No menu items!

rakete

NASA lançon sot raketën gjigande që do kthejë njeriun në Hënë

Agjencia Amerikane e Hapësirës do të dërgojë në Hënë një raketë gjigande të quajtur SLS. Kjo raketë, është më e fuqishmja e i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, që synon të...

SHBA: Koreja e Veriut po përgatitet të kryejë një test bërthamor

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Korenë e Veriut tha të premten se Uashingtoni, në koordinim të ngushtë me Korenë e Jugut, Japoninë dhe aleatët po “përgatitet për të gjitha mundësitë”, teksa po monitorojnë Korenë e Veriut për...

Biden: Nuk do të dërgojmë në Ukrainë raketa që mund të arrijnë Rusinë

Shtetet e Bashkuara nuk do ta furnizojnë Ukrainën me sisteme të raketave me rreze të gjatë veprimi, të cilat do të mund të arrinin në territorin e Rusisë, tha presidenti Joe Biden. Mediat raportuan javën e kaluar se administrata Biden...

Rusia teston një raketë hipersonike

Rusia me sukses ka testuar raketën lundruese hipersonike, Zircon, e cila ka fluturuar në një distancë prej afër 1,000 kilometrash, tha Ministria ruse e Mbrojtjes më 28 maj. Raketa u lëshua nga Deti Barents dhe qëlloi objektivin në Detin e...

Koreja e Veriut teston një raketë

Koreja e Veriut dyshohet se të shtunën, më 7 maj, lëshoi një raketë balistike të projektuar për t'u lëshuar nga një nëndetëse, tha ushtria e Koresë së Jugut. Shefat e Shtabit të Koresë së Jugut thanë se lëshimi ndodhi nga...

Koreja e Veriut lëshon raketën balistike

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike drejt ujërave lindorë, thanë më 4 maj zyrtarët e Koresë së Jugut dhe të Japonisë. Ky njoftim vjen disa ditë pasi lideri verikorean, Kim Jong Un, u zotua se do të...

Rusia synon të pajisë ushtrinë me raketën e re në vjeshtë

Raketa e re interkontinentale e Rusisë me kapacitet bërthamor, Sarmat, do të bëhet pjesë e arsenalit ushtarak në vjeshtë, ka thënë një zyrtar i lartë rus për mediat shtetërore. Ky koment vjen disa ditë pas testimit të kësaj rakete. Raketa Sarmat...

Koreja e Veriut teston raketën e ndaluar interkontinentale

Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të parë prej vitit 2017, sipas Koresë Jugore. Raketa, e cila ka rënë në ujërat e Japonisë, ka fluturuar më shumë se një orë dhe ka arritur një lartësi...

Qytetarit ukrainas i bie raketa në momentin që po bënte një video

Rusia vazhdon të sulmojë Ukrainën me raketa e bomba në çdo moment të ditës dhe natës. Në fillim rusët thanë se qëllimi i tyre ishte çmilitarizimi i Ukrainës por me kalimin e ditëve ata kanë treguar se në shënjestër...

VIDEO/ Raketet ruse godasin pallatin shumëkatësh në Kiev

Një bllok apartamentesh shumëkatëshe në Kiev është goditur nga një raketë shkatërruese mëngjesin e sotëm ndërsa luftimet vazhdojnë të zhvillohen në kryeqytet midis forcave rus dhe forcave ukrainase. Shërbimet e urgjencës thanë se numri i viktimave nga sulmi në rrethin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img