No menu items!

BE

BE dënon marrëveshjen e Rusisë për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

Bashkimi Evropian dënoi marrëveshjen midis Rusisë dhe Bjellorusisë për të lejuar vendosjen e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi. “Ky është një hap që do të çojë në përshkallëzim të mëtejshëm jashtëzakonisht të rrezikshëm,” tha në një deklaratë shefi i politikës...

Orban akuza BE-së për ngrirjen e fondeve: Vendimi u mor për arsye politike

Kryeministri hungarez, Viktor Orban akuzoi Bashkimin Evropian për ngrirjen e fondeve mbështetëse të destinuara për Hungarinë. Orban u shpreh se vendimi është marrë për arsye politike, për shkak të politikës së migracionit të Budapestit dhe kundërshtimit të saj ndaj sanksioneve...

‘Kemi anuluar grantin prej 28 mln eurosh’, BE reagon për Portin e Durrësit

Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Përmes një reagimi, BE-ja ka deklaruar se si rezultat i modifikimit të projektit dhe ndryshimit të përdorimit të portit aktual, ka anuluar grantin prej 28 milionë eurosh...

Mblidhet sot grupi punues i BE-së, në agjendë liberalizimi i vizave për Kosovën

Grupi punues i Këshillit të Bashkimit Evropian për viza do të mblidhet në një takim dyditor, duke filluar nga kjo e mërkurë. Në agjendë do të jetë edhe Kosova, por pritet që për liberalizimin e vizave të diskutohet gjatë së...

Rama kërkon të shtyjë Konferencën e Dytë Ndërqeveritare, paralajmëron Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka paralajmëruar se me dhënien me koncension të shtetësisë, kryeministri Edi Rama kërkon të bllokojë negociatat me Bashkimin Evropian, duke shtyrë mbajtjen e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare. Në një deklaratë për mediat nga selia...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

Kryenegociatori Zef Mazi: Negociatat, proces i vështirë dhe i komplikuar

Procesi do të jetë i gjatë, i komplikuar, i vështirë dhe rruga para nesh do të jetë e tatëpjetë. Kështu deklaroi kryenegociatori Zef Mazi gjatë fjalës së tij në takimin e shqyrtimit analitik të legjislacionit, pas Konferencës së Parë Ndërqeveritare...

Berisha: Negociatat arritje për shqiptarët, PD-ja do shpëtojë vendin nga regjimi i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është një arritje të madhe për shqiptarët. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha u shpreh se aryesja pse BE-ja refuzoi hapjen e negociatave 5 herë...

Berisha thirrje BE-së: Mos ndëshkoni shqiptarët për Ramën, hapni negociatat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të mos ndëshkojë shqiptarët për keqqeverisjen e kryeministrit Edi Rama. Gjatë fjalës së tij në protestën para godinës së Kryeministrisë, Berisha tha se shpresonte që BE-ja të...

Rama: Serbinë ta marrim në Bashkimin Evropian, mos ta lëmë me Rusinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nisma rajonale Ballkani i Hapur do të ndihmojë edhe ndër të tjera, që Serbia të shkëputet nga Rusia dhe që kjo e fundit të mos ketë më influencë në Beograd. Pyetur nga Euronews Albania në...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img