Wednesday, June 7, 2023

greqi

‘Mund të godasë Athinën’, Erdogan: Greqia e frikësuar nga raketa turke, Typhoon

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se testi i fundit i një rakete balistike turke e ka frikësuar Athinën. Erdogan u shpreh se Ankaraja nuk do të rrijë duarkryq nëse Greqia vazhdon të militarizojë ishujt e saj në detin...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN, Mitsotakis është shprehur se Greqia do të mbrojë sovranitetin e saj territorial, teksa theksoi gatishmërinë për të vazhduar...

U nis nga Serbia, avioni me 12 ton municione rrëzohet në Greqi, 8 viktima

Një avion mallrash që transportonte rreth 12 ton municione është rrëzuar mbrëmjen e së shtunës pranë qytetit Kavalla në Greqisë. Për pasojë, të tetë pjesëtarët e ekuipazhit kanë mbetur të vdekur, shkruan Protothema. Avioni “Antonov”, që i përkiste kompanisë ukrainase Meridian, ishte...

Raportet me Greqinë po bëhen gjithnjë e më të afërta, sipas Kurtit

Kryeministri Albin Kurti thotë se marrëdhëniet e Kosovës me Greqinë po afrohen çdo ditë e më shumë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ku ka publikuar foto nga takimi me ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias, Kurti shprehet se kjo...

Dendias: Greqia mbështet Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias deklaroi se vendi i tij mbështet procesin e hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Deklaratën, Dedias e dha këtë të hënë në Tiranë gjatë një konference të përbashkët për...

Foltorja me shqiptarët e Greqisë/ Berisha: Demokratët do të bashkohen rreth votës së lirë

Lideri Historik i demokratëve Sali Berisha po zhvillon ‘foltoren' e radhës me shqiptarët e Greqisë. Duke folur për situatën në Partinë Demokratike Bersha tha se,”pas disa humbjeve njëra pas tjetrës të PD u ndërmorr nisma për rithemelimin e PD”. “Në këto...

Masakroi familjen shqiptare në Greqi, arrestohet 60-vjeçari

Policia greke ka vënë në pranga një person që dyshohet se është autori i masakrës së ndodhur tre ditë më parë, ku u ekzekutua një familje shqiptare në Andravidha të Pyrgosit. Sipas medieve greke, i arrestuari është pronari i banesës...

Masakrohet me thikë familja shqiptare në Greqi, vriten prindërit dhe dy fëmijët

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Greqi ditën e sotme.  Një familje shqipare është gjetur e masakruar me thikë brenda në shtëpinë e tyre në zonën e Andravida.  Mediat greke raportojnë se mes viktimave janë edhe dy fëmijë, të moshës 1...

Zbulohet dosja, si i fundosi policët grekë vrasësi i Artan Cukut

Mediat në Athinë kanë zbardhur detaje të reja nga dosja e pajisjes me pasaporta false greke të kriminelëve të ndryshëm, mes tyre edhe shqiptarë. “Kathimerini” shkruan se në prill të vitit 2020, një kriminel shqiptar Bledar Jambelli me pseudonimin...

Atentat mafioz në Greqi, ekzekutohet boksieri 35-vjeçar

Një atentat tipik mafioz ka ndodhur në rrugën Ekavis në Galatsi, Greqi ndaj një boksieri 35-vjeçar i cili ka gjetur vdekjen disa minuta më pas. Viktimë është Haris Kontogiorgis, i cili u sulmua teksa po hynte në një palestër Siç bëhet...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Lionel Messi trasnferohet te Inter Miami

Lionel Mesi ka zyrtarizuar të ardhmen e tij, që nuk do të jetë përsëri te Barcelona, por as te...
- Advertisement -spot_img