No menu items!

euro

20 vjet me Euron, si nisi epoka e monedhës europiane në Shqipëri

Megjithëse në fillim të viteve 2000 ishin licencuar tashmë disa banka të tjera tregtare me kapital të huaj, pesha e tyre në treg ishte ende shumë e vogël dhe Banka e Kursimeve ishte dominuese në treg. Bankës me kapital...

Forcohen Dollari dhe Franga ndërsa Euro dhe Paundi nuk luhaten

Monedha europiane vijon edhe sot të ruaj të njëjtat vlera sikurse edhe një ditë më parë teksa vazhdon të blihet me 120.6 lekë dhe të shitet me 121.3 lekë. Paundi britanik   gjithashtu vijon të blihet edhe sot sikurse edhe ditën...

Kartëmonedhat euro rimodelohen për herë të parë në dy dekada

20 vite pas hedhjes në treg, Banka qendrore europiane parashikon të ndryshojë pamjen e kartëmonedhave me bashkëpunimin e qytetarëve europianë. Dy dekada më parë 11 nga 15 vende anëtare të Bashkimit Europian, në atë kohë  pranuan të përdorin euron,...

Euro zbret në nivelin më të ulët të 2021 në tregun vendas

Euro ra sot në nivelin më të ulët për vitin 2021. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të mërkurën me 121.17 lekë. Ky nivel është lehtësisht më i ulët se niveli prej 121.18 lekësh që ishte...

‘Rrëzohen’ Paundi dhe Dollari, monedha europiane fiton pikë

Dollari amerikan ka regjistruar rënie të vlerës këtë të martë teksa është blerë sot me 106.6 lekë dhe është shitur me 107.5 lekë krahasuar me ditën e djeshme. Ndërkaq edhe Paundi britanik ka shënuar një zbritje të kuotës pasi në...

Si ka nisur kjo javë për valutat e huaja? Rënie e fortë e monedhës europiane

Monedha europiane e ka nisur këtë javë më një rënie të rëndësishme të kuotës teksa është blerë mëngjesin e sotëm me 121 lekë dhe është shitur me 121.7 lekë në raport me javën e kaluar. Ndërkaq Dollari amerikan ka shënuar...

Euro humbet pikë ndërsa valutat e tjera forcohen ndjeshëm

Paundi britanik ka fituar pikë këtë mëngjes pasi në raport me një ditë më parë blihet sot me 143.5 lekë dhe shitet me 145 lekë, sipas kursit të këmbimit lokal. Dollari amerikan gjithashtu ka regjistruar rritje të vlerës duke u...

Si e kanë nisur javën valutat kryesore? Paundi dhe Euro në rënie ndërsa Dollari vijon rritjen

Dollari amerikan ka shënuar rritje edhe këtë fillim jave pasi në raport me javën që shkoi blihet sot me 106.6 lekë dhe shitet me 107.3 lekë sipas kursit të këmbimit lokal. Paundi britanik ndërkaq ka regjistrua një rënie të lehtë...

44.500 euro të fshehura në gomën rezervë, kapet 41-vjeçari në Kakavijë

Një 41-vjeçar është ndaluar nga policia në pikën kufitare të Kakavijës. Në dalje të pikës kufitare, shërbimet e policisë kanë kaluar për kontroll në të detajuar në vijën e dytë, automjetin tip "Honday" me drejtues shtetasin A....
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img