No menu items!

vaksine

Moderna padit Pfizer & BioNTech për kopjim të teknologjisë mbi vaksinën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna bëri të ditur në një deklaratë të premten se do padisë kompaninë Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të së drejtës së autorit dhe pronësisë intelektuale gjatë zhvillimit të vaksinës së parë për...

Danimarka do të asgjësojë mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Autoritetet shëndetësore të Danimarkës kanë thënë të hënën, 2 maj, se do të asgjësohen 1.1 milion vaksina kundër koronavirusit në javët në vijim, për shkak se u është ofruar data e skadimit, dhe se kanë dështuar përpjekjet për t’i...

SHBA, autorizohet dhënia e dozës së katërt të vaksinës

Rregullatorët amerikanë kanë autorizuar dhënien e dozës së dytë përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit, të prodhuar nga Pfizer/BioNTech, për personat mbi moshën 50-vjeçare dhe për ata me sistem të dobët imunitar. Doza përforcuese – e cila përbën rundin e katërt...

Covid-19/ Pfizer nis testimin e një vaksine specifike për omikronin

Gjigandi farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech, njoftuan të martën se kanë filluar një provë klinike të një versioni të ri të vaksinës së tyre COVID-19 të krijuar posaçërisht kundër variantit omikron të koronavirusit. Kompanitë thanë në...

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se varianti Omicron i koronavirusit duket se nuk shkakton sëmundje të rënda në krahasim me variantin Delta, por nuk duhet të kategorizohet “i butë”. Janet Diaz nga OBSH, ka thënë më 6 Janar...

A ka Kosova mjaftueshëm vaksina për vitin 2022?

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës (MSH) ka bërë të ditur se edhe këtë vit do të ketë vaksina të mjaftueshme kundër COVID-19. Sipas këtij institucioni, mbi 400 mijë vaksina aktualisht janë në dispozicion dhe sipas nevojës do të kontraktohen...

Dy doza të Pfizer sigurojnë 33% mbrojtje ndaj variantit Omicron

Sipas një studimi në shkallë të gjerë në Afrikën e Jugut përfundimet e të cilit u publikuan të martën, vaksinimi me dy doza të Pfizer-it siguron vetëm 33% mbrojtje kundër infeksionit nga varianti Omicron i koronavirusit, por mbrojtja kundër...

Covid-19: Izraeli teston dozën e katërt të vaksinës te stafi shëndetësor

Një spital në Izrael ka thënë se do të nisë testime në stafin shëndetësor për të kuptuar efektin e dozës së katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Rreth 150 pjesëtarë të stafit mjekësor në Spitalin Shiba afër Tel Avivit do të...

OBSH miraton vaksinën e re kundër koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë miratoi sot vaksinën indiane kundër COVID-19, Covovax. Kjo vaksinë “prodhohet nga Instituti i Serumit të Indisë me licencë nga Novavax dhe është pjesë e portofolit të Covax (Sistemi Ndërkombëtar i Shpërndarjes së Vaksinave Covid), i cili do...

Varianti Omicron/ BioNTech fillon punën për vaksinë specifike

Kompania farmaceutike BioNTech tha të hënën se ka filluar punën për një vaksinë të përshtatur për variantin e ri të koronavirusit Omicron, që po përhapet me të madhe në vende të ndryshme të botës. BioNTech nisi të punonte në modifikimin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img