No menu items!

ushqime

Afrika është ‘peng’ i luftës së Rusisë kundër Ukrainës, sipas Zelenskit

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi gjatë një fjalimi drejtuar vendeve të Bashkimit Afrikan (AU), se Afrika është ‘peng’ i luftës së Rusisë ndaj vendit të tij. Pushtimi rus dhe bllokimi i eksporteve të grurit të Ukrainës mund të bëjë që...

Rama dhe Ibrahimaj monitorojnë çmimet e produkteve ushqimore

Marketet kanë respektuar vendimin e Bordit të Transparencës për të mos lejuar rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore. Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj, kanë inspektuar nga afër çmimet në një market në Tiranë,...

Rama: Kush rrit çmimet e ushqimeve, do t’i konfiskojmë mallin

Qeveria shqiptare do të veprojë edhe me çmimet e ushqimeve për të frenuar rritjen e shkaktuar nga pasojat e luftës Rusi-Ukrainë. Në një takim me përfaqësues të bizneseve furnizuese, Rama tha se qeveria do të ndërhyjë dhe do të krijohet...

Transporti dhe ushqimet nxisin shtrenjtimin më të madh të çmimeve që prej 2011-ës

Norma e inflacionit gjatë muajit shkurt është ngjitur pranë 3.9%, nga 3.7% që ishte gjatë muajit janar, por edhe muajit dhjetor të vitit të kaluar. Rritja e mëtejshme e inflacionit sinjalizon se, çmimet e konsumit vijojnë tendencën rritëse, pasojë...

INSTAT/ Çmimet e ushqimeve kapin shifra rekord

Çmimet vijojnë të rriten me ritme tepër të larta në vend, aq sa punonjësit e marketeve të mëdha nuk kanë më mundësi fizike për ndryshimin e etiketave nëpër rafte. INSTAT nxorri sot të dhënat e Indeksit të Çmimeve të Konsumit, që...

Pesë ushqime të veçanta që ju ndihmojnë kundër rënies së flokëve

Humbja e flokëve nuk është një proces i pazakontë e sidomos me kalimin e moshës Përgjegjës për këtë sipas mjekëve është një hormon i quajtur  Dihidrotestosteroni (DHT) i ngjashëm me testosteronin që mendohet se kontribuon në humbjen e flokëve si tek...

Lista me ushqimet që ju duhen për kocka të forta

Ostepororza është një sëmundje të pakëson dendësinë minerale të kockave dhe sjell përkeqësim të indeve duke i bërë ato më të brishta dhe shkaktuar më shumë fraktura. Kjo sëmundje është mjaft e përhapur dhe ka tendenca të rritet me...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img