No menu items!

zgjedhjet

Kryetari i ri i PD-së do të zgjidhet më 22 maj

“Zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demorkatike do të zhvillohen më 22 maj”. Kështu deklaroi deputeti Belind Këlliçi në Kuvendin Kombëtar pas ndryshimeve të miratuara në statut. Pak ditë më parë, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se data 21 ose 22...

Gjykata Kushtetuese certifikon ”30 qershorin”: Zgjedhjet vendore 2019 të rregullta

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Shoqatës së Bashkive për shpalljen të pavlefshëm të 30 qershorit dhe mbajtjen sërish të zgjedhjeve lokale. Kërkesa e shoqatës së bashkive në vend konsistonte në shpalljen si antikushtetuese të këtyre zgjedhjeve dhe organeve që...

‘30 qershori’, juristi Daci: Zgjedhjet ishin antikushtetuese

Juristi Jordan Daci, i ftuar në emisionin “Edicioni i Pasdites” në Syri Tv, foli për zgjedhjet e 30 qershorit. Daci theksoi se opinioni i Venecias është kontradiktor, duke shtuar se zgjedhjet ishin kontradiktore. Jordan Daci: “Opinioni i Venecias është kontradiktor dhe...

Sinjalet që sjellin zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, për rajonin dhe Europën

Nga: Mero Baze Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut kanë dërguar disa sinjale të trazuara për Bashkimin Europian dhe politikën e Perëndimit në tërësi në Ballkanin Perëndimor, ashtu siç kanë dhënë një leksion të qartë për liderët politik në Ballkan dhe...

Gjykata Kushtetuese vendos sot për zgjedhjet e 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese pritet të dalë sot në një vendim përfundimtar për zgjedhjet vendore të 2019-ës. Në një kohë që Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë legjitimitetin e zgjedhjeve vendore të 2019-ës pas opinionit të Komisionit të Venecias, pritet që në...

Basha apo Berisha në krye të PD-së? Ja si përgjigjet Hajdari

Ish-deputetja e Partisë Demorkatike, Rudina Hajdari, deklaroi se kryedemokrati Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali Berisha nuk e sjellin dot PD-në në pushtet. E ftuar në emisionin ‘Pa Protokoll’ në Report TV, Hajdari u shpreh sepozita është e përçarë ndërsa të...

Zgjedhjet në Kosovë, Vuçiç: Pas disfatës politike Prishtina zyrtare do të përballet me aksione të reja

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një deklarate për media ai tha se mund të ketë aksione të reja të Policisë së Kosovës, për shkak të humbjes politike që pësoi Prishtina. Ai gjithashtu shtoi se nëse qeveria e Kosovës ndërmerr...

OSBE/ODIHR: Zgjedhjet në Maqedoninë e V. të qeta, por me probleme teknike

Misioni i OSBE/ODIHR, zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Maqedoninë e Veriut, i ka vlerësuar kryesisht të qeta dhe demokratike, por ka regjistruar edhe probleme gjatë votimit, kryesisht me aparatet biometrike për votim, shumë prej të cilëve ishin jashtë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img