No menu items!

kosova

Një tjetër shtet ka tërhequr njohjen e Kosovës, sipas Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se një tjetër shtet ka tërhequr njohjen e Kosovës, pas katër shteteve që e bënë diçka të tillë muaj më parë. Deklaratën, Vuçiç e dha këtë të mërkurë para gazetarëve në Beograd, shkruan Euronews Serbia. Megjithatë,...

Rama në Samitin e NATO-s : Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas tij, vendet...

Rama: Askush nuk e zë vendin e Kosovës në Ballkanin e Hapur, BE-ja na ka zvarritur me negociatat

Kryeministri Edi Rama thotë se respekton vendimin e Kosovës për të mos qenë pjesë e nismës Ballkani i Hapur. Në një deklaratë për mediat nga Ohri i Maqedonisë së Veriut, Rama nënvizoi se askush nuk e zë vendin e Kosovës...

Ballkani i Hapur nuk do e trajtonte Kosovën si partner të barabartë, sipas Osmanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se nisma rajonale Ballkani i Hapur nuk respekton parimin e gjithëpërfshirjes dhe nuk i trajton shtetet në mënyrë të barabartë. Në një intervistë për agjencinë MINA, Osmani është shprehur se kjo nismë është analizuar...

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Vuçiç është shprehur se do të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare këtë të enjte dhe shtoi se me këtë aplikim, Kosova ka shkelur...

Rama i kërkon Scholz-it liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp me kancelarin gjerman Olaf Scholz, ka thënë se Gjermania duhet të përmbushë në nivelin e BE liberalizimin e vizave për Kosovën. Rama tha nga Berlini se ndan të njëjtin mendim me Olaf...

Vuçiç: Duan ta përjashtojnë Rusinë nga OKB-ja që të pranojnë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nisma e radhës e bashkësisë ndërkombëtare mund të jetë përjashtimi i Federatës Ruse nga Kombet e Bashkuara për të përshpejtuar anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. “Ata planifikojnë të thërrasin një debat për...

Aksident në Bullgari, autobusi me 29 pasagjerë nga Kosova përplaset me një kamion

Një autobus me pasagjerë nga Kosova është aksidentuar në Bullgari. Mediat vendase bëjnë me dije se në autobus ndodheshin 29 pasagjerë, ku 6 prej tyre ishin fëmijë. Deri tani bëhet me dije se të gjithë pasagjerët janë në gjendje të...

‘Ballkani i Hapur’, Tahiri: Protesta në Tiranë në mbrojtje edhe të Kosovës

Ish-kryenegociatorja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri ka reaguar në mbështetje të protestës së thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha kundër “Ballkanit të Hapur”. Protestë kjo e njoftuar së do të zhvillohet neser në Tiranë. Në postimin e saj në Facebook, Tahiri...

Osmani: Do të angazhohemi kundër propagandës ruse

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin për Demokracinë tha se demokracia nuk duhet të merret si e mirëqenë. Ajo u zotua se Kosova do të punojë me të gjitha shtetet për të “kundërshtuar ndërhyrjen dhe propagandën ruse dhe...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img