No menu items!

vladimir putin

‘Putini, i fiksuar pas Kosovës’ | Kurti: Çfarë e zemëron presidentin rus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin është i fiksuar pas vendit të tij. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se Putinin e nervozon fakti që vendet perëndimore kanë pasur sukses me ndërhyrjet...

Putin kërcënon me përdorim të armëve më të avancuara

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Moska mund ta përvetësojë atë që ai e përshkroi si koncept të SHBA-së për sulme parandaluese ushtarake, duke shtuar se Rusia i ka armët për ta bërë një gjë të tillë. Deklaratën, Putrin...

Putin: Rusia nuk do të përdorë e para armët bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritej, por këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe nuk do të përdorte armët e saj bërthamore e para. Putin këmbënguli se vendi i tij do të përdorte...

Putin planifikon të testojë raketën që mund të godasë Britaninë e Madhe në 6 minuta

Presidenti rus, Vladimir Putin po planifikon një test të dytë të raketës bërthamore hipersonike Satan-2, deri në fund të vitit. Sipas medias britanike “The Sun“, raketa, e cila mund të udhëtojë me një shpejtësi prej 750 km/h, mund të godasë...

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar territore në Ukrainë. SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me këtë çështje, shkruan BBC. “Shtetet e...

Pro bashkimit me Rusinë, Putin shpall të premten vendimin për referendumet

Asnjë surprizë në referendumet e organizuara nga Rusia, e cila synon të aneksojë disa nga territoret në Ukrainë. Sipas auroriteteve rajonale të mbështetura nga Moska, më shumë se 90% e banorëve në Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson kanë votuar pro...

Presidenti iranian-Putinit: Bashkëpunimi i forcon shtetet e sanksionuara nga SHBA

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin se bashkëpunimi mes shteteve të sanksionuara nga Shtetet e Bashkuara, i bën ato edhe më të “fuqishme”. “Marrëdhënia në mes të shteteve që janë të sanksionuara nga...

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping...

Xi Jinping takim me Putin në udhëtimin e parë jashtë Kinës që nga fillimi i COVID-it

Presidenti kinez, Xi Jinping do të udhëtojë jashtë Kinës për herë të parë në më shumë se dy vjet, ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin. Udhëtimi, i pari i Xi jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë...

Kush është ‘truri i Putinit’ dhe cili është këndvështrimi i tij për luftën në Ukrainë?

Vdekja e gazetares pro-Kremlinit, Daria Dugina disa ditë më parë ku iu vendos një bombë teksa udhëtonte në një makinë pranë Moskës, nxiti menjëherë spekulimet se objektivi i synuar i sulmit mund të ketë qenë babai i saj. Aleksandr Dugin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img