No menu items!

xi jinping

Kina paralajmëron SHBA-të: Asnjë informacion Tajvanit për takimin Biden-Xi Jinping

Kina dënoi një plan të Shtëpisë së Bardhë për të informuar Tajvanin mbi rezultatet e një takimit që pritet të zhvillohet javën e ardhshme në Samitin e G20-ës në Indonezi, mes  Presidentit Joe Biden dhe homologut të tij, Xi...

Xi Jinping: Kina nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën në Tajvan

“I takon popullit kinez të zgjidhë çështjen e Tajvanit dhe Kina kurrë nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën, por do të përpiqet për një zgjidhje paqësore”. Kështu u shpreh presidenti kinez, Xi Jinping gjatë...

Kongresi i Partisë Komuniste të Kinës, Xi Jinping pritet të marrë mandatin e tretë

Partia Komuniste e Kinës ka hapur punimet e Kongresit, ku pritet që presidenti Xi Jinping, të marrë një mandat të tretë në krye të kësaj force politike. Fjalimin e tij, Xi e nisi duke mbrojtur strategjinë e Covid-zero, e cila...

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...

Xi Jinping takim me Putin në udhëtimin e parë jashtë Kinës që nga fillimi i COVID-it

Presidenti kinez, Xi Jinping do të udhëtojë jashtë Kinës për herë të parë në më shumë se dy vjet, ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin. Udhëtimi, i pari i Xi jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë...

Vladimir Putin dhe Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e G20-s në Indonezi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai kinez, Xi Jinping do të marrin pjesë në Samitin e 20 vendeve më të industrializuara të botës (G20), që do të zhvillohet në muajin nëntor në Bali të Indonezisë. Lajmi u konfirmua nga...

Xi Jinping mbron sundimin e Kinës në Hong Kong

Presidenti kinez, Xi Jinping ka mbrojtur modelin e Kinës ‘një shtet, dy sisteme’, me të cilën qeveriset Hong Kongu. Sipas tij, ky model ka funksionuar në mbrojtjen e këtij shteti dhe duhet të vazhdojë të funksionojë për një kohë të...

Përplasja e parë Rusi-Kinë? Ja çfarë shkruajnë mediat e Moskës

Kina ka refuzuar të furnizojë linjat ajrore ruse me pjesë avioni. Ky lajm është bërë i ditur nga një zyrtar rus i aviacionit, citojnë agjencitë ruse të lajmeve të enjten, pasi Boeing (BA.N) dhe Airbus (AIR.PA) ndaluan furnizimin me...

Pushtimi i Ukrainës/ Kina refuzon të sanksionojë Rusinë

Kina ka njoftuar se nuk do të konsideronte sanksionimin e Rusisë për pushtimin e Ukrainës dhe tha se do të vazhdojë me "bashkëpunimin normal tregtar". Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një "operacion special ushtarak" javën e kaluar dhe Ukraina ka rezistuar...

Shtëpia e Bardhë, pritshmëri të ulëta për takimin Biden-Xi

Shtëpia e Bardhë ka sinjalizuar se nuk pret shumë nga takimi virtual i së hënës mes Presidentit amerikan Joe Biden dhe atij kinez Xi Jinping. Takimi pritet të përqendrohet në menaxhimin e rregullave të konkurrencës mes dy vendeve rivale,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img