No menu items!

koreja e veriut

Ministri koreano-verior ironizon Sekretarin e OKB-së: “Kukull e SHBA-ve”

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son-hui e quajti Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres një “kukull të Shteteve të Bashkuara”. Guterres dënoi fuqishëm lëshimin e fundit të një rakete balistike ndërkontinentale nga Koreja e...

Guterres për ligjin e sulmeve bërthamore: Koreja e Veriut të negociojë për paqe

“Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres është thellësisht i shqetësuar nga ligji i ri i Koresë së Veriut që parashikon të drejtën për të përdorur sulme parandaluese bërthamore për mbrojtje.” Kështu u shpreh n zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, kritikoi ofertën e presidentit të...

Koreja e Jugut kërkon bisedime pas lëshimit të raketave nga Veriu

Bisedimet me Korenë e Veriut nuk duhet të jenë për shfaqje politike, por të kontribuojnë në vendosjen e paqes. Kështu u shpreh presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa detare,...

SHBA i ofroi vaksina anti-COVID Koresë së Veriut, Biden: Nuk kemi marrë përgjigje

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se SHBA i ka ofruar Koresë së Veriut vaksina kundër koronavirusit, për shkak të shpërthimit të virusit në vendin komunist. Biden u shpreh se ende nuk ka marrë një përgjigje, nëse Koreja e Veriut do...

Koreja e Veriut pretendon se mbi 1 milion persona janë shëruar nga COVID-19

Koreja e Veriut tha më 18 maj se mbi 1 milion persona veçse janë shëruar nga sëmundja COVID-19, vetëm një javë pasi njoftoi për shpërthimin e koronavirusit, teksa duket se ky shtet po tenton që ta menaxhojë situatën në...

Koreja e Veriut konfirmon rastet e para zyrtare me COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar rastet zyrtare me Covid-19 dhe autoritetet vendase kanë urdhëruar vendosjen e rreptë të masave kufizuese. Mediat shtetërore kanë raportuar për një shpërthim të mutacionit Omicron në kryeqytetin Penian, por ende nuk është deklaruar numri i...

Koreja e Veriut teston një raketë

Koreja e Veriut dyshohet se të shtunën, më 7 maj, lëshoi një raketë balistike të projektuar për t'u lëshuar nga një nëndetëse, tha ushtria e Koresë së Jugut. Shefat e Shtabit të Koresë së Jugut thanë se lëshimi ndodhi nga...

Koreja e Veriut lëshon raketën balistike

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike drejt ujërave lindorë, thanë më 4 maj zyrtarët e Koresë së Jugut dhe të Japonisë. Ky njoftim vjen disa ditë pasi lideri verikorean, Kim Jong Un, u zotua se do të...

Koreja e Veriut teston raketën e ndaluar interkontinentale

Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të parë prej vitit 2017, sipas Koresë Jugore. Raketa, e cila ka rënë në ujërat e Japonisë, ka fluturuar më shumë se një orë dhe ka arritur një lartësi...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img