Wednesday, June 7, 2023

europe

Kurthi i Putinit për Europën

Shkruan Federico Fubini, Corriere della Sera Personi më me ndikim për vendimet e Bankës Qendrore Evropiane sot nuk ulet në Frankfurt dhe as në një nga kryeqytetet e eurozonës. Ai person është në Kremlin dhe quhet Vladimr Putin. Përshpejtimi i vendosur...

Si po e ndryshon lufta në Ukrainë demografinë e Evropës

Përpara se Vladimir Putin të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt, shumë evropianë shqetësoheshin se rajoni i tyre po plaket dhe se më shumë njerëz po vdisnin sesa lindnin. Mosha mesatare 43 vjeçare e Evropës është gati katër vjet më...

Rriten rastet me hepatit akut në Europë

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) deklaroi se numri i rasteve me hepatit akut të fëmijët në Europë është rritur. Deri më 20 prill, 111 raste janë regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar teksa deri më 27 prill...

Rusia vijon të furnizojë me gaz Europën përmes Ukrainës

Prodhuesi rus i gazit, Gazprom vijon të furnizojë Europën me gaz natyror përmes territorit të Ukrainës. Përmes një deklarate, kompania njoftoi se ky furnizim po zhvillohet në përputhje me kërkesat e konsumatorëve evropianë. Kërkesat ishin 57.2 milionë metra kub vetëm...

Këtej lufta, andej uria

Lufta në Ukrainë shkakton dëme kolaterale sidomos në vendet e varfra. Për shkak se çmimi për grurin dhe ushqimet bazë është rritur, njerëzit në vendet e varfra i kërcënon uria. Çmimi për grurin përditë po shënon shifra rekord. Në bursën...

Ukraina, një ‘minierë ari’ në zemër të Europës

Për ata që pyesin: “Pse është e rëndësishme Ukraina?” Është një nga vendet më të mëdha në Evropë për nga territori me 41 milionë njerëz me arsim të lartë të motivuar për të punuar. Si renditet kombi i Ukrainës: – I...

Putin: Nuk duam një luftë në Europë

Kancelari gjerman Olaf Scholz u takua këtë të martë me Presidentin rus Vladimir Putin si pjesë e përpjekjeve për të ulur tensionet në lidhje me krizën në Ukrainë. Pas bisedimeve që zgjatën disa orë, dy liderët dhanë një konferencë...

Vendet europiane drejt lehtësimit të masave antiCovid

Fundi i emergjencës së pandemisë duket gjithmonë e më afër, teksa po shtohen vendet europiane që po lehtësojnë masat. Britania e Madhe mund të heqë të gjitha kufizimet për frenimin e përhapjes së Covid-19 që prej 21 Shkurtit, një...

Kartëmonedhat euro rimodelohen për herë të parë në dy dekada

20 vite pas hedhjes në treg, Banka qendrore europiane parashikon të ndryshojë pamjen e kartëmonedhave me bashkëpunimin e qytetarëve europianë. Dy dekada më parë 11 nga 15 vende anëtare të Bashkimit Europian, në atë kohë  pranuan të përdorin euron,...

Monte Nuovo, vullkani i fjetur që mund të shkatërrojë Evropën

Në kohërat e lashta shpërthimet e vullkaneve ishin mjaft të shpeshta në të gjithë botën, dhe një katastrofë natyrore, të cilës njerëzit u detyruan t’i përshtateshin. Shumica e shpërthimeve të vullkaneve ishin të një shkallë të vogël, dhe të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img