No menu items!

afganistan

Tërmeti në Afganistan, talebanët kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve

Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje nga ana e ndërkombëtarëve, pasi vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues me magnitudë 6.1 ballë. Udhëheqësi suprem, Haibatullah Akhundzadah, i cili pothuajse nuk shfaqet kurrë në publik, iu lut komunitetit...

SHBA shpall terroristë tre liderë të Shtetit Islamik në Afganistan

Departamenti amerikan i Shtetit, ka njoftuar se ka shpallur terroristë tre liderë të degës së grupit militant, Shteti Islamik në Afganistan (IS-K). Në një deklaratë të publikuar më 22 nëntor, ky Departament ka thënë se tre anëtarët janë shpallur të...

Shpërthimi i fuqishëm në një xhami në Afganistan, raportohen dy viktima

Të paktën dy persona kanë vdekur dhe katër tjerë janë plagosur si pasojë e një shpërthimi në një xhami në lindje të Afganistanit, në kohën kur regjimi i talibanëve përballet me fushatë të vazhdueshme të dhunës nga militantët e...

Udhëheqësi suprem i talibanëve shfaqet në publik

Udhëheqësi i izoluar i talibanëve në Afganistan bëri një paraqitje të rrallë publike më 30 tetor. Ai vizitoi një shkollë fetare në qytetin e Kandaharit. Udhëheqësi suprem i talibanëve, Mawlawi Haibatullah Akhundzada, nuk është shfaqur në publik që kur u bë...

E rëndë në Afganistan, tetë fëmijë vdesin nga uria

Një udhëheqës politik etnik Hazara dhe ish-anëtar i Parlamentit të Afganistanit tha se trupat e tetë fëmijëve jetimë, që vdiqën nga uria, u gjetën në pjesën perëndimore të Kabulit. Në një deklaratë të postuar në Facebook, Mohammad Mohaqiq tha se...

E tmerrshme në Afganistan, talebanët i presin kokën volejbollistes dhe e postojnë në rrjetet sociale

Mahjabin Hakimi, një volejbolliste e Klubit të Volejbollit në Kabul, Afganistan, u masakrua nga xhihadistët në fillim të këtij muaji. Sipas Indiatoday, trajneri i saj, i cili qëndroi anonim, ka treguar në një intervistë se ata i kanë prerë kokën volejbollistes...

IS merr përgjegjësinë për sulmin në një xhami në Afganistan

Dega e grupit ekstremist, Shteti Islamik në Afganistan (IS-K), ka marrë përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në një xhami me shiitë në Kandahar, në jug në Afganistanit, gjatë lutjeve të së premtes. Grupi xhihadist ka thënë se dy sulmues vetëvrasës...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img