No menu items!

ukraina

Rama ironizon BE-në: Shpresoj që Ukraina të mos mbetet kandidate për 117 vite

Kryeministri Edi Rama u shpreh i lumtur që Ukrainës iu dha statusi i vendit kandidat nga Bashkimi Evropian, por tha se ukrainasit nuk duhet të krijojnë shumë iluzione. Gjatë një fjalimi në Forumin Europian Wachau për temën “Ruajtja e së...

Ukraina thotë se do të hapen 11 korridore humanitare

Zëvendëskryeministrja ukrainase, Iryna Vereshchuk, tha se do të hapen 11 korridore humanitare për të evakuuar civilët nga zonat e luftës, përfshirë edhe nga qyteti i rrethuar i Mariupolit. Përmes një deklarate në Telegram, ajo tha se banorët që largohen nga...

Zbulimi amerikan: Rusia mund të fabrikojë sulm fals nga Ukraina

Shtetet e Bashkuara kanë informacion që sinjalizon se Rusia ka hartuar një plan për të fabrikuar një sulm fals ushtarak nga Ukraina në territorin rus dhe do ta përdorë këtë si pretekst për të sulmuar Ukrainën, tha një zyrtar...

Borrell paralajmëron Rusinë për pasoja nëse provokon Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se çdo provokim apo agresion kundër Ukrainës do të ketë pasoja serioze. “Bashkimi Europian është partneri më i afërt i Ukrainës dhe ne e mbështesim plotësisht integritetin territorial dhe...

Pse Rusia nuk mund t’a sulmojë Ukrainën

Nga: Jeff Hawn “Foreign Policy” Gjatë javëve të fundit, në mediat perëndimore ka pasur diskutime të shtuara rreth lëvizjeve ushtarake ruse në rajonin e saj jugor. Njësi të shumta ushtarake, përfshirë batalionet e tankeve, thuhet se janë dislokuar në rajonet...

Ukraina sanksionon 28 zyrtarë rusë të inteligjencës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy ka mbështetur sanksionimin e 28 zyrtarëve të inteligjencës ruse dhe të shërbimeve speciale, si dhe të gjashtë individëve që dyshohet se janë përgjegjës për shkelje të të drejtave të njeriut në gadishullin e Krimesë. Dekreti...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img