuarve nga Covid-19 në 24 orët e fundit. Në raportin për përditësimin e të dhënave, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 55 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavius: 18 në Tiranë, 6 në Gjirokastër,...

Vettel me Covid-19, ja kush e zëvendëson në garën e Bahrein

Piloti gjerman Sebastian Vettel, 4 herë kampion bote në Formula 1, ka rezultuar sot pozitiv me Covid-19. Për pasojë, ai nuk do të marrë pjesë këtë fundjavë në garën e Çmimit të Madh të Bahrein, gara e parë sezonale. Lajmin...

Covid-19 në Shqipëri: Asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Çdo qytetar mbi 12...

OBSH: Nuk është koha për të hequr masat anti-Covid

Një valë e re infektimesh nga varianti Omicron i koronavirusit po lëviz drejt Europës Lindore, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila u kërkoi autoriteteve të rrisin përpjekjet për vaksinim. Gjatë dy javëve të fundit, rastet e Covid-19 janë dyfishuar...

SHBA: Arrin në 900 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

Numri i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara nga COVID-19 arriti të premten në 900,000, më pak se dy muaj pasi arriti shifrën 800,000, sipas Universitetit Johns Hopkins. Rritja i atribuohet pjesërisht variantit shumë ngjitës Omicron. Kjo shifër vjen pas më...

Covid-19/ Rekorde të reja infektimesh në Gjermani dhe Rusi

Infektimet me COVID në Gjermani dhe Rusi prekin sërish të tjera maja të paaritura gjatë 2 viteve pandemi të koronavirusit. Mbi 248 mijë raste të reja u shënuan këtë 24-orësh në Gjermani, mbi 168 mijë në Rusi. Variantet e Omikronit...

Bashkimi Europian ndryshon kriteret për përdorimin e certifikatës COVID-19

Ministrat e Bashkimit Evropian, gjatë takimit të mbajtur të martën, pranuan propozimin e Komisionit Evropian për të bërë ndryshime në kriteret për përdorimin e certifikatës COVID-19 për udhëtim brenda bllokut evropian. Kjo certifikatë ishte vendosur në pranverën e vitit të...

OBSH: Është ende herët që ta trajtojmë COVID-19 si grip stinor

Varianti Omicron i koronavirusit pritet të infektojë mbi gjysmën e popullsisë në Evropë, por ende nuk mund të trajtohet si një sëmundje endemike e ngjashme me gripin stinor, tha të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Evropa ka regjistruar mbi 7...

COVID-19, VOA: Java e fundit shënoi rritjen më të madhe të rasteve që nga fillimi i pandemisë

Në Shqipëri, java e fundit shënoi rritjen më të madhe të rasteve të reja me Covid që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit 2020. Të dhënat zyrtare të përpunuara nga Zëri i Amerikës tregojnë se në total,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img