Monday, December 11, 2023

Koreja e Veriut e quan liderin e Jugut një ‘idiot diplomatik’

Koreja e Veriut kritikoi presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, duke e quajtur atë një “idiot diplomatik” të hënën, duke nxitur tensionet ndërsa Seuli forcon aleancën e tij me Shtetet e Bashkuara kundër Veriut. 

Kritika vjen gjithashtu në një moment kur disa kombe po rikalibrojnë qëndrimin e tyre për të mbrojtur interesat e tyre kombëtare që rrotullohen rreth gadishullit Korean, shkruan RFA.

“Askush në botë nuk do t’i vinte veshin përshtatjes histerike të tradhtarit të kukullave Yoon Suk Yeol,” tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve zyrtare e Koresë së Veriut, duke e quajtur Presidentin e Koresë së Jugut një “të papjekur politik”, “idiot diplomatik” dhe “shef të paaftë ekzekutiv”. 

Yoon lëshoi ​​një paralajmërim të ri për Korenë e Veriut dhe Rusinë në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB javën e kaluar, duke deklaruar se Seuli dhe aleatët e tij do të përgjigjen kolektivisht nëse dy shtetet autoritare ndjekin bashkëpunimin ushtarak.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë