Saturday, April 20, 2024

Greqia, pengesë për në BE? Rama: Nuk erdha në Mynih për të shqetësuar miqtë e mi grekë

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij në Mynih, në diskutimin mbi Ballkanin Perëndimor dhe çështjet aktuale.

I pyetur nëse Greqia do të jetë pengesë për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, Rama u shpreh se nuk kishte ardhur në Mynih për të shqetësuar grekët, të cilët ai i konsideron miq.

“Jo, ne e dashurojmë Greqinë. Nuk erdha në Mynih për të shqetësuar miqtë e mi grekë, sepse ata djekin kudo dhe duan të më shohin, të më dëgjojnë tonin e zërit kur them diçka për jo. Ne e duam Greqinë. Në asnjë mënyrë nuk na hidhni në konflikt me Greqinë. Nuk thashë kafe greke, thashë kafe turke. Kur thashë kafe turke, thashë sepse ka turq në Gjermani”, theksoi ai.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë