No menu items!

sergei lavrov

Lavrov: Sugjerimet e Zelensky-t për paqe janë absurde, ende asnjë propozim serioz

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Moska ende nuk ka parë ndonjë propozim serioz për paqen në Ukrainë. Sipas tij, sugjerimet e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ishin absurde, shkruan Reuters. Lavrov tha se Moska ishte e gatshme për të diskutuar...

Lavrov: Perëndimi dhe SHBA-të nuk do ta ndalojnë formimin e një bote shumëpolare

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë të shpërfillin proceset historike objektive, të cilat mund të ngadalësojnë formimin e një bote shumëpolare. Megjithatë, Lavrorv thotë se...

‘Agjendë të ngjeshur’, Lavrov nuk i kushton vëmendje kërkesës së Blinken

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do t’i kushtojë vëmendje kërkesës së Departamentit të Shtetit të SHBA-së për të folur me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken kur “koha ta lejojë”. Kështu u shpreh zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë,...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në Indonezi. Kështu bëri me dije këtë të enjte zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Ryabkov. “Asgjë nuk...

Lavrov: NATO kërkon armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj

Aleanca e Atlantikut të Veriut ka kërkuar një armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj. Kështu u shpreh ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Lavrov këtë të premte, gjatë një takimi me studentë të Universitetit shtetëror në Bjellorusi, shkruan Tass. Sipas...

BE-ja dhe NATO-ja janë bërë bashkë për të luftuar kundër Rusisë, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Bashkimi Evropian dhe aleanca ushtarake e NATO-s, po bëjnë ‘koalicon’ për të luftuar kundër Rusisë. Deklaratën, Lavrov e dha këtë të premte nga Bakuja e Azerbajxhanit, ku pati një konferencë të përbashkët...

Rusia synon të çlirojë Ukrainën nga regjimi neo-nazist, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov thotë se synimi i Rusisë është të çlirojë Ukrainën nga regjimi neo-nazist. Në një deklaratë për mediat nga Ankaraja pas takimit me homologun turk Mevlut Cavusoglu, Lavrov u shpreh se Moska i ka synimet...

“Kush pengoi ardhjen e Lavrov, s’do paqe”, reagimi i ministrit serb

Ministri i Brendshëm serb, Aleksandër Vulin ka reaguar në lidhje me anulimin e vizitës së diplomatit rus, Sergei Lavrov në Beograd. Sipas Vulin, shtetet që penguan ardhjen e Lavrov në kryeqytetin e Serbisë nuk duan paqe dhe ëndërrojnë humbjen e...

Lavrov anulon vizitën në Serbi, tre shtete ballkanike mbyllën hapësirën ajrore

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Serbi, për shkak të mbylljes së hapësirës ajrore nga tre shtete ballkanike përreth saj, për avionët që nisen nga Rusia. Bullgaria, Maqedonia dhe Mali i Zi janë shtetet...

Lavrov: Dërgimi i armëve në Ukrainë mund të përshkallëzojë situatën

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi se dërgesat e armëve në Ukrainë nga vendet perëndimore kundër Rusisë mund të çojnë në një “përshkallëzim të papranueshëm” të situatës aktuale. Në një intervistë për RT Arabic, Lavov u shpreh se Perëndimi...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img