Wednesday, June 7, 2023

Xi Jinping takim me Putin në udhëtimin e parë jashtë Kinës që nga fillimi i COVID-it

Must Read

Presidenti kinez, Xi Jinping do të udhëtojë jashtë Kinës për herë të parë në më shumë se dy vjet, ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin.

Udhëtimi, i pari i Xi jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë COVID-19, tregon se sa i sigurt është ai për kontrollin e tij të pushtetit në Kinë dhe sa e rrezikshme është bërë situata globale, shkruan Reuters.

Në sfondin e konfrontimit të Rusisë me Perëndimin për Ukrainën, krizës mbi Tajvanin dhe një ekonomie globale belbëzuese, Xi do të kryejë një vizitë shtetërore në Kazakistan të mërkurën.

Xi do të takohet më pas me Putinin në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në qytetin e lashtë të Rrugës së Mëndafshit të Samarkandit në Uzbekistan.

Takimi do t’i japë Xi Jinping një mundësi për të theksuar ndikimin e tij, ndërsa Putini mund të demonstrojë animin e Rusisë drejt Azisë.

Të dy liderët mund të tregojnë kundërshtimin e tyre ndaj Shteteve të Bashkuara ashtu si Perëndimi kërkon të ndëshkojë Rusinë për luftën në Ukrainë.

- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img